Norwich City - Portsmouth: matchstatistik
Norwich City - Portsmouth: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Norwich City mötte Portsmouth i Championship (England). Matchen spelades den 17 oktober 2026. Arena: Carrow Road. Slutresultat: 0:1.
Aktuell form
Norwich City: 1-0-4, 0.60 poäng/match. Portsmouth: 2-2-1, 1.60 poäng/match.
Målstatistik
Norwich City gör 1.70 och släpper in 2.00 mål per match. Portsmouth gör 1.33 och släpper in 1.44. Ligans snitt: 2.93 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Norwich City 70%, Portsmouth 56%. Over 2.5: Norwich City 80%, Portsmouth 56%. Liganivå: BTTS 66%, Over 2.5 63%.
xG, skott och stil
Portsmouth har högre xG: 1.75 mot 1.61. Norwich City: 14.4 skott per match, Portsmouth: 16.8.
Matchhalvor
Norwich City: leder i paus 40%, mål i andra halvlek 0.60. Portsmouth: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 0.67.
Mål per minut
Norwich City: 0-15 (5 mal). Portsmouth: 0-15 (3 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Championship: 2.93 mål per match, BTTS 66%, Over 2.5 63%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-1-0. Målsnitt 2.50, BTTS 100%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Norwich City har en offensiv fördel på hemmaplan: laget gör i genomsnitt 2,5 mål och avlossar 5,75 skott på mål per match, medan Portsmouth på bortaplan ligger på 1 mål respektive 3,5 skott på mål. Även kvaliteten på målchanserna talar till hemmalagets fördel: Norwichs genomsnittliga xG på hemmaplan är 1,76, jämfört med gästernas 1,42 på bortaplan. Norwich har dock förlorat 4 av sina 5 senaste matcher och släppt in hela 16 mål i dem, vilket gör försvaret till en betydande risk. Portsmouth har bara släppt in 5 mål under samma period, men har gått mållöst från hälften av sina bortamatcher. Norwichs större målpotential ger laget ett litet övertag, även om hemmalagets svaga form på sistone gör tipset mindre säkert.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Båda lagen gjorde mål (BLGM) i 50 % av respektive lags matcher, men Norwichs svaga försvar ökar sannolikheten för att Portsmouth också hittar nätet. Norwich har släppt in 16 mål på sina senaste 5 matcher, medan Portsmouth under samma period hade ett genomsnittligt xG på 1,65, trots att laget bara gjorde 0,8 mål per match. Hemmalaget skapar i sin tur i genomsnitt 1,92 xG och har 5,25 skott på mål per match, vilket ger goda förutsättningar att göra mål. Risken med spelet på ”Ja” är att Portsmouth inte gjorde mål i 50 % av sina matcher och att BLGM bara inträffade en gång på lagets senaste 5 matcher. Trots detta talar Norwichs tydliga defensiva sårbarhet för att båda lagen gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
I Norwichs matcher har det i genomsnitt gjorts 3,0 mål, och i de fem senaste hela 5,0; laget har släppt in 16 mål under den perioden. Portsmouth spelar mer försiktigt — i lagets fem senaste matcher har det i genomsnitt gjorts 1,8 mål — men Norwich har nyligen släppt in i snitt 3,2 mål per match, vilket ökar bortalagets chanser att göra mål. Hemmalaget har ett xG på 1,92 och skjuter i genomsnitt 5,25 skott på mål, så även de bör skapa målchanser. Linan Över 1,5 mål har starkast stöd: den har gått in i 100% av Norwichs matcher, och prognosen på 2,90 mål ger en större marginal än linan Över 2,5.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Norwich har större offensiv potential: lagets genomsnittliga xG är 1,92 jämfört med Portsmouths 1,42, och det genomsnittliga antalet skott på mål är 5,25 jämfört med 3,5. Att hemmalaget leder i halvtid stöds också av att Norwich i sina senaste fem matcher gjorde i genomsnitt 1,2 mål före paus, medan gästerna gjorde 0,4 och inte nätade i första halvlek i tre av dessa fem matcher. Det är möjligt att hålla ledningen, eftersom Portsmouth i genomsnitt bara gjorde 0,4 mål efter paus under sina senaste fem framträdanden. Risken är dock betydande: Norwich förlorade fyra av sina fem senaste matcher och släppte då in i genomsnitt 3,2 mål. Därför har scenariot 1/1 endast ett litet övertag jämfört med de övriga.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Norwich City | Portsmouth | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 37% | 27% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.10 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.32 | 0.29 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Portsmouth är 167% bättre på: form senaste 5.
