Manisa BBSK - Van BB: matchstatistik
Manisa BBSK - Van BB: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Manisa BBSK mötte Van BB i 1. Lig (Turkiet). Matchen spelades den 15 augusti 2026. Arena: 19 Mayıs Stadyumu. Slutresultat: 4:1.
Aktuell form
Manisa BBSK: 1-0-0, 3.00 poäng/match. Van BB: 0-0-1, 0.00 poäng/match.
Målstatistik
Manisa BBSK gör 2.00 och släpper in 1.00 mål per match. Van BB gör 0.00 och släpper in 2.00. Ligans snitt: 2.62 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Manisa BBSK 100%, Van BB 0%. Over 2.5: Manisa BBSK 100%, Van BB 0%. Liganivå: BTTS 46%, Over 2.5 46%.
xG, skott och stil
Manisa BBSK har högre xG: 1.28 mot 0.89. Manisa BBSK: 14.0 skott per match, Van BB: 10.0.
Matchhalvor
Manisa BBSK: leder i paus 100%, mål i andra halvlek 0.00. Van BB: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.00.
Mål per minut
Manisa BBSK: 31-45+ (2 mal). Van BB: 0-15 (0 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
1. Lig: 2.62 mål per match, BTTS 46%, Over 2.5 46%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 2-0-0. Målsnitt 2.00, BTTS 50%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Manisa BBSK går in i matchen efter 4 segrar på de 5 senaste matcherna och 10 gjorda mål under denna period, medan Van BB endast har vunnit en gång och åkt på 4 förluster. Hemmalaget släppte under denna period i genomsnitt bara in 0,6 mål per match, medan gästerna släppte in 10 mål, det vill säga 2 per match. Den här säsongen inledde Manisa med en 2:1-seger, medan Van BB förlorade sin första match med 0:2 utan att göra mål. Tabelläget, där Manisa ligger på 6:e plats jämfört med Van BB:s 19:e plats, bekräftar ytterligare hemmalagets tydliga övertag. Det mest sannolika utfallet är en kontrollerad seger för Manisa, eftersom lagets effektivitet och stabilare försvar står i tydlig kontrast till gästernas problem i båda riktningarna.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Den starkare signalen talar för Båda lagen gör mål (BLGM) – Nej, eftersom Manisa BBSK ännu inte har gjort något mål i säsongsdatan och deras xG endast uppgår till 0,89. Van BB har också ett målsnitt på noll i den aktuella säsongsöversikten, vilket begränsar grunderna för att förvänta sig mål från båda lagen. De fem senaste matcherna ger en mer blandad bild: hemmalaget har i genomsnitt gjort 2,0 mål, medan Van BB endast har gjort 0,8, och hemmalaget har släppt in så lite som 0,6 mål per match. BLGM i de fem senaste matcherna ligger på 40% för Manisa och 60% för Van, men ligan noterar endast 30% matcher där båda lagen har gjort mål. Med hemmalagets starka försvar i de senaste matcherna och gästernas svagare effektivitet är det mer sannolikt att minst ett av lagen inte gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Manisas senaste form är mycket offensiv: laget har gjort 10 mål på de fem senaste matcherna, vilket motsvarar ett snitt på 2,0 per match, medan Van under samma period i genomsnitt släppte in 2,0 mål. Van gjorde visserligen bara 0,8 mål per match under de fem senaste matcherna, men lagets genomsnittliga xG uppgick till 1,67, samtidigt som Manisa tillät motståndarna 1,77 xG. I lagens matcher har linan på 2,5 mål passerats i 60% av de fem senaste mötena, vilket stödjer scenariot med minst två mål. Det starkaste valet är fortfarande Över 1,5 mål, eftersom prognosen på 2,85 mål kombinerar hemmalagets höga effektivitet med gästernas tydliga defensiva sårbarhet.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Manisa BBSK är i klart bättre form: laget har vunnit 4 av de 5 senaste matcherna, gjort i genomsnitt 2,0 mål och endast släppt in 0,6, medan Van BB har förlorat 4 av 5 matcher och i genomsnitt släppt in 2,0 mål. En lugnare inledning är dock mest sannolik, eftersom hemmalaget spelade oavgjort i halvtid i 60 % av de fem senaste matcherna och gästerna i hela 80 %. Efter paus bör Manisas övertag växa: laget gör i genomsnitt 1,0 mål i andra halvlek och håller nollan efter paus i 80 % av matcherna, medan Van BB då i genomsnitt släpper in 1,6 mål. Gästerna har endast gjort 0,2 mål per match före paus och har inte varit i ledning i halvtid en enda gång under sina fem senaste matcher, vilket stärker scenariot med oavgjort i halvtid och hemmaseger vid full tid.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Manisa BBSK | Van BB | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 36% | 20% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.09 | 0.09 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.40 | 0.00 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Manisa BBSK är 100% bättre på: insläppta mål per match.
