Argentina - Prim B NacionalData uppdaterad 16 oktober 2026

Los Andes - Acassuso: matchstatistik

Los Andes crest
Los Andes
0 : 0halvtid 0:0
Acassuso crest
Acassuso

Los Andes - Acassuso: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Los Andes mötte Acassuso i Prim B Nacional (Argentina). Matchen spelades den 31 augusti 2026. Slutresultat: 0:0.

Aktuell form

Los Andes: 0-1-4, 0.20 poäng/match. Acassuso: 0-2-3, 0.40 poäng/match.

Målstatistik

Los Andes gör 0.80 och släpper in 0.60 mål per match. Acassuso gör 0.73 och släpper in 1.23. Ligans snitt: 1.94 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Los Andes 20%, Acassuso 35%. Over 2.5: Los Andes 20%, Acassuso 31%. Liganivå: BTTS 40%, Over 2.5 32%.

xG, skott och stil

Los Andes har högre xG: 1.50 mot 1.13. Los Andes: 11.4 skott per match, Acassuso: 8.0.

Matchhalvor

Los Andes: leder i paus 28%, mål i andra halvlek 0.44. Acassuso: leder i paus 19%, mål i andra halvlek 0.38.

Mål per minut

Los Andes: 46-60 (7 mal). Acassuso: 31-45+ (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Prim B Nacional: 1.94 mål per match, BTTS 40%, Over 2.5 32%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 1-0-0. Målsnitt 1.00, BTTS 0%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Los Andes har en tydlig hemmafördel: laget släpper i genomsnitt bara in 0,46 mål per match på hemmaplan och håller nollan i 62% av matcherna, medan Acassuso endast gör 0,62 mål per bortamatch. Hemmalaget skapar fler chanser, med i genomsnitt 12,54 skott och 4,46 skott på mål per match, jämfört med 7 respektive 2,54 för gästerna, samtidigt som deras genomsnittliga xG uppgår till 1,63 mot Acassusos 1,00. Gästernas försvar ser svagt ut, eftersom de på bortaplan i genomsnitt tillåter 1,67 xG och släpper in 1,46 mål, samt har förlorat 62% av sina bortamatcher. Båda lagen är dock inne i en svag formkurva: Los Andes har inte vunnit någon av sina fem senaste matcher och har bara gjort 1 mål under den perioden, medan Acassuso också står utan seger, med 2 oavgjorda och 3 förluster. Hemmalagets låga effektivitet, då de inte har gjort mål i 54% av hemmamatcherna, ökar sannolikheten för oavgjort, men den bättre defensiva organisationen och övertaget i chansskapandet talar för en knapp Los Andes-seger.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

