Nigeria - NPFLVärendsvallenData uppdaterad 16 oktober 2026

Plateau United - Kano Pillars: matchstatistik

Plateau United - Kano Pillars: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Plateau United mötte Kano Pillars i NPFL (Nigeria). Matchen spelades den 11 oktober 2026. Arena: Värendsvallen. Slutresultat: 4:0.

Aktuell form

Plateau United: 2-2-1, 1.60 poäng/match. Kano Pillars: 1-4-0, 1.40 poäng/match.

Målstatistik

Plateau United gör 1.29 och släpper in 1.14 mål per match. Kano Pillars gör 1.57 och släpper in 1.00. Ligans snitt: 2.38 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Plateau United 43%, Kano Pillars 71%. Over 2.5: Plateau United 29%, Kano Pillars 43%. Liganivå: BTTS 44%, Over 2.5 40%.

xG, skott och stil

Kano Pillars har högre xG: 1.79 mot 1.26. Plateau United: 7.4 skott per match, Kano Pillars: 6.1.

Matchhalvor

Plateau United: leder i paus 29%, mål i andra halvlek 1.00. Kano Pillars: leder i paus 57%, mål i andra halvlek 0.57.

Mål per minut

Plateau United: 46-60 (3 mal). Kano Pillars: 31-45+ (4 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

NPFL: 2.38 mål per match, BTTS 44%, Over 2.5 40%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-0-1. Målsnitt 2.00, BTTS 50%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Plateau United har vunnit samtliga 3 hemmamatcher hittills, med ett snitt på 2 gjorda mål och endast 0,33 insläppta per match. Hemmalaget skapar chanser värda i genomsnitt 1,91 xG och avlossar 6 skott på mål per match, medan Kano Pillars i snitt träffar mål 2 gånger per bortamatch. Gästerna är fortsatt obesegrade den här säsongen och har tagit 2 segrar och spelat 3 oavgjorda på sina senaste 5 matcher, så deras jämnhet ska inte underskattas. Båda Kano Pillars hittills spelade bortamatcher har dock slutat oavgjort; laget har i dessa släppt in i snitt 1,5 mål och har inte hållit nollan en enda gång. Hemmalagets övertag i chansskapande och försvarsspel på hemmaplan talar för en seger, även om gästernas rad av oavgjorda matcher innebär en påtaglig risk för poängdelning.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Båda lagen gjorde mål (BLGM) i 75 % av Plateau Uniteds matcher och i 100 % av Kano Pillars matcher. I lagens fem senaste matcher var motsvarande andelar 60 % respektive 80 %. Hemmalaget gör i genomsnitt 2,0 mål, medan bortalaget släpper in 1,5, vilket ger Plateau goda förutsättningar att hitta nätet. Kano Pillars gör i genomsnitt 1,5 mål, medan Plateau släpper in 1,0. Dessutom har hemmalaget hållit nollan i endast 25 % av matcherna. Försiktighet är dock motiverad, eftersom gästerna i genomsnitt bara har 2,0 skott på mål och ligans BLGM-frekvens är 46 %. Sammantaget talar statistiken ändå för att båda lagen gör mål. BLGM Nej innebär att minst ett av lagen inte gör mål; det betyder inte automatiskt 0–0 eller att inget av lagen gör mål.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Plateau United gör i genomsnitt 2,0 mål hemma, medan Kano Pillars släpper in 1,5 mål på bortaplan, vilket ger hemmalaget goda förutsättningar att göra mål. I båda lagens matcher blir det i genomsnitt 3,0 mål, och linjen Över 1,5 mål har passerats i 75% respektive 100% av deras matcher. De senaste fem matcherna har dock i genomsnitt bjudit på 2,8 mål för vardera laget, och Över 2,5 mål har gått in i endast 40% av matcherna i båda fallen, så en högre mållinje har inte lika starkt stöd. Med en prognos på 1,70 mål för hemmalaget och 1,05 för bortalaget är det starkaste valet Över 1,5 mål i matchen.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Den starkaste signalen pekar på att Kano Pillars leder i halvtid: bortalaget ledde efter 45 minuter i båda matcherna i säsongsstatistiken och gjorde det 3 gånger på sina fem senaste matcher. Samtidigt slutade båda dessa säsongsmatcher oavgjort, så deras starka första halvlek ledde inte till någon seger. Efter paus gjorde Kano i genomsnitt inga mål och släppte in 1,5, medan Plateau United i genomsnitt gjorde 1,0 mål i andra halvlek. Scenariot 2/X stöds också av hemmalagets facit i de fem senaste matcherna: de låg under i halvtid 3 gånger, men gjorde i genomsnitt 1,4 mål efter paus. Underlaget på två bortamatcher är litet, och därför är fördelen för detta utfall jämfört med varianter där Plateau vinner fortsatt begränsad.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

2 : 0
1:a halvlek
2 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

60Bollinnehav (%)40
Plateau UnitedKano Pillars
17Skott4
Plateau UnitedKano Pillars
12Skott pa mal2
Plateau UnitedKano Pillars
2.5xG0.84
Plateau UnitedKano Pillars
8Horner4
Plateau UnitedKano Pillars
84Farliga anfall61
Plateau UnitedKano Pillars
-1Regelbrott-1
Plateau UnitedKano Pillars
-1Kort-1
Plateau UnitedKano Pillars

