England - EFL League OneKing Power StadiumData uppdaterad 17 oktober 2026

Leicester City - Plymouth Argyle: matchstatistik

Leicester City - Plymouth Argyle: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Leicester City mötte Plymouth Argyle i EFL League One (England). Matchen spelades den 1 september 2026. Arena: King Power Stadium. Slutresultat: 2:0.

Aktuell form

Leicester City: 0-2-1, 0.67 poäng/match. Plymouth Argyle: 1-1-1, 1.33 poäng/match.

Målstatistik

Leicester City gör 0.67 och släpper in 1.00 mål per match. Plymouth Argyle gör 1.33 och släpper in 1.33. Ligans snitt: 3.03 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Leicester City 67%, Plymouth Argyle 67%. Over 2.5: Leicester City 33%, Plymouth Argyle 33%. Liganivå: BTTS 69%, Over 2.5 57%.

xG, skott och stil

Leicester City har högre xG: 1.65 mot 1.33. Leicester City: 16.0 skott per match, Plymouth Argyle: 13.0.

Matchhalvor

Leicester City: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.33. Plymouth Argyle: leder i paus 67%, mål i andra halvlek 0.67.

Mål per minut

Leicester City: 31-45+ (1 mal). Plymouth Argyle: 16-30 (1 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

League One: 3.03 mål per match, BTTS 69%, Over 2.5 57%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Leicester har ett litet övertag när det gäller kvaliteten på de skapade målchanserna på hemmaplan: det genomsnittliga xG-värdet är 1,36 jämfört med Plymouths 1,23 på bortaplan, samtidigt som hemmalaget har 73 % bollinnehav mot gästernas 35 %. Båda lagen avlossar ungefär lika många skott på mål, 3 per match, och gör i genomsnitt 1 mål under dessa förhållanden, vilket talar för en jämn match. Plymouth har dock bättre aktuell form med 7 poäng på de fem senaste matcherna och 9 gjorda mål, medan Leicester har tagit 4 poäng och gjort 4 mål. Gästernas försvar tillåter emellertid motståndarna ett xG på 1,66, högre än Leicesters 1,44, vilket tillsammans med hemmalagets stora bollinnehav kan bli avgörande för en knapp hemmaseger. Inget av lagen har hållit nollan, och Leicester har släppt in 7 mål samt Plymouth 10 under sina fem senaste matcher, vilket ökar sannolikheten för att båda lagen gör mål.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Signalen för Båda lagen gör mål (BLGM) är tydlig, eftersom både Leicester och Plymouth har BTTS på 100 % i säsongsdata och inget av lagen har hållit nollan. I de fem senaste matcherna förekom BTTS i 60 % av Leicesters matcher och i hela 80 % av Plymouths matcher, medan bortalaget i genomsnitt gjorde 1,8 mål och släppte in 2,0 mål. Leicester gjorde under denna period endast 0,8 mål per match, men hade ett genomsnittligt xG på 1,55, samtidigt som Plymouth tillät motståndarna 1,17 xG, vilket fortfarande ger hemmalaget en realistisk möjlighet att göra mål. Plymouth skapar i sin tur i genomsnitt 1,72 xG i sina fem senaste matcher, medan Leicester släpper in i genomsnitt 1,4 mål, vilket gör även ett bortamål mycket sannolikt. Ligans oddsdata stöder dessutom detta val, eftersom 71 % av matcherna slutar med mål från båda lagen.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Modellen förväntar sig 2.75 mål, med en prognos på 1.42 mål för Leicester och 1.33 för Plymouth, vilket tydligt talar för minst två mål. Leicester skapade i genomsnitt xG på 1.42, medan Plymouth tillät motståndarna 1.66 xG, så hemmalaget bör ha goda förutsättningar att göra mål. I sina fem senaste matcher genererade gästerna 1.72 xG och gjorde i genomsnitt 1.8 mål, medan Leicester släppte in 1.4 mål per match under denna period. Enligt tillgängliga säsongsdata har inget av lagen hållit nollan, och i de fem senaste matcherna slutade 60% respektive 80% med mål för båda lagen. Linan Över 1.5 mål erbjuder den största säkerhetsmarginalen: de förväntade 2.75 målen ligger klart över gränsen, medan Över 2.5 mål är betydligt jämnare.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Det mest sannolika utfallet är oavgjort i halvtid följt av en seger för Plymouth, eftersom Leicester hade oavgjort efter 45 minuter i 3 av de 5 senaste matcherna och under denna period endast gjorde 0,4 mål per första halvlek. Plymouth gjorde i genomsnitt 0,8 mål före paus, men gick till halvtidsvilan i underläge i hela 40 % av de fem senaste matcherna, vilket ökar sannolikheten för en jämn inledning. Efter paus ser bortalaget klart bättre ut: de gjorde i genomsnitt 1,0 mål jämfört med Leicesters 0,4, medan hemmalaget i denna del av matchen i genomsnitt släppte in 1,0 mål. Även helmatchformen talar något för Plymouth, som gjorde 1,8 mål och vann 40 % av matcherna under de fem senaste omgångarna, medan Leicester gjorde 0,8 mål och förlorade 60 % av matcherna. Scenariot X/2 är därför det starkaste, även om Plymouths höga snitt på 2,0 insläppta mål i de fem senaste matcherna innebär att det fortfarande finns en betydande möjlighet till oavgjort eller att hemmalaget hämtar upp underläget.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

