USA - USL ChampionshipData uppdaterad 18 oktober 2026

Monterey Bay - Colorado Springs: matchstatistik

Monterey Bay - Colorado Springs: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Monterey Bay mötte Colorado Springs i USL Championship (USA). Matchen spelades den 18 oktober 2026. Slutresultat: 0:1.

Aktuell form

Monterey Bay: 1-1-3, 0.80 poäng/match. Colorado Springs: 1-4-0, 1.40 poäng/match.

Målstatistik

Monterey Bay gör 1.07 och släpper in 1.79 mål per match. Colorado Springs gör 1.46 och släpper in 1.36. Ligans snitt: 2.70 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Monterey Bay 64%, Colorado Springs 57%. Over 2.5: Monterey Bay 54%, Colorado Springs 50%. Liganivå: BTTS 55%, Over 2.5 49%.

xG, skott och stil

Colorado Springs har högre xG: 1.74 mot 1.31. Monterey Bay: 10.8 skott per match, Colorado Springs: 15.6.

Matchhalvor

Monterey Bay: leder i paus 14%, mål i andra halvlek 0.68. Colorado Springs: leder i paus 7%, mål i andra halvlek 1.07.

Mål per minut

Monterey Bay: 76-90+ (9 mal). Colorado Springs: 76-90+ (14 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

USL Championship: 2.70 mål per match, BTTS 55%, Over 2.5 49%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 5 tidigare inbördes möten: 1-0-4. Målsnitt 2.60, BTTS 60%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Colorado Springs ligger på 9:e plats och har 11 segrar den här säsongen, medan Monterey Bay ligger på 23:e plats med 5 vinster. Statistiken för hemma- och bortamatcher pekar dock på en jämn match. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,31 mål på hemmaplan med ett xG på 1,47, medan gästerna gör 1,29 mål på bortaplan med ett xG på 1,41. Därför har inget av lagen något tydligt övertag när det gäller att skapa chanser. Försvarsspelet ser liknande ut: Monterey Bay släpper i genomsnitt in 1,54 mål hemma och Colorado Springs 1,64 mål på bortaplan. Gästerna har inte förlorat någon av sina 5 senaste matcher och har bara släppt in 2 mål under den perioden, men hela 4 av matcherna slutade oavgjort. Hemmalaget har bara vunnit 1 av sina 5 senaste matcher, vilket gör oavgjort till det mest sannolika utfallet.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Båda lagen gjorde mål (BLGM) i 64% av Monterey Bays matcher och i 50% av Colorado Springs matcher, vilket ger en liten fördel åt scenariot där båda lagen nätar. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,64 mål och skapar ett xG på 2,06, medan gästerna i snitt släpper in 1,64 mål — Monterey Bay ser därför ut att ha goda möjligheter att göra mål. Colorado Springs chanser stärks av att Monterey Bay har släppt in 9 mål på de senaste 5 matcherna, i snitt 1,8 per match. Det finns dock anledning till försiktighet: gästerna har bara gjort 3 mål under den perioden och har gått mållösa i 36% av sina matcher. Trots den svagare målproduktionen ligger deras genomsnittliga xG på 1,41, så det är fortfarande något mer sannolikt att båda lagen gör mål.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Monterey Bay gör i genomsnitt 1,64 mål, medan Colorado Springs släpper in 1,64, vilket ger hemmalaget en tydlig chans att hitta nätet. Gästernas potential begränsas dock av deras senaste målform: på fem matcher gjorde de i genomsnitt bara 0,6 mål, trots att hemmalaget släppte in 1,8 mål under samma period. I 64% av matcherna med något av lagen passerades inte gränsen på 3,5 mål, och Colorado Springs släppte i genomsnitt bara in 0,4 mål under sina fem senaste matcher. Därför är en match med två eller tre mål mer sannolik än en mycket målrik match, trots hemmalagets höga xG på 2,06; det starkaste spelet är Under 3,5 mål.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Oavgjort i halvtid är det mest sannolika: Monterey Bay gick till paus med oavgjort i 86 % av matcherna, medan Colorado Springs gjorde det i 79 %. Gästerna spelade oavgjort i halvtid i samtliga av sina fem senaste matcher och slutade oavgjort även i fyra av dem. Även om hemmalaget har vunnit 50 % av matcherna den här säsongen, jämfört med gästernas 29 %, talar deras senaste form emot en seger: de har förlorat tre av sina fem senaste matcher, medan Colorado Springs inte har förlorat någon. Gästerna har på sistone bara släppt in i genomsnitt 0,4 mål per match, betydligt mindre än deras säsongssnitt på 1,64, vilket ökar sannolikheten för att matchen förblir jämn. Därför är tipset oavgjort i halvtid och oavgjort vid full tid, även om hemmalagets övertag sett över hela säsongen gör att oavgjort i halvtid följt av en hemmaseger fortfarande är ett nära alternativ.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

