Lettland - VirsligaSalaspils sporta nama stadionsData uppdaterad 31 augusti 2026

Ogre United - FS Jelgava: matchstatistik

Ogre United crest
Ogre United
2 : 3halvtid 2:1
FS Jelgava crest
FS Jelgava

Ogre United - FS Jelgava: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Ogre United mötte FS Jelgava i Virsliga (Lettland). Matchen spelades den 22 augusti 2026. Arena: Salaspils sporta nama stadions. Slutresultat: 2:3.

Aktuell form

Ogre United: 1-1-3, 0.80 poäng/match. FS Jelgava: 0-0-5, 0.00 poäng/match.

Målstatistik

Ogre United gör 0.96 och släpper in 2.60 mål per match. FS Jelgava gör 0.96 och släpper in 1.69. Ligans snitt: 2.97 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Ogre United 64%, FS Jelgava 42%. Over 2.5: Ogre United 64%, FS Jelgava 38%. Liganivå: BTTS 55%, Over 2.5 56%.

xG, skott och stil

FS Jelgava har högre xG: 1.28 mot 1.18. Ogre United: 10.5 skott per match, FS Jelgava: 10.5.

Matchhalvor

Ogre United: leder i paus 12%, mål i andra halvlek 0.56. FS Jelgava: leder i paus 35%, mål i andra halvlek 0.42.

Mål per minut

Ogre United: 46-60 (6 mal). FS Jelgava: 16-30 (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Virsliga: 2.97 mål per match, BTTS 55%, Over 2.5 56%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-0-1. Målsnitt 1.50, BTTS 0%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Ogre United har ett svagt säsongsfacit, men har tagit 4 poäng i sina fem senaste matcher, medan FS Jelgava har förlorat samtliga 5 matcher och bara gjort 1 mål i dem. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,09 mål på hemmaplan, medan Jelgava släpper in 1,75 mål per bortamatch, vilket talar för ett trendbrott för hemmalaget. När det gäller kvaliteten på de skapade chanserna är gästernas fördel liten: deras xG på bortaplan uppgår till 1,23 jämfört med Ogres 1,10 på hemmaplan, men Jelgava går mållöst från hela 42% av sina bortamatcher. Hemmalagets defensiv är fortfarande en stor risk, eftersom de inte har hållit nollan i någon hemmamatch och i genomsnitt släpper in 2 mål, vilket gör ett oavgjort resultat till ett realistiskt scenario. Trots detta talar Jelgavas katastrofala aktuella målform och svit på fem raka förluster något för en seger för Ogre United.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Det starkare scenariot är Båda lagen gör mål (BLGM) – Nej, främst på grund av FS Jelgavаs mycket svaga aktuella målform: gästerna har bara gjort 1 mål på sina senaste 5 matcher, vilket motsvarar i genomsnitt 0,2 per match, och har förlorat samtliga fem. Under hela säsongen har Jelgava gått mållöst från 42% av matcherna, medan Ogre United bara har hållit nollan i 14% av sina matcher. Därför blir det svårt för hemmalaget att helt neutralisera motståndaren, men gästernas offensiva form är fortsatt tydligt alarmerande. Ogre har gjort i genomsnitt 1,6 mål under sina senaste 5 omgångar och genererat ett xG på 2,13, medan Jelgavas försvar har tillåtit motståndarna ett xG på 2,38, vilket starkt talar för att hemmalaget gör minst ett mål. Samtidigt ligger Ogres säsongsandel för BLGM på endast 36%, jämfört med 56% i hela ligan, och Jelgava har haft mål från båda lagen i endast 20% av sina fem senaste matcher. Det mest sannolika scenariot är därför att Ogre gör mål, medan Jelgava återigen inte utnyttjar sina målchanser.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Ogre United har gjort i genomsnitt 1,6 mål under sina senaste 5 matcher, medan FS Jelgava under samma period har släppt in 1,6 mål per match och haft ett högt genomsnittligt xG mot sig på 2,38, vilket talar för mål från hemmalaget. Samtidigt är Jelgava i mycket svag offensiv form: på sina fem senaste matcher har laget bara gjort 1 mål, det vill säga i genomsnitt 0,2, trots att Ogre-försvaret i snitt släpper till 1,76 xG. Sett över hela säsongen har endast 21% av Ogres matcher och 33% av Jelgavas matcher gått över linan på 3,5 mål, medan 79% respektive 67% har slutat under den. Hemmalaget bör ta ett tydligare initiativ, men gästernas begränsade offensiva kapacitet minskar sannolikheten för en målrik match och fyra eller fler mål. Därför är det mest stabila valet Under 3,5 mål.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Det starkaste scenariot är att Ogre United leder i halvtid och håller fast vid segern, eftersom Jelgava har förlorat alla sina fem senaste matcher och endast gjort 0,2 mål per match under denna period. Gästerna har inte lett i halvtid en enda gång under denna period, utan har gått till halvtidsvilan i underläge i samtliga fem matcher och inte gjort ett enda mål före paus. Ogre har på sistone i genomsnitt gjort 1,0 mål före paus, medan Jelgava har släppt in 1,2 mål per match i första halvlek. Hemmalaget har dessutom en större kreativ potential, med ett xG på 1,33 jämfört med motståndarnas 1,23, medan Jelgavas försvar i genomsnitt tillåter ett xG på 1,93. Risken för en sen kvittering är fortfarande märkbar, eftersom Ogre i genomsnitt släpper in 1,64 mål per match, men Jelgavas svaga effektivitet och svit på fem raka förluster stärker alternativet 1/1.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