2 : 0
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

66Bollinnehav (%)34
Leicester CityPlymouth Argyle
18Skott13
Leicester CityPlymouth Argyle
5Skott pa mal4
Leicester CityPlymouth Argyle
1.81xG1.54
Leicester CityPlymouth Argyle
5Horner9
Leicester CityPlymouth Argyle
45Farliga anfall61
Leicester CityPlymouth Argyle
3Regelbrott12
Leicester CityPlymouth Argyle
3Kort1
Leicester CityPlymouth Argyle

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Leicester CityPlymouth Argyle
0.67Gjorda mål / match1.33
Leicester CityPlymouth Argyle
1Insläppta mål / match1.33
Leicester CityPlymouth Argyle
73%Genomsnittligt bollinnehav41%
Leicester CityPlymouth Argyle
4Skott på mål / match3
Leicester CityPlymouth Argyle

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

16Skott per match13
Leicester CityPlymouth Argyle
4Skott på mål3
Leicester CityPlymouth Argyle
4.2%Skottkonvertering10.3%
Leicester CityPlymouth Argyle
73%Bollinnehav41%
Leicester CityPlymouth Argyle
1.65xG för1.33
Leicester CityPlymouth Argyle
1.22xG emot1.1
Leicester CityPlymouth Argyle

Skottkvalitet

Leicester City: DominantPlymouth Argyle: Balanserat
Leicester CityPlymouth Argyle
Precision (skott på mål)25%23%
Chanskvalitet (xG per skott)0.100.10
Avslut (mål per skott på mål)0.170.44

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Plymouth Argyle är 99% bättre på: form senaste 5.

0.67 p / match - Leicester City · 1.33 p / match - Plymouth Argyle

Leicester City
DLD
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
0% V67% O33% F
Säsong (V-O-F)
0-2-1
0.67 p / match · målskillnad -1
Senaste 5 (V-O-F)
0-2-1
0.67 p / match
Facit hemma (V-O-F)
0-0-1
Senaste 5 hemma
0-0-1
L
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.7Insläppta mål: 1.0xG: 1.65Motståndarens xG: 1.22BTTS: 67%Over 2.5: 33%
Plymouth Argyle
LDW
Resultatfördelning
33% V33% O33% F
Säsong (V-O-F)
1-1-1
1.33 p / match · målskillnad 0
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-1
1.33 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-1-0
Senaste 5 borta
0-1-0
D
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.3Insläppta mål: 1.3xG: 1.33Motståndarens xG: 1.10BTTS: 67%Over 2.5: 33%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Plymouth Argyle är 99% bättre på: gjorda mål per match.

0.67 mål / match - Leicester City · 1.33 mål / match - Plymouth Argyle

Leicester City är 33% bättre på: insläppta mål per match.

