Uzbekistan - Uzbekistan Super LeagueMarkaziy StadionData uppdaterad 17 oktober 2026

Nasaf - Neftchi: matchstatistik

Nasaf crest
Nasaf
6 : 2halvtid 4:0
Neftchi crest
Neftchi

Nasaf - Neftchi: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Nasaf mötte Neftchi i Uzbekistan Super League (Uzbekistan). Matchen spelades den 4 september 2026. Arena: Markaziy Stadion. Slutresultat: 6:2.

Aktuell form

Nasaf: 1-1-3, 0.80 poäng/match. Neftchi: 3-1-1, 2.00 poäng/match.

Målstatistik

Nasaf gör 1.05 och släpper in 0.95 mål per match. Neftchi gör 2.37 och släpper in 0.53. Ligans snitt: 2.57 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Nasaf 53%, Neftchi 32%. Over 2.5: Nasaf 32%, Neftchi 68%. Liganivå: BTTS 53%, Over 2.5 51%.

xG, skott och stil

Neftchi har högre xG: 1.88 mot 1.49. Nasaf: 13.0 skott per match, Neftchi: 16.1.

Matchhalvor

Nasaf: leder i paus 11%, mål i andra halvlek 0.68. Neftchi: leder i paus 53%, mål i andra halvlek 1.37.

Mål per minut

Nasaf: 76-90+ (6 mal). Neftchi: 46-60 (10 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Uzbekistan Super League: 2.57 mål per match, BTTS 53%, Over 2.5 51%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 3 tidigare inbördes möten: 0-1-2. Målsnitt 1.33, BTTS 33%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Neftchi leder tabellen, har vunnit 14 av säsongens 19 matcher och tagit 4 segrar på de fem senaste matcherna, medan Nasaf bara har tagit 1 poäng under samma period efter 4 förluster. Gästerna är betydligt effektivare på bortaplan: de gör i genomsnitt 2,11 mål med en skottkonvertering på 14 %, medan Nasaf endast gör 0,78 mål på hemmaplan och inte hittar nätet i 33 % av matcherna. Neftchis övertag syns även i kvaliteten på de skapade chanserna, då lagets genomsnittliga xG på bortaplan uppgår till 1,84 jämfört med Nasafs 1,58 på hemmaplan. Serieledarens försvar släpper endast in 0,56 mål per bortamatch och håller nollan i 78 % av dessa matcher, vilket kraftigt begränsar hemmalagets chanser att bryta den svaga sviten. Nasaf har visserligen ett genomsnittligt bollinnehav på 57 % på hemmaplan, men med en skotteffektivitet på 6 % lär laget få svårt att utnyttja hemmafördelen.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Den starkaste signalen pekar mot BTTS Nej: den säsongsmässiga andelen matcher där båda lagen gör mål är endast 40 % för Nasaf och 22 % för Neftchi, jämfört med ligasnittet på 53 %. I de fem senaste matcherna hade lagen BTTS i bara 20 % av fallen, och Nasaf gjorde endast 1 mål under denna period, vilket motsvarar i genomsnitt 0,2 per match. Neftchi höll nollan i 78 % av säsongens matcher och släpper i genomsnitt endast in 0,56 mål, vilket tydligt begränsar hemmalagets chanser att bryta igenom. Nasaf försvarar sig också stabilt, med ett snitt på 0,50 insläppta mål och 50 % hållna nollor. Därför är scenariot där minst ett av lagen inte gör mål mer sannolikt, även om gästerna visar god målform.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Den starkaste signalen är Under 3.5 mål, eftersom Neftchi under hela säsongen i genomsnitt endast släpper in 0.56 mål per match och håller nollan i 78% av matcherna. Nasaf befinner sig dessutom i en tydlig offensiv kris: laget har bara gjort 1 mål på de senaste 5 matcherna, det vill säga 0.2 per match, med ett xG på 1.23. Neftchi har betydligt bättre aktuell form och gör i genomsnitt 2.6 mål på sina fem senaste framträdanden, men Nasaf släpper under denna period endast in 1.0 mål per match, vilket begränsar prognosen för bortalaget till cirka 1.42 mål. Även om säsongens genomsnittliga totala antal mål i matcherna för de båda lagen uppgår till 2.60 respektive 2.11, har endast 30% av Nasafs och 33% av Neftchis matcher gått över 3.5 mål. Därför har scenariot med högst tre mål en tydlig fördel.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Den starkaste signalen kommer från den aktuella formen: Nasaf har i sina fem senaste matcher i genomsnitt bara gjort 0,2 mål, inte vunnit en enda match och förlorat 4 av 5, medan Neftchi har gjort 2,6 mål per match och vunnit 4 av 5 matcher. Hemmalaget har inte gjort ett enda mål före halvtid under denna period och låg under i halvtid i 60 % av matcherna; Neftchi låg aldrig under då och gjorde i genomsnitt 0,8 mål. Skillnaden syns även efter paus, där gästerna nyligen har gjort 1,8 mål per match, medan Nasaf bara har gjort 0,2. Neftchi har dessutom ett mycket stabilt försvar och hållit nollan i 78 % av säsongens matcher samt i 80 % av de fem senaste matcherna före halvtid. Även om Nasaf har goda säsongssiffror på hemmaplan talar den aktuella formen tydligt för att Neftchi leder i halvtid och behåller segern till slut.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

