Sydafrika - Premier Soccer LeaguePeter Mokaba StadiumData uppdaterad 31 augusti 2026

Polokwane City - Milford: matchstatistik

Polokwane City crest
Polokwane City
0 : 0halvtid 0:0
Milford crest
Milford

Polokwane City - Milford: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Polokwane City mötte Milford i Premier Soccer League (Sydafrika). Matchen spelades den 26 augusti 2026. Arena: Peter Mokaba Stadium. Slutresultat: 0:0.

Aktuell form

Polokwane City: 1-1-1, 1.33 poäng/match. Milford: 2-0-1, 2.00 poäng/match.

Målstatistik

Polokwane City gör 1.67 och släpper in 2.00 mål per match. Milford gör 1.00 och släpper in 1.00. Ligans snitt: 2.29 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Polokwane City 67%, Milford 33%. Over 2.5: Polokwane City 67%, Milford 33%. Liganivå: BTTS 46%, Over 2.5 32%.

xG, skott och stil

Milford har högre xG: 1.46 mot 1.08. Polokwane City: 8.7 skott per match, Milford: 14.0.

Matchhalvor

Polokwane City: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 1.00. Milford: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 1.00.

Mål per minut

Polokwane City: 16-30 (2 mal). Milford: 76-90+ (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Premier Soccer League: 2.29 mål per match, BTTS 46%, Over 2.5 32%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Polokwane City har en tydligare offensiv potential på hemmaplan: laget gör i genomsnitt 3 mål per match och har inte gått mållöst från en enda hemmamatch, medan Milford inte har gjort mål i 100% av sina bortamatcher. Hemmalaget skapar i genomsnitt 1,20 xG, samtidigt som motståndarna släpper till 1,46 xG, vilket bör ge Polokwane City goda möjligheter att göra mål. Milford ligger högre i tabellen, på 6:e plats jämfört med 8:e, och har ett bättre facit i sina fem senaste matcher, med 2 segrar och 1,4 poäng per match, men bortasviten innehåller en förlust och i genomsnitt 0 gjorda mål. Hemmalagets försvar är fortfarande en riskfaktor, eftersom laget släpper in i genomsnitt 3 mål på hemmaplan, men Milford har bara gjort 3 mål under hela säsongen. Hemmaplansfördelen och hemmalagets betydligt högre effektivitet talar för en knapp seger för Polokwane City.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Den starkaste signalen är Milfordus mycket svaga effektivitet: bortalaget har ännu inte gjort mål i genomsnitt per match, har misslyckats med att göra mål i 100 % av de hittills spelade matcherna och har en BTTS-nivå på 0 %. Polokwane City har hållit nollan i 50 % av matcherna och släppt in i genomsnitt endast 0,5 mål, vilket ytterligare begränsar bortalagets chanser att göra mål. Hemmalaget bör skapa målchanser, eftersom de i genomsnitt står för 16 skott och 5 på mål vid ett xG på 1,60, medan Milford i genomsnitt släpper in 2,0 mål. Polokwanes fem senaste matcher har varit mer öppna, med i genomsnitt 2,0 insläppta mål och BTTS i 80 % av matcherna, men Milford gjorde fortfarande endast 0,8 mål per match under denna period. Med ett ligasnitt för BTTS på 46 % är scenariot där minst ett lag, framför allt Milford, inte gör mål mer sannolikt. Detta motsvarar marknaden Båda lagen gör mål (BLGM) – Nej: minst ett av lagen gör inget mål, vilket inte automatiskt innebär 0:0 eller att inget av lagen gör mål.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Polokwane City gör i genomsnitt 1,5 mål på hemmaplan och släpper endast in 0,5, medan Milford ännu inte har gjort mål på bortaplan och har gått mållöst från 100% av matcherna. Hemmalaget skapar fler chanser och avlossar i genomsnitt 16 skott, varav 5 på mål, jämfört med motståndarnas 10 respektive 4, samtidigt som deras xG uppgår till 1,60 mot Milfords 1,19. Dessutom har samtliga tidigare matcher för båda lagen slutat med Under 3,5 mål, och ligasnittet på 2,21 mål talar också för ett måttligt resultat. Även om Polokwane Citys fem senaste matcher har innehållit i genomsnitt 3,6 mål, begränsar Milfords svaga effektivitet den realistiska chansen för en öppen match med fyra mål. Det starkaste valet är därför Under 3,5 mål, eftersom prognosen på 2,00 mål ger en tydlig säkerhetsmarginal.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Det mest sannolika är oavgjort i halvtid och därefter seger för Polokwane City, eftersom hemmalaget i sina två hittills spelade hemmamatcher stod oavgjort efter 45 minuter och inte släppte in något mål i någon av dem. Milford låg under med 0–1 i halvtid i sin bortamatch, har ännu inte gjort mål på bortaplan och släpper i genomsnitt in 2,0 mål per match. Efter paus växlar Polokwane tydligt upp: laget gör i genomsnitt 1,5 mål och vann den andra halvleken i 100 % av matcherna, medan Milford inte gjorde mål i denna fas och förlorade varje andra halvlek. Hemmalagets övertag syns även i skapandet av chanser, då de i genomsnitt avlossar 16 skott jämfört med motståndarens 10, medan deras xG uppgår till 1,60 mot Milfords 1,19. De fem senaste matcherna manar dock till försiktighet, eftersom Milford vann 40 % av matcherna men inte gjorde ett enda mål i de första halvlekarna, vilket ytterligare stöder varianten X/1.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

