San Antonio - Tampa Bay Rowdies: matchstatistik
San Antonio - Tampa Bay Rowdies: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
San Antonio mötte Tampa Bay Rowdies i USL Championship (USA). Matchen spelades den 27 september 2026. Arena: Toyota Field. Slutresultat: 0:0.
Aktuell form
San Antonio: 1-2-2, 1.00 poäng/match. Tampa Bay Rowdies: 2-1-2, 1.40 poäng/match.
Målstatistik
San Antonio gör 1.16 och släpper in 1.12 mål per match. Tampa Bay Rowdies gör 1.80 och släpper in 0.92. Ligans snitt: 2.72 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: San Antonio 48%, Tampa Bay Rowdies 40%. Over 2.5: San Antonio 44%, Tampa Bay Rowdies 44%. Liganivå: BTTS 54%, Over 2.5 50%.
xG, skott och stil
Tampa Bay Rowdies har högre xG: 1.74 mot 1.37. San Antonio: 12.2 skott per match, Tampa Bay Rowdies: 15.5.
Matchhalvor
San Antonio: leder i paus 36%, mål i andra halvlek 0.64. Tampa Bay Rowdies: leder i paus 52%, mål i andra halvlek 1.04.
Mål per minut
San Antonio: 46-60 (6 mal). Tampa Bay Rowdies: 76-90+ (16 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
USL Championship: 2.72 mål per match, BTTS 54%, Over 2.5 50%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-1-0. Målsnitt 2.50, BTTS 50%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Tampa Bay Rowdies leder tabellen och har under hela säsongen 15 segrar och endast 4 förluster, medan San Antonio har vunnit 9 av 25 matcher. Bortalaget är särskilt stabilt på bortaplan: de vinner 54 % av matcherna, släpper i genomsnitt bara in 0,69 mål och håller nollan i 54 % av matcherna. San Antonio skapar visserligen fler kvalitativa målchanser på hemmaplan, med ett genomsnittligt xG på 1,62 jämfört med motståndarnas 1,55, men gör bara 1,17 mål per match och blir mållösa i 42 % av hemmamatcherna. Hemmalagets senaste form är föga övertygande, eftersom de bara har gjort 3 mål på fem matcher och tagit en enda seger, medan Rowdies har gjort 7 mål under samma period. Klasskillnaden i defensiven samt gästernas betydligt högre effektivitet, 10 % jämfört med 8 %, talar för en knapp bortaseger.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Signalen för BTTS ”Nej” är tydligt, eftersom båda lagen har spelat denna marknad sällan under säsongen: San Antonio i 42 % av matcherna och Tampa Bay Rowdies i 38 %, jämfört med ligasnittet på 54 %. Under de fem senaste matcherna har siffrorna sjunkit ytterligare till 40 % för hemmalaget och endast 20 % för bortalaget. San Antonio har dessutom bara gjort 3 mål under denna period, det vill säga 0,6 per match. Försvaren begränsar regelbundet motståndarna, vilket bekräftas av hållna nollor på 50 % för hemmalaget och 54 % för bortalaget samt i genomsnitt endast 0,6 respektive 0,8 insläppta mål under de fem senaste matcherna. Även om hemmalaget skapar ett säsongsmässigt högt xG på 1,95 släpper Tampa Bay i genomsnitt endast in 0,69 mål per match. Därför är scenariot där minst ett av lagen inte gör mål mer sannolikt.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Den senaste formen för båda lagen visar på en tydlig nedgång i måltempot: San Antonio har gjort 3 mål och släppt in 3 på de fem senaste matcherna, medan Tampa Bay har gjort 7 och endast släppt in 4. Hemmalaget har för närvarande ett snitt på bara 0,6 mål per match, trots att säsongssnittet ligger på 2,33, vilket avsevärt minskar betydelsen av de höga resultaten från hela säsongen. Försvaren är även stabila i kvalitativa data, eftersom båda lagen har tillåtit ett xG på 1,16 under sina fem senaste matcher. Historiskt har Tampa Bay haft Under 3,5 mål i 85% av matcherna, och båda lagen har sammantaget slutat under denna gräns betydligt oftare än de har gått över fyra mål. Prognosen på 2,12 mål ger den säkraste fördelen på Under 3,5 mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det mest sannolika är oavgjort i halvtid och efter slutsignalen, eftersom San Antonio gick till halvtidsvila med oavgjort resultat i 4 av de senaste 5 matcherna och under denna period endast gjorde 0,2 mål per match före paus. Tampa Bay släpper i genomsnitt endast in 0,23 mål under de första halvlekarna sett över hela säsongen och höll nollan i halvtid i 77 % av matcherna, vilket begränsar hemmalagets chanser att snabbt ta ledningen. Båda lagen har dessutom stabila defensiva siffror över hela matchen: San Antonio håller nollan i 50 % av matcherna, medan Tampa Bay gör det i 54 %. Även om hemmalaget har en högre offensiv potential sett över säsongen, 2,33 mål per match jämfört med gästernas 1,31, har deras senaste svit endast gett 0,6 gjorda mål per match och hela 60 % oavgjorda resultat. Tampa Bay är för närvarande resultatmässigt stabilare, med 1,4 gjorda och 0,8 insläppta mål i de senaste fem matcherna. Därför är ett jämnt matchscenario som består hela vägen starkare än en tydlig seger för något av lagen.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| San Antonio | Tampa Bay Rowdies | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 31% | 32% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.31 | 0.37 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Tampa Bay Rowdies är 40% bättre på: form senaste 5.
