Lillestrøm - FK Bodo - Glimt: matchstatistik
Lillestrøm - FK Bodo - Glimt: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Lillestrøm mötte FK Bodo - Glimt i Eliteserien (Norge). Matchen spelades den 26 april 2026. Slutresultat: 0:2.
Aktuell form
Lillestrøm: 4-1-0, 2.60 poäng/match. FK Bodo - Glimt: 2-1-1, 1.75 poäng/match.
Målstatistik
Lillestrøm gör 1.80 och släpper in 0.40 mål per match. FK Bodo - Glimt gör 1.75 och släpper in 1.50. Ligans snitt: 2.83 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Lillestrøm 40%, FK Bodo - Glimt 25%. Over 2.5: Lillestrøm 40%, FK Bodo - Glimt 75%. Liganivå: BTTS 54%, Over 2.5 50%.
xG, skott och stil
FK Bodo - Glimt har högre xG: 2.09 mot 1.61. Lillestrøm: 14.2 skott per match, FK Bodo - Glimt: 14.8.
Matchhalvor
Lillestrøm: leder i paus 20%, mål i andra halvlek 1.20. FK Bodo - Glimt: leder i paus 50%, mål i andra halvlek 1.00.
Mål per minut
Lillestrøm: 76-90+ (3 mal). FK Bodo - Glimt: 16-30 (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Eliteserien: 2.83 mål per match, BTTS 54%, Over 2.5 50%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-0-2. Målsnitt 6.00, BTTS 50%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Till fördel för Lillestrøm talar en utmärkt hemmaform: 100% vinster, i genomsnitt 3 gjorda mål per match, 5 skott på mål och 60% bollinnehav hemma, samt 0% matcher utan mål. Bodo-Glimt har högre xG på bortaplan (1.89 mot hemmalagens 1.48) och bibehåller 72% bollinnehav på bortaplan, men det omvandlas till endast 1.33 mål per match och 11% skotteffektivitet, medan Lillestrøm konverterar 25% av försöken. Defensivt släpper hemmalaget i genomsnitt 1 mål per hemmamatch, medan gästerna släpper i genomsnitt 2 mål på bortaplan och har släppt 7 mål i de senaste 5 matcherna, vilket indikerar större sårbarhet i Bodos försvar. I de senaste 5 matcherna har båda lagen liknande resultat (3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust) och identiska 2 poäng per match under denna period, vilket minskar formfördelen och lägger fokus på effektivitetsskillnader. Med hänsyn till hemmalagets 100% effektivitet hemma, högre skotteffektivitet (25% vs 11%) och gästers svagare försvar, favoriserar jag Lillestrøm — sannolikhet: hemmalaget 60%, oavgjort 25%, Bodo-Glimt 15%.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Lillestrøm har denna säsong 100% nollor hemma och 0% BLGM med ett genomsnittligt insläppta mål hemma på 0.0, vilket är den starkaste signalen mot Båda lagen gör mål. Hemmalaget gör i snitt 3.0 mål per match, deras xG är 2.7 och de har 9.0 skott på mål, och 100% av hemmamatcherna slutar över 2.5 mål samtidigt som 100% är "över 2.5 och inget BLGM", det vill säga målen kommer vanligtvis enbart från Lillestrøm. FK Bodo - Glimt har i de senaste 5 matcherna 9 mål (1.8 per match) och last5 xG_for 2.3, säsongsmässigt gör de 1.33 mål per match och har 33% BLGM, vilket ger en måttlig chans för bortamål. Trots att Bodo genererar xG_for 1.89 per match och 2.3 xG i senaste 5, är xG mot Lillestrøm endast 0.86 och hemmalaget har i praktiken inte släppt in mål hemma (0.0), så Lillestrøms försvar bör väsentligt begränsa gästernas chanser. Sammanfattningsvis, med 0% BLGM för Lillestrøm hemma kontra 33% säsongsmässigt och 40% i senaste 5 för Bodo, är den starkaste signalen inget BLGM; jag bedömer sannolikheten för BLGM till 20% (Ja) och 80% (Nej).