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Plateau UnitedKano Pillars
1.29Gjorda mål / match1.57
Plateau UnitedKano Pillars
1.14Insläppta mål / match1
Plateau UnitedKano Pillars
43%Genomsnittligt bollinnehav32%
Plateau UnitedKano Pillars
3.14Skott på mål / match2.57
Plateau UnitedKano Pillars

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

7.43Skott per match6.14
Plateau UnitedKano Pillars
3.14Skott på mål2.57
Plateau UnitedKano Pillars
17.3%Skottkonvertering25.6%
Plateau UnitedKano Pillars
43%Bollinnehav32%
Plateau UnitedKano Pillars
1.26xG för1.79
Plateau UnitedKano Pillars
1.48xG emot1.3
Plateau UnitedKano Pillars

Skottkvalitet

Plateau United: KontringsstarktKano Pillars: Kontringsstarkt
Plateau UnitedKano Pillars
Precision (skott på mål)42%42%
Chanskvalitet (xG per skott)0.170.29
Avslut (mål per skott på mål)0.410.61

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Plateau United är 14% bättre på: form senaste 5.

1.6 p / match - Plateau United · 1.4 p / match - Kano Pillars

Plateau United
DWDWL
Resultatfördelning
43% V29% O29% F
Säsong (V-O-F)
3-2-2
1.57 p / match · målskillnad +1
Senaste 5 (V-O-F)
2-2-1
1.60 p / match
Facit hemma (V-O-F)
3-0-0
Senaste 5 hemma
3-0-0
WWW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 1.2xG: 1.37Motståndarens xG: 1.52BTTS: 60%Over 2.5: 40%
Kano Pillars
WDDDD
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
29% V71% O0% F
Säsong (V-O-F)
2-5-0
1.57 p / match · målskillnad +4
Senaste 5 (V-O-F)
1-4-0
1.40 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-3-0
Senaste 5 borta
0-3-0
DDD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 0.6xG: 1.79Motståndarens xG: 1.30BTTS: 60%Over 2.5: 20%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Kano Pillars är 22% bättre på: gjorda mål per match.

1.29 mål / match - Plateau United · 1.57 mål / match - Kano Pillars

Kano Pillars är 14% bättre på: insläppta mål per match.

1.14 mål / match - Plateau United · 1 mål / match - Kano Pillars

Plateau Uniteds målprofil: stark

Plateau United gör mål i 71% av matcherna (5 av 7 matcher), medan Kano Pillars håller nollan i 29% (2 av 7 matcher).

Kano Pillarss målprofil: stark

Kano Pillars gör mål i 71% av matcherna (5 av 7 matcher), medan Plateau United håller nollan i 29% (2 av 7 matcher).

9Gjorda mål (säsong)11
Plateau UnitedKano Pillars
8Insläppta mål (säsong)7
Plateau UnitedKano Pillars
2.43Snittmål per match2.57
Plateau UnitedKano Pillars
8Gjorda mål (senaste 5)6
Plateau UnitedKano Pillars
6Insläppta mål (senaste 5)3
Plateau UnitedKano Pillars

Hur ofta gör laget minst...

71%1 mål71%
Plateau UnitedKano Pillars
43%2 mål43%
Plateau UnitedKano Pillars
14%3 mål29%
Plateau UnitedKano Pillars
0%4 mål14%
Plateau UnitedKano Pillars

Hur ofta släpper laget in minst...

71%1 mål71%
Plateau UnitedKano Pillars
43%2 mål29%
Plateau UnitedKano Pillars
0%3 mål0%
Plateau UnitedKano Pillars
0%4 mål0%
Plateau UnitedKano Pillars

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

44%
Ligasnitt

Målmönster

0%BTTS i halvtid0%
Plateau UnitedKano Pillars
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Plateau UnitedKano Pillars
0%Mål i båda halvlekarna29%
Plateau UnitedKano Pillars

BTTS och antal mål

29%Minst 3 mål och BTTS43%
Plateau UnitedKano Pillars
0%Minst 3 mål utan BTTS0%
Plateau UnitedKano Pillars
60%BTTS - senaste 560%
Plateau UnitedKano Pillars

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

86%Minst 1 mål före paus71%
Plateau UnitedKano Pillars
14%Minst 2 mål före paus43%
Plateau UnitedKano Pillars
0%Minst 3 mål före paus0%
Plateau UnitedKano Pillars

2:a halvlek

71%Minst 1 mål efter paus71%
Plateau UnitedKano Pillars
43%Minst 2 mål efter paus43%
Plateau UnitedKano Pillars
29%Minst 3 mål efter paus29%
Plateau UnitedKano Pillars

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Kano Pillars är 100% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1 p / match - Plateau United · 2 p / match - Kano Pillars

