Venezuela - Primera DivisiónEstadio Olímpico de la UCVData uppdaterad 17 oktober 2026

Metropolitanos - Trujillanos: matchstatistik

Metropolitanos - Trujillanos: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Metropolitanos mötte Trujillanos i Primera División (Venezuela). Matchen spelades den 3 september 2026. Arena: Estadio Olímpico de la UCV. Slutresultat: 4:1.

Aktuell form

Metropolitanos: 3-1-1, 2.00 poäng/match. Trujillanos: 1-1-3, 0.80 poäng/match.

Målstatistik

Metropolitanos gör 1.32 och släpper in 0.96 mål per match. Trujillanos gör 0.79 och släpper in 1.74. Ligans snitt: 2.57 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Metropolitanos 48%, Trujillanos 47%. Over 2.5: Metropolitanos 36%, Trujillanos 42%. Liganivå: BTTS 54%, Over 2.5 46%.

xG, skott och stil

Trujillanos har högre xG: 1.43 mot 1.23. Metropolitanos: 10.4 skott per match, Trujillanos: 12.2.

Matchhalvor

Metropolitanos: leder i paus 24%, mål i andra halvlek 0.80. Trujillanos: leder i paus 26%, mål i andra halvlek 0.37.

Mål per minut

Metropolitanos: 46-60 (9 mal). Trujillanos: 61-75 (4 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Primera División: 2.57 mål per match, BTTS 54%, Over 2.5 46%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 1-0-0. Målsnitt 1.00, BTTS 0%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Metropolitanos är en tydlig favorit: laget ligger på 3:e plats, har vunnit 13 av 24 matcher under säsongen och tagit 4 segrar på de senaste 5 matcherna, medan Trujillanos endast har 1 seger på 18 framträdanden. På hemmaplan vinner hemmalaget 62% av matcherna, gör i genomsnitt 1,62 mål och förlorar endast 15% av matcherna, medan gästerna ännu inte har vunnit på bortaplan och förlorar i 78% av fallen. Trujillanos offensiva svaghet på bortaplan är avgörande: laget gör i genomsnitt 0,56 mål, blir mållöst i 56% av bortamatcherna och har endast gjort 2 mål på de fem senaste matcherna. Gästerna släpper in hela 2,00 mål per bortamatch, med ett genomsnittligt xG mot på 1,94, vilket bör ge hemmalaget många målchanser, trots att deras eget genomsnittliga xG är 1,15. Metropolitanos uppvisar även ett stabilare försvar och släpper in 1,08 mål per hemmamatch jämfört med Trujillanos 2,00 på bortaplan.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Jag spelar på BTTS Nej, eftersom båda lagen under säsongen hade exakt samma låga andel matcher där båda lagen gjorde mål, 44 %, jämfört med 52 % för hela ligan. Trujillanos gör i genomsnitt endast 0,56 mål per match och har inte gjort mål i 56 % av matcherna. I de fem senaste matcherna har laget dessutom bara gjort 2 mål, det vill säga 0,4 per match. Metropolitanos är i bättre offensiv form, med ett snitt på 1,8 mål under de fem senaste matcherna, men Trujillanos har hållit nollan i 22 % av matcherna. Hemmalaget släppte visserligen in i genomsnitt 1,0 mål under sina fem senaste matcher, men gästernas svaga effektivitet på 5 % ökar risken för att det är just de som inte hittar nätet. Trujillanos högre xG på 1,43 i de senaste matcherna talar för att laget kan göra ett mål, men det väger inte upp lagets mycket svaga faktiska målproduktion.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Den starkaste signalen är Under 3.5 mål, eftersom Metropolitanos matcher under säsongen har slutat under denna gräns i 78 % av fallen, medan motsvarande siffra för Trujillanos är 56 %. Trujillanos gör i genomsnitt endast 0.56 mål per match och har i sina fem senaste matcher gjort totalt 2 mål, det vill säga 0.4 per match. Metropolitanos har varit effektivare på sistone och noterat 1.8 mål per match under de fem senaste omgångarna, men deras säsongssnitt för gjorda mål är endast 0.78. Hemmalagets situationspotential är högre, vilket xG på 1.60 jämfört med gästernas 1.21 visar, men båda lagens låga skotteffektivitet, 6 % respektive 5 %, begränsar utsikterna för en fyramålsmatch. Prognosen på 2.15 mål pekar mot ett scenario med 1–3 mål, med en tydlig fördel för Under 3.5.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Metropolitanos är tydligt starkare i den aktuella formen: laget har vunnit 4 av de 5 senaste matcherna, gjort i genomsnitt 1,8 mål och släppt in endast 1,0, medan Trujillanos bara har vunnit 20 % av matcherna under denna period och gjort 0,4 mål per match. Hemmalaget har oftare lett i halvtid under hela säsongen (33 % jämfört med 11 %), och i de fem senaste matcherna har det inte legat under i någon halvtid samt gjort i genomsnitt 1,0 mål före paus. Kvaliteten på målchanserna talar också för Metropolitanos: lagets genomsnittliga xG är 1,60 jämfört med 1,21 för gästerna, medan Trujillanos tillåter motståndarna ett xG på 1,94. Efter paus har gästerna inte gjort ett enda mål i sina fem senaste framträdanden, medan Metropolitanos då gjorde i genomsnitt 0,8 mål, vilket stärker scenariot att laget behåller ledningen. Tipset 1/1 är därför mest sannolikt, även om den höga andelen halvtidskryss hos båda lagen innebär en betydande möjlighet för scenariot X/1.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

