England - EFL League TwoVale ParkData uppdaterad 02 november 2026

Port Vale - Rochdale: matchstatistik

Port Vale crest
Port Vale
4 : 2halvtid 3:0
Rochdale crest
Rochdale

Port Vale - Rochdale: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Port Vale mötte Rochdale i EFL League Two (England). Matchen spelades den 31 oktober 2026. Arena: Vale Park. Slutresultat: 4:2.

Aktuell form

Port Vale: 2-1-2, 1.40 poäng/match. Rochdale: 1-2-2, 1.00 poäng/match.

Målstatistik

Port Vale gör 0.55 och släpper in 1.09 mål per match. Rochdale gör 1.15 och släpper in 1.69. Ligans snitt: 2.63 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Port Vale 27%, Rochdale 46%. Over 2.5: Port Vale 9%, Rochdale 62%. Liganivå: BTTS 56%, Over 2.5 45%.

xG, skott och stil

Port Vale har högre xG: 1.32 mot 1.07. Port Vale: 11.1 skott per match, Rochdale: 9.4.

Matchhalvor

Port Vale: leder i paus 27%, mål i andra halvlek 0.18. Rochdale: leder i paus 31%, mål i andra halvlek 0.69.

Mål per minut

Port Vale: 31-45+ (2 mal). Rochdale: 76-90+ (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

League Two: 2.63 mål per match, BTTS 56%, Over 2.5 45%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Port Vale har, trots 22:a plats i tabellen, vunnit 3 av sina 5 senaste matcher, medan 17:e-placerade Rochdale inte har tagit någon seger under samma period och släppt in hela 16 mål. På hemmaplan har hemmalaget vunnit 60% av matcherna och hållit nollan i 80%, medan gästerna har förlorat hälften av sina bortamatcher och släpper in i genomsnitt 1,5 mål. Port Vale skapar hemma chanser motsvarande ett genomsnittligt xG på 1,38, jämfört med Rochdales 1,08 på bortaplan, och hemmalagets försvar tillåter ett xG på 1,09, mot 1,76 för gästernas försvar. Hemmalaget gör dock bara 0,8 mål per match på hemmaplan, så med tanke på deras övertag och Rochdales svaga försvar på sistone är en knapp seger mer sannolik än en målrik match.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Den starkaste signalen talar för att Rochdale inte gör mål: på bortaplan gör laget i genomsnitt 0,83 mål och blir mållöst i 50% av matcherna. Port Vale håller nollan i 43% av hemmamatcherna och har i de senaste 5 matcherna bara släppt in 0,6 mål i snitt. Ett mål från hemmalaget verkar mer sannolikt, eftersom Rochdale har släppt in 16 mål i de senaste 5 matcherna, alltså i genomsnitt 3,2 per match. Risken med spelet på Nej är att Port Vale i genomsnitt släpper in 1,86 mål på hemmaplan. Samtidigt slutar lagets matcher med mål från båda lagen (BLGM) i endast 43% av fallen, jämfört med 50% av Rochdales bortamatcher. Därför är scenariot där minst ett av lagen inte gör mål mer sannolikt.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Det starkaste valet är Över 1,5 mål: den gränsen har passerats i 86% av Port Vales matcher och 67% av Rochdales matcher. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,43 mål, medan bortalaget släpper in 1,50; dessutom har Rochdale släppt in hela 16 mål i sina fem senaste matcher, alltså 3,2 per match. Gästernas offensiva potential är mindre övertygande, eftersom de gör i genomsnitt 0,83 mål och har gått mållösa från 50% av sina matcher, medan Port Vale bara har släppt in 0,6 mål per match i sina fem senaste matcher. Prognosen på 2,55 mål talar därför för Över 1,5, men signalen är svagare vid den högre linjen 2,5: i Port Vales fem senaste matcher har det inte blivit minst tre mål en enda gång.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Det starkaste scenariot är att Port Vale leder i halvtid och vinner efter 90 minuter: hemmalaget ledde i halvtid i 3 av sina senaste 5 matcher, medan Rochdale låg under i 4 av 5. Under denna period släppte Port Vale i genomsnitt in 0,2 mål före paus, medan Rochdale släppte in 1,6 och bara gjorde 0,2. Hemmalagets övertag höll i sig även i slutresultaten: de vann 3 av sina senaste 5 matcher och släppte i genomsnitt in 0,6 mål, medan bortalaget inte vann någon match och släppte in 3,2. Detta talar för att en eventuell ledning står sig, även om de likartade xG-värdena under hela den undersökta perioden, 1,06 för Port Vale och 1,08 för Rochdale, innebär att tipset inte bör betraktas som säkert.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