BTTS på säsongsbasis förekom endast i 31 % av Los Andes matcher och 38 % av Acassusos matcher, jämfört med ligasnittet på 40 %. Hemmalaget gör i genomsnitt 0,85 mål, medan Acassuso endast gör 0,62. Under de fem senaste omgångarna har Los Andes dessutom bara gjort 1 mål, vilket motsvarar 0,2 per match. Acassuso ger inte heller någon stark offensiv signal, eftersom laget har gjort 4 mål på sina fem senaste matcher, trots att det i genomsnitt har släppt in 1,8 mål. Los Andes har hållit nollan i 31 % av matcherna, medan gästerna har blivit mållösa i 62 % av sina matcher, vilket särskilt förstärker risken för att Acassuso inte gör mål. Även om gästernas fem senaste matcher gav BTTS i 80 % av fallen, talar den låga säsongseffektiviteten hos båda anfallen och hemmalagets mycket svaga aktuella målproduktion tydligare för scenariot BTTS Nej – det vill säga att minst ett av lagen inte gör mål.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Båda lagens profil talar tydligt för ett målsnålt resultat: Los Andes gör i genomsnitt 0,85 mål per match, medan Acassuso endast gör 0,62. Gränsen på 2,5 mål har inte överskridits i 69% av respektive lags matcher, och Los Andes har inte spelat en enda match med minst 4 mål under hela säsongen. Acassuso har 77% av sina matcher under 3,5 mål, medan ligans målsnitt endast ligger på 1,95, vilket ytterligare dämpar de offensiva förväntningarna. Los Andes fem senaste matcher har endast gett 1 gjort mål, trots att motståndarna i genomsnitt släppt in mer än ett mål. De uppskattade 1,70 målen totalt ger en tydlig fördel för Under 3,5 mål, vilket även lämnar en säker marginal för resultat som 2:1 eller 3:0.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Det starkaste scenariot är oavgjort både i halvtid och vid full tid, eftersom Acassuso spelade oavgjort i den första halvleken i 9 av 13 matcher, det vill säga i 69 % av fallen. Matchen bör vara låst före paus: Los Andes gör i genomsnitt 0,46 mål under de första 45 minuterna, medan Acassuso endast gör 0,23, samtidigt som båda lagen håller nollan i halvtid i 69 % respektive 62 % av matcherna. Hemmalagets offensiv är dock för närvarande mycket svag, eftersom de i sina 5 senaste matcher endast har gjort i genomsnitt 0,2 mål och aldrig lett i halvtid. Acassuso har bättre aktuell effektivitet, men förlorar fortfarande 62 % av matcherna under säsongen och gör endast 0,62 mål per bortamatch, vilket begränsar sannolikheten för en slutlig bortaseger. De låga målsnitten för båda lagen, 1,85 för Los Andes och 2,08 för Acassuso, talar för ett försiktigt oavgjort resultat efter 90 minuter.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

55Bollinnehav (%)45
Los AndesAcassuso
5Skott4
Los AndesAcassuso
3Skott pa mal2
Los AndesAcassuso
1.12xG0.92
Los AndesAcassuso
5Horner11
Los AndesAcassuso
80Farliga anfall71
Los AndesAcassuso
12Regelbrott12
Los AndesAcassuso
2Kort3
Los AndesAcassuso

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

0.8Gjorda mål / match0.73
Los AndesAcassuso
0.6Insläppta mål / match1.23
Los AndesAcassuso
53%Genomsnittligt bollinnehav45%
Los AndesAcassuso
4.12Skott på mål / match2.81
Los AndesAcassuso

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

11.36Skott per match8.04
Los AndesAcassuso
4.12Skott på mål2.81
Los AndesAcassuso
7%Skottkonvertering9.1%
Los AndesAcassuso
53%Bollinnehav45%
Los AndesAcassuso
1.5xG för1.13
Los AndesAcassuso
1.39xG emot1.52
Los AndesAcassuso

Skottkvalitet

Los Andes: BalanseratAcassuso: Balanserat
Los AndesAcassuso
Precision (skott på mål)36%35%
Chanskvalitet (xG per skott)0.130.14
Avslut (mål per skott på mål)0.190.26

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Acassuso är 100% bättre på: form senaste 5.

0.2 p / match - Los Andes · 0.4 p / match - Acassuso

Los Andes
DLLLL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
32% V36% O32% F
Säsong (V-O-F)
8-9-8
1.32 p / match · målskillnad +5
Senaste 5 (V-O-F)
0-1-4
0.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
4-6-3
Senaste 5 hemma
2-2-1
WDWDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.2Insläppta mål: 1.4xG: 1.65Motståndarens xG: 1.40BTTS: 20%Over 2.5: 40%
Acassuso
DLDLL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
19% V27% O54% F
Säsong (V-O-F)
5-7-14
0.85 p / match · målskillnad -13
Senaste 5 (V-O-F)
0-2-3
0.40 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-4-8
Senaste 5 borta
0-2-3
LDLDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 1.8xG: 1.25Motståndarens xG: 1.17BTTS: 80%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Los Andes är 10% bättre på: gjorda mål per match.

