Neftchi - Xorazm: matchstatistik
Neftchi - Xorazm: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Neftchi mötte Xorazm i Uzbekistan Super League (Uzbekistan). Matchen spelades den 7 oktober 2026. Arena: Stadion Istiqlol. Slutresultat: 2:2.
Aktuell form
Neftchi: 3-0-2, 1.80 poäng/match. Xorazm: 0-1-4, 0.20 poäng/match.
Målstatistik
Neftchi gör 2.27 och släpper in 0.77 mål per match. Xorazm gör 0.82 och släpper in 1.45. Ligans snitt: 2.67 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Neftchi 36%, Xorazm 45%. Over 2.5: Neftchi 68%, Xorazm 41%. Liganivå: BTTS 55%, Over 2.5 53%.
xG, skott och stil
Neftchi har högre xG: 1.86 mot 1.07. Neftchi: 15.6 skott per match, Xorazm: 8.2.
Matchhalvor
Neftchi: leder i paus 50%, mål i andra halvlek 1.32. Xorazm: leder i paus 18%, mål i andra halvlek 0.41.
Mål per minut
Neftchi: 46-60 (11 mal). Xorazm: 31-45+ (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Uzbekistan Super League: 2.67 mål per match, BTTS 55%, Over 2.5 53%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 3 tidigare inbördes möten: 2-0-1. Målsnitt 2.00, BTTS 0%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Tabellledaren Neftchi har vunnit 16 av 22 matcher den här säsongen, medan Xorazm, som ligger på 14:e plats, bara har tagit 5 segrar. Hemmalaget har vunnit 4 av sina 5 senaste matcher, medan gästerna inte har vunnit en enda match under samma period och bara gjort 2 mål. På hemmaplan gör Neftchi i genomsnitt 2,55 mål per match och vinner 82% av matcherna, medan Xorazm på bortaplan gör i genomsnitt 0,64 mål och bara vinner 9% av matcherna. Hemmalagets övertag bekräftas av kvaliteten på målchanserna: Neftchis xG på hemmaplan är 1,87 jämfört med Xorazms 0,87 xG på bortaplan, samtidigt som Neftchi skjuter 16,55 gånger per match och Xorazm 6,18. Neftchi släpper i genomsnitt in 0,55 mål på hemmaplan, och Xorazm går mållöst från 45% av sina bortamatcher. Därför är en hemmaseger det mest sannolika utfallet.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Den starkaste signalen mot att båda lagen gör mål (BLGM) är Xorazms målproduktion: gästerna gör i genomsnitt 0,64 mål per match och har gått mållösa i 45% av matcherna. På sina senaste 5 matcher har de bara gjort 2 mål, alltså i genomsnitt 0,4, medan Neftchi gjorde i genomsnitt 1,4 mål under samma period. Xorazm kan utnyttja hemmalagets svagare försvar, som släpper in i genomsnitt 1,45 mål per match, men lagets genomsnittliga xG på 0,87 tyder på begränsad offensiv potential. Båda lagen har BLGM i 45% av matcherna, under ligasnittet på 55%, och under sina senaste 5 matcher var andelen 40% för båda lagen. Därför är det mer sannolikt att Neftchi gör mål utan att gästerna svarar än att båda lagen gör mål. BLGM Nej innebär att minst ett av lagen inte gör mål; det betyder inte automatiskt 0–0 eller att inget av lagen gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Neftchi gör i genomsnitt 1,0 mål per match och Xorazm 0,64, vilket begränsar potentialen för en målrik match trots att båda lagen släpper in 1,45 mål per match. I sina fem senaste matcher har hemmalaget gjort i genomsnitt 1,4 mål, medan gästerna bara gjort 0,4, trots att deras offensiva xG uppgick till 1,56 respektive 1,21. Under 4 mål har det blivit i 73% av Neftchis matcher och 82% av Xorazms, medan Över 2.5 mål har inträffat i 55% respektive 27% av fallen. Prognosen på 2,30 mål ger den största fördelen åt Under 3.5 mål: det utfallet är mer sannolikt än de övriga beaktade alternativen på marknaden.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Oavgjort i halvtid är det mest sannolika utfallet: i de fem senaste matcherna har detta resultat noterats i 60 % av Neftchis matcher och 80 % av Xorazms. Under den perioden gjorde gästerna i genomsnitt endast 0,2 mål före paus, och i 4 av 5 matcher lyckades de inte göra något mål i första halvlek. Efter paus bör övertaget gå över till hemmalaget, som i sina fem senaste matcher gjorde i genomsnitt 1,0 mål i andra halvlek, medan Xorazm då i genomsnitt släppte in 1,0 mål och bara gjorde 0,2. Neftchi har vunnit 4 av sina 5 senaste matcher, medan Xorazm har förlorat 4 och inte vunnit någon; hemmalaget har dessutom ett högre genomsnittligt xG-värde under säsongen, 1,27 jämfört med 0,87. Därför är oavgjort i halvtid och Neftchi-seger vid fulltid ett starkare scenario än att hemmalaget redan leder efter första halvlek.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Neftchi | Xorazm | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 41% | 33% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.12 | 0.13 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.36 | 0.30 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Neftchi är 800% bättre på: form senaste 5.