1 p / match - San Antonio · 1.4 p / match - Tampa Bay Rowdies
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Tampa Bay Rowdies är 55% bättre på: gjorda mål per match.
1.16 mål / match - San Antonio · 1.8 mål / match - Tampa Bay Rowdies
Tampa Bay Rowdies är 22% bättre på: insläppta mål per match.
1.12 mål / match - San Antonio · 0.92 mål / match - Tampa Bay Rowdies
San Antonio gör mål i 60% av matcherna (15 av 25 matcher), medan Tampa Bay Rowdies håller nollan i 52% (13 av 25 matcher).
Tampa Bay Rowdies gör mål i 88% av matcherna (22 av 25 matcher), medan San Antonio håller nollan i 36% (9 av 25 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - San Antonio
Over / Under - Tampa Bay Rowdies
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Tampa Bay Rowdies är 18% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.56 p / match - San Antonio · 1.84 p / match - Tampa Bay Rowdies
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
San Antonio - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 36% av matcherna och vinner 36%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Tampa Bay Rowdies - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 52% av matcherna och vinner 60%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.40 | 0.60 |
| Gjorda mål / match | 0.2 | 0.4 |
| Insläppta mål / match | 0.0 | 0.8 |
| Snittmål per match | 0.2 | 1.2 |
| 1 mål | 20% | 60% |
| 2 mål | 0% | 40% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Hållen nolla | 100% | 40% |
| Utan mål | 80% | 60% |
| Målskillnad | +1 | -2 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.40 | 1.60 |
| Gjorda mål / match | 0.6 | 0.8 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 0.4 |
| Snittmål per match | 1.0 | 1.2 |
| 1 mål | 80% | 60% |
| 2 mål | 20% | 40% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Hållen nolla | 60% | 80% |
| Utan mål | 60% | 40% |
| Målskillnad | +1 | +2 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 46-60 (6 goals). Släpper in mest i 46-60 (7). Slutfasbalans (76-90): 0.
Farligast i minuterna 76-90 (16 goals). Släpper in mest i 76-90 (7). Slutfasbalans (76-90): +9 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
San Antonio
Tampa Bay Rowdies
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (USL Championship).
Lagen vs ligan
| San Antonio | Liga | Tampa Bay Rowdies | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 2.28 | 2.72 | • 2.72 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 48% | 54% | ▼ 40% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 44% | 50% | ▼ 44% |
| Hållna nollor | ▲ 36% | 28% | ▲ 52% |
| Mål före paus | ▼ 60% | 65% | ▲ 72% |
| Mål efter paus | ▼ 64% | 78% | ▼ 76% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): San Antonio 1 - 1 - 0 Tampa Bay Rowdies. Malgenomsnitt 2.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i San Antonio - Tampa Bay Rowdies?
USL Championship-matchen slutade San Antonio 0:0 Tampa Bay Rowdies. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan San Antonio och Tampa Bay Rowdies ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann San Antonio 1, Tampa Bay Rowdies 0 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.
Vad visar målstatistiken inför San Antonio - Tampa Bay Rowdies?
San Antonio gör i snitt 1,16 mål per match och Tampa Bay Rowdies 1,80. Snittet i USL Championship är 2,72 mål, med Over 2.5 i 50% av matcherna. Båda lagen gör mål i 48% av San Antonios matcher och 40% av Tampa Bay Rowdiess.
I vilken form är San Antonio och Tampa Bay Rowdies?
De senaste 5 matcherna har San Antonio facit 1-2-2 (1,00 poäng per match) och Tampa Bay Rowdies 2-1-2 (1,40 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för San Antonio - Tampa Bay Rowdies?
Den statistiska bakgrunden till San Antonio - Tampa Bay Rowdies — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


