Reggiana - Spezia: matchstatistik
Reggiana - Spezia: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Reggiana mötte Spezia i Serie C Group B (Italien). Matchen spelades den 4 oktober 2026. Arena: MAPEI Stadium - Città del Tricolore. Slutresultat: 0:1.
Aktuell form
Reggiana: 3-1-1, 2.00 poäng/match. Spezia: 5-0-0, 3.00 poäng/match.
Målstatistik
Reggiana gör 1.71 och släpper in 0.86 mål per match. Spezia gör 2.00 och släpper in 0.57. Ligans snitt: 2.54 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Reggiana 71%, Spezia 57%. Over 2.5: Reggiana 43%, Spezia 57%. Liganivå: BTTS 57%, Over 2.5 47%.
xG, skott och stil
Spezia har högre xG: 1.55 mot 1.51. Reggiana: 12.4 skott per match, Spezia: 13.4.
Matchhalvor
Reggiana: leder i paus 57%, mål i andra halvlek 0.43. Spezia: leder i paus 43%, mål i andra halvlek 1.29.
Mål per minut
Reggiana: 0-15 (4 mal). Spezia: 61-75 (4 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Serie C Group B: 2.54 mål per match, BTTS 57%, Over 2.5 47%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-1-0. Målsnitt 1.50, BTTS 50%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Spezia har vunnit alla sina 5 senaste matcher och gjort 12 mål, medan Reggiana har tagit 3 segrar och gjort 9 mål. På bortaplan gör gästerna i snitt 2 mål per match, jämfört med hemmalagets 1,67 mål på hemmaplan, även om deras xG är likartade: 1,55 mot 1,53. Spezias tydligaste övertag ligger i att begränsa motståndarnas chanser: lagets genomsnittliga xG mot på bortaplan är 0,95, medan Reggianas motsvarande siffra på hemmaplan är 1,63. Gästerna har vunnit 3 av sina 4 bortamatcher, men Reggiana är fortfarande obesegrat på hemmaplan med 2 segrar och en oavgjord match. Därför är Spezia-seger det mest sannolika utfallet, även om oavgjort fortfarande är ett realistiskt alternativ.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Båda lagen gjorde i genomsnitt 2,0 mål i sina respektive hemma- och bortamatcher, och inget av lagen gick mållöst från sådana matcher, vilket talar för spelet ”Ja”. I sina fem senaste matcher hade båda lagen BLGM i 60 % av matcherna, med ett snitt på 1,8 gjorda mål för Reggiana och 2,4 för Spezia. Det starkaste argumentet emot är hemmalagets försvar: på hemmaplan höll de nollan i 67 % av matcherna och släppte i genomsnitt bara in 0,33 mål, medan Spezias BLGM-andel på bortaplan är 75 %. Trots den risken pekar båda lagens jämna målskytte och deras senaste resultat på en något större sannolikhet för att båda lagen gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Den starkaste signalen gäller minst två mål: linan 1,5 mål har passerats i 67% av Reggianas matcher och 100% av Spezias matcher. Båda lagen gör i genomsnitt 2,0 mål, även om vart och ett skapar ett xG på 1,55. Därför är den försiktigare prognosen för den här matchen totalt 2,65 mål. Under Spezias fem senaste matcher har laget gjort i genomsnitt 2,4 mål, medan Reggiana har gjort 1,8, vilket ytterligare talar för Över 1,5 mål. Högre linor är mindre övertygande: 2,5-linan har passerats i 33% av hemmalagets matcher och 75% av bortalagets, medan motsvarande siffror för 3,5-linan är 33% respektive 0%.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Reggiana har spelat oavgjort i halvtid i 2 av 3 hemmamatcher och släppte inte in något mål före paus i någon av dem. Därför framstår en jämn första halvlek som mest sannolik. Båda lagen har i genomsnitt gjort 2 mål i de analyserade hemma- respektive bortamatcherna, och deras genomsnittliga xG är identiska, 1,55, vilket inte heller tyder på något tydligt övertag före paus. Efter halvtid pekar signalerna starkare på Spezia: i sina 5 senaste matcher har laget gjort i genomsnitt 1,6 mål i andra halvlek, jämfört med Reggianas 0,4, och Spezia har vunnit samtliga 5 matcher, medan hemmalaget har 3 segrar. Tipset X/2 bygger alltså på att gästerna bryter likaläget efter paus, även om Reggianas 3 segrar på 3 hemmamatcher gör att scenariot inte är säkert.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Reggiana | Spezia | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 30% | 33% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.12 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.46 | 0.45 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Spezia är 50% bättre på: form senaste 5.