1.8 p / match - Neftchi · 0.2 p / match - Xorazm
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Neftchi är 177% bättre på: gjorda mål per match.
2.27 mål / match - Neftchi · 0.82 mål / match - Xorazm
Neftchi är 88% bättre på: insläppta mål per match.
0.77 mål / match - Neftchi · 1.45 mål / match - Xorazm
Neftchi gör mål i 86% av matcherna (19 av 22 matcher), medan Xorazm håller nollan i 27% (6 av 22 matcher).
Xorazm gör mål i 64% av matcherna (14 av 22 matcher), medan Neftchi håller nollan i 59% (13 av 22 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Neftchi
Over / Under - Xorazm
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Neftchi är 73% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.82 p / match - Neftchi · 1.05 p / match - Xorazm
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Neftchi - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 50% av matcherna och vinner 73%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Xorazm - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 18% av matcherna och vinner 23%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.60 | 1.40 |
| Gjorda mål / match | 0.8 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 1.0 | 1.2 |
| Snittmål per match | 1.8 | 2.2 |
| 1 mål | 80% | 100% |
| 2 mål | 60% | 60% |
| 3 mål | 20% | 40% |
| Hållen nolla | 60% | 40% |
| Utan mål | 40% | 40% |
| Målskillnad | -1 | -1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.80 | 0.40 |
| Gjorda mål / match | 0.4 | 0.0 |
| Insläppta mål / match | 0.6 | 1.0 |
| Snittmål per match | 1.0 | 1.0 |
| 1 mål | 60% | 60% |
| 2 mål | 40% | 40% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 40% | 40% |
| Utan mål | 60% | 100% |
| Målskillnad | -1 | -5 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 46-60 (11 goals). Släpper in mest i 0-15 (4). Slutfasbalans (76-90): +9 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 31-45 (5 goals). Släpper in mest i 61-75 (7). Slutfasbalans (76-90): -4 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Neftchi
Xorazm
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Uzbekistan Super League).
Lagen vs ligan
| Neftchi | Liga | Xorazm | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 3.05 | 2.67 | ▼ 2.27 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 36% | 55% | ▼ 45% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 68% | 53% | ▼ 41% |
| Hållna nollor | ▲ 59% | 26% | • 27% |
| Mål före paus | ▲ 82% | 68% | • 68% |
| Mål efter paus | ▲ 82% | 76% | ▲ 82% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (3): Neftchi 2 - 0 - 1 Xorazm. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Neftchi - Xorazm?
Uzbekistan Super League-matchen slutade Neftchi 2:2 Xorazm. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Neftchi och Xorazm ut?
I de senaste 3 inbördes mötena vann Neftchi 2, Xorazm 1 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,00 mål, med båda lagen på mål i 0%.
Vad visar målstatistiken inför Neftchi - Xorazm?
Neftchi gör i snitt 2,27 mål per match och Xorazm 0,82. Snittet i Uzbekistan Super League är 2,67 mål, med Over 2.5 i 53% av matcherna. Båda lagen gör mål i 36% av Neftchis matcher och 45% av Xorazms.
I vilken form är Neftchi och Xorazm?
De senaste 5 matcherna har Neftchi facit 3-0-2 (1,80 poäng per match) och Xorazm 0-1-4 (0,20 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Neftchi - Xorazm?
Här kollar du siffrorna inför Neftchi - Xorazm: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.


