Ludogorets II - Vihren Sandanski: matchstatistik
Ludogorets II - Vihren Sandanski: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Ludogorets II mötte Vihren Sandanski i Second League (Bulgarien). Matchen spelades den 18 augusti 2026. Slutresultat: 0:2.
Aktuell form
Ludogorets II: 2-0-1, 2.00 poäng/match. Vihren Sandanski: 1-2-0, 1.67 poäng/match.
Målstatistik
Ludogorets II gör 1.00 och släpper in 1.00 mål per match. Vihren Sandanski gör 1.67 och släpper in 1.33. Ligans snitt: 2.57 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Ludogorets II 33%, Vihren Sandanski 100%. Over 2.5: Ludogorets II 33%, Vihren Sandanski 33%. Liganivå: BTTS 49%, Over 2.5 40%.
xG, skott och stil
Vihren Sandanski har högre xG: 1.94 mot 0.89. Ludogorets II: 7.3 skott per match, Vihren Sandanski: 15.7.
Matchhalvor
Ludogorets II: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 0.33. Vihren Sandanski: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 1.33.
Mål per minut
Ludogorets II: 0-15 (1 mal). Vihren Sandanski: 76-90+ (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Second League: 2.57 mål per match, BTTS 49%, Over 2.5 40%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-0-2. Målsnitt 2.50, BTTS 50%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Ludogorets II har hemmafördelen: laget vann sin hittills enda hemmamatch och gjorde i snitt 2 mål samtidigt som man släppte in 1. Vihren Sandanski vann också sin enda bortamatch, men försvaret tillät motståndarna ett xG på 1,78, klart högre än 1,13 som hemmalaget noterade på hemmaplan. Gästerna är effektivare på bortaplan, med 3 mål per match och en omvandlingsgrad på 25% av skotten till mål, jämfört med Ludogorets 18%, vilket gör att deras chanser fortfarande är goda. Å andra sidan har hemmalaget vunnit 3 av sina 5 senaste matcher, medan Vihren är obesegrat i fem raka matcher, men hela 3 av dessa slutade oavgjort. Inget av lagen har ännu hållit nollan i sin respektive miljö, så mål att vänta, med en knapp fördel för Ludogorets II tack vare ett något stabilare försvar.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Signalen för Båda lagen gör mål (BLGM) är tydlig, eftersom båda lagen har haft detta scenario i 100% av sina matcher hittills under säsongen och inget av lagen har hållit nollan. Ludogorets II gjorde i genomsnitt 1,0 mål, men skapade målchanser värda 2,20 xG och hade 9,5 skott på mål per match, medan Vihren i genomsnitt släppte in 2,0 mål och tillät 1,78 xG framför det egna målet. Bortalaget är ännu vassare offensivt, med ett snitt på 3,0 mål och 1,44 xG, medan hemmalaget i sina fem senaste matcher tillät motståndarna 1,50 xG. Den aktuella formen är dock inte entydig, eftersom BLGM i de fem senaste matcherna låg på 40% för hemmalaget och 60% för bortalaget, vilket innebär att säkerheten i spelet är måttlig. Trots detta stöder snittet för gjorda mål i de fem senaste matcherna, 1,2 för Ludogorets II och 1,6 för Vihren, scenariot där båda lagen gör minst ett mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Båda lagen har gjort mål och släppt in mål i 100% av säsongens hittills spelade matcher, vilket tydligt stöder scenariot med minst två mål. Ludogorets II skapar många chanser, med ett genomsnittligt xG på 2,20 samt 9,5 skott på mål per match, medan Vihren Sandanski har ett genomsnittligt xG på 1,44. I de fem senaste matcherna gjorde lagen i genomsnitt 1,2 respektive 1,6 mål per match, medan deras motståndare i snitt släppte in 1,0 respektive 0,8 mål, vilket minskar säkerheten i Över 2,5 mål. Samtidigt ligger ligasnittet på 2,81 mål, och båda lagen passerade gränsen på 1,5 mål i varje match. Det starkaste valet är Över 1,5 mål, eftersom det kombinerar en mycket hög träffsäkerhet för denna lina med hemmalagets offensiva siffror och avsaknaden av hållna nollor hos båda lagen.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Den starkaste signalen är en försiktig första halvlek: i de senaste fem matcherna spelade båda lagen oavgjort i halvtid i 60 % av matcherna, medan det genomsnittliga antalet mål före paus endast uppgick till 0,8 för Ludogorets II och 0,4 för Vihren. Under denna period släppte hemmalaget bara in 0,2 mål per match före paus, medan Vihren inte släppte in något alls, vilket tydligt talar för oavgjort efter 45 minuter. Efter paus bör matchen öppna upp sig, eftersom minst ett mål föll efter halvtid i 80 % av de senaste matcherna för respektive lag, och Vihren gjorde i genomsnitt 1,2 mål. Trots gästernas bättre säsongseffektivitet, då de vann 100 % av de tillgängliga matcherna, har deras senaste svit varit 3 oavgjorda på 5 matcher, samtidigt som båda lagen haft samma snitt på 1,8 poäng per match. Scenariot X/X är därför mest sannolikt, även om hemmalagets övertag i skapade chanser, uttryckt genom ett xG på 2,20 mot 1,44, innebär en betydande möjlighet till hemmaseger efter oavgjort i halvtid.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Ludogorets II | Vihren Sandanski | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 27% | 47% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.12 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.50 | 0.23 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Ludogorets II är 20% bättre på: form senaste 5.
