Lierse Kempenzonen - RFC Liege: matchstatistik
Lierse Kempenzonen - RFC Liege: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Lierse Kempenzonen mötte RFC Liege i First Division B (Belgien). Matchen spelades den 6 september 2026. Arena: Herman Vanderpoortenstadion. Slutresultat: 0:0.
Aktuell form
Lierse Kempenzonen: 1-1-1, 1.33 poäng/match. RFC Liege: 1-0-2, 1.00 poäng/match.
Målstatistik
Lierse Kempenzonen gör 1.00 och släpper in 1.67 mål per match. RFC Liege gör 1.67 och släpper in 2.00. Ligans snitt: 2.88 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Lierse Kempenzonen 67%, RFC Liege 100%. Over 2.5: Lierse Kempenzonen 67%, RFC Liege 100%. Liganivå: BTTS 50%, Over 2.5 58%.
xG, skott och stil
RFC Liege har högre xG: 1.37 mot 1.30. Lierse Kempenzonen: 9.7 skott per match, RFC Liege: 12.0.
Matchhalvor
Lierse Kempenzonen: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 1.00. RFC Liege: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 0.67.
Mål per minut
Lierse Kempenzonen: 46-60 (1 mal). RFC Liege: 31-45+ (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
First Division B: 2.88 mål per match, BTTS 50%, Over 2.5 58%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-0-2. Målsnitt 3.00, BTTS 100%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Lierse Kempenzonen ligger högre i tabellen, på 8:e plats jämfört med RFC Lièges 11:e plats, och har tagit i genomsnitt 1,6 poäng per match i de fem senaste matcherna, mot motståndarnas blygsamma 0,6. Hemmalaget har vunnit 2 av de 5 senaste matcherna och gjort 5 mål under perioden, medan bortalaget har åkt på hela 4 förluster på sina fem senaste framträdanden och släppt in 11 mål. På hemmaplan har Lierse hittills vunnit samtliga matcher, med i genomsnitt 2 mål och 6 skott på mål per match samt 62% bollinnehav. RFC Liège vann också sin hittills enda bortamatch, men försvaret tillät där i genomsnitt 2 mål och ett motståndarnas xG på 2,17, vilket tillsammans med Lierse offensiva aktivitet bör ge hemmalaget ett övertag. Gästerna kan hota, eftersom de i genomsnitt gör 3 mål på bortaplan, men deras lägre offensiva xG, 1,10 jämfört med hemmalagets 1,31, samt svaga form talar för en Lierse-seger.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Signalen för Båda lagen gör mål (BLGM) är tydlig, eftersom båda lagen har haft detta scenario i 100% av säsongens hittills spelade matcher, samtidigt som andelen matcher utan gjort mål och utan hållen nolla är 0%. Lierse Kempenzonen gör i genomsnitt 1,0 mål, men RFC Liege släpper in hela 2,0 mål per match, medan hemmalaget skapar målchanser värda i genomsnitt 1,51 xG. Gästerna gör i genomsnitt 3,0 mål per match, medan Lierses försvar tillåter motståndarna 1,86 xG och släpper in i genomsnitt 2,0 mål. Även de fem senaste matcherna stödjer ett scenario där båda lagen gör mål: BLGM förekom i 60% av Lierse-matcherna och i 80% av RFC Lieges matcher, samtidigt som gästerna släppte in 11 mål under denna period. Trots att ligasnittet för BLGM endast är 52%, ger kombinationen av svaga försvar och regelbundet skapade målchanser en fördel åt scenariot där båda lagen gör minst ett mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Den starkaste signalen pekar på Över 1,5 mål, eftersom båda lagen har nått denna gräns i 100% av sina matcher hittills under säsongen. Lierse skapar målchanser värda i genomsnitt 1,51 xG, medan RFC Lièges försvar tillåter motståndarna 2,17 xG, vilket tydligt talar för ett mål för hemmalaget. Bortalaget har släppt in i genomsnitt 2,2 mål per match under sina fem senaste matcher, medan Lierse under samma period i genomsnitt både gjort och släppt in totalt 2,2 mål per match. RFC Liège har också offensiv potential, eftersom laget har gjort i genomsnitt 1,2 mål under sina fem senaste matcher, medan hemmalaget har tillåtit motståndarna 1,68 xG. Prognosen på 2,85 mål ger även en knapp fördel åt Över 2,5 mål, men Över 1,5 mål är fortfarande det klart mest stabila valet.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det mest sannolika utfallet är oavgjort i halvtid och seger för Lierse Kempenzonen efter matchen, eftersom hemmalaget spelade oavgjort i halvtid i 40 % av sina fem senaste matcher, medan RFC Liège nådde samma resultat i 40 % av matcherna. Lierse släppte under denna period endast in 0,4 mål per match före paus, medan Liège lät motståndarna göra 1,2 mål, men hemmalaget gjorde själva bara 0,2 mål under de första 45 minuterna. Efter paus uppvisar Lierse en tydligt bättre poängform: 1,6 poäng per match jämfört med gästernas 0,4, och Liège har inte vunnit andra halvlek i någon av sina fem senaste matcher. Hemmalagets fördel förstärks av den aktuella formen över hela matchen: Lierse vann 40 % och förlorade endast 20 % av sina fem senaste matcher, medan RFC Liège förlorade 80 % av sina. Även om tidigare säsongsdata visar att Liège i genomsnitt har gjort 3,0 mål, talar de senaste resultaten och Lierse stabilare spel efter paus för scenariot X/1.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Lierse Kempenzonen | RFC Liege | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 41% | 28% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.13 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.25 | 0.50 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Lierse Kempenzonen är 33% bättre på: form senaste 5.
