Ross County - Arbroath: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Ross County mötte Arbroath i Championship (Skottland). Matchen spelades den 20 december 2025. Slutresultat: 0:2.

Aktuell form

Ross County: 0-1-4, 0.20 poäng/match. Arbroath: 2-2-1, 1.60 poäng/match.

Målstatistik

Ross County gör 1.06 och släpper in 2.00 mål per match. Arbroath gör 1.33 och släpper in 1.28. Ligans snitt: 2.48 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Ross County 59%, Arbroath 56%. Over 2.5: Ross County 65%, Arbroath 56%. Liganivå: BTTS 51%, Over 2.5 46%.

xG, skott och stil

Ross County har högre xG: 1.37 mot 1.32. Ross County: 12.1 skott per match, Arbroath: 10.6.

Matchhalvor

Ross County: leder i paus 24%, mål i andra halvlek 0.59. Arbroath: leder i paus 22%, mål i andra halvlek 1.00.

Mål per minut

Ross County: 46-60 (4 mal). Arbroath: 46-60 (7 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Championship: 2.48 mål per match, BTTS 51%, Over 2.5 46%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-0-2. Målsnitt 3.00, BTTS 50%.

Halvlekar

0 : 1
1:a halvlek
0 : 1
2:a halvlek

Matchstatistik

49Bollinnehav (%)51
Ross CountyArbroath
16Skott14
Ross CountyArbroath
5Skott pa mal5
Ross CountyArbroath
1.79xG1.59
Ross CountyArbroath
5Horner4
Ross CountyArbroath
61Farliga anfall50
Ross CountyArbroath
8Regelbrott10
Ross CountyArbroath
1Kort2
Ross CountyArbroath

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Ross CountyArbroath
1.06Gjorda mål / match1.33
Ross CountyArbroath
2Insläppta mål / match1.28
Ross CountyArbroath
48%Genomsnittligt bollinnehav44%
Ross CountyArbroath
3.88Skott på mål / match3.83
Ross CountyArbroath

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

12.12Skott per match10.61
Ross CountyArbroath
3.88Skott på mål3.83
Ross CountyArbroath
8.7%Skottkonvertering12.6%
Ross CountyArbroath
48%Bollinnehav44%
Ross CountyArbroath
1.37xG för1.32
Ross CountyArbroath
1.57xG emot1.39
Ross CountyArbroath

Skottkvalitet

Ross County: BalanseratArbroath: Kontringsstarkt
Ross CountyArbroath
Precision (skott på mål)32%36%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.12
Avslut (mål per skott på mål)0.270.35

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Arbroath är 700% bättre på: form senaste 5.

0.2 p / match - Ross County · 1.6 p / match - Arbroath

Ross County
LDLLL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
12% W35% R53% P
Säsong (V-O-F)
2-6-9
0.71 p / match · målskillnad -16
Senaste 5 (V-O-F)
0-1-4
0.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-1-6
Senaste 5 hemma
2-1-2
WWDLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 3.4xG: 1.46Motståndarens xG: 1.61BTTS: 40%Over 2.5: 100%
Arbroath
LDDWW
Resultatfördelning
44% W28% R28% P
Säsong (V-O-F)
8-5-5
1.61 p / match · målskillnad +1
Senaste 5 (V-O-F)
2-2-1
1.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
3-2-4
Senaste 5 borta
1-2-2
DLLDW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 0.8xG: 1.59Motståndarens xG: 1.29BTTS: 60%Over 2.5: 40%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Arbroath är 25% bättre på: gjorda mål per match.

1.06 mål / match - Ross County · 1.33 mål / match - Arbroath

Arbroath är 56% bättre på: insläppta mål per match.

2 mål / match - Ross County · 1.28 mål / match - Arbroath

Ross Countys målprofil: mycket stark

Ross County gör mål i 65% av matcherna (11 av 17 matcher), medan Arbroath håller nollan i 17% (3 av 18 matcher).

