Odra Bytom Odrzański - ROW Rybnik: matchstatistik
Odra Bytom Odrzański - ROW Rybnik: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Odra Bytom Odrzański mötte ROW Rybnik i 3 Liga Group 3 (Polen). Matchen spelades den 5 september 2026. Slutresultat: 3:2.
Aktuell form
Odra Bytom Odrzański: 3-1-1, 2.00 poäng/match. ROW Rybnik: 2-0-3, 1.20 poäng/match.
Målstatistik
Odra Bytom Odrzański gör 1.00 och släpper in 0.17 mål per match. ROW Rybnik gör 2.33 och släpper in 1.67. Ligans snitt: 2.89 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Odra Bytom Odrzański 0%, ROW Rybnik 50%. Over 2.5: Odra Bytom Odrzański 17%, ROW Rybnik 83%. Liganivå: BTTS 51%, Over 2.5 57%.
xG, skott och stil
ROW Rybnik har högre xG: 2.13 mot 1.47. Odra Bytom Odrzański: 9.2 skott per match, ROW Rybnik: 8.3.
Matchhalvor
Odra Bytom Odrzański: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 0.67. ROW Rybnik: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 1.67.
Mål per minut
Odra Bytom Odrzański: 46-60 (3 mal). ROW Rybnik: 61-75 (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
3 Liga Group 3: 2.89 mål per match, BTTS 51%, Over 2.5 57%.
Inbördes möten
Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Odra Bytom Odrzański har en klart bättre säsongsstatistik: laget har vunnit 4 av 6 matcher och släppt in endast 1 mål, medan ROW Rybnik har förlorat 3 av 6 matcher och släppt in 10 mål. Hemmalagets fördel är särskilt tydlig på hemmaplan, där de vinner 67% av matcherna, gör i genomsnitt 1,33 mål och endast släpper in 0,33 mål per match, samtidigt som de håller nollan i 67% av matcherna. ROW har förlorat båda sina bortamatcher, inte gjort ett enda mål och släppt in i genomsnitt 2,5 mål. På hemmaplan skapar Odra målchanser värda i genomsnitt 1,55 xG och avlossar 4,67 skott på mål per match, vilket bör räcka mot motståndarnas mycket svaga bortaförsvar. Hemmalaget har dessutom vunnit 3 av sina 5 senaste matcher, medan gästerna har förlorat 3 av sina 5 senaste. Därför är en seger för Odra det mest sannolika utfallet.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Den starkaste signalen för Båda lagen gör mål (BLGM) kommer inte från ROW Rybn iniks offensiv: i bortastatistiken har laget ännu inte gjort mål, och 100% av dessa matcher har slutat utan att laget nätat. Odra har i sina senaste 5 matcher släppt in endast 0,2 mål per match och hållit nollan i 4 av 5 matcher, vilket tydligt begränsar gästernas chanser. Hemmalaget bör skapa målchanser, eftersom de på hemmaplan i genomsnitt gör 3,5 mål, har ett xG på 2,13 och avlossar 8 skott på mål per match, medan ROW i bortamatcher i genomsnitt släpper in 2,5 mål. Även om Odras säsongsandel för BLGM är 75%, ligger BLGM-andelen i lagets senaste 5 matcher på 0%, medan ROW endast har noterat 40%. Det är därför mer sannolikt att Odra gör mål, men att minst ett av lagen, framför allt ROW, inte hittar nätet.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Odra har bara gjort 0.6 mål per match i sina fem senaste matcher och släppt in endast 0.2, vilket tydligt pekar på en mycket kontrollerad profil i lagets aktuella prestationer. ROW spelar mer öppet, eftersom laget under samma period i genomsnitt både gjorde och släppte in 1.8 mål, men deras xG mot är endast 0.48. Hemmalaget skapar i genomsnitt 1.56 xG, medan ROW genererar 1.37 xG. Därför indikerar grundscenariot omkring 2.16 mål snarare än en målrik match med ständig målväxling. Dessutom har Odra hållit nollan i 4 av sina 5 senaste matcher, vilket begränsar gästernas möjligheter att påverka slutresultatet i någon större utsträckning. Det starkaste alternativet är Under 3.5, eftersom spelet förloras först vid minst fyra mål, trots hemmalagets mycket låga senaste snitt för insläppta mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det starkaste scenariot är oavgjort i halvtid och seger för Odra efter matchen, eftersom hemmalaget hade oavgjort efter 45 minuter i 60 % av sina fem senaste matcher, medan ROW uppnådde samma resultat i exakt samma andel. Odra försvarade sig mycket bra under denna period och släppte i genomsnitt endast in 0,2 mål per match, medan ROW förlorade 60 % av sina fem senaste matcher och tillät motståndarna att göra i genomsnitt 1,8 mål. I säsongsstatistiken vann hemmalaget 75 % av matcherna, gjorde i genomsnitt 3,5 mål och hade ett xG på 2,13, medan gästerna inte tog någon seger, inte gjorde något mål och i genomsnitt släppte in 2,5 mål. Särskilt viktig är den andra halvleken: Odra gjorde i genomsnitt 2,5 mål efter paus, medan ROW släppte in 2,0, vilket talar för att det inledande oavgjorda resultatet bryts efter halvtid. Varianten 1/1 är fortfarande ett nära alternativ, eftersom hemmalaget ledde i halvtid i 50 % av säsongens matcher, men de försiktigare första halvlekarna på senare tid talar för X/1.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Odra Bytom Odrzański | ROW Rybnik | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 38% | 42% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.16 | 0.26 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.29 | 0.67 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Odra Bytom Odrzański är 67% bättre på: form senaste 5.
