Plateau United - Inter Lagos: matchstatistik
Plateau United - Inter Lagos: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Plateau United mötte Inter Lagos i NPFL (Nigeria). Matchen spelades den 27 september 2026. Arena: Värendsvallen. Slutresultat: 2:0.
Aktuell form
Plateau United: 2-2-1, 1.60 poäng/match. Inter Lagos: 1-1-3, 0.80 poäng/match.
Målstatistik
Plateau United gör 1.40 och släpper in 1.20 mål per match. Inter Lagos gör 0.60 och släpper in 1.40. Ligans snitt: 2.64 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Plateau United 60%, Inter Lagos 40%. Over 2.5: Plateau United 40%, Inter Lagos 40%. Liganivå: BTTS 51%, Over 2.5 49%.
xG, skott och stil
Plateau United har högre xG: 1.18 mot 0.97. Plateau United: 6.2 skott per match, Inter Lagos: 8.0.
Matchhalvor
Plateau United: leder i paus 40%, mål i andra halvlek 1.00. Inter Lagos: leder i paus 20%, mål i andra halvlek 0.20.
Mål per minut
Plateau United: 46-60 (2 mal). Inter Lagos: 16-30 (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
NPFL: 2.64 mål per match, BTTS 51%, Over 2.5 49%.
Inbördes möten
Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Plateau United är en klar favorit: på hemmaplan har laget vunnit båda sina hittills spelade matcher, gjort i genomsnitt 2 mål och släppt in endast 0,5 mål per match. Hemmalaget skapar betydligt fler chanser, med i genomsnitt 12,5 skott, varav 6,5 på mål, medan Inter Lagos på bortaplan bara har 4,5 skott och 1,5 på mål i snitt. Kvalitetsskillnaden i målchanser är lika tydlig: Plateau United har ett genomsnittligt xG på 1,83, medan Inter Lagos endast når 0,60, samtidigt som gästernas xG mot uppgår till hela 2,08. I sina fem senaste matcher gjorde Plateau United 6 mål och tog 10 poäng, medan Inter Lagos endast gjorde 2 mål och förlorade 3 av 4 spelade matcher. Gästerna kan hota tack vare en hög avslutningseffektivitet på 22 procent, men med 37 % bollinnehav och en svag chansproduktion är det svårt att förvänta sig att de ska neutralisera hemmalagets styrkor.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Den starkaste signalen är Plateau Uniteds mycket svaga offensiv i säsongsdata: hemmalaget har ännu inte gjort något mål och har bara gjort 1,2 mål per match under de senaste fem matcherna. Inter Lagos har hållit nollan i 50% av säsongens matcher, medan Plateau United inte har hållit nollan en enda gång och i snitt släpper in 2,0 mål. Därför framstår scenariot där bortalaget gör mål utan svar som mer sannolikt. Inters målform är dock inte heller särskilt stark, eftersom laget i snitt har gjort 0,5 mål under de senaste fem matcherna och har ett xG på 0,97. BLGM förekom i endast 40% av Plateau Uniteds och 25% av Inter Lagos senaste fem matcher, jämfört med ligasnittet på 50%. Även om hemmalaget skapar fler chanser, med 3,0 skott på mål och ett xG på 1,34, stärker deras mållösa säsongsfacit tydligt spelet på att minst ett av lagen inte gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Prognosen på 2,12 mål baseras främst på Plateau Uniteds övertag i skapandet av målchanser: hemmalaget har i genomsnitt 1,34 xG, medan Inter Lagos tillåter motståndarna 2,08 xG. Samtidigt skapar Inter endast 0,60 xG per match och har i genomsnitt 1,5 skott på mål, vilket begränsar lagets prognos till 0,70 mål. I Plateau Uniteds fem senaste matcher har laget släppt in i genomsnitt 0,8 mål, medan Inter endast har gjort 0,5 mål per match. Båda lagen har 100% av matcherna med högst tre mål, vilket gör Under 3,5 till det starkaste valet, trots hemmalagets realistiska chans att göra ett eller två mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det mest sannolika är oavgjort i halvtid, följt av en seger för Plateau United, eftersom hemmalaget har spelat oavgjort efter 45 minuter i 20 % av matcherna under sina fem senaste matcher, medan motsvarande siffra för Inter Lagos är 25 %. De första halvlekarna bör bli försiktiga: Plateau har i genomsnitt gjort 0,4 mål under dessa, och bortalaget 0,5, samtidigt som hemmalaget inte har gjort båda sina mål under denna period i någon av de fem senaste matcherna. Efter paus väger dock formfördelen över till Plateaus sida. Laget gör i genomsnitt 0,8 mål och släpper endast in 0,2, medan Inter Lagos inte har gjort ett enda mål och i genomsnitt släppt in 0,75. Hemmalaget har också en klart bättre aktuell trend, med 60 % segrar på fem matcher jämfört med gästernas 25 %, och deras xG uppgår till 1,34 mot endast 0,60 för Inter Lagos. Dessutom tillåter bortalagets försvar i genomsnitt en xG-nivå på 2,08, vilket talar för att Plateau kan avgöra den jämna matchen till sin fördel efter sidbytet.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Plateau United | Inter Lagos | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 45% | 28% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.19 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.50 | 0.27 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Plateau United är 100% bättre på: form senaste 5.