2 p / match - Reggiana · 3 p / match - Spezia
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Spezia är 17% bättre på: gjorda mål per match.
1.71 mål / match - Reggiana · 2 mål / match - Spezia
Spezia är 51% bättre på: insläppta mål per match.
0.86 mål / match - Reggiana · 0.57 mål / match - Spezia
Reggiana gör mål i 86% av matcherna (6 av 7 matcher), medan Spezia håller nollan i 43% (3 av 7 matcher).
Spezia gör mål i 100% av matcherna (7 av 7 matcher), medan Reggiana håller nollan i 14% (1 av 7 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Reggiana
Over / Under - Spezia
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Reggiana är 17% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
2 p / match - Reggiana · 1.71 p / match - Spezia
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Reggiana - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 57% av matcherna och vinner 57%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Spezia - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 43% av matcherna och vinner 86%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.60 | 1.40 |
| Gjorda mål / match | 1.4 | 0.4 |
| Insläppta mål / match | 0.6 | 0.2 |
| Snittmål per match | 2.0 | 0.6 |
| 1 mål | 80% | 40% |
| 2 mål | 60% | 20% |
| 3 mål | 40% | 0% |
| Hållen nolla | 40% | 80% |
| Utan mål | 40% | 60% |
| Målskillnad | +4 | +1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.60 | 2.60 |
| Gjorda mål / match | 0.8 | 1.6 |
| Insläppta mål / match | 0.2 | 0.4 |
| Snittmål per match | 1.0 | 2.0 |
| 1 mål | 60% | 100% |
| 2 mål | 40% | 80% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Hållen nolla | 80% | 60% |
| Utan mål | 60% | 0% |
| Målskillnad | +3 | +6 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 0-15 (4 goals). Släpper in mest i 31-45 (2). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.
Farligast i minuterna 61-75 (4 goals). Släpper in mest i 46-60 (2). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Reggiana
Spezia
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Serie C Group B).
Lagen vs ligan
| Reggiana | Liga | Spezia | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | • 2.57 | 2.54 | • 2.57 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 71% | 57% | • 57% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 43% | 47% | ▲ 57% |
| Hållna nollor | ▼ 14% | 26% | ▲ 43% |
| Mål före paus | ▲ 86% | 71% | ▼ 57% |
| Mål efter paus | ▼ 57% | 74% | ▲ 100% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): Reggiana 1 - 1 - 0 Spezia. Malgenomsnitt 1.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Reggiana - Spezia?
Serie C Group B-matchen slutade Reggiana 0:1 Spezia. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Reggiana och Spezia ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann Reggiana 1, Spezia 0 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 1,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.
Vad visar målstatistiken inför Reggiana - Spezia?
Reggiana gör i snitt 1,71 mål per match och Spezia 2,00. Snittet i Serie C Group B är 2,54 mål, med Over 2.5 i 47% av matcherna. Båda lagen gör mål i 71% av Reggianas matcher och 57% av Spezias.
I vilken form är Reggiana och Spezia?
De senaste 5 matcherna har Reggiana facit 3-1-1 (2,00 poäng per match) och Spezia 5-0-0 (3,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Reggiana - Spezia?
Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.