1.33 p / match - Lierse Kempenzonen · 1 p / match - RFC Liege
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
RFC Liege är 67% bättre på: gjorda mål per match.
1 mål / match - Lierse Kempenzonen · 1.67 mål / match - RFC Liege
Lierse Kempenzonen är 20% bättre på: insläppta mål per match.
1.67 mål / match - Lierse Kempenzonen · 2 mål / match - RFC Liege
Lierse Kempenzonen gör mål i 67% av matcherna (2 av 3 matcher), medan RFC Liege håller nollan i 0% (0 av 3 matcher).
RFC Liege gör mål i 100% av matcherna (3 av 3 matcher), medan Lierse Kempenzonen håller nollan i 0% (0 av 3 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Lierse Kempenzonen
Over / Under - RFC Liege
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
RFC Liege är 406% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
0.33 p / match - Lierse Kempenzonen · 1.67 p / match - RFC Liege
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Lierse Kempenzonen - resultat andra halvlek
Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
RFC Liege - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.7 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.33 | 2.00 |
| Gjorda mål / match | 0.0 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 0.7 | 1.0 |
| Snittmål per match | 0.7 | 2.0 |
| 1 mål | 67% | 100% |
| 2 mål | 0% | 67% |
| 3 mål | 0% | 33% |
| Hållen nolla | 33% | 33% |
| Utan mål | 100% | 33% |
| Målskillnad | -2 | 0 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.67 | 0.33 |
| Gjorda mål / match | 1.0 | 0.7 |
| Insläppta mål / match | 0.7 | 1.3 |
| Snittmål per match | 1.7 | 2.0 |
| 1 mål | 67% | 100% |
| 2 mål | 67% | 67% |
| 3 mål | 33% | 33% |
| Hållen nolla | 33% | 0% |
| Utan mål | 33% | 33% |
| Målskillnad | +1 | -2 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 46-60 (1 goal). Släpper in mest i 76-90 (2). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.
Farligast i minuterna 31-45 (2 goals). Släpper in mest i 46-60 (2). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Lierse Kempenzonen
RFC Liege
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (First Division B).
Lagen vs ligan
| Lierse Kempenzonen | Liga | RFC Liege | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 2.67 | 2.88 | ▲ 3.67 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 67% | 50% | ▲ 100% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 67% | 58% | ▲ 100% |
| Hållna nollor | ▼ 0% | 25% | ▼ 0% |
| Mål före paus | ▼ 67% | 81% | ▼ 67% |
| Mål efter paus | ▲ 100% | 85% | ▲ 100% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): Lierse Kempenzonen 0 - 0 - 2 RFC Liege. Malgenomsnitt 3.00, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Lierse Kempenzonen - RFC Liege?
First Division B-matchen slutade Lierse Kempenzonen 0:0 RFC Liege. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Lierse Kempenzonen och RFC Liege ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann Lierse Kempenzonen 0, RFC Liege 2 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,00 mål, med båda lagen på mål i 100%.
Vad visar målstatistiken inför Lierse Kempenzonen - RFC Liege?
Lierse Kempenzonen gör i snitt 1,00 mål per match och RFC Liege 1,67. Snittet i First Division B är 2,88 mål, med Over 2.5 i 58% av matcherna. Båda lagen gör mål i 67% av Lierse Kempenzonens matcher och 100% av RFC Lieges.
I vilken form är Lierse Kempenzonen och RFC Liege?
De senaste 5 matcherna har Lierse Kempenzonen facit 1-1-1 (1,33 poäng per match) och RFC Liege 1-0-2 (1,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Lierse Kempenzonen - RFC Liege?
Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.