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Beräknat förväntat antal mål är 3.58: Lillestrøm cirka 2.20 (genomsnittlig xG i anfall 2.7 och försvars-xG för Bodo 1.49) och Bodo cirka 1.38 (genomsnittlig xG i anfall 1.89 och försvars-xG för Lillestrøm 0.86). Säsongsdata bekräftar hemmalagets offensiva karaktär — Lillestrøm gör i snitt 3.0 mål, noterar 22.0 skott och 9.0 i träffar per match med 14% effektivitet, medan Bodo har 1.33 mål, 12.33 skott och 4.67 i träffar (11% effektivitet). Over-indikatorer visar stark måltendens: hemmalaget har 100% matcher över 2.5, bortalaget 67%, och i de senaste 5 matcherna genererade Bodo xG 2.3 och gjorde 9 mål, vilket ökar sannolikheten för en målrik match med minst tre mål. Med hänsyn till hemmalagets skottöverläge (22.0 vs 12.33), högre xG för hemmalaget (2.7 vs 1.89) samt totalt förväntade mål 3.58 är det starkaste och mest värdefulla spelsignalet Över 2.5 mål, därav rekommendationen Över på linjen 2.5.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Lillestrøm har vunnit alla hemmamatcher (winPercentage_home = 100.0), släpper i genomsnitt 0.0 mål per match (seasonConcededAVG_home = 0.0) och ledde i halvtid i 100% av matcherna (leadingAtHTPercentage_home = 100.0), med i snitt 1.0 mål före paus (scoredAVGHT_home = 1.0). FK Bodo-Glimt släpper i genomsnitt 2.0 mål per match (seasonConcededAVG_away = 2.0), låg under i halvtid i 67% av matcherna (trailingAtHTPercentage_away = 67.0) och gör i snitt 0.67 mål före paus (scoredAVGHT_away = 0.67). Skillnaden i offensiv potential är tydlig: Lillestrøm har 2.7 xG hemma (xg_for_avg_home = 2.7) och i snitt 9.0 skott på mål (shotsOnTargetAVG_home = 9.0), medan bortalaget har 1.89 xG och 4.67 skott på mål (xg_for_avg_away = 1.89, shotsOnTargetAVG_away = 4.67). Dessutom gör hemmalaget i snitt 3.0 mål per match jämfört med 1.33 för gästerna (seasonScoredAVG_home = 3.0, seasonScoredAVG_away = 1.33) och har behållit 100% nollor bakåt (seasonCSPercentage_home = 100.0), vilket ökar sannolikheten att behålla ledningen. Mot bakgrund av dessa siffror är den starkaste indikationen att Lillestrøm leder i halvtid och vinner efter 90 minuter, därför bedömer jag spelet '1/1' som mest sannolikt.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Lillestrøm | FK Bodo - Glimt | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 39% | 39% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.14 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.32 | 0.30 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Lillestrøm är 49% bättre på: form senaste 5.
2.6 p / match - Lillestrøm · 1.75 p / match - FK Bodo - Glimt
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Lillestrøm är 275% bättre på: insläppta mål per match.
0.4 mål / match - Lillestrøm · 1.5 mål / match - FK Bodo - Glimt
Lillestrøm gör mål i 80% av matcherna (4 av 5 matcher), medan FK Bodo - Glimt håller nollan i 50% (2 av 4 matcher).
FK Bodo - Glimt gör mål i 75% av matcherna (3 av 4 matcher), medan Lillestrøm håller nollan i 60% (3 av 5 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Lillestrøm
Over / Under - FK Bodo - Glimt
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
FK Bodo - Glimt är 7% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.4 p / match - Lillestrøm · 1.5 p / match - FK Bodo - Glimt
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Lillestrøm - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 20% av matcherna och vinner 80%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
FK Bodo - Glimt - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 50% av matcherna och vinner 50%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.40 | 2.20 |
| Gjorda mål / match | 0.6 | 1.2 |
| Insläppta mål / match | 0.2 | 0.2 |
| Snittmål per match | 0.8 | 1.4 |
| 1 mål | 40% | 80% |
| 2 mål | 40% | 60% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 80% | 80% |
| Utan mål | 60% | 20% |
| Målskillnad | +2 | +5 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.50 | 2.25 |
| Gjorda mål / match | 0.8 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 1.0 | 0.5 |
| Snittmål per match | 1.8 | 1.5 |
| 1 mål | 100% | 100% |
| 2 mål | 50% | 50% |
| 3 mål | 25% | 0% |
| Hållen nolla | 50% | 75% |
| Utan mål | 50% | 25% |
| Målskillnad | -1 | +2 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (3 goals). Släpper in mest i 0-15 (1). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 16-30 (2 goals). Släpper in mest i 0-15 (2). Slutfasbalans (76-90): 0.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Lillestrøm
FK Bodo - Glimt
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Eliteserien).
Lagen vs ligan
| Lillestrøm | Liga | FK Bodo - Glimt | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 2.20 | 2.83 | ▲ 3.25 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 40% | 54% | ▼ 25% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 40% | 50% | ▲ 75% |
| Hållna nollor | ▲ 60% | 25% | ▲ 50% |
| Mål före paus | ▼ 40% | 76% | ▲ 100% |
| Mål efter paus | ▲ 80% | 74% | ▲ 100% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): Lillestrøm 0 - 0 - 2 FK Bodo - Glimt. Malgenomsnitt 6.00, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Lillestrøm - FK Bodo - Glimt?
Eliteserien-matchen slutade Lillestrøm 0:2 FK Bodo - Glimt. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Lillestrøm och FK Bodo - Glimt ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann Lillestrøm 0, FK Bodo - Glimt 2 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 6,00 mål, med båda lagen på mål i 50%.
Vad visar målstatistiken inför Lillestrøm - FK Bodo - Glimt?
Lillestrøm gör i snitt 1,80 mål per match och FK Bodo - Glimt 1,75. Snittet i Eliteserien är 2,83 mål, med Over 2.5 i 50% av matcherna. Båda lagen gör mål i 40% av Lillestrøms matcher och 25% av FK Bodo - Glimts.
I vilken form är Lillestrøm och FK Bodo - Glimt?
De senaste 5 matcherna har Lillestrøm facit 4-1-0 (2,60 poäng per match) och FK Bodo - Glimt 2-1-1 (1,75 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Lillestrøm - FK Bodo - Glimt?
Den statistiska bakgrunden till Lillestrøm - FK Bodo - Glimt — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