-1Bollinnehav (%)-1
Monterey BayColorado Springs
-1Skott-1
Monterey BayColorado Springs
-1Skott pa mal-1
Monterey BayColorado Springs
0xG0
Monterey BayColorado Springs
-1Horner-1
Monterey BayColorado Springs
0Farliga anfall0
Monterey BayColorado Springs
-1Regelbrott-1
Monterey BayColorado Springs
-1Kort-1
Monterey BayColorado Springs

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Monterey BayColorado Springs
1.07Gjorda mål / match1.46
Monterey BayColorado Springs
1.79Insläppta mål / match1.36
Monterey BayColorado Springs
51%Genomsnittligt bollinnehav55%
Monterey BayColorado Springs
3.43Skott på mål / match4.29
Monterey BayColorado Springs

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

10.75Skott per match15.64
Monterey BayColorado Springs
3.43Skott på mål4.29
Monterey BayColorado Springs
10%Skottkonvertering9.4%
Monterey BayColorado Springs
51%Bollinnehav55%
Monterey BayColorado Springs
1.31xG för1.74
Monterey BayColorado Springs
1.6xG emot1.12
Monterey BayColorado Springs

Skottkvalitet

Monterey Bay: BalanseratColorado Springs: Dominant
Monterey BayColorado Springs
Precision (skott på mål)32%27%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.11
Avslut (mål per skott på mål)0.310.34

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Colorado Springs är 75% bättre på: form senaste 5.

0.8 p / match - Monterey Bay · 1.4 p / match - Colorado Springs

Monterey Bay
DLLWL
Resultatfördelning
18% V21% O61% F
Säsong (V-O-F)
5-6-17
0.75 p / match · målskillnad -20
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit hemma (V-O-F)
4-3-6
Senaste 5 hemma
0-2-3
LLDDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 1.8xG: 1.47Motståndarens xG: 1.69BTTS: 80%Over 2.5: 60%
Colorado Springs
WDDDD
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
39% V29% O32% F
Säsong (V-O-F)
11-8-9
1.46 p / match · målskillnad +3
Senaste 5 (V-O-F)
1-4-0
1.40 p / match
Facit borta (V-O-F)
4-4-6
Senaste 5 borta
2-2-1
LWWDD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.6Insläppta mål: 0.4xG: 1.53Motståndarens xG: 0.94BTTS: 40%Over 2.5: 20%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Colorado Springs är 36% bättre på: gjorda mål per match.

1.07 mål / match - Monterey Bay · 1.46 mål / match - Colorado Springs

Colorado Springs är 32% bättre på: insläppta mål per match.

1.79 mål / match - Monterey Bay · 1.36 mål / match - Colorado Springs

Monterey Bays målprofil: mycket stark

Monterey Bay gör mål i 71% av matcherna (20 av 28 matcher), medan Colorado Springs håller nollan i 21% (6 av 28 matcher).

Colorado Springss målprofil: mycket stark

Colorado Springs gör mål i 68% av matcherna (19 av 28 matcher), medan Monterey Bay håller nollan i 14% (4 av 28 matcher).