1 mål / match - Leicester City · 1.33 mål / match - Plymouth Argyle

Leicester Citys målprofil: stark

Leicester City gör mål i 67% av matcherna (2 av 3 matcher), medan Plymouth Argyle håller nollan i 33% (1 av 3 matcher).

Plymouth Argyles målprofil: mycket stark

Plymouth Argyle gör mål i 100% av matcherna (3 av 3 matcher), medan Leicester City håller nollan i 33% (1 av 3 matcher).

2Gjorda mål (säsong)4
Leicester CityPlymouth Argyle
3Insläppta mål (säsong)4
Leicester CityPlymouth Argyle
1.67Snittmål per match2.67
Leicester CityPlymouth Argyle
2Gjorda mål (senaste 5)4
Leicester CityPlymouth Argyle
3Insläppta mål (senaste 5)4
Leicester CityPlymouth Argyle

Hur ofta gör laget minst...

67%1 mål100%
Leicester CityPlymouth Argyle
0%2 mål33%
Leicester CityPlymouth Argyle
0%3 mål0%
Leicester CityPlymouth Argyle
0%4 mål0%
Leicester CityPlymouth Argyle

Hur ofta släpper laget in minst...

67%1 mål67%
Leicester CityPlymouth Argyle
33%2 mål33%
Leicester CityPlymouth Argyle
0%3 mål33%
Leicester CityPlymouth Argyle
0%4 mål0%
Leicester CityPlymouth Argyle

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

69%
Ligasnitt

Målmönster

33%BTTS i halvtid0%
Leicester CityPlymouth Argyle
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Leicester CityPlymouth Argyle
0%Mål i båda halvlekarna33%
Leicester CityPlymouth Argyle

BTTS och antal mål

33%Minst 3 mål och BTTS33%
Leicester CityPlymouth Argyle
0%Minst 3 mål utan BTTS0%
Leicester CityPlymouth Argyle
67%BTTS - senaste 567%
Leicester CityPlymouth Argyle

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

33%Minst 1 mål före paus100%
Leicester CityPlymouth Argyle
33%Minst 2 mål före paus33%
Leicester CityPlymouth Argyle
33%Minst 3 mål före paus0%
Leicester CityPlymouth Argyle

2:a halvlek

33%Minst 1 mål efter paus100%
Leicester CityPlymouth Argyle
33%Minst 2 mål efter paus33%
Leicester CityPlymouth Argyle
0%Minst 3 mål efter paus0%
Leicester CityPlymouth Argyle

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Plymouth Argyle är 199% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.67 p / match - Leicester City · 2 p / match - Plymouth Argyle

Leicester City - läge i halvtid
0% leder67% oavgjort33% ligger under
Plymouth Argyle - läge i halvtid
67% leder0% oavgjort33% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.67Poäng per match (1:a halvlek)2
Leicester CityPlymouth Argyle
0.33Gjorda mål (1:a halvlek)0.67
Leicester CityPlymouth Argyle
0.67Insläppta mål (1:a halvlek)0.67
Leicester CityPlymouth Argyle
1Snittmål (1:a halvlek)1.33
Leicester CityPlymouth Argyle
67%Hållen nolla före paus67%
Leicester CityPlymouth Argyle
67%Utan mål före paus33%
Leicester CityPlymouth Argyle

Efter paus (2:a halvlek)

1Poäng per match (2:a halvlek)1.33
Leicester CityPlymouth Argyle
0.33Gjorda mål (2:a halvlek)0.67
Leicester CityPlymouth Argyle
0.33Insläppta mål (2:a halvlek)0.67
Leicester CityPlymouth Argyle
0.67Snittmål (2:a halvlek)1.33
Leicester CityPlymouth Argyle
67%Hållen nolla efter paus33%
Leicester CityPlymouth Argyle
67%Utan mål efter paus33%
Leicester CityPlymouth Argyle

Leicester City - resultat andra halvlek

0% V100% O0% F
2
Halvtidspoäng
1
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
3
Poäng andra halvlek
0
Målskillnad (2:a halvlek)
0.67
PPG före paus
Försvar efter paus-0.3

