MSV Duisburg - Hoffenheim II: matchstatistik
MSV Duisburg - Hoffenheim II: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
MSV Duisburg mötte Hoffenheim II i 3. Liga (Tyskland). Matchen spelades den 10 oktober 2026. Arena: Schauinsland-Reisen-Arena. Slutresultat: 3:2.
Aktuell form
MSV Duisburg: 4-0-1, 2.40 poäng/match. Hoffenheim II: 3-1-1, 2.00 poäng/match.
Målstatistik
MSV Duisburg gör 2.71 och släpper in 1.00 mål per match. Hoffenheim II gör 2.00 och släpper in 1.14. Ligans snitt: 3.29 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: MSV Duisburg 71%, Hoffenheim II 57%. Over 2.5: MSV Duisburg 100%, Hoffenheim II 57%. Liganivå: BTTS 62%, Over 2.5 64%.
xG, skott och stil
MSV Duisburg har högre xG: 1.73 mot 1.55. MSV Duisburg: 14.0 skott per match, Hoffenheim II: 12.9.
Matchhalvor
MSV Duisburg: leder i paus 43%, mål i andra halvlek 1.86. Hoffenheim II: leder i paus 57%, mål i andra halvlek 0.71.
Mål per minut
MSV Duisburg: 61-75 (7 mal). Hoffenheim II: 16-30 (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
3. Liga: 3.29 mål per match, BTTS 62%, Over 2.5 64%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-0-1. Målsnitt 4.50, BTTS 100%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
MSV Duisburg leder tabellen och har vunnit 4 av sina senaste 5 matcher, medan tabellfemman Hoffenheim II har tagit 3 segrar under samma period. Hemmalaget har vunnit samtliga 3 hemmamatcher och gjort i genomsnitt 2,67 mål, medan gästerna i snitt gör 1,33 mål på bortaplan. Duisburgs övertag i chansskapandet bekräftas av ett xG på 1,93 på hemmaplan, jämfört med Hoffenheim IIs 1,35 på bortaplan; hemmalaget har dessutom i snitt 5,67 skott på mål, mot gästernas 3,67. MSV:s försvar släpper bara in 0,33 mål i snitt på hemmaplan och har hållit nollan i 67% av matcherna. Hoffenheim IIs xG emot på 1,68 på bortaplan tyder dock på att laget låter motståndarna skapa fler chanser än vad snittet på 0,67 insläppta mål visar. Hoffenheim II har vunnit 2 av sina 3 bortamatcher och ska därför inte underskattas, men lagens offensiva och defensiva siffror talar för en hemmaseger.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Båda lagen har gjort mål (BLGM) i 75 % av Duisburgs matcher, medan andelen bara är 33 % i Hoffenheim II:s matcher. Den senaste formen talar för alternativet ”Ja”: under de senaste 5 matcherna gjorde båda lagen mål i 80 % av Duisburgs matcher och 60 % av Hoffenheim II:s. Hemmalaget gör i genomsnitt 2,5 mål per match och har ännu inte gått mållöst från någon match, medan gästerna har gjort i genomsnitt 2,0 mål under sina senaste 5 matcher. Risken är att Hoffenheim II inte har gjort mål i 33 % av sina matcher, men med Duisburgs snitt på 1,5 insläppta mål är det mer sannolikt att båda lagen gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
MSV Duisburg gör i genomsnitt 2,5 mål på hemmaplan och har gjort i snitt 2,4 mål under sina fem senaste matcher, vilket ger starka skäl att förvänta sig mål från hemmalaget. Hoffenheim II gör i genomsnitt 1,33 mål på bortaplan, även om Duisburg släpper in 1,5 mål per hemmamatch. Under de båda lagens fem senaste matcher har det i genomsnitt blivit 3,4 respektive 3,0 mål, och minst tre mål har noterats i 100% av Duisburgs matcher och 60% av Hoffenheim IIs matcher. Eftersom linan på 2,5 mål bara har överskridits i 33% av Hoffenheim IIs bortamatcher är dock Över 1,5 mål det säkrare valet. En uppskattad totalsumma på 3,10 mål, tillsammans med att denna lina har överskridits i 75% av Duisburgs hemmamatcher och 67% av Hoffenheim IIs bortamatcher, talar för spel på Över 1,5 mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
MSV Duisburg led at half-time in 3 of 4 home matches and scored an average of 1.75 goals in the first half, while Hoffenheim II conceded an average of 0.67 goals away from home before the break. The hosts average 15 shots, including 5.25 on target, compared with the visitors’ 10 shots and 3.67 on target, while their xG is 1.70 against Hoffenheim II’s 1.35. MSV’s form also supports a home win at full-time: 4 wins and an average of 2.4 goals scored in their last 5 matches, compared with 3 wins and 2.0 goals for the visitors. However, the risk of losing the lead is significant, as Hoffenheim II have not conceded after half-time in any of their 3 away matches, while MSV lost the second half in 2 of 4 home games. Despite this, the hosts’ advantage before the break and their greater number of chances created make a half-time lead and a full-time win the most likely single scenario in the Halvtid/Fulltid market.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| MSV Duisburg | Hoffenheim II | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 42% | 36% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.12 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.46 | 0.44 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
MSV Duisburg är 20% bättre på: form senaste 5.