Arbroaths målprofil: mycket stark

Arbroath gör mål i 67% av matcherna (12 av 18 matcher), medan Ross County håller nollan i 12% (2 av 17 matcher).

18Gjorda mål (säsong)24
Ross CountyArbroath
34Insläppta mål (säsong)23
Ross CountyArbroath
3.06Snittmål per match2.61
Ross CountyArbroath
4Gjorda mål (senaste 5)5
Ross CountyArbroath
17Insläppta mål (senaste 5)4
Ross CountyArbroath

Hur ofta gör laget minst...

65%1 mål67%
Ross CountyArbroath
29%2 mål39%
Ross CountyArbroath
12%3 mål22%
Ross CountyArbroath
0%4 mål6%
Ross CountyArbroath

Hur ofta släpper laget in minst...

88%1 mål83%
Ross CountyArbroath
65%2 mål17%
Ross CountyArbroath
29%3 mål17%
Ross CountyArbroath
6%4 mål6%
Ross CountyArbroath

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

24%BTTS i halvtid0%
Ross CountyArbroath
18%BTTS i båda halvlekarna0%
Ross CountyArbroath
24%Mål i båda halvlekarna17%
Ross CountyArbroath

BTTS och antal mål

47%Minst 3 mål och BTTS33%
Ross CountyArbroath
18%Minst 3 mål utan BTTS22%
Ross CountyArbroath
40%BTTS - senaste 560%
Ross CountyArbroath

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

71%Minst 1 mål före paus61%
Ross CountyArbroath
29%Minst 2 mål före paus11%
Ross CountyArbroath
18%Minst 3 mål före paus6%
Ross CountyArbroath

2:a halvlek

94%Minst 1 mål efter paus83%
Ross CountyArbroath
65%Minst 2 mål efter paus61%
Ross CountyArbroath
29%Minst 3 mål efter paus33%
Ross CountyArbroath

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Ross County är 6% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.12 p / match - Ross County · 1.06 p / match - Arbroath

Ross County - läge i halvtid
24% leder41% oavgjort35% ligger under
Arbroath - läge i halvtid
22% leder39% oavgjort39% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.12Poäng per match (1:a halvlek)1.06
Ross CountyArbroath
0.47Gjorda mål (1:a halvlek)0.33
Ross CountyArbroath
0.71Insläppta mål (1:a halvlek)0.44
Ross CountyArbroath
1.18Snittmål (1:a halvlek)0.78
Ross CountyArbroath
41%Hållen nolla före paus61%
Ross CountyArbroath
65%Utan mål före paus78%
Ross CountyArbroath

Efter paus (2:a halvlek)

0.59Poäng per match (2:a halvlek)1.67
Ross CountyArbroath
0.59Gjorda mål (2:a halvlek)1
Ross CountyArbroath
1.29Insläppta mål (2:a halvlek)0.83
Ross CountyArbroath
1.88Snittmål (2:a halvlek)1.83
Ross CountyArbroath
18%Hållen nolla efter paus44%
Ross CountyArbroath
47%Utan mål efter paus39%
Ross CountyArbroath

Ross County - resultat andra halvlek

12% W24% R65% P
19
Halvtidspoäng
8
Halvtidsmål
-4
Målskillnad (1:a halvlek)
10
Poäng andra halvlek
-12
Målskillnad (2:a halvlek)
1.12
PPG före paus
Håller ledningen50%

Leder i halvtid i 24% av matcherna och vinner 12%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.6

Släpper in 0.6 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Arbroath - resultat andra halvlek

44% W33% R22% P
19
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
30
Poäng andra halvlek
+3
Målskillnad (2:a halvlek)
1.06
PPG före paus
Håller ledningen200%

Leder i halvtid i 22% av matcherna och vinner 44%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.4

