Lipno Stęszew - Kalisz: matchstatistik
Lipno Stęszew - Kalisz: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Lipno Stęszew mötte Kalisz i 3 Liga Group 2 (Polen). Matchen spelades den 17 oktober 2026. Slutresultat: 1:0.
Aktuell form
Lipno Stęszew: 2-1-2, 1.40 poäng/match. Kalisz: 1-2-2, 1.00 poäng/match.
Målstatistik
Lipno Stęszew gör 1.25 och släpper in 2.17 mål per match. Kalisz gör 1.50 och släpper in 1.58. Ligans snitt: 3.61 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Lipno Stęszew 83%, Kalisz 58%. Over 2.5: Lipno Stęszew 67%, Kalisz 42%. Liganivå: BTTS 69%, Over 2.5 64%.
xG, skott och stil
Lipno Stęszew har högre xG: 1.67 mot 1.04. Lipno Stęszew: 14.5 skott per match, Kalisz: 5.4.
Matchhalvor
Lipno Stęszew: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.83. Kalisz: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 0.92.
Mål per minut
Lipno Stęszew: 46-60 (5 mal). Kalisz: 76-90+ (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
3 Liga Group 2: 3.61 mål per match, BTTS 69%, Over 2.5 64%.
Inbördes möten
Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Kalisz har ett bättre facit över hela säsongen: laget har vunnit 4 av 12 matcher och förlorat 3, medan Lipno Stęszew har tagit 2 segrar och åkt på 8 förluster. På bortaplan har gästerna dock spelat oavgjort i 67% av matcherna, vilket med endast 17% segrar talar mer för delad poäng än för en bortavinst. Hemmalaget har vunnit 2 av sina 5 senaste matcher, men har förlorat 4 av sina 5 senaste på hemmaplan och släpper i genomsnitt in 2,4 mål per match. Deras målchanser håller högre värde än Kalisz chanser på bortaplan — det genomsnittliga xG-värdet är 1,43 respektive 0,97 — även om båda försvaren ger motståndarna gott om chanser, med 2,27 respektive 1,90 xG. Lipnos svagare spel på hemmaplan och Kalisz tendens att spela oavgjort på bortaplan gör delad poäng till det mest sannolika resultatet.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Båda lagen gjorde mål (BLGM) i 50 % av Lipno Stęszews matcher och 67 % av Kalisz matcher. Under de fem senaste matcherna var motsvarande andelar 80 % respektive 60 %. Båda försvaren har på senare tid varit sårbara: hemmalaget har släppt in i genomsnitt 2,0 mål och bortalaget 2,2 mål per match. Lipno gör i genomsnitt 1,67 mål på hemmaplan, medan Kalisz släpper in 2,0 mål på bortaplan, vilket ger hemmalaget en tydlig målchans. Det är mer osäkert om gästerna hittar nätet. Deras genomsnittliga xG är 0,97, men de gör i snitt 1,33 mål på bortaplan, samtidigt som Lipno släpper in 1,17 mål där. Därför är det mer sannolikt att båda lagen gör mål, även om den lägre kvaliteten på Kalisz skapade chanser gör valet mindre säkert.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
I Lipnos matcher görs det i genomsnitt 2,84 mål och i Kalisz matcher 3,33. Dessutom har linan över 1,5 mål passerats i 50% respektive 83% av deras matcher. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,67 mål, medan bortalaget släpper in 2,00, vilket ger Lipno goda möjligheter att hitta nätet. I sina fem senaste matcher har båda lagen släppt in många mål — Lipno i genomsnitt 2,0 och Kalisz 2,2 — även om deras offensiva xG endast uppgår till 1,07 respektive 0,97 sett över säsongen. Därför är det säkraste valet Över 1,5 mål: prognosen på 2,90 mål talar för den linan, medan de måttliga xG-värdena försvagar argumentet för högre linor.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Lipno Stęszew led at half-time in 3 of 6 matches, while Kalisz were trailing at half-time in 3 of their last 5 games, which points to the hosts taking the lead before the break. The hosts score an average of 1.67 goals per match, while the visitors concede 2.00, and their average xG is 1.07 compared with the 1.90 xG conceded by Kalisz. Lipno also have an advantage in shots on target (3.20 to 2.33 per match), increasing the likelihood that they will maintain the initiative until the end. Their performance after the break also supports them holding on to the lead: the hosts score an average of 1.00 goal and concede 0.33, while Kalisz concede 0.83. The risk to the 1/1 scenario is that Lipno have not led at half-time in any of their last 5 matches, so a draw at half-time followed by a home win remains a significant alternative.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Lipno Stęszew | Kalisz | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 34% | 29% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.12 | 0.19 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.25 | 0.95 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Lipno Stęszew är 40% bättre på: form senaste 5.