34Bollinnehav (%)66
Polokwane CityMilford
7Skott16
Polokwane CityMilford
3Skott pa mal2
Polokwane CityMilford
1.01xG1.57
Polokwane CityMilford
1Horner4
Polokwane CityMilford
48Farliga anfall58
Polokwane CityMilford
12Regelbrott7
Polokwane CityMilford
2Kort0
Polokwane CityMilford

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Polokwane CityMilford
1.67Gjorda mål / match1
Polokwane CityMilford
2Insläppta mål / match1
Polokwane CityMilford
42%Genomsnittligt bollinnehav51%
Polokwane CityMilford
3.33Skott på mål / match4.67
Polokwane CityMilford

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

8.67Skott per match14
Polokwane CityMilford
3.33Skott på mål4.67
Polokwane CityMilford
19.2%Skottkonvertering7.1%
Polokwane CityMilford
42%Bollinnehav51%
Polokwane CityMilford
1.08xG för1.46
Polokwane CityMilford
1.59xG emot1.31
Polokwane CityMilford

Skottkvalitet

Polokwane City: KontringsstarktMilford: Offensivt
Polokwane CityMilford
Precision (skott på mål)38%33%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.10
Avslut (mål per skott på mål)0.500.21

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Milford är 50% bättre på: form senaste 5.

1.33 p / match - Polokwane City · 2 p / match - Milford

Polokwane City
WDL
Resultatfördelning
33% W33% R33% P
Säsong (V-O-F)
1-1-1
1.33 p / match · målskillnad -1
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-1
1.33 p / match
Facit hemma (V-O-F)
0-1-0
Senaste 5 hemma
0-1-0
D
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.7Insläppta mål: 2.0xG: 1.08Motståndarens xG: 1.59BTTS: 67%Over 2.5: 67%
Milford
LWW
Resultatfördelning
67% W0% R33% P
Säsong (V-O-F)
2-0-1
2.00 p / match · målskillnad 0
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-1
2.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-0-1
Senaste 5 borta
0-0-1
L
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 1.0xG: 1.46Motståndarens xG: 1.31BTTS: 33%Over 2.5: 33%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Polokwane City är 67% bättre på: gjorda mål per match.

1.67 mål / match - Polokwane City · 1 mål / match - Milford

Milford är 100% bättre på: insläppta mål per match.

2 mål / match - Polokwane City · 1 mål / match - Milford

Polokwane Citys målprofil: stark

Polokwane City gör mål i 67% av matcherna (2 av 3 matcher), medan Milford håller nollan i 33% (1 av 3 matcher).

Milfords målprofil: mycket stark

Milford gör mål i 67% av matcherna (2 av 3 matcher), medan Polokwane City håller nollan i 0% (0 av 3 matcher).

5Gjorda mål (säsong)3
Polokwane CityMilford
6Insläppta mål (säsong)3
Polokwane CityMilford
3.67Snittmål per match2
Polokwane CityMilford
5Gjorda mål (senaste 5)3
Polokwane CityMilford
6Insläppta mål (senaste 5)3
Polokwane CityMilford

Hur ofta gör laget minst...

67%1 mål67%
Polokwane CityMilford
67%2 mål33%
Polokwane CityMilford
33%3 mål0%
Polokwane CityMilford
0%4 mål0%
Polokwane CityMilford

Hur ofta släpper laget in minst...

100%1 mål67%
Polokwane CityMilford
67%2 mål33%
Polokwane CityMilford
33%3 mål0%
Polokwane CityMilford
0%4 mål0%
Polokwane CityMilford

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

33%BTTS i halvtid0%
Polokwane CityMilford
33%BTTS i båda halvlekarna0%
Polokwane CityMilford
67%Mål i båda halvlekarna0%
Polokwane CityMilford

BTTS och antal mål

67%Minst 3 mål och BTTS33%
Polokwane CityMilford
0%Minst 3 mål utan BTTS0%
Polokwane CityMilford
67%BTTS - senaste 533%
Polokwane CityMilford

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

100%Minst 1 mål före paus33%
Polokwane CityMilford
67%Minst 2 mål före paus0%
Polokwane CityMilford
0%Minst 3 mål före paus0%
Polokwane CityMilford

2:a halvlek

67%Minst 1 mål efter paus100%
Polokwane CityMilford
67%Minst 2 mål efter paus33%
Polokwane CityMilford
33%Minst 3 mål efter paus33%
Polokwane CityMilford

