Rotherham United - York City: matchstatistik
Rotherham United - York City: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Rotherham United mötte York City i EFL League Two (England). Matchen spelades den 22 augusti 2026. Arena: AESSEAL New York Stadium. Slutresultat: 1:1.
Aktuell form
Rotherham United: 0-0-1, 0.00 poäng/match. York City: 1-0-0, 3.00 poäng/match.
Målstatistik
Rotherham United gör 1.00 och släpper in 2.00 mål per match. York City gör 3.00 och släpper in 2.00. Ligans snitt: 2.53 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Rotherham United 100%, York City 100%. Over 2.5: Rotherham United 100%, York City 100%. Liganivå: BTTS 33%, Over 2.5 47%.
xG, skott och stil
Rotherham United har högre xG: 1.96 mot 1.90. Rotherham United: 19.0 skott per match, York City: 16.0.
Matchhalvor
Rotherham United: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 1.00. York City: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 3.00.
Mål per minut
Rotherham United: 61-75 (1 mal). York City: 46-60 (1 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
League Two: 2.53 mål per match, BTTS 33%, Over 2.5 47%.
Inbördes möten
Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
York City går in i matchen med ett klart bättre facit från de fem senaste matcherna: laget har tagit 7 poäng, medan Rotherham bara har tagit 1. Bortalaget har gjort 8 mål under denna period, 3 fler än hemmalaget, och inledde den pågående säsongen med en 3:2-seger. Rotherham har förlorat 4 av de 5 senaste matcherna och släppt in hela 12 mål, vilket motsvarar i genomsnitt 2,4 per match och pekar på allvarliga defensiva problem. York City är inte heller felfritt defensivt, eftersom laget har släppt in 10 mål på fem matcher, vilket ger hemmalaget en realistisk chans att hitta nätet. Den aktuella formkurvan, effektiviteten och den bättre tabellplaceringen – 10:e plats jämfört med 18:e – talar dock för en bortaseger.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Den senaste formen talar för mål från båda lagen: Rotherham har haft BLGM i 80 % av sina 5 senaste matcher, medan York City har gjort det i 60 %. Hemmalaget har under denna period släppt in i genomsnitt 2,4 mål per match, medan York har gjort 1,6 mål, vilket tydligt stärker sannolikheten för att bortalaget hittar nätet. York City har också defensiva problem och släpper i genomsnitt till 2,0 mål, medan Rotherham skapar målchanser värda 1,31 xG per match. Rotherham har dock bara gjort 1,0 mål i snitt under sina fem senaste matcher, varför risken för att något av lagen håller nollan fortfarande är betydande. Datafördelen ligger dock på sidan av BLGM Ja.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Båda lagen har i sina fem senaste matcher spelat i tillställningar med många målchanser: Rotherham släppte i genomsnitt in 2,4 mål, medan York släppte in 2,0. York gjorde under denna period 1,6 mål per match, medan Rotherhams försvar tillät motståndarna ett xG på 1,51, vilket talar för ett bortamål. Hemmalaget skapade i genomsnitt 1,31 xG, medan York endast tillät motståndarna 1,00 xG. Därför är ett resultat med minst två mål mest sannolikt, snarare än en extremt målrik match. Linan Över 1,5 mål har ett övertag, eftersom det i båda lagens fem senaste matcher i genomsnitt gjordes 3,4 respektive 3,6 mål, och 60% av deras matcher översteg linan på 2,5 mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det starkaste scenariot är oavgjort i halvtid och seger för York City efter matchen, eftersom Rotherham i sina fem senaste matcher i genomsnitt endast gjorde 1,0 mål och släppte in hela 2,4. York gjorde under samma period 1,6 mål per match och tog i genomsnitt 1,4 poäng, jämfört med Rotherhams blygsamma 0,2 poäng. Båda lagen låg under i halvtid i 60 % av sina fem senaste matcher, vilket innebär att inget av lagen har ett säkert övertag före paus och att oavgjort fortfarande är ett realistiskt utfall. Efter paus uppvisar York en tydligt bättre statistik: laget gör i genomsnitt 1,2 mål och har en positiv målskillnad på +2, medan Rotherham endast gör 0,4 mål. Värdlagets säsongsdata bygger på ett mycket litet urval på en match, så större vikt bör läggas vid den aktuella formen, som talar för att gästerna avgör till sin fördel i andra halvlek.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Rotherham United | York City | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 26% | 38% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.10 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.20 | 0.50 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
York City är 200% bättre på: gjorda mål per match.
1 mål / match - Rotherham United · 3 mål / match - York City
Rotherham United gör mål i 100% av matcherna (1 av 1 matcher), medan York City håller nollan i 0% (0 av 1 matcher).
York City gör mål i 100% av matcherna (1 av 1 matcher), medan Rotherham United håller nollan i 0% (0 av 1 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Rotherham United
Over / Under - York City
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Rotherham United - resultat andra halvlek
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
York City - resultat andra halvlek
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.00 | 1.00 |
| Gjorda mål / match | 0.0 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 1.0 | 1.0 |
| Snittmål per match | 1.0 | 2.0 |
| 1 mål | 100% | 100% |
| 2 mål | 0% | 100% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 0% | 0% |
| Utan mål | 100% | 0% |
| Målskillnad | -1 | 0 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.00 | 3.00 |
| Gjorda mål / match | 0.0 | 3.0 |
| Insläppta mål / match | 1.0 | 1.0 |
| Snittmål per match | 1.0 | 4.0 |
| 1 mål | 100% | 100% |
| 2 mål | 0% | 100% |
| 3 mål | 0% | 100% |
| Hållen nolla | 0% | 0% |
| Utan mål | 100% | 0% |
| Målskillnad | -1 | +2 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 61-75 (1 goal). Släpper in mest i 16-30 (1). Slutfasbalans (76-90): 0.
Farligast i minuterna 46-60 (1 goal). Släpper in mest i 16-30 (1). Slutfasbalans (76-90): 0.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Rotherham United
York City
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (League Two).
Lagen vs ligan
| Rotherham United | Liga | York City | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 3.00 | 2.53 | ▲ 5.00 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 100% | 33% | ▲ 100% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 100% | 47% | ▲ 100% |
| Hållna nollor | ▼ 0% | 40% | ▼ 0% |
| Mål före paus | ▲ 100% | 67% | ▲ 100% |
| Mål efter paus | ▲ 100% | 67% | ▲ 100% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Rotherham United - York City?
EFL League Two-matchen slutade Rotherham United 1:1 York City. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Vad visar målstatistiken inför Rotherham United - York City?
Rotherham United gör i snitt 1,00 mål per match och York City 3,00. Snittet i EFL League Two är 2,53 mål, med Over 2.5 i 47% av matcherna. Båda lagen gör mål i 100% av Rotherham Uniteds matcher och 100% av York Citys.
I vilken form är Rotherham United och York City?
De senaste 5 matcherna har Rotherham United facit 0-0-1 (0,00 poäng per match) och York City 1-0-0 (3,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Rotherham United - York City?
Här kollar du siffrorna inför Rotherham United - York City: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.