1 : 0
1:a halvlek
3 : 1
2:a halvlek

Matchstatistik

50Bollinnehav (%)50
MetropolitanosTrujillanos
11Skott15
MetropolitanosTrujillanos
6Skott pa mal5
MetropolitanosTrujillanos
1.6xG1.77
MetropolitanosTrujillanos
4Horner7
MetropolitanosTrujillanos
67Farliga anfall66
MetropolitanosTrujillanos
9Regelbrott13
MetropolitanosTrujillanos
1Kort2
MetropolitanosTrujillanos

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

MetropolitanosTrujillanos
1.32Gjorda mål / match0.79
MetropolitanosTrujillanos
0.96Insläppta mål / match1.74
MetropolitanosTrujillanos
41%Genomsnittligt bollinnehav48%
MetropolitanosTrujillanos
3.96Skott på mål / match4.26
MetropolitanosTrujillanos

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

10.44Skott per match12.16
MetropolitanosTrujillanos
3.96Skott på mål4.26
MetropolitanosTrujillanos
12.6%Skottkonvertering6.5%
MetropolitanosTrujillanos
41%Bollinnehav48%
MetropolitanosTrujillanos
1.23xG för1.43
MetropolitanosTrujillanos
1.52xG emot1.69
MetropolitanosTrujillanos

Skottkvalitet

Metropolitanos: KontringsstarktTrujillanos: Balanserat
MetropolitanosTrujillanos
Precision (skott på mål)38%35%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.12
Avslut (mål per skott på mål)0.330.19

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Metropolitanos är 150% bättre på: form senaste 5.

2 p / match - Metropolitanos · 0.8 p / match - Trujillanos

Metropolitanos
WWLWD
Resultatfördelning
52% V28% O20% F
Säsong (V-O-F)
13-7-5
1.84 p / match · målskillnad +9
Senaste 5 (V-O-F)
3-1-1
2.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
8-3-2
Senaste 5 hemma
3-0-2
LLWWW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.8Insläppta mål: 1.2xG: 1.45Motståndarens xG: 1.78BTTS: 80%Over 2.5: 80%
Trujillanos
LLLDW
Resultatfördelning
11% V26% O63% F
Säsong (V-O-F)
2-5-12
0.58 p / match · målskillnad -18
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-2-7
Senaste 5 borta
0-1-4
LLLLD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 1.4xG: 1.71Motståndarens xG: 1.85BTTS: 40%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Metropolitanos är 67% bättre på: gjorda mål per match.