1 mål / match - Manisa BBSK · 2 mål / match - Van BB
Manisa BBSK gör mål i 100% av matcherna (1 av 1 matcher), medan Van BB håller nollan i 0% (0 av 1 matcher).
Van BB gör mål i 0% av matcherna (0 av 1 matcher), medan Manisa BBSK håller nollan i 0% (0 av 1 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Manisa BBSK
Over / Under - Van BB
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Manisa BBSK - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 100% av matcherna och vinner 100%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Van BB - resultat andra halvlek
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 3.00 | 1.00 |
| Gjorda mål / match | 2.0 | 0.0 |
| Insläppta mål / match | 1.0 | 0.0 |
| Snittmål per match | 3.0 | 0.0 |
| 1 mål | 100% | 0% |
| 2 mål | 100% | 0% |
| 3 mål | 100% | 0% |
| Hållen nolla | 0% | 100% |
| Utan mål | 0% | 100% |
| Målskillnad | +1 | 0 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.00 | 0.00 |
| Gjorda mål / match | 0.0 | 0.0 |
| Insläppta mål / match | 1.0 | 1.0 |
| Snittmål per match | 1.0 | 1.0 |
| 1 mål | 100% | 100% |
| 2 mål | 0% | 0% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 0% | 0% |
| Utan mål | 100% | 100% |
| Målskillnad | -1 | -1 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 31-45 (2 goals). Släpper in mest i 0-15 (1). Slutfasbalans (76-90): 0.
Släpper in mest i 0-15 (1). Slutfasbalans (76-90): 0.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Manisa BBSK
Van BB
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (1. Lig).
Lagen vs ligan
| Manisa BBSK | Liga | Van BB | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 3.00 | 2.62 | ▼ 2.00 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 100% | 46% | ▼ 0% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 100% | 46% | ▼ 0% |
| Hållna nollor | ▼ 0% | 35% | ▼ 0% |
| Mål före paus | ▲ 100% | 69% | ▲ 100% |
| Mål efter paus | ▼ 0% | 69% | ▲ 100% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Inbordes moten
Senaste moten (2): Manisa BBSK 2 - 0 - 0 Van BB. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Manisa BBSK - Van BB?
1. Lig-matchen slutade Manisa BBSK 4:1 Van BB. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Manisa BBSK och Van BB ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann Manisa BBSK 2, Van BB 0 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,00 mål, med båda lagen på mål i 50%.
Vad visar målstatistiken inför Manisa BBSK - Van BB?
Manisa BBSK gör i snitt 2,00 mål per match och Van BB 0,00. Snittet i 1. Lig är 2,62 mål, med Over 2.5 i 46% av matcherna. Båda lagen gör mål i 100% av Manisa BBSKs matcher och 0% av Van BBs.
I vilken form är Manisa BBSK och Van BB?
De senaste 5 matcherna har Manisa BBSK facit 1-0-0 (3,00 poäng per match) och Van BB 0-0-1 (0,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Manisa BBSK - Van BB?
Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.