1.4 p / match - Lipno Stęszew · 1 p / match - Kalisz
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Kalisz är 20% bättre på: gjorda mål per match.
1.25 mål / match - Lipno Stęszew · 1.5 mål / match - Kalisz
Kalisz är 37% bättre på: insläppta mål per match.
2.17 mål / match - Lipno Stęszew · 1.58 mål / match - Kalisz
Lipno Stęszew gör mål i 83% av matcherna (10 av 12 matcher), medan Kalisz håller nollan i 25% (3 av 12 matcher).
Kalisz gör mål i 83% av matcherna (10 av 12 matcher), medan Lipno Stęszew håller nollan i 0% (0 av 12 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Lipno Stęszew
Over / Under - Kalisz
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Kalisz är 166% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
0.5 p / match - Lipno Stęszew · 1.33 p / match - Kalisz
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Lipno Stęszew - resultat andra halvlek
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Kalisz - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.60 | 1.80 |
| Gjorda mål / match | 0.6 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 1.2 | 0.8 |
| Snittmål per match | 1.8 | 1.8 |
| 1 mål | 80% | 100% |
| 2 mål | 60% | 40% |
| 3 mål | 20% | 40% |
| Hållen nolla | 20% | 40% |
| Utan mål | 60% | 20% |
| Målskillnad | -3 | +1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.20 | 1.40 |
| Gjorda mål / match | 0.4 | 0.6 |
| Insläppta mål / match | 1.6 | 0.6 |
| Snittmål per match | 2.0 | 1.2 |
| 1 mål | 100% | 80% |
| 2 mål | 40% | 20% |
| 3 mål | 40% | 20% |
| Hållen nolla | 40% | 40% |
| Utan mål | 60% | 60% |
| Målskillnad | -6 | 0 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 46-60 (5 goals). Släpper in mest i 46-60 (6). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.
Farligast i minuterna 76-90 (5 goals). Släpper in mest i 0-15 (5). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Lipno Stęszew
Kalisz
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (3 Liga Group 2).
Lagen vs ligan
| Lipno Stęszew | Liga | Kalisz | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 3.42 | 3.61 | ▼ 3.08 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 83% | 69% | ▼ 58% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 67% | 64% | ▼ 42% |
| Hållna nollor | ▼ 0% | 17% | ▲ 25% |
| Mål före paus | ▲ 83% | 80% | ▼ 75% |
| Mål efter paus | ▲ 92% | 85% | ▼ 83% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Lipno Stęszew - Kalisz?
3 Liga Group 2-matchen slutade Lipno Stęszew 1:0 Kalisz. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Vad visar målstatistiken inför Lipno Stęszew - Kalisz?
Lipno Stęszew gör i snitt 1,25 mål per match och Kalisz 1,50. Snittet i 3 Liga Group 2 är 3,61 mål, med Over 2.5 i 64% av matcherna. Båda lagen gör mål i 83% av Lipno Stęszews matcher och 58% av Kaliszs.
I vilken form är Lipno Stęszew och Kalisz?
De senaste 5 matcherna har Lipno Stęszew facit 2-1-2 (1,40 poäng per match) och Kalisz 1-2-2 (1,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Lipno Stęszew - Kalisz?
Den statistiska bakgrunden till Lipno Stęszew - Kalisz — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


