Grekland - Super LeagueData uppdaterad 06 september 2026

Panserraikos - Kifisia: matchstatistik

Panserraikos crest
Panserraikos
2 : 1halvtid 0:1
Kifisia crest
Kifisia
120%(4.40)
X30%(3.50)
250%(1.80)

Panserraikos uppvisar katastrofal form och ligger på 14:e plats i tabellen med bara en seger under säsongen och en serie på fem raka förluster. Hemmalaget har en tragisk statistik i hemmamatcher - bara 13% vinster, 75% förluster och har inte hållit nollan en enda gång, samt släppt in i snitt 2 mål per match. Kifisia, trots sin 8:e plats i tabellen, är klart ett bättre lag med solid form borta (25% vinster, 50% oavgjorda) och offensiv effektivitet (1.5 mål i snitt på bortamatch). Bortalaget har en betydligt bättre skottprecision (10% mot 3%), fler träffsäkra skott (5.75 mot 1.25) och har inte förlorat tre av de senaste fem matcherna. Med hänsyn till den drastiska skillnaden i form, spelkvalitet och offensiv statistik är seger för Kifisia det mest sannolika scenariot, även om gästernas benägenhet för oavgjorda resultat (50% på bortaplan) också bör beaktas.

Panserraikos - Kifisia: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Panserraikos mötte Kifisia i Super League (Grekland). Matchen spelades den 17 januari 2026. Slutresultat: 2:1.

Aktuell form

Panserraikos: 0-0-5, 0.00 poäng/match. Kifisia: 1-4-0, 1.40 poäng/match.

Målstatistik

Panserraikos gör 0.44 och släpper in 2.50 mål per match. Kifisia gör 1.44 och släpper in 1.50. Ligans snitt: 2.67 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Panserraikos 31%, Kifisia 75%. Over 2.5: Panserraikos 56%, Kifisia 56%. Liganivå: BTTS 47%, Over 2.5 50%.

xG, skott och stil

Kifisia har högre xG: 1.57 mot 0.86. Panserraikos: 8.4 skott per match, Kifisia: 14.8.

Matchhalvor

Panserraikos: leder i paus 6%, mål i andra halvlek 0.31. Kifisia: leder i paus 25%, mål i andra halvlek 0.75.

Mål per minut

Panserraikos: 61-75 (2 mal). Kifisia: 76-90+ (7 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Super League: 2.67 mål per match, BTTS 47%, Over 2.5 50%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 0-0-1. Målsnitt 3.00, BTTS 0%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Panserraikos uppvisar katastrofal form och ligger på 14:e plats i tabellen med bara en seger under säsongen och en serie på fem raka förluster. Hemmalaget har en tragisk statistik i hemmamatcher - bara 13% vinster, 75% förluster och har inte hållit nollan en enda gång, samt släppt in i snitt 2 mål per match. Kifisia, trots sin 8:e plats i tabellen, är klart ett bättre lag med solid form borta (25% vinster, 50% oavgjorda) och offensiv effektivitet (1.5 mål i snitt på bortamatch). Bortalaget har en betydligt bättre skottprecision (10% mot 3%), fler träffsäkra skott (5.75 mot 1.25) och har inte förlorat tre av de senaste fem matcherna. Med hänsyn till den drastiska skillnaden i form, spelkvalitet och offensiv statistik är seger för Kifisia det mest sannolika scenariot, även om gästernas benägenhet för oavgjorda resultat (50% på bortaplan) också bör beaktas.

Se den statistiska översikten

Halvlekar

0 : 1
1:a halvlek
2 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

35Bollinnehav (%)65
PanserraikosKifisia
16Skott8
PanserraikosKifisia
12Skott pa mal3
PanserraikosKifisia
2.09xG1.03
PanserraikosKifisia
7Horner3
PanserraikosKifisia
34Farliga anfall42
PanserraikosKifisia
22Regelbrott17
PanserraikosKifisia
2Kort2
PanserraikosKifisia

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

PanserraikosKifisia
0.44Gjorda mål / match1.44
PanserraikosKifisia
2.5Insläppta mål / match1.5
PanserraikosKifisia
39%Genomsnittligt bollinnehav45%
PanserraikosKifisia
1.56Skott på mål / match5.13
PanserraikosKifisia

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

8.44Skott per match14.75
PanserraikosKifisia
1.56Skott på mål5.13
PanserraikosKifisia
5.2%Skottkonvertering9.7%
PanserraikosKifisia
39%Bollinnehav45%
PanserraikosKifisia
0.86xG för1.57
PanserraikosKifisia
1.92xG emot1.49
PanserraikosKifisia

