Northampton Town - Newport County: matchstatistik
Northampton Town - Newport County: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Northampton Town mötte Newport County i EFL League Two (England). Matchen spelades den 5 september 2026. Arena: Sixfields Stadium. Slutresultat: 1:0.
Aktuell form
Northampton Town: 0-3-1, 0.75 poäng/match. Newport County: 1-1-2, 1.00 poäng/match.
Målstatistik
Northampton Town gör 0.50 och släpper in 0.75 mål per match. Newport County gör 2.25 och släpper in 2.25. Ligans snitt: 2.60 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Northampton Town 50%, Newport County 75%. Over 2.5: Northampton Town 0%, Newport County 100%. Liganivå: BTTS 56%, Over 2.5 50%.
xG, skott och stil
Newport County har högre xG: 1.07 mot 1.03. Northampton Town: 9.0 skott per match, Newport County: 8.8.
Matchhalvor
Northampton Town: leder i paus 25%, mål i andra halvlek 0.00. Newport County: leder i paus 50%, mål i andra halvlek 1.25.
Mål per minut
Northampton Town: 31-45+ (2 mal). Newport County: 76-90+ (3 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
League Two: 2.60 mål per match, BTTS 56%, Over 2.5 50%.
Inbördes möten
Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Northampton står fortfarande utan seger efter tre omgångar, men spelade 0:0 i sin hittills enda hemmamatch och höll nollan trots att motståndaren tilläts ett xG på 0,54. Hemmalaget har dock stora problem med effektiviteten: de har inte gjort mål på hemmaplan och har bara gjort 1 mål under hela säsongen. Newport ligger högre upp i tabellen, på 11:e plats jämfört med Northamptons 19:e, och har gjort 8 mål under säsongen, men förlorade sin enda bortamatch med hela 5 insläppta mål. Bortalaget skapar få kvalitativa chanser på bortaplan (xG 0,89) och tillåter samtidigt motståndarna ett xG på 2,83, vilket ger Northampton en realistisk möjlighet att bryta sin negativa trend. Hemmalagets svaga offensiv och Newports mycket instabila försvar talar framför allt för en jämn match med oavgjort resultat.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Scenariot där inte båda lagen gör mål är något mer sannolikt, främst på grund av Northamptons mycket svaga aktuella målform: i de senaste 5 matcherna har de bara gjort 1 mål, vilket motsvarar ett snitt på 0,2 per match. BLGM förekom hos hemmalaget i endast 20% av de fem senaste matcherna, medan deras genomsnittliga xG uppgick till 1,08, vilket visar att inte ens de skapade chanserna regelbundet omsattes i mål. Newport är betydligt farligare offensivt och gjorde i snitt 2,0 mål under sina senaste 5 matcher, totalt 10 mål, men Northampton släppte under samma period bara in 1,2 mål per match, medan motståndarnas xG låg på 0,84. Bortalaget har inte hållit nollan en enda gång under säsongen och har BLGM på 80% i sina fem senaste matcher, så ett mål från Northampton är fortfarande realistiskt. Deras nuvarande offensiva produktion minskar dock tydligt sannolikheten för mål från båda lagen. Därför är BTTS Nej det något mer sannolika utfallet – vilket innebär att minst ett av lagen inte gör mål, inte automatiskt att matchen slutar 0:0 eller att inget av lagen gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Det starkaste valet är Över 1.5 mål, eftersom minst två mål har gjorts i 100% av de hittills spelade matcherna mellan lagen. Northampton skapar i genomsnitt 1.44 xG på hemmaplan, medan Newport på bortaplan tillåter motståndarna hela 2.83 xG, vilket tydligt stärker utsikterna för mål från hemmalaget. Gästerna har gjort 10 mål i sina fem senaste matcher, alltså i genomsnitt 2.0 per match, även om deras genomsnittliga xG under denna period är 1.30. Försiktighet med högre linor motiveras av Northamptons mycket svaga form framför mål: laget har bara gjort 1 mål på sina fem senaste matcher. Det prognostiserade antalet på 2.65 mål ger dock fortfarande en tydlig fördel för Över 1.5 mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det starkaste scenariot är oavgjort i halvtid och seger för Newport efter matchen, eftersom gästerna i de senaste fem matcherna ledde efter första halvlek i 40 % av fallen och spelade oavgjort i ytterligare 40 %, medan Northampton inte en enda gång gick till halvtidsvila i ledning. Hemmalaget gjorde under denna period endast 0,2 mål per match före paus och släppte in 0,8, medan Newport gjorde 0,8 mål och endast tillät motståndarna att göra 0,4. Under Northamptons fem senaste hela matcher gjorde laget i genomsnitt endast 0,2 mål, jämfört med Newports 2,0 mål, vilket tydligt förstärker gästernas fördel i det slutliga resultatet. Efter paus noterar Newport fortfarande 1,2 mål per match, medan Northamptons försvar släpper in 0,4 mål under dessa halvlekar. Samtidigt gjorde hemmalaget inte ett enda mål under andra halvlek i denna serie. Oavgjort i halvtid är fortfarande ett realistiskt scenario, men gästernas bättre aktuella offensiva styrka talar för att de avgör matchen efter sidbytet.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Northampton Town | Newport County | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 33% | 43% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.17 | 0.60 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Newport County är 33% bättre på: form senaste 5.