4 : 0
1:a halvlek
2 : 2
2:a halvlek

Matchstatistik

35Bollinnehav (%)65
NasafNeftchi
15Skott15
NasafNeftchi
11Skott pa mal6
NasafNeftchi
2.17xG1.92
NasafNeftchi
7Horner5
NasafNeftchi
64Farliga anfall78
NasafNeftchi
8Regelbrott6
NasafNeftchi
1Kort2
NasafNeftchi

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

1.05Gjorda mål / match2.37
NasafNeftchi
0.95Insläppta mål / match0.53
NasafNeftchi
53%Genomsnittligt bollinnehav57%
NasafNeftchi
4.37Skott på mål / match6.47
NasafNeftchi

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

13Skott per match16.11
NasafNeftchi
4.37Skott på mål6.47
NasafNeftchi
8.1%Skottkonvertering14.7%
NasafNeftchi
53%Bollinnehav57%
NasafNeftchi
1.49xG för1.88
NasafNeftchi
1.34xG emot1.17
NasafNeftchi

Skottkvalitet

Nasaf: BalanseratNeftchi: Dominant
NasafNeftchi
Precision (skott på mål)34%40%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.12
Avslut (mål per skott på mål)0.240.37

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Neftchi är 150% bättre på: form senaste 5.

0.8 p / match - Nasaf · 2 p / match - Neftchi

Nasaf
WDLLL
Resultatfördelning
32% V37% O32% F
Säsong (V-O-F)
6-7-6
1.32 p / match · målskillnad +2
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit hemma (V-O-F)
3-3-3
Senaste 5 hemma
1-2-2
LDWDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.6Insläppta mål: 1.0xG: 1.35Motståndarens xG: 1.44BTTS: 40%Over 2.5: 40%
Neftchi
DWWLW
Resultatfördelning
74% V16% O11% F
Säsong (V-O-F)
14-3-2
2.37 p / match · målskillnad +35
Senaste 5 (V-O-F)
3-1-1
2.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
6-2-1
Senaste 5 borta
2-2-1
DWDWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.4Insläppta mål: 0.8xG: 1.88Motståndarens xG: 1.45BTTS: 20%Over 2.5: 80%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Neftchi är 126% bättre på: gjorda mål per match.

1.05 mål / match - Nasaf · 2.37 mål / match - Neftchi

Neftchi är 79% bättre på: insläppta mål per match.

0.95 mål / match - Nasaf · 0.53 mål / match - Neftchi

Nasafs målprofil: ojämn

Nasaf gör mål i 74% av matcherna (14 av 19 matcher), medan Neftchi håller nollan i 63% (12 av 19 matcher).

Neftchis målprofil: mycket stark

Neftchi gör mål i 84% av matcherna (16 av 19 matcher), medan Nasaf håller nollan i 32% (6 av 19 matcher).

20Gjorda mål (säsong)45
NasafNeftchi
18Insläppta mål (säsong)10
NasafNeftchi
2Snittmål per match2.89
NasafNeftchi
3Gjorda mål (senaste 5)12
NasafNeftchi
5Insläppta mål (senaste 5)4
NasafNeftchi

Hur ofta gör laget minst...

74%1 mål84%
NasafNeftchi
26%2 mål68%
NasafNeftchi
5%3 mål53%
NasafNeftchi
0%4 mål21%
NasafNeftchi

Hur ofta släpper laget in minst...

68%1 mål37%
NasafNeftchi
21%2 mål5%
NasafNeftchi
5%3 mål5%
NasafNeftchi
0%4 mål5%
NasafNeftchi

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

21%BTTS i halvtid21%
NasafNeftchi
5%BTTS i båda halvlekarna0%
NasafNeftchi
16%Mål i båda halvlekarna58%
NasafNeftchi

BTTS och antal mål

32%Minst 3 mål och BTTS26%
NasafNeftchi
0%Minst 3 mål utan BTTS42%
NasafNeftchi
40%BTTS - senaste 520%
NasafNeftchi

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

58%Minst 1 mål före paus84%
NasafNeftchi
26%Minst 2 mål före paus42%
NasafNeftchi
0%Minst 3 mål före paus5%
NasafNeftchi

2:a halvlek

68%Minst 1 mål efter paus79%
NasafNeftchi
37%Minst 2 mål efter paus58%
NasafNeftchi
11%Minst 3 mål efter paus16%
NasafNeftchi

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Neftchi är 99% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.95 p / match - Nasaf · 1.89 p / match - Neftchi

Nasaf - läge i halvtid
11% leder63% oavgjort26% ligger under
Neftchi - läge i halvtid
53% leder32% oavgjort16% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.95Poäng per match (1:a halvlek)1.89
NasafNeftchi
0.37Gjorda mål (1:a halvlek)1
NasafNeftchi
0.47Insläppta mål (1:a halvlek)0.37
NasafNeftchi
0.84Snittmål (1:a halvlek)1.37
NasafNeftchi
53%Hållen nolla före paus63%
NasafNeftchi
68%Utan mål före paus32%
NasafNeftchi