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Plymouth Argyle - resultat andra halvlek

33% V33% O33% F
6
Halvtidspoäng
2
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
4
Poäng andra halvlek
0
Målskillnad (2:a halvlek)
2.00
PPG före paus
Håller ledningen49%

Leder i halvtid i 67% av matcherna och vinner 33%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Leicester City - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.671.00
Gjorda mål / match0.30.3
Insläppta mål / match0.70.3
Snittmål per match1.00.7
1 mål33%33%
2 mål33%33%
3 mål33%0%
Hållen nolla67%67%
Utan mål67%67%
Målskillnad-10
Halvtid: 0% leder - 67% oavgjort - 33% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 100% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 33% - Totalt antal halvtidsmål: 1
Plymouth Argyle - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.001.33
Gjorda mål / match0.70.7
Insläppta mål / match0.70.7
Snittmål per match1.31.3
1 mål100%100%
2 mål33%33%
3 mål0%0%
Hållen nolla67%33%
Utan mål33%33%
Målskillnad00
Halvtid: 67% leder - 0% oavgjort - 33% ligger under
2:a halvlek: 33% vunnen - 33% oavgjort - 33% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 2

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Leicester City
GjordaInsläppta
0
1
0-15
0
1
16-30
1
0
31-45
0
0
46-60
1
0
61-75
0
1
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (1 goal). Släpper in mest i 0-15 (1). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

Plymouth Argyle
GjordaInsläppta
0
1
0-15
1
1
16-30
1
0
31-45
1
1
46-60
0
0
61-75
1
1
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (1 goal). Släpper in mest i 0-15 (1). Slutfasbalans (76-90): 0.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.17
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.0 : 1.2
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
71%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
67%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
67%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Leicester City

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.43
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.76
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.98
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.22
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
39%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
76%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
0.0
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
0%

Plymouth Argyle

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.23
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.23
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
0.00
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.23
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
102%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
78%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
0.0
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
25%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (League One).

Lagen vs ligan

Leicester CityLigaPlymouth Argyle
Snittmål per match▼ 1.673.03▼ 2.67
Båda lagen gjorde mål▼ 67%69%▼ 67%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 33%57%▼ 33%
Hållna nollor▲ 33%20%▲ 33%
Mål före paus▼ 33%60%▲ 100%
Mål efter paus▼ 33%89%▲ 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.03
Snittmål per match
69%
Båda lagen gjorde mål
57%
Minst 3 mål (Over 2.5)
20%
Hållna nollor
1.71
Hemmamål / match
1.31
Bortamål / match
+31%
Hemmafördel i anfall
+23%
Hemmafördel i försvar
+3%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
60%
1 mål
37%
2 mål
17%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
89%
1 mål
54%
2 mål
29%
3 mål
9%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. Leicester CityByteIn: Alex Simon McCarthyUt: Jakub Stolarczyk
  2. Plymouth ArgyleGult kortXavier Amaechi
  3. Leicester CityGult kortJayden Joseph
  4. Leicester CityMålWill AlvesAssist: Louis Page
  5. Leicester CityMålHarry Howell
  6. Plymouth ArgyleByteIn: Caleb Cassius WattsUt: Bradley Ibrahim
  7. Leicester CityGult kortHarry Souttar
  8. Leicester CityGult kortSammy Braybroke

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Leicester City - Plymouth Argyle?

EFL League One-matchen slutade Leicester City 2:0 Plymouth Argyle. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Leicester City - Plymouth Argyle?

Leicester City gör i snitt 0,67 mål per match och Plymouth Argyle 1,33. Snittet i EFL League One är 3,03 mål, med Over 2.5 i 57% av matcherna. Båda lagen gör mål i 67% av Leicester Citys matcher och 67% av Plymouth Argyles.

I vilken form är Leicester City och Plymouth Argyle?

De senaste 5 matcherna har Leicester City facit 0-2-1 (0,67 poäng per match) och Plymouth Argyle 1-1-1 (1,33 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Leicester City - Plymouth Argyle?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.