2.4 p / match - MSV Duisburg · 2 p / match - Hoffenheim II
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
MSV Duisburg är 36% bättre på: gjorda mål per match.
2.71 mål / match - MSV Duisburg · 2 mål / match - Hoffenheim II
MSV Duisburg är 14% bättre på: insläppta mål per match.
1 mål / match - MSV Duisburg · 1.14 mål / match - Hoffenheim II
MSV Duisburg gör mål i 100% av matcherna (7 av 7 matcher), medan Hoffenheim II håller nollan i 29% (2 av 7 matcher).
Hoffenheim II gör mål i 86% av matcherna (6 av 7 matcher), medan MSV Duisburg håller nollan i 29% (2 av 7 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - MSV Duisburg
Over / Under - Hoffenheim II
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Hoffenheim II är 27% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.57 p / match - MSV Duisburg · 2 p / match - Hoffenheim II
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
MSV Duisburg - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 43% av matcherna och vinner 86%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.1 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Hoffenheim II - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 57% av matcherna och vinner 57%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.60 | 2.40 |
| Gjorda mål / match | 1.0 | 1.4 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 0.6 |
| Snittmål per match | 1.4 | 2.0 |
| 1 mål | 60% | 100% |
| 2 mål | 40% | 60% |
| 3 mål | 20% | 40% |
| Hållen nolla | 60% | 60% |
| Utan mål | 60% | 0% |
| Målskillnad | +3 | +4 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 2.00 | 1.60 |
| Gjorda mål / match | 1.2 | 0.8 |
| Insläppta mål / match | 0.6 | 0.4 |
| Snittmål per match | 1.8 | 1.2 |
| 1 mål | 100% | 60% |
| 2 mål | 60% | 20% |
| 3 mål | 20% | 20% |
| Hållen nolla | 40% | 60% |
| Utan mål | 20% | 60% |
| Målskillnad | +3 | +2 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 61-75 (7 goals). Släpper in mest i 31-45 (2). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 16-30 (5 goals). Släpper in mest i 16-30 (2). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
MSV Duisburg
Hoffenheim II
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (3. Liga).
Lagen vs ligan
| MSV Duisburg | Liga | Hoffenheim II | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 3.71 | 3.29 | ▼ 3.14 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 71% | 62% | ▼ 57% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 100% | 64% | ▼ 57% |
| Hållna nollor | ▲ 29% | 21% | ▲ 29% |
| Mål före paus | ▼ 71% | 80% | ▲ 100% |
| Mål efter paus | ▲ 100% | 76% | ▼ 71% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): MSV Duisburg 1 - 0 - 1 Hoffenheim II. Malgenomsnitt 4.50, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i MSV Duisburg - Hoffenheim II?
3. Liga-matchen slutade MSV Duisburg 3:2 Hoffenheim II. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan MSV Duisburg och Hoffenheim II ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann MSV Duisburg 1, Hoffenheim II 1 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 4,50 mål, med båda lagen på mål i 100%.
Vad visar målstatistiken inför MSV Duisburg - Hoffenheim II?
MSV Duisburg gör i snitt 2,71 mål per match och Hoffenheim II 2,00. Snittet i 3. Liga är 3,29 mål, med Over 2.5 i 64% av matcherna. Båda lagen gör mål i 71% av MSV Duisburgs matcher och 57% av Hoffenheim IIs.
I vilken form är MSV Duisburg och Hoffenheim II?
De senaste 5 matcherna har MSV Duisburg facit 4-0-1 (2,40 poäng per match) och Hoffenheim II 3-1-1 (2,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för MSV Duisburg - Hoffenheim II?
Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.


