Belgien - Pro LeagueStade du TivoliData uppdaterad 21 oktober 2026

RAAL La Louvière - Zulte-Waregem: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

RAAL La Louvière - Zulte-Waregem: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

RAAL La Louvière möter Zulte-Waregem i Pro League (Belgien). Matchen är planerad till 24 oktober 2026. Arena: Stade du Tivoli.

Aktuell form

RAAL La Louvière: 1-1-3, 0.80 poäng/match. Zulte-Waregem: 1-1-3, 0.80 poäng/match.

Målstatistik

RAAL La Louvière gör 1.00 och släpper in 2.25 mål per match. Zulte-Waregem gör 1.25 och släpper in 1.13. Ligans snitt: 3.03 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: RAAL La Louvière 50%, Zulte-Waregem 25%. Over 2.5: RAAL La Louvière 75%, Zulte-Waregem 50%. Liganivå: BTTS 43%, Over 2.5 61%.

xG, skott och stil

Zulte-Waregem har högre xG: 1.42 mot 1.22. RAAL La Louvière: 11.3 skott per match, Zulte-Waregem: 12.5.

Matchhalvor

RAAL La Louvière: leder i paus 25%, mål i andra halvlek 0.38. Zulte-Waregem: leder i paus 13%, mål i andra halvlek 0.88.

Mål per minut

RAAL La Louvière: 0-15 (3 mal). Zulte-Waregem: 76-90+ (4 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Pro League: 3.03 mål per match, BTTS 43%, Over 2.5 61%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 4 tidigare inbördes möten: 0-2-2. Målsnitt 2.50, BTTS 25%.

Fore matchen

1X2-odds

(2.94)
(3.43)
(2.41)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

RAAL La LouvièreZulte-Waregem
1Gjorda mål / match1.25
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
2.25Insläppta mål / match1.13
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
37%Genomsnittligt bollinnehav42%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
3.5Skott på mål / match4.38
RAAL La LouvièreZulte-Waregem

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

11.25Skott per match12.5
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
3.5Skott på mål4.38
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
8.9%Skottkonvertering10%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
37%Bollinnehav42%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
1.22xG för1.42
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
1.8xG emot1.49
RAAL La LouvièreZulte-Waregem

Skottkvalitet

RAAL La Louvière: BalanseratZulte-Waregem: Balanserat
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
Precision (skott på mål)31%35%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.290.29

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

RAAL La Louvière
DLWLL
Resultatfördelning
13% V13% O75% F
Säsong (V-O-F)
1-1-6
0.50 p / match · målskillnad -10
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-1-2
Senaste 5 hemma
1-1-2
LDWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 2.4xG: 1.24Motståndarens xG: 1.75BTTS: 40%Over 2.5: 80%
Zulte-Waregem
DWLLL
Resultatfördelning
38% V25% O38% F
Säsong (V-O-F)
3-2-3
1.38 p / match · målskillnad +1
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-2-1
Senaste 5 borta
1-2-1
DDWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 1.6xG: 1.39Motståndarens xG: 1.65BTTS: 20%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Zulte-Waregem är 25% bättre på: gjorda mål per match.

1 mål / match - RAAL La Louvière · 1.25 mål / match - Zulte-Waregem

Zulte-Waregem är 99% bättre på: insläppta mål per match.

2.25 mål / match - RAAL La Louvière · 1.13 mål / match - Zulte-Waregem

RAAL La Louvières målprofil: stark

RAAL La Louvière gör mål i 63% av matcherna (5 av 8 matcher), medan Zulte-Waregem håller nollan i 38% (3 av 8 matcher).

Zulte-Waregems målprofil: stark

Zulte-Waregem gör mål i 50% av matcherna (4 av 8 matcher), medan RAAL La Louvière håller nollan i 13% (1 av 8 matcher).

8Gjorda mål (säsong)10
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
18Insläppta mål (säsong)9
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
3.25Snittmål per match2.38
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
6Gjorda mål (senaste 5)4
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
12Insläppta mål (senaste 5)8
RAAL La LouvièreZulte-Waregem

Hur ofta gör laget minst...

63%1 mål50%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
25%2 mål50%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
13%3 mål13%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
0%4 mål13%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem

Hur ofta släpper laget in minst...

88%1 mål63%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
88%2 mål38%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
25%3 mål13%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
25%4 mål0%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

43%
Ligasnitt

Målmönster

25%BTTS i halvtid13%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
0%BTTS i båda halvlekarna13%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
13%Mål i båda halvlekarna25%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem

BTTS och antal mål

50%Minst 3 mål och BTTS25%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
25%Minst 3 mål utan BTTS25%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
40%BTTS - senaste 520%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

75%Minst 1 mål före paus75%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
50%Minst 2 mål före paus25%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
13%Minst 3 mål före paus0%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem

2:a halvlek

100%Minst 1 mål efter paus75%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
50%Minst 2 mål efter paus63%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
38%Minst 3 mål efter paus0%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

RAAL La Louvière är 51% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.13 p / match - RAAL La Louvière · 0.75 p / match - Zulte-Waregem