0.6 p / match - Norwich City · 1.6 p / match - Portsmouth
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Norwich City är 28% bättre på: gjorda mål per match.
1.7 mål / match - Norwich City · 1.33 mål / match - Portsmouth
Portsmouth är 39% bättre på: insläppta mål per match.
2 mål / match - Norwich City · 1.44 mål / match - Portsmouth
Norwich City gör mål i 70% av matcherna (7 av 10 matcher), medan Portsmouth håller nollan i 22% (2 av 9 matcher).
Portsmouth gör mål i 67% av matcherna (6 av 9 matcher), medan Norwich City håller nollan i 0% (0 av 10 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Norwich City
Over / Under - Portsmouth
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Norwich City är 23% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.5 p / match - Norwich City · 1.22 p / match - Portsmouth
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Norwich City - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 40% av matcherna och vinner 30%. Tappar ibland ledningen efter paus.
Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Portsmouth - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.60 | 0.60 |
| Gjorda mål / match | 1.2 | 0.6 |
| Insläppta mål / match | 1.0 | 1.4 |
| Snittmål per match | 2.2 | 2.0 |
| 1 mål | 80% | 100% |
| 2 mål | 60% | 60% |
| 3 mål | 40% | 40% |
| Hållen nolla | 60% | 0% |
| Utan mål | 20% | 60% |
| Målskillnad | +1 | -4 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.60 | 1.40 |
| Gjorda mål / match | 0.6 | 0.8 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 0.6 |
| Snittmål per match | 1.0 | 1.4 |
| 1 mål | 80% | 60% |
| 2 mål | 20% | 40% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Hållen nolla | 60% | 60% |
| Utan mål | 40% | 40% |
| Målskillnad | +1 | +1 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 0-15 (5 goals). Släpper in mest i 46-60 (5). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.
Farligast i minuterna 0-15 (3 goals). Släpper in mest i 31-45 (5). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Norwich City
Portsmouth
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Championship).
Lagen vs ligan
| Norwich City | Liga | Portsmouth | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 3.70 | 2.93 | ▼ 2.78 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 70% | 66% | ▼ 56% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 80% | 63% | ▼ 56% |
| Hållna nollor | ▼ 0% | 20% | ▲ 22% |
| Mål före paus | ▲ 80% | 78% | ▲ 89% |
| Mål efter paus | ▲ 90% | 80% | ▼ 67% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): Norwich City 1 - 1 - 0 Portsmouth. Malgenomsnitt 2.50, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Norwich City - Portsmouth?
Championship-matchen slutade Norwich City 0:1 Portsmouth. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Norwich City och Portsmouth ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann Norwich City 1, Portsmouth 0 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,50 mål, med båda lagen på mål i 100%.
Vad visar målstatistiken inför Norwich City - Portsmouth?
Norwich City gör i snitt 1,70 mål per match och Portsmouth 1,33. Snittet i Championship är 2,93 mål, med Over 2.5 i 63% av matcherna. Båda lagen gör mål i 70% av Norwich Citys matcher och 56% av Portsmouths.
I vilken form är Norwich City och Portsmouth?
De senaste 5 matcherna har Norwich City facit 1-0-4 (0,60 poäng per match) och Portsmouth 2-2-1 (1,60 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Norwich City - Portsmouth?
Här kollar du siffrorna inför Norwich City - Portsmouth: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.