Skottkvalitet

Panserraikos: BalanseratKifisia: Offensivt
PanserraikosKifisia
Precision (skott på mål)18%35%
Chanskvalitet (xG per skott)0.100.11
Avslut (mål per skott på mål)0.280.28

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Panserraikos
LLLLL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
6% W13% R81% P
Säsong (V-O-F)
1-2-13
0.31 p / match · målskillnad -33
Senaste 5 (V-O-F)
0-0-5
0.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-1-6
Senaste 5 hemma
0-0-5
LLLLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.0Insläppta mål: 2.4xG: 0.87Motståndarens xG: 1.66BTTS: 0%Over 2.5: 60%
Kifisia
WDDDD
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
25% W44% R31% P
Säsong (V-O-F)
4-7-5
1.19 p / match · målskillnad -1
Senaste 5 (V-O-F)
1-4-0
1.40 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-4-2
Senaste 5 borta
1-3-1
DWLDD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 0.6xG: 1.84Motståndarens xG: 1.55BTTS: 60%Over 2.5: 20%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Kifisia är 227% bättre på: gjorda mål per match.

0.44 mål / match - Panserraikos · 1.44 mål / match - Kifisia

Kifisia är 67% bättre på: insläppta mål per match.

2.5 mål / match - Panserraikos · 1.5 mål / match - Kifisia

Panserraikoss målprofil: ojämn

Panserraikos gör mål i 31% av matcherna (5 av 16 matcher), medan Kifisia håller nollan i 13% (2 av 16 matcher).

Kifisias målprofil: mycket stark

Kifisia gör mål i 81% av matcherna (13 av 16 matcher), medan Panserraikos håller nollan i 0% (0 av 16 matcher).

7Gjorda mål (säsong)23
PanserraikosKifisia
40Insläppta mål (säsong)24
PanserraikosKifisia
2.94Snittmål per match2.94
PanserraikosKifisia
0Gjorda mål (senaste 5)6
PanserraikosKifisia
12Insläppta mål (senaste 5)3
PanserraikosKifisia

Hur ofta gör laget minst...

31%1 mål81%
PanserraikosKifisia
13%2 mål44%
PanserraikosKifisia
0%3 mål19%
PanserraikosKifisia
0%4 mål0%
PanserraikosKifisia

Hur ofta släpper laget in minst...

100%1 mål88%
PanserraikosKifisia
69%2 mål38%
PanserraikosKifisia
44%3 mål25%
PanserraikosKifisia
19%4 mål0%
PanserraikosKifisia

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

6%BTTS i halvtid38%
PanserraikosKifisia
6%BTTS i båda halvlekarna6%
PanserraikosKifisia
13%Mål i båda halvlekarna25%
PanserraikosKifisia

BTTS och antal mål

19%Minst 3 mål och BTTS44%
PanserraikosKifisia
38%Minst 3 mål utan BTTS13%
PanserraikosKifisia
0%BTTS - senaste 560%
PanserraikosKifisia

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

81%Minst 1 mål före paus69%
PanserraikosKifisia
38%Minst 2 mål före paus38%
PanserraikosKifisia
19%Minst 3 mål före paus13%
PanserraikosKifisia

2:a halvlek

69%Minst 1 mål efter paus75%
PanserraikosKifisia
50%Minst 2 mål efter paus63%
PanserraikosKifisia
19%Minst 3 mål efter paus31%
PanserraikosKifisia

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Kifisia är 263% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.38 p / match - Panserraikos · 1.38 p / match - Kifisia

Panserraikos - läge i halvtid
6% leder19% oavgjort75% ligger under
Kifisia - läge i halvtid
25% leder63% oavgjort13% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.38Poäng per match (1:a halvlek)1.38
PanserraikosKifisia
0.13Gjorda mål (1:a halvlek)0.69
PanserraikosKifisia
1.25Insläppta mål (1:a halvlek)0.56
PanserraikosKifisia
1.38Snittmål (1:a halvlek)1.25
PanserraikosKifisia
25%Hållen nolla före paus50%
PanserraikosKifisia
88%Utan mål före paus44%
PanserraikosKifisia

Efter paus (2:a halvlek)