30Gjorda mål (säsong)41
Monterey BayColorado Springs
50Insläppta mål (säsong)38
Monterey BayColorado Springs
2.86Snittmål per match2.82
Monterey BayColorado Springs
6Gjorda mål (senaste 5)3
Monterey BayColorado Springs
9Insläppta mål (senaste 5)2
Monterey BayColorado Springs

Hur ofta gör laget minst...

71%1 mål68%
Monterey BayColorado Springs
29%2 mål46%
Monterey BayColorado Springs
4%3 mål21%
Monterey BayColorado Springs
4%4 mål7%
Monterey BayColorado Springs

Hur ofta släpper laget in minst...

86%1 mål79%
Monterey BayColorado Springs
46%2 mål39%
Monterey BayColorado Springs
36%3 mål14%
Monterey BayColorado Springs
7%4 mål4%
Monterey BayColorado Springs

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

57%
Colorado Springs - BTTSBTTS - percentage of matches where both teams scored.16 av 28 matcher
55%
Ligasnitt

Målmönster

18%BTTS i halvtid29%
Monterey BayColorado Springs
11%BTTS i båda halvlekarna18%
Monterey BayColorado Springs
18%Mål i båda halvlekarna25%
Monterey BayColorado Springs

BTTS och antal mål

50%Minst 3 mål och BTTS50%
Monterey BayColorado Springs
4%Minst 3 mål utan BTTS0%
Monterey BayColorado Springs
80%BTTS - senaste 540%
Monterey BayColorado Springs

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

64%Minst 1 mål före paus46%
Monterey BayColorado Springs
32%Minst 2 mål före paus32%
Monterey BayColorado Springs
4%Minst 3 mål före paus0%
Monterey BayColorado Springs

2:a halvlek

89%Minst 1 mål efter paus86%
Monterey BayColorado Springs
61%Minst 2 mål efter paus57%
Monterey BayColorado Springs
25%Minst 3 mål efter paus29%
Monterey BayColorado Springs

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Colorado Springs är 8% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.96 p / match - Monterey Bay · 1.04 p / match - Colorado Springs

Monterey Bay - läge i halvtid
14% leder54% oavgjort32% ligger under
Colorado Springs - läge i halvtid
7% leder82% oavgjort11% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.96Poäng per match (1:a halvlek)1.04
Monterey BayColorado Springs
0.39Gjorda mål (1:a halvlek)0.39
Monterey BayColorado Springs
0.64Insläppta mål (1:a halvlek)0.39
Monterey BayColorado Springs
1.04Snittmål (1:a halvlek)0.79
Monterey BayColorado Springs
50%Hållen nolla före paus61%
Monterey BayColorado Springs
68%Utan mål före paus64%
Monterey BayColorado Springs

Efter paus (2:a halvlek)

0.82Poäng per match (2:a halvlek)1.46
Monterey BayColorado Springs
0.68Gjorda mål (2:a halvlek)1.07
Monterey BayColorado Springs
1.14Insläppta mål (2:a halvlek)0.96
Monterey BayColorado Springs
1.82Snittmål (2:a halvlek)2.04
Monterey BayColorado Springs
25%Hållen nolla efter paus32%
Monterey BayColorado Springs
43%Utan mål efter paus43%
Monterey BayColorado Springs

Monterey Bay - resultat andra halvlek

18% V29% O54% F
27
Halvtidspoäng
11
Halvtidsmål
-7
Målskillnad (1:a halvlek)
23
Poäng andra halvlek
-13
Målskillnad (2:a halvlek)
0.96
PPG före paus
Håller ledningen129%

Leder i halvtid i 14% av matcherna och vinner 18%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.5

Släpper in 0.5 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Colorado Springs - resultat andra halvlek

39% V29% O32% F
29
Halvtidspoäng
11
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
41
Poäng andra halvlek
+3
Målskillnad (2:a halvlek)
1.04
PPG före paus
Håller ledningen557%