1.32 mål / match - Metropolitanos · 0.79 mål / match - Trujillanos

Metropolitanos är 81% bättre på: insläppta mål per match.

0.96 mål / match - Metropolitanos · 1.74 mål / match - Trujillanos

Metropolitanoss målprofil: mycket stark

Metropolitanos gör mål i 80% av matcherna (20 av 25 matcher), medan Trujillanos håller nollan i 16% (3 av 19 matcher).

Trujillanoss målprofil: ojämn

Trujillanos gör mål i 53% av matcherna (10 av 19 matcher), medan Metropolitanos håller nollan i 40% (10 av 25 matcher).

33Gjorda mål (säsong)15
MetropolitanosTrujillanos
24Insläppta mål (säsong)33
MetropolitanosTrujillanos
2.28Snittmål per match2.53
MetropolitanosTrujillanos
9Gjorda mål (senaste 5)4
MetropolitanosTrujillanos
6Insläppta mål (senaste 5)7
MetropolitanosTrujillanos

Hur ofta gör laget minst...

80%1 mål53%
MetropolitanosTrujillanos
44%2 mål21%
MetropolitanosTrujillanos
8%3 mål5%
MetropolitanosTrujillanos
0%4 mål0%
MetropolitanosTrujillanos

Hur ofta släpper laget in minst...

60%1 mål84%
MetropolitanosTrujillanos
20%2 mål53%
MetropolitanosTrujillanos
8%3 mål32%
MetropolitanosTrujillanos
4%4 mål5%
MetropolitanosTrujillanos

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

54%
Ligasnitt

Målmönster

24%BTTS i halvtid16%
MetropolitanosTrujillanos
12%BTTS i båda halvlekarna5%
MetropolitanosTrujillanos
28%Mål i båda halvlekarna21%
MetropolitanosTrujillanos

BTTS och antal mål

36%Minst 3 mål och BTTS37%
MetropolitanosTrujillanos
0%Minst 3 mål utan BTTS5%
MetropolitanosTrujillanos
80%BTTS - senaste 540%
MetropolitanosTrujillanos

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

60%Minst 1 mål före paus74%
MetropolitanosTrujillanos
28%Minst 2 mål före paus16%
MetropolitanosTrujillanos
0%Minst 3 mål före paus5%
MetropolitanosTrujillanos

2:a halvlek

72%Minst 1 mål efter paus84%
MetropolitanosTrujillanos
40%Minst 2 mål efter paus37%
MetropolitanosTrujillanos
16%Minst 3 mål efter paus32%
MetropolitanosTrujillanos

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Metropolitanos är 17% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.36 p / match - Metropolitanos · 1.16 p / match - Trujillanos

Metropolitanos - läge i halvtid
24% leder64% oavgjort12% ligger under
Trujillanos - läge i halvtid
26% leder37% oavgjort37% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.36Poäng per match (1:a halvlek)1.16
MetropolitanosTrujillanos
0.52Gjorda mål (1:a halvlek)0.42
MetropolitanosTrujillanos
0.36Insläppta mål (1:a halvlek)0.53
MetropolitanosTrujillanos
0.88Snittmål (1:a halvlek)0.95
MetropolitanosTrujillanos
64%Hållen nolla före paus53%
MetropolitanosTrujillanos
52%Utan mål före paus58%
MetropolitanosTrujillanos

Efter paus (2:a halvlek)

1.6Poäng per match (2:a halvlek)0.63
MetropolitanosTrujillanos
0.8Gjorda mål (2:a halvlek)0.37
MetropolitanosTrujillanos
0.6Insläppta mål (2:a halvlek)1.21
MetropolitanosTrujillanos
1.4Snittmål (2:a halvlek)1.58
MetropolitanosTrujillanos
60%Hållen nolla efter paus26%
MetropolitanosTrujillanos
40%Utan mål efter paus68%
MetropolitanosTrujillanos