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Polokwane City är 99% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.33 p / match - Polokwane City · 0.67 p / match - Milford

Polokwane City - läge i halvtid
33% leder33% oavgjort33% ligger under
Milford - läge i halvtid
0% leder67% oavgjort33% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.33Poäng per match (1:a halvlek)0.67
Polokwane CityMilford
0.67Gjorda mål (1:a halvlek)0
Polokwane CityMilford
1Insläppta mål (1:a halvlek)0.33
Polokwane CityMilford
1.67Snittmål (1:a halvlek)0.33
Polokwane CityMilford
33%Hållen nolla före paus67%
Polokwane CityMilford
33%Utan mål före paus100%
Polokwane CityMilford

Efter paus (2:a halvlek)

1Poäng per match (2:a halvlek)2
Polokwane CityMilford
1Gjorda mål (2:a halvlek)1
Polokwane CityMilford
1Insläppta mål (2:a halvlek)0.67
Polokwane CityMilford
2Snittmål (2:a halvlek)1.67
Polokwane CityMilford
33%Hållen nolla efter paus33%
Polokwane CityMilford
33%Utan mål efter paus33%
Polokwane CityMilford

Polokwane City - resultat andra halvlek

0% W100% R0% P
4
Halvtidspoäng
2
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
3
Poäng andra halvlek
0
Målskillnad (2:a halvlek)
1.33
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Milford - resultat andra halvlek

67% W0% R33% P
2
Halvtidspoäng
0
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
6
Poäng andra halvlek
+1
Målskillnad (2:a halvlek)
0.67
PPG före paus
Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Polokwane City - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.331.00
Gjorda mål / match0.71.0
Insläppta mål / match1.01.0
Snittmål per match1.72.0
1 mål100%67%
2 mål67%67%
3 mål0%33%
Hållen nolla33%33%
Utan mål33%33%
Målskillnad-10
Halvtid: 33% leder - 33% oavgjort - 33% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 100% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 33% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Milford - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.672.00
Gjorda mål / match0.01.0
Insläppta mål / match0.30.7
Snittmål per match0.31.7
1 mål33%100%
2 mål0%33%
3 mål0%33%
Hållen nolla67%33%
Utan mål100%33%
Målskillnad-1+1
Halvtid: 0% leder - 67% oavgjort - 33% ligger under
2:a halvlek: 67% vunnen - 0% oavgjort - 33% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Polokwane City
GjordaInsläppta
0
1
0-15
2
2
16-30
0
0
31-45
1
1
46-60
2
1
61-75
0
1
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (2 goals). Släpper in mest i 16-30 (2). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

Milford
GjordaInsläppta
0
0
0-15
0
1
16-30
0
0
31-45
0
1
46-60
1
0
61-75
2
1
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (2 goals). Släpper in mest i 16-30 (1). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.83
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.3 : 1.5
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
124%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
50%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
45%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
11%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 9 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Polokwane City

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.51
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.18
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.59
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.41
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
134%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
192%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
0%

Milford

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.15
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.15
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+1.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.46
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.31
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
96%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
80%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+1.0
Sena mål
67% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
67%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Premier Soccer League).

Lagen vs ligan

Polokwane CityLigaMilford
Snittmål per match 3.672.29 2.00
Båda lagen gjorde mål 67%46% 33%
Minst 3 mål (Over 2.5) 67%32% 33%
Hållna nollor 0%34% 33%
Mål före paus 100%61% 33%
Mål efter paus 67%71% 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.29
Snittmål per match
46%
Båda lagen gjorde mål
32%
Minst 3 mål (Over 2.5)
34%
Hållna nollor
1.25
Hemmamål / match
1.04
Bortamål / match
+20%
Hemmafördel i anfall
+17%
Hemmafördel i försvar
+11%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
61%
1 mål
29%
2 mål
0%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
71%
1 mål
43%
2 mål
21%
3 mål
4%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. Polokwane CityByteIn: Juan Adrian MutudzaUt: Banele Mnguni
  2. MilfordByteIn: Bulelani SigomosheUt: Mvelo Zikakayo
  3. Polokwane CityGult kortMpho Mvundlela
  4. Polokwane CityGult kortSurprise Semangele Manthosi

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Polokwane City - Milford?

Premier Soccer League-matchen slutade Polokwane City 0:0 Milford. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Polokwane City - Milford?

Polokwane City gör i snitt 1,67 mål per match och Milford 1,00. Snittet i Premier Soccer League är 2,29 mål, med Over 2.5 i 32% av matcherna. Båda lagen gör mål i 67% av Polokwane Citys matcher och 33% av Milfords.

I vilken form är Polokwane City och Milford?

De senaste 5 matcherna har Polokwane City facit 1-1-1 (1,33 poäng per match) och Milford 2-0-1 (2,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Polokwane City - Milford?

Här kollar du siffrorna inför Polokwane City - Milford: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.