Leder i halvtid i 7% av matcherna och vinner 39%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.6

Släpper in 0.6 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Monterey Bay - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.601.00
Gjorda mål / match0.21.0
Insläppta mål / match0.81.0
Snittmål per match1.02.0
1 mål60%100%
2 mål40%80%
3 mål0%20%
Hållen nolla40%20%
Utan mål80%20%
Målskillnad-30
Halvtid: 0% leder - 60% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 40% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 1
Colorado Springs - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.001.40
Gjorda mål / match0.00.6
Insläppta mål / match0.00.4
Snittmål per match0.01.0
1 mål0%40%
2 mål0%40%
3 mål0%20%
Hållen nolla100%60%
Utan mål100%60%
Målskillnad0+1
Halvtid: 0% leder - 100% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 80% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Monterey Bay
GjordaInsläppta
4
5
0-15
4
9
16-30
3
4
31-45
6
12
46-60
4
8
61-75
9
12
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (9 goals). Släpper in mest i 46-60 (12). Slutfasbalans (76-90): -3 - slutskedena är en svaghet.

Colorado Springs
GjordaInsläppta
3
2
0-15
3
4
16-30
5
5
31-45
9
6
46-60
7
9
61-75
14
12
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (14 goals). Släpper in mest i 76-90 (12). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.84
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.2 : 1.6
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
105%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
61%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-8%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
48%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
9%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 11 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Monterey Bay

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.29
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.43
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-1.2 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.24
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.19
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
71%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
149%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.05
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
30% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
30%

Colorado Springs

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.62
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.52
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-4.2 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.28
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.24
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
122%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
91%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.06
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.7
Sena mål
34% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 7% under den första kvarten.
34%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (USL Championship).

Lagen vs ligan

Monterey BayLigaColorado Springs
Snittmål per match▲ 2.862.70▲ 2.82
Båda lagen gjorde mål▲ 64%55%▲ 57%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 54%49%• 50%
Hållna nollor▼ 14%27%▼ 21%
Mål före paus▼ 64%66%▼ 46%
Mål efter paus▲ 89%78%▲ 86%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.70
Snittmål per match
55%
Båda lagen gjorde mål
49%
Minst 3 mål (Over 2.5)
27%
Hållna nollor
1.50
Hemmamål / match
1.20
Bortamål / match
+25%
Hemmafördel i anfall
+20%
Hemmafördel i försvar
+16%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
66%
1 mål
33%
2 mål
11%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
78%
1 mål
47%
2 mål
20%
3 mål
8%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (5): Monterey Bay 1 - 0 - 4 Colorado Springs. Malgenomsnitt 2.60, bada lagen gjorde mal i 60% matcher.

Colorado Springs
4 : 1
Monterey Bay
Colorado Springs Switchbacks FC
2 : 1
Monterey Bay FC
Monterey Bay FC
2 : 1
Colorado Springs Switchbacks FC
Monterey Bay
0 : 1
Colorado Springs
Colorado Springs
1 : 0
Monterey Bay

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Monterey Bay - Colorado Springs?

USL Championship-matchen slutade Monterey Bay 0:1 Colorado Springs. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Monterey Bay och Colorado Springs ut?

I de senaste 5 inbördes mötena vann Monterey Bay 1, Colorado Springs 4 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,60 mål, med båda lagen på mål i 60%.

Vad visar målstatistiken inför Monterey Bay - Colorado Springs?

Monterey Bay gör i snitt 1,07 mål per match och Colorado Springs 1,46. Snittet i USL Championship är 2,70 mål, med Over 2.5 i 49% av matcherna. Båda lagen gör mål i 64% av Monterey Bays matcher och 57% av Colorado Springss.

I vilken form är Monterey Bay och Colorado Springs?

De senaste 5 matcherna har Monterey Bay facit 1-1-3 (0,80 poäng per match) och Colorado Springs 1-4-0 (1,40 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Monterey Bay - Colorado Springs?

Här kollar du siffrorna inför Monterey Bay - Colorado Springs: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.