Paide - Tallinna FC Levadia: matchstatistik
Paide - Tallinna FC Levadia: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Paide mötte Tallinna FC Levadia i Meistriliiga (Estland). Matchen spelades den 6 september 2026. Arena: Paide linnastaadion. Slutresultat: 0:2.
Aktuell form
Paide: 3-1-1, 2.00 poäng/match. Tallinna FC Levadia: 4-1-0, 2.60 poäng/match.
Målstatistik
Paide gör 1.67 och släpper in 1.29 mål per match. Tallinna FC Levadia gör 2.67 och släpper in 0.83. Ligans snitt: 3.12 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Paide 71%, Tallinna FC Levadia 71%. Over 2.5: Paide 54%, Tallinna FC Levadia 75%. Liganivå: BTTS 60%, Over 2.5 66%.
xG, skott och stil
Tallinna FC Levadia har högre xG: 2.45 mot 1.74. Paide: 14.6 skott per match, Tallinna FC Levadia: 21.0.
Matchhalvor
Paide: leder i paus 29%, mål i andra halvlek 0.96. Tallinna FC Levadia: leder i paus 54%, mål i andra halvlek 1.42.
Mål per minut
Paide: 76-90+ (10 mal). Tallinna FC Levadia: 16-30 (13 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Meistriliiga: 3.12 mål per match, BTTS 60%, Over 2.5 66%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 6 tidigare inbördes möten: 2-1-3. Målsnitt 3.33, BTTS 83%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Tallinna FC Levadia leder ligan och har vunnit 18 av 24 matcher, medan Paide har 12 segrar och redan 6 förluster. Gästerna är inne i en fantastisk rytm: de har vunnit alla sina 5 senaste matcher, gjort 18 mål och endast släppt in 4, medan Paide under samma period har tagit 7 poäng med en målskillnad på 8:9. På bortaplan vinner Levadia 85% av matcherna och har ännu inte förlorat, samtidigt som laget i genomsnitt gör 2,46 mål per match jämfört med Paides 1,55 på hemmaplan. Gästernas övertag syns även i skapandet av målchanser: deras genomsnittliga xG uppgår till 2,63, med 22,62 skott och 7,92 skott på mål per match, medan Paide noterar 1,70 xG samt 4,09 skott på mål. Hemmalaget är starkt på egen plan, där de vinner 64% av matcherna, men Levadia har ännu inte spelat en bortamatch utan att göra mål, vilket tydligt stärker spelet på serieledarens seger.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Signalen för att båda lagen gör mål är framför allt tydlig på Levadias sida: deras ligamatcher slutade med BTTS Ja i 92 % av fallen, medan andelen uppgick till 60 % i de senaste 5 matcherna. Paide har visserligen bara 45 % BTTS Ja under hela säsongen och har hållit nollan i 55 % av matcherna, men den senaste sviten pekar på ett mer öppet spel, eftersom båda lagen gjorde mål i 80 % av de 5 senaste matcherna, samtidigt som Paide släppte in i genomsnitt 1,8 mål. Levadia är mycket starkt offensivt, gör i genomsnitt 2,46 mål, skapar 2,63 i xG och har 7,92 skott på mål per match, vilket ger laget goda chanser att bryta ner hemmalagets försvar. Paide bör inte heller räknas bort, eftersom laget gör i genomsnitt 2,91 mål och Levadias försvar endast har hållit nollan i 8 % av matcherna. Trots Paides stabila defensiv sett över säsongen talar kombinationen av aktuell form och Levadias exceptionellt låga antal hållna nollor tydligare för scenariot BTTS Ja.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Båda lagen deltar regelbundet i matcher med minst två mål: 1,5-linjen har passerats i 100 % av Paides matcher och i 92 % av Levadiás matcher. Levadia är i utmärkt offensiv form och har gjort 18 mål på sina 5 senaste matcher, vilket motsvarar ett snitt på 3,6 per match, med ett xG på 2,84. Under samma period har Paide släppt in 9 mål och tillåtit motståndarna ett xG på 1,54, vilket tydligt stärker utsikterna för bortamål. Hemmalaget har också offensiva argument, eftersom de under hela säsongen i snitt gör 2,91 mål på hemmaplan och avlossar 6,55 skott på mål per match. Över 1,5 är det säkraste valet, eftersom båda lagen har gjort minst ett mål i 100 % av sina matcher, medan den prognostiserade totalsumman på 3,35 mål ger en tydlig marginal över denna linje.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det starkaste scenariot är oavgjort i halvtid och seger för Tallinn FC Levadia efter matchen. Paide hade mycket starka halvtidsdata under hela säsongen, då laget ledde i 73 % av matcherna och i genomsnitt endast släppte in 0,09 mål före paus. I de fem senaste matcherna har laget dock inte tagit ledningen en enda gång och gick till halvtidsvila i underläge i 40 % av fallen. Levadia har vunnit samtliga fem senaste matcher, gjort i genomsnitt 3,6 mål och endast släppt in 0,8, samt har efter paus ett komplett vinstfacit och en målskillnad på plus 12. Gästerna skapar dessutom fler målchanser sett över säsongen, med ett xG på 2,63 jämfört med Paides 2,24 samt i genomsnitt 7,92 skott på mål per match mot 6,55. Oavgjort efter 45 minuter är ett realistiskt scenario, eftersom Levadia spelade oavgjort i halvtid i 40 % av de fem senaste matcherna, men lagets högre aktuella effektivitet efter paus bör avgöra till seger i fulltid.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Paide | Tallinna FC Levadia | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 31% | 35% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.12 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.36 | 0.37 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Tallinna FC Levadia är 30% bättre på: form senaste 5.