2 : 1
1:a halvlek
0 : 2
2:a halvlek

Matchstatistik

41Bollinnehav (%)59
Ogre UnitedFS Jelgava
14Skott19
Ogre UnitedFS Jelgava
4Skott pa mal9
Ogre UnitedFS Jelgava
1.54xG2.51
Ogre UnitedFS Jelgava
3Horner6
Ogre UnitedFS Jelgava
52Farliga anfall96
Ogre UnitedFS Jelgava
19Regelbrott12
Ogre UnitedFS Jelgava
2Kort3
Ogre UnitedFS Jelgava

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Ogre UnitedFS Jelgava
0.96Gjorda mål / match0.96
Ogre UnitedFS Jelgava
2.6Insläppta mål / match1.69
Ogre UnitedFS Jelgava
43%Genomsnittligt bollinnehav44%
Ogre UnitedFS Jelgava
3.16Skott på mål / match3.35
Ogre UnitedFS Jelgava

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

10.48Skott per match10.46
Ogre UnitedFS Jelgava
3.16Skott på mål3.35
Ogre UnitedFS Jelgava
9.2%Skottkonvertering9.2%
Ogre UnitedFS Jelgava
43%Bollinnehav44%
Ogre UnitedFS Jelgava
1.18xG för1.28
Ogre UnitedFS Jelgava
2.06xG emot1.79
Ogre UnitedFS Jelgava

Skottkvalitet

Ogre United: BalanseratFS Jelgava: Balanserat
Ogre UnitedFS Jelgava
Precision (skott på mål)30%32%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.12
Avslut (mål per skott på mål)0.300.29

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Ogre United
LWLDL
Resultatfördelning
12% W20% R68% P
Säsong (V-O-F)
3-5-17
0.56 p / match · målskillnad -41
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-4-6
Senaste 5 hemma
1-1-3
LDLWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 3.0xG: 1.77Motståndarens xG: 2.03BTTS: 60%Over 2.5: 100%
FS Jelgava
LLLLL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
23% W27% R50% P
Säsong (V-O-F)
6-7-13
0.96 p / match · målskillnad -19
Senaste 5 (V-O-F)
0-0-5
0.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-5-5
Senaste 5 borta
1-1-3
LDWLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.2Insläppta mål: 1.8xG: 1.09Motståndarens xG: 2.32BTTS: 20%Over 2.5: 40%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

FS Jelgava är 54% bättre på: insläppta mål per match.

2.6 mål / match - Ogre United · 1.69 mål / match - FS Jelgava

Ogre Uniteds målprofil: mycket stark

Ogre United gör mål i 68% av matcherna (17 av 25 matcher), medan FS Jelgava håller nollan i 15% (4 av 26 matcher).

FS Jelgavas målprofil: mycket stark

FS Jelgava gör mål i 54% av matcherna (14 av 26 matcher), medan Ogre United håller nollan i 4% (1 av 25 matcher).