0.8 mål / match - Los Andes · 0.73 mål / match - Acassuso

Los Andes är 105% bättre på: insläppta mål per match.

0.6 mål / match - Los Andes · 1.23 mål / match - Acassuso

Los Andess målprofil: ojämn

Los Andes gör mål i 48% av matcherna (12 av 25 matcher), medan Acassuso håller nollan i 27% (7 av 26 matcher).

Acassusos målprofil: mer krävande

Acassuso gör mål i 46% av matcherna (12 av 26 matcher), medan Los Andes håller nollan i 56% (14 av 25 matcher).

20Gjorda mål (säsong)19
Los AndesAcassuso
15Insläppta mål (säsong)32
Los AndesAcassuso
1.4Snittmål per match1.96
Los AndesAcassuso
1Gjorda mål (senaste 5)4
Los AndesAcassuso
7Insläppta mål (senaste 5)9
Los AndesAcassuso

Hur ofta gör laget minst...

48%1 mål46%
Los AndesAcassuso
24%2 mål19%
Los AndesAcassuso
8%3 mål8%
Los AndesAcassuso
0%4 mål0%
Los AndesAcassuso

Hur ofta släpper laget in minst...

44%1 mål73%
Los AndesAcassuso
12%2 mål35%
Los AndesAcassuso
4%3 mål12%
Los AndesAcassuso
0%4 mål4%
Los AndesAcassuso

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

4%BTTS i halvtid12%
Los AndesAcassuso
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Los AndesAcassuso
20%Mål i båda halvlekarna12%
Los AndesAcassuso

BTTS och antal mål

12%Minst 3 mål och BTTS23%
Los AndesAcassuso
8%Minst 3 mål utan BTTS8%
Los AndesAcassuso
20%BTTS - senaste 580%
Los AndesAcassuso

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

52%Minst 1 mål före paus50%
Los AndesAcassuso
8%Minst 2 mål före paus12%
Los AndesAcassuso
4%Minst 3 mål före paus12%
Los AndesAcassuso

2:a halvlek

56%Minst 1 mål efter paus77%
Los AndesAcassuso
16%Minst 2 mål efter paus23%
Los AndesAcassuso
4%Minst 3 mål efter paus12%
Los AndesAcassuso

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Los Andes är 18% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.32 p / match - Los Andes · 1.12 p / match - Acassuso

Los Andes - läge i halvtid
28% leder48% oavgjort24% ligger under
Acassuso - läge i halvtid
19% leder54% oavgjort27% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.32Poäng per match (1:a halvlek)1.12
Los AndesAcassuso
0.36Gjorda mål (1:a halvlek)0.35
Los AndesAcassuso
0.28Insläppta mål (1:a halvlek)0.46
Los AndesAcassuso
0.64Snittmål (1:a halvlek)0.81
Los AndesAcassuso
76%Hållen nolla före paus65%
Los AndesAcassuso
68%Utan mål före paus73%
Los AndesAcassuso

Efter paus (2:a halvlek)

1.44Poäng per match (2:a halvlek)0.85
Los AndesAcassuso
0.44Gjorda mål (2:a halvlek)0.38
Los AndesAcassuso
0.32Insläppta mål (2:a halvlek)0.77
Los AndesAcassuso
0.76Snittmål (2:a halvlek)1.15
Los AndesAcassuso
72%Hållen nolla efter paus42%
Los AndesAcassuso
64%Utan mål efter paus69%
Los AndesAcassuso

Los Andes - resultat andra halvlek

32% V48% O20% F
33
Halvtidspoäng
9
Halvtidsmål
+2
Målskillnad (1:a halvlek)
36
Poäng andra halvlek
+3
Målskillnad (2:a halvlek)
1.32
PPG före paus
Håller ledningen114%

Leder i halvtid i 28% av matcherna och vinner 32%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Acassuso - resultat andra halvlek