3 : 0
1:a halvlek
1 : 2
2:a halvlek

Matchstatistik

49Bollinnehav (%)51
Port ValeRochdale
11Skott11
Port ValeRochdale
6Skott pa mal5
Port ValeRochdale
1.4xG1.27
Port ValeRochdale
4Horner4
Port ValeRochdale
38Farliga anfall30
Port ValeRochdale
11Regelbrott17
Port ValeRochdale
2Kort3
Port ValeRochdale

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

0.55Gjorda mål / match1.15
Port ValeRochdale
1.09Insläppta mål / match1.69
Port ValeRochdale
50%Genomsnittligt bollinnehav54%
Port ValeRochdale
3.45Skott på mål / match2.77
Port ValeRochdale

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

11.09Skott per match9.38
Port ValeRochdale
3.45Skott på mål2.77
Port ValeRochdale
4.9%Skottkonvertering12.3%
Port ValeRochdale
50%Bollinnehav54%
Port ValeRochdale
1.32xG för1.07
Port ValeRochdale
1.19xG emot1.78
Port ValeRochdale

Skottkvalitet

Port Vale: BalanseratRochdale: Balanserat
Port ValeRochdale
Precision (skott på mål)31%30%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.11
Avslut (mål per skott på mål)0.160.42

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Port Vale är 40% bättre på: form senaste 5.

1.4 p / match - Port Vale · 1 p / match - Rochdale

Port Vale
LWWDL
Resultatfördelning
27% V27% O45% F
Säsong (V-O-F)
3-3-5
1.09 p / match · målskillnad -6
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
3-2-0
Senaste 5 hemma
3-2-0
DDWWW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.6Insläppta mål: 1.0xG: 1.31Motståndarens xG: 1.26BTTS: 20%Over 2.5: 0%
Rochdale
WDLDL
Resultatfördelning
31% V23% O46% F
Säsong (V-O-F)
4-3-6
1.15 p / match · målskillnad -7
Senaste 5 (V-O-F)
1-2-2
1.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-2-3
Senaste 5 borta
1-2-2
LDWDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 2.2xG: 1.24Motståndarens xG: 1.82BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Rochdale är 109% bättre på: gjorda mål per match.

0.55 mål / match - Port Vale · 1.15 mål / match - Rochdale

Port Vale är 55% bättre på: insläppta mål per match.

1.09 mål / match - Port Vale · 1.69 mål / match - Rochdale

Port Vales målprofil: ojämn

Port Vale gör mål i 55% av matcherna (6 av 11 matcher), medan Rochdale håller nollan i 31% (4 av 13 matcher).

Rochdales målprofil: stark

Rochdale gör mål i 69% av matcherna (9 av 13 matcher), medan Port Vale håller nollan i 36% (4 av 11 matcher).

6Gjorda mål (säsong)15
Port ValeRochdale
12Insläppta mål (säsong)22
Port ValeRochdale
1.64Snittmål per match2.85
Port ValeRochdale
3Gjorda mål (senaste 5)6
Port ValeRochdale
5Insläppta mål (senaste 5)11
Port ValeRochdale

Hur ofta gör laget minst...

55%1 mål69%
Port ValeRochdale
0%2 mål38%
Port ValeRochdale
0%3 mål8%
Port ValeRochdale
0%4 mål0%
Port ValeRochdale

Hur ofta släpper laget in minst...

64%1 mål69%
Port ValeRochdale
36%2 mål46%
Port ValeRochdale
9%3 mål31%
Port ValeRochdale
0%4 mål15%
Port ValeRochdale

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

9%BTTS i halvtid8%
Port ValeRochdale
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Port ValeRochdale
0%Mål i båda halvlekarna23%
Port ValeRochdale

BTTS och antal mål

9%Minst 3 mål och BTTS38%
Port ValeRochdale
0%Minst 3 mål utan BTTS23%
Port ValeRochdale
20%BTTS - senaste 560%
Port ValeRochdale

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

55%Minst 1 mål före paus77%
Port ValeRochdale
9%Minst 2 mål före paus38%
Port ValeRochdale
0%Minst 3 mål före paus15%
Port ValeRochdale

2:a halvlek

73%Minst 1 mål efter paus85%
Port ValeRochdale
27%Minst 2 mål efter paus38%
Port ValeRochdale
0%Minst 3 mål efter paus23%
Port ValeRochdale

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Port Vale är 18% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.36 p / match - Port Vale · 1.15 p / match - Rochdale

Port Vale - läge i halvtid
27% leder55% oavgjort18% ligger under
Rochdale - läge i halvtid
31% leder23% oavgjort46% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.36Poäng per match (1:a halvlek)1.15
Port ValeRochdale
0.36Gjorda mål (1:a halvlek)0.46
Port ValeRochdale
0.27Insläppta mål (1:a halvlek)0.85
Port ValeRochdale
0.64Snittmål (1:a halvlek)1.31
Port ValeRochdale
73%Hållen nolla före paus46%
Port ValeRochdale
64%Utan mål före paus69%
Port ValeRochdale