24Gjorda mål (säsong)25
Ogre UnitedFS Jelgava
65Insläppta mål (säsong)44
Ogre UnitedFS Jelgava
3.56Snittmål per match2.65
Ogre UnitedFS Jelgava
5Gjorda mål (senaste 5)1
Ogre UnitedFS Jelgava
15Insläppta mål (senaste 5)9
Ogre UnitedFS Jelgava

Hur ofta gör laget minst...

68%1 mål54%
Ogre UnitedFS Jelgava
20%2 mål23%
Ogre UnitedFS Jelgava
8%3 mål8%
Ogre UnitedFS Jelgava
0%4 mål8%
Ogre UnitedFS Jelgava

Hur ofta släpper laget in minst...

96%1 mål85%
Ogre UnitedFS Jelgava
68%2 mål35%
Ogre UnitedFS Jelgava
44%3 mål19%
Ogre UnitedFS Jelgava
36%4 mål12%
Ogre UnitedFS Jelgava

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

55%
Ligasnitt

Målmönster

20%BTTS i halvtid12%
Ogre UnitedFS Jelgava
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Ogre UnitedFS Jelgava
8%Mål i båda halvlekarna15%
Ogre UnitedFS Jelgava

BTTS och antal mål

48%Minst 3 mål och BTTS23%
Ogre UnitedFS Jelgava
16%Minst 3 mål utan BTTS15%
Ogre UnitedFS Jelgava
60%BTTS - senaste 520%
Ogre UnitedFS Jelgava

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

80%Minst 1 mål före paus81%
Ogre UnitedFS Jelgava
56%Minst 2 mål före paus27%
Ogre UnitedFS Jelgava
24%Minst 3 mål före paus12%
Ogre UnitedFS Jelgava

2:a halvlek

92%Minst 1 mål efter paus77%
Ogre UnitedFS Jelgava
52%Minst 2 mål efter paus38%
Ogre UnitedFS Jelgava
24%Minst 3 mål efter paus12%
Ogre UnitedFS Jelgava

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

FS Jelgava är 112% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.6 p / match - Ogre United · 1.27 p / match - FS Jelgava

Ogre United - läge i halvtid
12% leder24% oavgjort64% ligger under
FS Jelgava - läge i halvtid
35% leder23% oavgjort42% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.6Poäng per match (1:a halvlek)1.27
Ogre UnitedFS Jelgava
0.4Gjorda mål (1:a halvlek)0.54
Ogre UnitedFS Jelgava
1.36Insläppta mål (1:a halvlek)0.69
Ogre UnitedFS Jelgava
1.76Snittmål (1:a halvlek)1.23
Ogre UnitedFS Jelgava
28%Hållen nolla före paus46%
Ogre UnitedFS Jelgava
72%Utan mål före paus62%
Ogre UnitedFS Jelgava

Efter paus (2:a halvlek)

1Poäng per match (2:a halvlek)1
Ogre UnitedFS Jelgava
0.56Gjorda mål (2:a halvlek)0.42
Ogre UnitedFS Jelgava
1.24Insläppta mål (2:a halvlek)1
Ogre UnitedFS Jelgava
1.8Snittmål (2:a halvlek)1.42
Ogre UnitedFS Jelgava
32%Hållen nolla efter paus42%
Ogre UnitedFS Jelgava
52%Utan mål efter paus69%
Ogre UnitedFS Jelgava

Ogre United - resultat andra halvlek

28% W16% R56% P
15
Halvtidspoäng
10
Halvtidsmål
-24
Målskillnad (1:a halvlek)
25
Poäng andra halvlek
-17
Målskillnad (2:a halvlek)
0.60
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 12% av matcherna och vinner 12%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

FS Jelgava - resultat andra halvlek

23% W31% R46% P
33
Halvtidspoäng
14
Halvtidsmål
-4
Målskillnad (1:a halvlek)
26
Poäng andra halvlek
-15
Målskillnad (2:a halvlek)
1.27
PPG före paus
Håller ledningen66%