Efter paus (2:a halvlek)

1.47Poäng per match (2:a halvlek)2.42
NasafNeftchi
0.68Gjorda mål (2:a halvlek)1.37
NasafNeftchi
0.47Insläppta mål (2:a halvlek)0.16
NasafNeftchi
1.16Snittmål (2:a halvlek)1.53
NasafNeftchi
58%Hållen nolla efter paus95%
NasafNeftchi
42%Utan mål efter paus26%
NasafNeftchi

Nasaf - resultat andra halvlek

32% V53% O16% F
18
Halvtidspoäng
7
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
28
Poäng andra halvlek
+4
Målskillnad (2:a halvlek)
0.95
PPG före paus
Håller ledningen291%

Leder i halvtid i 11% av matcherna och vinner 32%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Neftchi - resultat andra halvlek

74% V21% O5% F
36
Halvtidspoäng
19
Halvtidsmål
+12
Målskillnad (1:a halvlek)
46
Poäng andra halvlek
+23
Målskillnad (2:a halvlek)
1.89
PPG före paus
Håller ledningen140%

Leder i halvtid i 53% av matcherna och vinner 74%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.2

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Nasaf - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.801.00
Gjorda mål / match0.20.4
Insläppta mål / match0.60.4
Snittmål per match0.80.8
1 mål80%40%
2 mål0%40%
3 mål0%0%
Hållen nolla40%60%
Utan mål80%60%
Målskillnad-20
Halvtid: 20% leder - 20% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 100% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1
Neftchi - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.802.00
Gjorda mål / match0.81.6
Insläppta mål / match0.20.6
Snittmål per match1.02.2
1 mål60%80%
2 mål40%80%
3 mål0%60%
Hållen nolla80%80%
Utan mål40%40%
Målskillnad+3+5
Halvtid: 40% leder - 60% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 20% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Nasaf
GjordaInsläppta
3
2
0-15
2
2
16-30
2
5
31-45
4
0
46-60
3
5
61-75
6
4
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (6 goals). Släpper in mest i 31-45 (5). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

Neftchi
GjordaInsläppta
6
2
0-15
5
2
16-30
8
3
31-45
10
1
46-60
6
1
61-75
10
1
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (10 goals). Släpper in mest i 31-45 (3). Slutfasbalans (76-90): +9 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.45
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
0.8 : 1.7
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
95%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
43%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-46%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
62%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
4%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 25 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Nasaf

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.15
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.05
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-6.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.44
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.39
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
76%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
80%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.52
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
30% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 15% under den första kvarten.
30%

Neftchi

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.71
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+1.13
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-9.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.49
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.64
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
199%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
38%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.37
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.4
Sena mål
22% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
22%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Uzbekistan Super League).

Lagen vs ligan

NasafLigaNeftchi
Snittmål per match▼ 2.002.57▲ 2.89
Båda lagen gjorde mål• 53%53%▼ 32%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 32%51%▲ 68%
Hållna nollor▲ 32%27%▲ 63%
Mål före paus▼ 58%67%▲ 84%
Mål efter paus▼ 68%75%▲ 79%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.57
Snittmål per match
53%
Båda lagen gjorde mål
51%
Minst 3 mål (Over 2.5)
27%
Hållna nollor
1.38
Hemmamål / match
1.19
Bortamål / match
+16%
Hemmafördel i anfall
+14%
Hemmafördel i försvar
+9%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
67%
1 mål
36%
2 mål
10%
3 mål
5%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
75%
1 mål
41%
2 mål
16%
3 mål
4%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. NeftchiGult kortIkram Alibaev
  2. NasafMålAdenis Shala
  3. NasafGult kortAlibek Davronov
  4. NeftchiMålAlisher Odilov
  5. NeftchiGult kortAnvarjon G'ofurov
  6. NeftchiMålStipe Perica

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (3): Nasaf 0 - 1 - 2 Neftchi. Malgenomsnitt 1.33, bada lagen gjorde mal i 33% matcher.

Neftchi
2 : 1
Nasaf
Neftchi Fargona
1 : 0
FC Nasaf Qarshi
FC Nasaf Qarshi
0 : 0
Neftchi Fargona

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Nasaf - Neftchi?

Uzbekistan Super League-matchen slutade Nasaf 6:2 Neftchi. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Nasaf och Neftchi ut?

I de senaste 3 inbördes mötena vann Nasaf 0, Neftchi 2 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 1,33 mål, med båda lagen på mål i 33%.

Vad visar målstatistiken inför Nasaf - Neftchi?

Nasaf gör i snitt 1,05 mål per match och Neftchi 2,37. Snittet i Uzbekistan Super League är 2,57 mål, med Over 2.5 i 51% av matcherna. Båda lagen gör mål i 53% av Nasafs matcher och 32% av Neftchis.

I vilken form är Nasaf och Neftchi?

De senaste 5 matcherna har Nasaf facit 1-1-3 (0,80 poäng per match) och Neftchi 3-1-1 (2,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Nasaf - Neftchi?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.