Plateau United - läge i halvtid
29% leder14% oavgjort57% ligger under
Kano Pillars - läge i halvtid
57% leder29% oavgjort14% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1Poäng per match (1:a halvlek)2
Plateau UnitedKano Pillars
0.29Gjorda mål (1:a halvlek)1
Plateau UnitedKano Pillars
0.71Insläppta mål (1:a halvlek)0.14
Plateau UnitedKano Pillars
1Snittmål (1:a halvlek)1.14
Plateau UnitedKano Pillars
43%Hållen nolla före paus86%
Plateau UnitedKano Pillars
71%Utan mål före paus43%
Plateau UnitedKano Pillars

Efter paus (2:a halvlek)

1.57Poäng per match (2:a halvlek)1.14
Plateau UnitedKano Pillars
1Gjorda mål (2:a halvlek)0.57
Plateau UnitedKano Pillars
0.43Insläppta mål (2:a halvlek)0.86
Plateau UnitedKano Pillars
1.43Snittmål (2:a halvlek)1.43
Plateau UnitedKano Pillars
57%Hållen nolla efter paus43%
Plateau UnitedKano Pillars
57%Utan mål efter paus57%
Plateau UnitedKano Pillars

Plateau United - resultat andra halvlek

43% V29% O29% F
7
Halvtidspoäng
2
Halvtidsmål
-3
Målskillnad (1:a halvlek)
11
Poäng andra halvlek
+4
Målskillnad (2:a halvlek)
1.00
PPG före paus
Håller ledningen148%

Leder i halvtid i 29% av matcherna och vinner 43%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.3

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Kano Pillars - resultat andra halvlek

29% V29% O43% F
14
Halvtidspoäng
7
Halvtidsmål
+6
Målskillnad (1:a halvlek)
8
Poäng andra halvlek
-2
Målskillnad (2:a halvlek)
2.00
PPG före paus
Håller ledningen51%

Leder i halvtid i 57% av matcherna och vinner 29%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.7

Släpper in 0.7 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Plateau United - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.801.80
Gjorda mål / match0.21.4
Insläppta mål / match0.60.6
Snittmål per match0.82.0
1 mål80%100%
2 mål0%60%
3 mål0%40%
Hållen nolla40%40%
Utan mål80%40%
Målskillnad-2+4
Halvtid: 20% leder - 20% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 0% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1
Kano Pillars - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.601.60
Gjorda mål / match0.60.6
Insläppta mål / match0.20.4
Snittmål per match0.81.0
1 mål60%60%
2 mål20%20%
3 mål0%20%
Hållen nolla80%60%
Utan mål60%60%
Målskillnad+2+1
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 3

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Plateau United
GjordaInsläppta
0
2
0-15
1
1
16-30
1
2
31-45
3
1
46-60
1
1
61-75
3
1
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (3 goals). Släpper in mest i 0-15 (2). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

Kano Pillars
GjordaInsläppta
1
0
0-15
2
0
16-30
4
1
31-45
2
2
46-60
0
1
61-75
2
3
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (4 goals). Släpper in mest i 76-90 (3). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.50
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.1 : 1.4
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
105%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
57%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-20%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
50%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
8%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 13 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Plateau United

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.22
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.37
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.7 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.03
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.34
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
78%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
158%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.03
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.7
Sena mål
33% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
33%

Kano Pillars

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.49
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.08
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-3.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.22
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.30
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
218%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
61%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.17
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.4
Sena mål
18% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 9% under den första kvarten.
18%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (NPFL).

Lagen vs ligan

Plateau UnitedLigaKano Pillars
Snittmål per match• 2.432.38▲ 2.57
Båda lagen gjorde mål• 43%44%▲ 71%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 29%40%▲ 43%
Hållna nollor▼ 29%35%▼ 29%
Mål före paus▲ 86%69%▲ 71%
Mål efter paus▲ 71%68%▲ 71%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.38
Snittmål per match
44%
Båda lagen gjorde mål
40%
Minst 3 mål (Over 2.5)
35%
Hållna nollor
1.65
Hemmamål / match
0.72
Bortamål / match
+129%
Hemmafördel i anfall
+56%
Hemmafördel i försvar
+51%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
69%
1 mål
28%
2 mål
8%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
68%
1 mål
36%
2 mål
21%
3 mål
7%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. Plateau UnitedMålPaul Samson
  2. Plateau UnitedMålOjo Ekundayo Solomon
  3. Plateau UnitedMålSamuel Ayanrinde

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (2): Plateau United 1 - 0 - 1 Kano Pillars. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Plateau United - Kano Pillars?

NPFL-matchen slutade Plateau United 4:0 Kano Pillars. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Plateau United och Kano Pillars ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Plateau United 1, Kano Pillars 1 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,00 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför Plateau United - Kano Pillars?

Plateau United gör i snitt 1,29 mål per match och Kano Pillars 1,57. Snittet i NPFL är 2,38 mål, med Over 2.5 i 40% av matcherna. Båda lagen gör mål i 43% av Plateau Uniteds matcher och 71% av Kano Pillarss.

I vilken form är Plateau United och Kano Pillars?

De senaste 5 matcherna har Plateau United facit 2-2-1 (1,60 poäng per match) och Kano Pillars 1-4-0 (1,40 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Plateau United - Kano Pillars?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.