Leder i halvtid i 35% av matcherna och vinner 23%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Ogre United - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.800.80
Gjorda mål / match0.60.4
Insläppta mål / match1.61.4
Snittmål per match2.21.8
1 mål80%80%
2 mål60%60%
3 mål40%40%
Hållen nolla40%20%
Utan mål60%80%
Målskillnad-5-5
Halvtid: 20% leder - 20% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 20% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 3
FS Jelgava - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.000.80
Gjorda mål / match0.00.2
Insläppta mål / match1.20.6
Snittmål per match1.20.8
1 mål100%40%
2 mål20%40%
3 mål0%0%
Hållen nolla0%60%
Utan mål100%80%
Målskillnad-6-2
Halvtid: 0% leder - 0% oavgjort - 100% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 80% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Ogre United
GjordaInsläppta
3
7
0-15
4
11
16-30
3
16
31-45
6
8
46-60
2
7
61-75
6
16
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (6 goals). Släpper in mest i 31-45 (16). Slutfasbalans (76-90): -10 - slutskedena är en svaghet.

FS Jelgava
GjordaInsläppta
4
7
0-15
5
7
16-30
5
4
31-45
2
7
46-60
5
6
61-75
4
13
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (5 goals). Släpper in mest i 76-90 (13). Slutfasbalans (76-90): -9 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.10
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.3 : 1.8
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
105%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
53%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-52%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
37%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
15%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 7 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Ogre United

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.88
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.76
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+5.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.22
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.54
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
56%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
206%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.24
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
25%

FS Jelgava

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.51
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.22
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+6.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.32
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.10
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
76%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
99%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.96
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.1
Sena mål
16% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 16% under den första kvarten.
16%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Virsliga).

Lagen vs ligan

Ogre UnitedLigaFS Jelgava
Snittmål per match 3.562.97 2.65
Båda lagen gjorde mål 64%55% 42%
Minst 3 mål (Over 2.5) 64%56% 38%
Hållna nollor 4%24% 15%
Mål före paus 80%76% 81%
Mål efter paus 92%81% 77%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.97
Snittmål per match
55%
Båda lagen gjorde mål
56%
Minst 3 mål (Over 2.5)
24%
Hållna nollor
1.71
Hemmamål / match
1.26
Bortamål / match
+36%
Hemmafördel i anfall
+26%
Hemmafördel i försvar
+7%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
76%
1 mål
42%
2 mål
18%
3 mål
5%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
81%
1 mål
47%
2 mål
18%
3 mål
6%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. FS JelgavaMålMartin Hašek
  2. Ogre UnitedMålKristers Čudars
  3. Ogre UnitedGult kortŅikita Parfjonovs
  4. FS JelgavaGult kortTomas Rataj
  5. FS JelgavaGult kortKristers Neilands
  6. Ogre UnitedGult kortMatviy Marusiy
  7. Ogre UnitedMålMarkuss KalninsAssist: Ņikita Parfjonovs
  8. FS JelgavaGult kortMartin Hašek
  9. Ogre UnitedByteIn: Rūdolfs ZiemelisUt: Artem Marchuk
  10. Ogre UnitedByteIn: Markuss IvulānsUt: Markuss Kalnins
  11. FS JelgavaMålMartin HašekAssist: Kristers Neilands
  12. FS JelgavaMålAlans KangarsAssist: Glebs Žaleiko

Inbordes moten

Senaste moten (2): Ogre United 1 - 0 - 1 FS Jelgava. Malgenomsnitt 1.50, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Ogre United - FS Jelgava?

Virsliga-matchen slutade Ogre United 2:3 FS Jelgava. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Ogre United och FS Jelgava ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Ogre United 1, FS Jelgava 1 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 1,50 mål, med båda lagen på mål i 0%.

Vad visar målstatistiken inför Ogre United - FS Jelgava?

Ogre United gör i snitt 0,96 mål per match och FS Jelgava 0,96. Snittet i Virsliga är 2,97 mål, med Over 2.5 i 56% av matcherna. Båda lagen gör mål i 64% av Ogre Uniteds matcher och 42% av FS Jelgavas.

I vilken form är Ogre United och FS Jelgava?

De senaste 5 matcherna har Ogre United facit 1-1-3 (0,80 poäng per match) och FS Jelgava 0-0-5 (0,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Ogre United - FS Jelgava?

Här kollar du siffrorna inför Ogre United - FS Jelgava: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.