Släpper in 0.4 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Ross County - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.800.00
Gjorda mål / match0.40.4
Insläppta mål / match1.22.2
Snittmål per match1.62.6
1 mål80%100%
2 mål40%100%
3 mål40%60%
Hållen nolla20%0%
Utan mål80%60%
Målskillnad-4-9
Halvtid: 20% leder - 20% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 0% oavgjort - 100% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Arbroath - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.201.60
Gjorda mål / match0.20.8
Insläppta mål / match0.20.6
Snittmål per match0.41.4
1 mål40%60%
2 mål0%40%
3 mål0%40%
Hållen nolla80%40%
Utan mål80%60%
Målskillnad0+1
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Ross County
GjordaInsläppta
2
4
0-15
3
4
16-30
3
4
31-45
4
8
46-60
3
6
61-75
3
8
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (4 goals). Släpper in mest i 46-60 (8). Slutfasbalans (76-90): -5 - slutskedena är en svaghet.

Arbroath
GjordaInsläppta
3
4
0-15
1
1
16-30
2
3
31-45
7
5
46-60
6
3
61-75
5
7
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (7 goals). Släpper in mest i 76-90 (7). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.83
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.2 : 1.7
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
114%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
58%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+6%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
44%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
12%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 8 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Ross County

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.20
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.74
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.31
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.43
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
80%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
172%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.51
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.1
Sena mål
17% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 11% under den första kvarten.
17%

Arbroath

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.07
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.12
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.01
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.11
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
115%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
96%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.01
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.7
Sena mål
21% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
21%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Championship).

Lagen vs ligan

Ross CountyLigaArbroath
Snittmål per match 3.062.48 2.61
Båda lagen gjorde mål 59%51% 56%
Minst 3 mål (Over 2.5) 65%46% 56%
Hållna nollor 12%31% 17%
Mål före paus 71%70% 61%
Mål efter paus 94%73% 83%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.48
Snittmål per match
51%
Båda lagen gjorde mål
46%
Minst 3 mål (Over 2.5)
31%
Hållna nollor
1.33
Hemmamål / match
1.16
Bortamål / match
+15%
Hemmafördel i anfall
+13%
Hemmafördel i försvar
+7%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
70%
1 mål
27%
2 mål
10%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
73%
1 mål
42%
2 mål
18%
3 mål
3%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. ArbroathMålJacob MacIntyreAssist: Victor Enem
  2. Ross CountyGult kortAlex Iacovitti
  3. ArbroathGult kortThomas O'Brien
  4. ArbroathGult kortJacob MacIntyre
  5. Ross CountyByteIn: Gary Sean Mackay-StevenUt: Ryan Duncan
  6. Ross CountyByteIn: Dylan SmithUt: Alex Iacovitti
  7. ArbroathMålTaylor StevenAssist: Victor Enem
  8. ArbroathByteIn: Aaron MuirheadUt: Taylor Steven
  9. ArbroathByteIn: Arran PettiferUt: Findlay Marshall

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Domarprofil

Säsongssnitt och resultatfördelning i matcher som den här domaren har dömt.

Duncan NicolsonDömda matcher: 12
4,25Kort per match
0Straffar per match
1 / X / 217%Hemmasegrar25%Oavgjorda57%Bortasegrar

Inbordes moten

Senaste moten (2): Ross County 0 - 0 - 2 Arbroath. Malgenomsnitt 3.00, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

Arbroath FC
3 : 0
Ross County FC
Ross County FC
1 : 2
Arbroath FC

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Ross County - Arbroath?

Championship-matchen slutade Ross County 0:2 Arbroath. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Ross County och Arbroath ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Ross County 0, Arbroath 2 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,00 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför Ross County - Arbroath?

Ross County gör i snitt 1,06 mål per match och Arbroath 1,33. Snittet i Championship är 2,48 mål, med Over 2.5 i 46% av matcherna. Båda lagen gör mål i 59% av Ross Countys matcher och 56% av Arbroaths.

I vilken form är Ross County och Arbroath?

De senaste 5 matcherna har Ross County facit 0-1-4 (0,20 poäng per match) och Arbroath 2-2-1 (1,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Ross County - Arbroath?

Den statistiska bakgrunden till Ross County - Arbroath — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.