2 p / match - Odra Bytom Odrzański · 1.2 p / match - ROW Rybnik
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
ROW Rybnik är 133% bättre på: gjorda mål per match.
1 mål / match - Odra Bytom Odrzański · 2.33 mål / match - ROW Rybnik
Odra Bytom Odrzański är 882% bättre på: insläppta mål per match.
0.17 mål / match - Odra Bytom Odrzański · 1.67 mål / match - ROW Rybnik
Odra Bytom Odrzański gör mål i 67% av matcherna (4 av 6 matcher), medan ROW Rybnik håller nollan i 17% (1 av 6 matcher).
ROW Rybnik gör mål i 67% av matcherna (4 av 6 matcher), medan Odra Bytom Odrzański håller nollan i 83% (5 av 6 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Odra Bytom Odrzański
Over / Under - ROW Rybnik
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Odra Bytom Odrzański - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 67%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
ROW Rybnik - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 50%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 1.0 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.20 | 1.80 |
| Gjorda mål / match | 0.2 | 0.4 |
| Insläppta mål / match | 0.2 | 0.0 |
| Snittmål per match | 0.4 | 0.4 |
| 1 mål | 40% | 40% |
| 2 mål | 0% | 0% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 80% | 100% |
| Utan mål | 80% | 60% |
| Målskillnad | 0 | +2 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.20 | 1.20 |
| Gjorda mål / match | 0.4 | 1.4 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 1.4 |
| Snittmål per match | 0.8 | 2.8 |
| 1 mål | 60% | 100% |
| 2 mål | 20% | 80% |
| 3 mål | 0% | 80% |
| Hållen nolla | 60% | 40% |
| Utan mål | 60% | 60% |
| Målskillnad | 0 | 0 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 46-60 (3 goals). Släpper in mest i 31-45 (1). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 61-75 (5 goals). Släpper in mest i 46-60 (4). Slutfasbalans (76-90): +4 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Odra Bytom Odrzański
ROW Rybnik
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (3 Liga Group 3).
Lagen vs ligan
| Odra Bytom Odrzański | Liga | ROW Rybnik | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 1.17 | 2.89 | ▲ 4.00 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 0% | 51% | • 50% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 17% | 57% | ▲ 83% |
| Hållna nollor | ▲ 83% | 28% | ▼ 17% |
| Mål före paus | ▼ 50% | 67% | • 67% |
| Mål efter paus | ▼ 50% | 77% | ▲ 100% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Övriga registrerade spelare
Bortalag
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
- Odra Bytom OdrzańskiMålEryk Pieczarka
- Odra Bytom OdrzańskiMålKacper Staszkowian
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Odra Bytom Odrzański - ROW Rybnik?
3 Liga Group 3-matchen slutade Odra Bytom Odrzański 3:2 ROW Rybnik. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Vad visar målstatistiken inför Odra Bytom Odrzański - ROW Rybnik?
Odra Bytom Odrzański gör i snitt 1,00 mål per match och ROW Rybnik 2,33. Snittet i 3 Liga Group 3 är 2,89 mål, med Over 2.5 i 57% av matcherna. Båda lagen gör mål i 0% av Odra Bytom Odrzańskis matcher och 50% av ROW Rybniks.
I vilken form är Odra Bytom Odrzański och ROW Rybnik?
De senaste 5 matcherna har Odra Bytom Odrzański facit 3-1-1 (2,00 poäng per match) och ROW Rybnik 2-0-3 (1,20 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Odra Bytom Odrzański - ROW Rybnik?
Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.