Metropolitanos - resultat andra halvlek

40% V40% O20% F
34
Halvtidspoäng
13
Halvtidsmål
+4
Målskillnad (1:a halvlek)
40
Poäng andra halvlek
+5
Målskillnad (2:a halvlek)
1.36
PPG före paus
Håller ledningen217%

Leder i halvtid i 24% av matcherna och vinner 52%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Trujillanos - resultat andra halvlek

16% V16% O68% F
22
Halvtidspoäng
8
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
12
Poäng andra halvlek
-16
Målskillnad (2:a halvlek)
1.16
PPG före paus
Håller ledningen42%

Leder i halvtid i 26% av matcherna och vinner 11%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.7

Släpper in 0.7 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Metropolitanos - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.401.60
Gjorda mål / match0.81.0
Insläppta mål / match0.60.6
Snittmål per match1.41.6
1 mål80%100%
2 mål60%60%
3 mål0%0%
Hållen nolla40%40%
Utan mål20%20%
Målskillnad+1+2
Halvtid: 20% leder - 80% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 60% - Totalt antal halvtidsmål: 4
Trujillanos - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.600.80
Gjorda mål / match0.40.4
Insläppta mål / match0.21.2
Snittmål per match0.61.6
1 mål60%80%
2 mål0%40%
3 mål0%40%
Hållen nolla80%20%
Utan mål60%80%
Målskillnad+1-4
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 20% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 2

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Metropolitanos
GjordaInsläppta
5
7
0-15
5
1
16-30
3
1
31-45
9
7
46-60
6
2
61-75
5
6
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (9 goals). Släpper in mest i 0-15 (7). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

Trujillanos
GjordaInsläppta
3
3
0-15
3
4
16-30
2
3
31-45
0
5
46-60
4
6
61-75
3
12
76-90

Farligast i minuterna 61-75 (4 goals). Släpper in mest i 76-90 (12). Slutfasbalans (76-90): -9 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.41
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.5 : 0.9
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
94%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
48%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-58%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
42%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
9%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 11 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Metropolitanos

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.29
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.65
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-3.1 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.09
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.56
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
92%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
84%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.16
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
15% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 15% under den första kvarten.
15%

Trujillanos

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.26
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.69
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+1.2 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.64
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.05
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
69%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
122%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.22
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.0
Sena mål
20% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 20% under den första kvarten.
20%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Primera División).

Lagen vs ligan

MetropolitanosLigaTrujillanos
Snittmål per match▼ 2.282.57• 2.53
Båda lagen gjorde mål▼ 48%54%▼ 47%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 36%46%▼ 42%
Hållna nollor▲ 40%28%▼ 16%
Mål före paus▼ 60%67%▲ 74%
Mål efter paus▼ 72%75%▲ 84%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.57
Snittmål per match
54%
Båda lagen gjorde mål
46%
Minst 3 mål (Over 2.5)
28%
Hållna nollor
1.43
Hemmamål / match
1.14
Bortamål / match
+25%
Hemmafördel i anfall
+20%
Hemmafördel i försvar
+16%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
67%
1 mål
35%
2 mål
8%
3 mål
2%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
75%
1 mål
41%
2 mål
17%
3 mål
5%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Foregaende mote: Metropolitanos 1 - 0 - 0 Trujillanos. Malgenomsnitt 1.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Metropolitanos - Trujillanos?

Primera División-matchen slutade Metropolitanos 4:1 Trujillanos. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Metropolitanos - Trujillanos?

Metropolitanos gör i snitt 1,32 mål per match och Trujillanos 0,79. Snittet i Primera División är 2,57 mål, med Over 2.5 i 46% av matcherna. Båda lagen gör mål i 48% av Metropolitanoss matcher och 47% av Trujillanoss.

I vilken form är Metropolitanos och Trujillanos?

De senaste 5 matcherna har Metropolitanos facit 3-1-1 (2,00 poäng per match) och Trujillanos 1-1-3 (0,80 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Metropolitanos - Trujillanos?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.