0.81Poäng per match (2:a halvlek)1.13
PanserraikosKifisia
0.31Gjorda mål (2:a halvlek)0.75
PanserraikosKifisia
1.25Insläppta mål (2:a halvlek)0.94
PanserraikosKifisia
1.56Snittmål (2:a halvlek)1.69
PanserraikosKifisia
44%Hållen nolla efter paus31%
PanserraikosKifisia
69%Utan mål efter paus50%
PanserraikosKifisia

Panserraikos - resultat andra halvlek

13% W44% R44% P
6
Halvtidspoäng
2
Halvtidsmål
-18
Målskillnad (1:a halvlek)
13
Poäng andra halvlek
-15
Målskillnad (2:a halvlek)
0.38
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 6% av matcherna och vinner 6%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Kifisia - resultat andra halvlek

25% W38% R38% P
22
Halvtidspoäng
11
Halvtidsmål
+2
Målskillnad (1:a halvlek)
18
Poäng andra halvlek
-3
Målskillnad (2:a halvlek)
1.38
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 25% av matcherna och vinner 25%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.4

Släpper in 0.4 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Panserraikos - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.200.60
Gjorda mål / match0.00.0
Insläppta mål / match1.60.8
Snittmål per match1.60.8
1 mål80%40%
2 mål40%40%
3 mål40%0%
Hållen nolla20%60%
Utan mål100%100%
Målskillnad-8-4
Halvtid: 0% leder - 20% oavgjort - 80% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 60% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0
Kifisia - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.401.40
Gjorda mål / match0.60.6
Insläppta mål / match0.40.2
Snittmål per match1.00.8
1 mål60%40%
2 mål40%40%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%80%
Utan mål40%60%
Målskillnad+1+2
Halvtid: 20% leder - 80% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 80% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 3

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Panserraikos
GjordaInsläppta
1
7
0-15
1
5
16-30
0
8
31-45
1
7
46-60
2
6
61-75
2
7
76-90

Farligast i minuterna 61-75 (2 goals). Släpper in mest i 31-45 (8). Slutfasbalans (76-90): -5 - slutskedena är en svaghet.

Kifisia
GjordaInsläppta
3
1
0-15
5
1
16-30
3
7
31-45
3
6
46-60
2
4
61-75
7
5
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (7 goals). Släpper in mest i 31-45 (7). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.94
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.0 : 2.0
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
110%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
53%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+2%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
25%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
13%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 8 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Panserraikos

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-1.06
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-1.00
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+3.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.42
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.58
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
29%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
214%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.31
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
29% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 14% under den första kvarten.
29%

Kifisia

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.08
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.14
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-4.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.13
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.01
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
123%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
100%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.21
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.1
Sena mål
30% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
30%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Super League).

Lagen vs ligan

PanserraikosLigaKifisia
Snittmål per match 2.942.67 2.94
Båda lagen gjorde mål 31%47% 75%
Minst 3 mål (Over 2.5) 56%50% 56%
Hållna nollor 0%29% 13%
Mål före paus 81%71% 69%
Mål efter paus 69%79% 75%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.67
Snittmål per match
47%
Båda lagen gjorde mål
50%
Minst 3 mål (Over 2.5)
29%
Hållna nollor
1.50
Hemmamål / match
1.17
Bortamål / match
+28%
Hemmafördel i anfall
+22%
Hemmafördel i försvar
+10%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
71%
1 mål
32%
2 mål
12%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
79%
1 mål
44%
2 mål
16%
3 mål
5%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. PanserraikosByteIn: Nikolaos KarelisUt: Angelos Liasos
  2. PanserraikosGult kortIgor Kalinin
  3. PanserraikosByteIn: Ethan Duncan BrooksUt: Marios Sofianos
  4. PanserraikosMålIva Gelashvili
  5. PanserraikosGult kortStephane Omeonga
  6. KifisiaGult kortLuciano Maidana

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Foregaende mote: Panserraikos 0 - 0 - 1 Kifisia. Malgenomsnitt 3.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Panserraikos - Kifisia?

Super League-matchen slutade Panserraikos 2:1 Kifisia. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Panserraikos - Kifisia?

Panserraikos gör i snitt 0,44 mål per match och Kifisia 1,44. Snittet i Super League är 2,67 mål, med Over 2.5 i 50% av matcherna. Båda lagen gör mål i 31% av Panserraikoss matcher och 75% av Kifisias.

I vilken form är Panserraikos och Kifisia?

De senaste 5 matcherna har Panserraikos facit 0-0-5 (0,00 poäng per match) och Kifisia 1-4-0 (1,40 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Panserraikos - Kifisia?

Här kollar du siffrorna inför Panserraikos - Kifisia: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.