2 p / match - Ludogorets II · 1.67 p / match - Vihren Sandanski
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Vihren Sandanski är 67% bättre på: gjorda mål per match.
1 mål / match - Ludogorets II · 1.67 mål / match - Vihren Sandanski
Ludogorets II är 33% bättre på: insläppta mål per match.
1 mål / match - Ludogorets II · 1.33 mål / match - Vihren Sandanski
Ludogorets II gör mål i 67% av matcherna (2 av 3 matcher), medan Vihren Sandanski håller nollan i 0% (0 av 3 matcher).
Vihren Sandanski gör mål i 100% av matcherna (3 av 3 matcher), medan Ludogorets II håller nollan i 33% (1 av 3 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Ludogorets II
Over / Under - Vihren Sandanski
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Ludogorets II - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 67%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Vihren Sandanski - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 1.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.67 | 1.33 |
| Gjorda mål / match | 0.7 | 0.3 |
| Insläppta mål / match | 0.3 | 0.7 |
| Snittmål per match | 1.0 | 1.0 |
| 1 mål | 33% | 67% |
| 2 mål | 33% | 33% |
| 3 mål | 33% | 0% |
| Hållen nolla | 67% | 67% |
| Utan mål | 67% | 67% |
| Målskillnad | +1 | -1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.67 | 1.00 |
| Gjorda mål / match | 0.3 | 1.3 |
| Insläppta mål / match | 0.0 | 1.3 |
| Snittmål per match | 0.3 | 2.7 |
| 1 mål | 33% | 100% |
| 2 mål | 0% | 100% |
| 3 mål | 0% | 33% |
| Hållen nolla | 100% | 0% |
| Utan mål | 67% | 0% |
| Målskillnad | +1 | 0 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 0-15 (1 goal). Släpper in mest i 0-15 (1). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.
Farligast i minuterna 76-90 (2 goals). Släpper in mest i 46-60 (3). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Ludogorets II
Vihren Sandanski
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Second League).
Lagen vs ligan
| Ludogorets II | Liga | Vihren Sandanski | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 2.00 | 2.57 | ▲ 3.00 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 33% | 49% | ▲ 100% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 33% | 40% | ▼ 33% |
| Hållna nollor | ▲ 33% | 27% | ▼ 0% |
| Mål före paus | ▼ 33% | 60% | ▼ 33% |
| Mål efter paus | ▼ 67% | 74% | ▲ 100% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): Ludogorets II 0 - 0 - 2 Vihren Sandanski. Malgenomsnitt 2.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Ludogorets II - Vihren Sandanski?
Second League-matchen slutade Ludogorets II 0:2 Vihren Sandanski. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Ludogorets II och Vihren Sandanski ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann Ludogorets II 0, Vihren Sandanski 2 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.
Vad visar målstatistiken inför Ludogorets II - Vihren Sandanski?
Ludogorets II gör i snitt 1,00 mål per match och Vihren Sandanski 1,67. Snittet i Second League är 2,57 mål, med Over 2.5 i 40% av matcherna. Båda lagen gör mål i 33% av Ludogorets IIs matcher och 100% av Vihren Sandanskis.
I vilken form är Ludogorets II och Vihren Sandanski?
De senaste 5 matcherna har Ludogorets II facit 2-0-1 (2,00 poäng per match) och Vihren Sandanski 1-2-0 (1,67 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Ludogorets II - Vihren Sandanski?
Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.