RAAL La Louvière - läge i halvtid
25% leder38% oavgjort38% ligger under
Zulte-Waregem - läge i halvtid
13% leder38% oavgjort50% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.13Poäng per match (1:a halvlek)0.75
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
0.63Gjorda mål (1:a halvlek)0.38
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
0.75Insläppta mål (1:a halvlek)0.63
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
1.38Snittmål (1:a halvlek)1
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
38%Hållen nolla före paus38%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
63%Utan mål före paus75%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem

Efter paus (2:a halvlek)

0.38Poäng per match (2:a halvlek)1.5
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
0.38Gjorda mål (2:a halvlek)0.88
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
1.5Insläppta mål (2:a halvlek)0.5
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
1.88Snittmål (2:a halvlek)1.38
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
13%Hållen nolla efter paus63%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem
63%Utan mål efter paus50%
RAAL La LouvièreZulte-Waregem

RAAL La Louvière - resultat andra halvlek

13% V0% O88% F
9
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
3
Poäng andra halvlek
-9
Målskillnad (2:a halvlek)
1.13
PPG före paus
Håller ledningen52%

Leder i halvtid i 25% av matcherna och vinner 13%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.8

Släpper in 0.8 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Zulte-Waregem - resultat andra halvlek

38% V38% O25% F
6
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
12
Poäng andra halvlek
+3
Målskillnad (2:a halvlek)
0.75
PPG före paus
Håller ledningen292%

Leder i halvtid i 13% av matcherna och vinner 38%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

RAAL La Louvière - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.200.60
Gjorda mål / match0.80.4
Insläppta mål / match1.01.4
Snittmål per match1.81.8
1 mål100%100%
2 mål60%40%
3 mål20%40%
Hållen nolla20%20%
Utan mål60%60%
Målskillnad-1-5
Halvtid: 40% leder - 0% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 0% oavgjort - 80% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4
Zulte-Waregem - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.401.00
Gjorda mål / match0.20.6
Insläppta mål / match0.80.8
Snittmål per match1.01.4
1 mål80%80%
2 mål20%60%
3 mål0%0%
Hållen nolla20%40%
Utan mål80%60%
Målskillnad-3-1
Halvtid: 0% leder - 40% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 40% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

RAAL La Louvière
GjordaInsläppta
3
1
0-15
0
1
16-30
2
4
31-45
1
4
46-60
1
4
61-75
1
4
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (3 goals). Släpper in mest i 31-45 (4). Slutfasbalans (76-90): -3 - slutskedena är en svaghet.

Zulte-Waregem
GjordaInsläppta
0
2
0-15
2
1
16-30
1
2
31-45
2
3
46-60
1
0
61-75
4
1
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (4 goals). Släpper in mest i 46-60 (3). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.81
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.1 : 1.8
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
93%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
38%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-11%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
32%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
19%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 5 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

RAAL La Louvière

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.58
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.67
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.22
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.45
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
58%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
170%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.30
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.3
Sena mål
13% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 38% under den första kvarten.
13%

Zulte-Waregem

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.07
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.19
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-2.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.17
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.36
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
95%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
66%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.58
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.5
Sena mål
40% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
40%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Pro League).

Lagen vs ligan

RAAL La LouvièreLigaZulte-Waregem
Snittmål per match▲ 3.253.03▼ 2.38
Båda lagen gjorde mål▲ 50%43%▼ 25%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 75%61%▼ 50%
Hållna nollor▼ 13%31%▲ 38%
Mål före paus▼ 75%79%▼ 75%
Mål efter paus▲ 100%86%▼ 75%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.03
Snittmål per match
43%
Båda lagen gjorde mål
61%
Minst 3 mål (Over 2.5)
31%
Hållna nollor
1.71
Hemmamål / match
1.32
Bortamål / match
+30%
Hemmafördel i anfall
+23%
Hemmafördel i försvar
+16%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
79%
1 mål
40%
2 mål
11%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
86%
1 mål
53%
2 mål
18%
3 mål
7%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (4): RAAL La Louvière 0 - 2 - 2 Zulte-Waregem. Malgenomsnitt 2.50, bada lagen gjorde mal i 25% matcher.

Vanliga frågor

När spelar RAAL La Louvière och Zulte-Waregem?

RAAL La Louvière möter Zulte-Waregem den 24 oktober 2026 i Pro League på Stade du Tivoli. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan RAAL La Louvière och Zulte-Waregem ut?

I de senaste 4 inbördes mötena vann RAAL La Louvière 0, Zulte-Waregem 2 och 2 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,50 mål, med båda lagen på mål i 25%.

Vad visar målstatistiken inför RAAL La Louvière - Zulte-Waregem?

RAAL La Louvière gör i snitt 1,00 mål per match och Zulte-Waregem 1,25. Snittet i Pro League är 3,03 mål, med Over 2.5 i 61% av matcherna. Båda lagen gör mål i 50% av RAAL La Louvières matcher och 25% av Zulte-Waregems.

I vilken form är RAAL La Louvière och Zulte-Waregem?

De senaste 5 matcherna har RAAL La Louvière facit 1-1-3 (0,80 poäng per match) och Zulte-Waregem 1-1-3 (0,80 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för RAAL La Louvière - Zulte-Waregem?

Här kollar du siffrorna inför RAAL La Louvière - Zulte-Waregem: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.