19% V27% O54% F
29
Halvtidspoäng
9
Halvtidsmål
-3
Målskillnad (1:a halvlek)
22
Poäng andra halvlek
-10
Målskillnad (2:a halvlek)
1.12
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 19% av matcherna och vinner 19%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Los Andes - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.200.80
Gjorda mål / match0.00.2
Insläppta mål / match0.80.6
Snittmål per match0.80.8
1 mål80%40%
2 mål0%40%
3 mål0%0%
Hållen nolla20%60%
Utan mål100%80%
Målskillnad-4-2
Halvtid: 0% leder - 20% oavgjort - 80% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 80% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0
Acassuso - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.000.60
Gjorda mål / match0.40.4
Insläppta mål / match0.81.0
Snittmål per match1.21.4
1 mål60%100%
2 mål20%20%
3 mål20%20%
Hållen nolla60%20%
Utan mål60%60%
Målskillnad-2-3
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 0% oavgjort - 80% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 2

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Los Andes
GjordaInsläppta
5
4
0-15
1
1
16-30
3
2
31-45
7
1
46-60
3
3
61-75
1
4
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (7 goals). Släpper in mest i 0-15 (4). Slutfasbalans (76-90): -3 - slutskedena är en svaghet.

Acassuso
GjordaInsläppta
2
4
0-15
2
4
16-30
5
4
31-45
3
5
46-60
3
5
61-75
4
10
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (5 goals). Släpper in mest i 76-90 (10). Slutfasbalans (76-90): -6 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

1.68
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.0 : 0.7
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
87%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
28%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-40%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
22%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
28%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 4 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Los Andes

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.11
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.09
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-15.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.70
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.79
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
67%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
80%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-1.12
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.1
Sena mål
5% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 25% under den första kvarten.
5%

Acassuso

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.39
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.11
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+1.7 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.40
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.29
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
97%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
103%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.45
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.0
Sena mål
21% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 11% under den första kvarten.
21%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Prim B Nacional).

Lagen vs ligan

Los AndesLigaAcassuso
Snittmål per match▼ 1.401.94• 1.96
Båda lagen gjorde mål▼ 20%40%▼ 35%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 20%32%• 31%
Hållna nollor▲ 56%38%▼ 27%
Mål före paus▼ 52%56%▼ 50%
Mål efter paus▼ 56%71%▲ 77%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

1.94
Snittmål per match
40%
Båda lagen gjorde mål
32%
Minst 3 mål (Over 2.5)
38%
Hållna nollor
1.19
Hemmamål / match
0.75
Bortamål / match
+59%
Hemmafördel i anfall
+37%
Hemmafördel i försvar
+26%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
56%
1 mål
21%
2 mål
5%
3 mål
1%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
71%
1 mål
29%
2 mål
9%
3 mål
2%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. AcassusoGult kortNahuel Petillo Mediza
  2. Los AndesGult kortSergio Fabián Ortíz
  3. Los AndesGult kortSergio Fabián Ortíz
  4. AcassusoByteIn: Felipe SennUt: Agustín Hermoso
  5. AcassusoGult kortValentín Serrano

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Foregaende mote: Los Andes 1 - 0 - 0 Acassuso. Malgenomsnitt 1.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Los Andes - Acassuso?

Prim B Nacional-matchen slutade Los Andes 0:0 Acassuso. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Los Andes - Acassuso?

Los Andes gör i snitt 0,80 mål per match och Acassuso 0,73. Snittet i Prim B Nacional är 1,94 mål, med Over 2.5 i 32% av matcherna. Båda lagen gör mål i 20% av Los Andess matcher och 35% av Acassusos.

I vilken form är Los Andes och Acassuso?

De senaste 5 matcherna har Los Andes facit 0-1-4 (0,20 poäng per match) och Acassuso 0-2-3 (0,40 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Los Andes - Acassuso?

Den statistiska bakgrunden till Los Andes - Acassuso — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.