0.75 p / match - Northampton Town · 1 p / match - Newport County
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Newport County är 350% bättre på: gjorda mål per match.
0.5 mål / match - Northampton Town · 2.25 mål / match - Newport County
Northampton Town är 200% bättre på: insläppta mål per match.
0.75 mål / match - Northampton Town · 2.25 mål / match - Newport County
Northampton Town gör mål i 50% av matcherna (2 av 4 matcher), medan Newport County håller nollan i 25% (1 av 4 matcher).
Newport County gör mål i 100% av matcherna (4 av 4 matcher), medan Northampton Town håller nollan i 25% (1 av 4 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Northampton Town
Over / Under - Newport County
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Newport County är 33% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.5 p / match - Northampton Town · 2 p / match - Newport County
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Northampton Town - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 25% av matcherna och vinner 0%. Tappar ibland ledningen efter paus.
Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Newport County - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 50% av matcherna och vinner 25%. Tappar ibland ledningen efter paus.
Släpper in 1.8 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.50 | 0.50 |
| Gjorda mål / match | 0.5 | 0.0 |
| Insläppta mål / match | 0.3 | 0.5 |
| Snittmål per match | 0.8 | 0.5 |
| 1 mål | 50% | 50% |
| 2 mål | 25% | 0% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 75% | 50% |
| Utan mål | 50% | 100% |
| Målskillnad | +1 | -2 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 2.00 | 0.75 |
| Gjorda mål / match | 1.0 | 1.3 |
| Insläppta mål / match | 0.3 | 2.0 |
| Snittmål per match | 1.3 | 3.3 |
| 1 mål | 75% | 100% |
| 2 mål | 50% | 75% |
| 3 mål | 0% | 75% |
| Hållen nolla | 75% | 25% |
| Utan mål | 25% | 0% |
| Målskillnad | +3 | -3 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 31-45 (2 goals). Släpper in mest i 0-15 (1). Slutfasbalans (76-90): 0.
Farligast i minuterna 76-90 (3 goals). Släpper in mest i 61-75 (3). Slutfasbalans (76-90): 0.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Northampton Town
Newport County
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (League Two).
Lagen vs ligan
| Northampton Town | Liga | Newport County | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 1.25 | 2.60 | ▲ 4.50 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 50% | 56% | ▲ 75% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 0% | 50% | ▲ 100% |
| Hållna nollor | • 25% | 26% | • 25% |
| Mål före paus | ▼ 50% | 74% | • 75% |
| Mål efter paus | ▼ 50% | 78% | ▲ 100% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Northampton Town - Newport County?
EFL League Two-matchen slutade Northampton Town 1:0 Newport County. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Vad visar målstatistiken inför Northampton Town - Newport County?
Northampton Town gör i snitt 0,50 mål per match och Newport County 2,25. Snittet i EFL League Two är 2,60 mål, med Over 2.5 i 50% av matcherna. Båda lagen gör mål i 50% av Northampton Towns matcher och 75% av Newport Countys.
I vilken form är Northampton Town och Newport County?
De senaste 5 matcherna har Northampton Town facit 0-3-1 (0,75 poäng per match) och Newport County 1-1-2 (1,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Northampton Town - Newport County?
Den statistiska bakgrunden till Northampton Town - Newport County — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