2 p / match - Paide · 2.6 p / match - Tallinna FC Levadia
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Tallinna FC Levadia är 60% bättre på: gjorda mål per match.
1.67 mål / match - Paide · 2.67 mål / match - Tallinna FC Levadia
Tallinna FC Levadia är 55% bättre på: insläppta mål per match.
1.29 mål / match - Paide · 0.83 mål / match - Tallinna FC Levadia
Paide gör mål i 92% av matcherna (22 av 24 matcher), medan Tallinna FC Levadia håller nollan i 29% (7 av 24 matcher).
Tallinna FC Levadia gör mål i 100% av matcherna (24 av 24 matcher), medan Paide håller nollan i 21% (5 av 24 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Paide
Over / Under - Tallinna FC Levadia
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Tallinna FC Levadia är 38% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.42 p / match - Paide · 1.96 p / match - Tallinna FC Levadia
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Paide - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 29% av matcherna och vinner 50%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Tallinna FC Levadia - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 54% av matcherna och vinner 75%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.60 | 3.00 |
| Gjorda mål / match | 0.4 | 1.6 |
| Insläppta mål / match | 1.4 | 0.2 |
| Snittmål per match | 1.8 | 1.8 |
| 1 mål | 60% | 100% |
| 2 mål | 40% | 40% |
| 3 mål | 20% | 40% |
| Hållen nolla | 40% | 80% |
| Utan mål | 60% | 0% |
| Målskillnad | -5 | +7 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.40 | 3.00 |
| Gjorda mål / match | 1.0 | 2.0 |
| Insläppta mål / match | 0.8 | 0.0 |
| Snittmål per match | 1.8 | 2.0 |
| 1 mål | 100% | 100% |
| 2 mål | 60% | 60% |
| 3 mål | 20% | 40% |
| Hållen nolla | 40% | 100% |
| Utan mål | 40% | 0% |
| Målskillnad | +1 | +10 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (10 goals). Släpper in mest i 76-90 (9). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 16-30 (13 goals). Släpper in mest i 76-90 (5). Slutfasbalans (76-90): +8 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Paide
Tallinna FC Levadia
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Meistriliiga).
Lagen vs ligan
| Paide | Liga | Tallinna FC Levadia | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 2.96 | 3.12 | ▲ 3.50 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 71% | 60% | ▲ 71% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 54% | 66% | ▲ 75% |
| Hållna nollor | • 21% | 22% | ▲ 29% |
| Mål före paus | ▼ 63% | 75% | ▲ 83% |
| Mål efter paus | ▲ 92% | 89% | ▲ 96% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (6): Paide 2 - 1 - 3 Tallinna FC Levadia. Malgenomsnitt 3.33, bada lagen gjorde mal i 83% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Paide - Tallinna FC Levadia?
Meistriliiga-matchen slutade Paide 0:2 Tallinna FC Levadia. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Paide och Tallinna FC Levadia ut?
I de senaste 6 inbördes mötena vann Paide 2, Tallinna FC Levadia 3 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,33 mål, med båda lagen på mål i 83%.
Vad visar målstatistiken inför Paide - Tallinna FC Levadia?
Paide gör i snitt 1,67 mål per match och Tallinna FC Levadia 2,67. Snittet i Meistriliiga är 3,12 mål, med Over 2.5 i 66% av matcherna. Båda lagen gör mål i 71% av Paides matcher och 71% av Tallinna FC Levadias.
I vilken form är Paide och Tallinna FC Levadia?
De senaste 5 matcherna har Paide facit 3-1-1 (2,00 poäng per match) och Tallinna FC Levadia 4-1-0 (2,60 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Paide - Tallinna FC Levadia?
Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.