1.6 p / match - Plateau United · 0.8 p / match - Inter Lagos
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Plateau United är 133% bättre på: gjorda mål per match.
1.4 mål / match - Plateau United · 0.6 mål / match - Inter Lagos
Plateau United är 17% bättre på: insläppta mål per match.
1.2 mål / match - Plateau United · 1.4 mål / match - Inter Lagos
Plateau United gör mål i 80% av matcherna (4 av 5 matcher), medan Inter Lagos håller nollan i 20% (1 av 5 matcher).
Inter Lagos gör mål i 60% av matcherna (3 av 5 matcher), medan Plateau United håller nollan i 20% (1 av 5 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Plateau United
Over / Under - Inter Lagos
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Plateau United är 50% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.2 p / match - Plateau United · 0.8 p / match - Inter Lagos
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Plateau United - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 40% av matcherna och vinner 40%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Inter Lagos - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 20% av matcherna och vinner 20%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.20 | 1.60 |
| Gjorda mål / match | 0.4 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 0.8 | 0.4 |
| Snittmål per match | 1.2 | 1.4 |
| 1 mål | 100% | 60% |
| 2 mål | 20% | 40% |
| 3 mål | 0% | 40% |
| Hållen nolla | 40% | 60% |
| Utan mål | 60% | 60% |
| Målskillnad | -2 | +3 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.80 | 1.00 |
| Gjorda mål / match | 0.4 | 0.2 |
| Insläppta mål / match | 0.8 | 0.6 |
| Snittmål per match | 1.2 | 0.8 |
| 1 mål | 80% | 60% |
| 2 mål | 20% | 20% |
| 3 mål | 20% | 0% |
| Hållen nolla | 40% | 60% |
| Utan mål | 60% | 80% |
| Målskillnad | -2 | -2 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 46-60 (2 goals). Släpper in mest i 0-15 (2). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 16-30 (2 goals). Släpper in mest i 0-15 (2). Slutfasbalans (76-90): 0.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Plateau United
Inter Lagos
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (NPFL).
Lagen vs ligan
| Plateau United | Liga | Inter Lagos | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | • 2.60 | 2.64 | ▼ 2.00 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 60% | 51% | ▼ 40% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 40% | 49% | ▼ 40% |
| Hållna nollor | ▼ 20% | 29% | ▼ 20% |
| Mål före paus | ▲ 100% | 76% | ▲ 80% |
| Mål efter paus | ▼ 60% | 78% | ▼ 60% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
- Plateau UnitedMålJibril Ibrahim
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Plateau United - Inter Lagos?
NPFL-matchen slutade Plateau United 2:0 Inter Lagos. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Vad visar målstatistiken inför Plateau United - Inter Lagos?
Plateau United gör i snitt 1,40 mål per match och Inter Lagos 0,60. Snittet i NPFL är 2,64 mål, med Over 2.5 i 49% av matcherna. Båda lagen gör mål i 60% av Plateau Uniteds matcher och 40% av Inter Lagoss.
I vilken form är Plateau United och Inter Lagos?
De senaste 5 matcherna har Plateau United facit 2-2-1 (1,60 poäng per match) och Inter Lagos 1-1-3 (0,80 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Plateau United - Inter Lagos?
Här kollar du siffrorna inför Plateau United - Inter Lagos: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.