Efter paus (2:a halvlek)

0.82Poäng per match (2:a halvlek)1.38
Port ValeRochdale
0.18Gjorda mål (2:a halvlek)0.69
Port ValeRochdale
0.82Insläppta mål (2:a halvlek)0.85
Port ValeRochdale
1Snittmål (2:a halvlek)1.54
Port ValeRochdale
45%Hållen nolla efter paus46%
Port ValeRochdale
82%Utan mål efter paus38%
Port ValeRochdale

Port Vale - resultat andra halvlek

18% V27% O55% F
15
Halvtidspoäng
4
Halvtidsmål
+1
Målskillnad (1:a halvlek)
9
Poäng andra halvlek
-7
Målskillnad (2:a halvlek)
1.36
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 27% av matcherna och vinner 27%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.5

Släpper in 0.5 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Rochdale - resultat andra halvlek

38% V23% O38% F
15
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
-5
Målskillnad (1:a halvlek)
18
Poäng andra halvlek
-2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.15
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 31% av matcherna och vinner 31%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Port Vale - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.401.00
Gjorda mål / match0.40.2
Insläppta mål / match0.40.6
Snittmål per match0.80.8
1 mål80%60%
2 mål0%20%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%60%
Utan mål60%80%
Målskillnad0-2
Halvtid: 40% leder - 20% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 40% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Rochdale - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.801.80
Gjorda mål / match0.21.0
Insläppta mål / match1.21.0
Snittmål per match1.42.0
1 mål80%100%
2 mål40%60%
3 mål20%40%
Hållen nolla40%40%
Utan mål80%20%
Målskillnad-50
Halvtid: 20% leder - 20% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 0% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Port Vale
GjordaInsläppta
1
1
0-15
1
0
16-30
2
2
31-45
0
3
46-60
2
4
61-75
0
2
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (2 goals). Släpper in mest i 61-75 (4). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

Rochdale
GjordaInsläppta
3
3
0-15
0
2
16-30
3
6
31-45
2
5
46-60
2
4
61-75
5
2
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (5 goals). Släpper in mest i 31-45 (6). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.24
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.1 : 1.1
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
85%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
37%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
38%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
14%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 7 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Port Vale

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.13
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.67
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+5.4 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.77
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.10
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
35%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
101%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.31
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.2
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 17% under den första kvarten.
0%

Rochdale

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.71
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.17
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+2.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.08
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.09
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
106%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
109%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.15
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
33% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 20% under den första kvarten.
33%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (League Two).

Lagen vs ligan

Port ValeLigaRochdale
Snittmål per match▼ 1.642.63▲ 2.85
Båda lagen gjorde mål▼ 27%56%▼ 46%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 9%45%▲ 62%
Hållna nollor▲ 36%26%▲ 31%
Mål före paus▼ 55%69%▲ 77%
Mål efter paus▼ 73%79%▲ 85%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.63
Snittmål per match
56%
Båda lagen gjorde mål
45%
Minst 3 mål (Over 2.5)
26%
Hållna nollor
1.55
Hemmamål / match
1.08
Bortamål / match
+44%
Hemmafördel i anfall
+30%
Hemmafördel i försvar
+29%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
69%
1 mål
32%
2 mål
11%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
79%
1 mål
44%
2 mål
18%
3 mål
4%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. RochdaleGult kortHarvey James Gilmour
  2. Port ValeMålJordan Gabriel
  3. RochdaleGult kortGlenn Middleton
  4. RochdaleGult kortCian Hayes
  5. Port ValeGult kortCameron Humphreys
  6. Port ValeByteIn: Keyrol FiguoraUt: Max Watters
  7. Port ValeGult kortGeorge William Byers
  8. Port ValeMålKeyrol FiguoraAssist: George Hall
  9. Port ValeByteIn: Maleace AsamoahUt: George Hall
  10. Port ValeByteIn: Kyle Alex JohnUt: Jordan Gabriel
  11. RochdaleMålCharlie Tasker

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Port Vale - Rochdale?

EFL League Two-matchen slutade Port Vale 4:2 Rochdale. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Port Vale - Rochdale?

Port Vale gör i snitt 0,55 mål per match och Rochdale 1,15. Snittet i EFL League Two är 2,63 mål, med Over 2.5 i 45% av matcherna. Båda lagen gör mål i 27% av Port Vales matcher och 46% av Rochdales.

I vilken form är Port Vale och Rochdale?

De senaste 5 matcherna har Port Vale facit 2-1-2 (1,40 poäng per match) och Rochdale 1-2-2 (1,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Port Vale - Rochdale?

Här kollar du siffrorna inför Port Vale - Rochdale: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.