Sandefjord - Viking: matchstatistik
Sandefjord - Viking: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Sandefjord mötte Viking i Eliteserien (Norge). Matchen spelades den 4 september 2026. Arena: Komplett Arena. Slutresultat: 1:1.
Aktuell form
Sandefjord: 1-1-3, 0.80 poäng/match. Viking: 3-1-1, 2.00 poäng/match.
Målstatistik
Sandefjord gör 0.83 och släpper in 1.28 mål per match. Viking gör 2.33 och släpper in 1.00. Ligans snitt: 3.08 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Sandefjord 44%, Viking 67%. Over 2.5: Sandefjord 44%, Viking 78%. Liganivå: BTTS 57%, Over 2.5 61%.
xG, skott och stil
Viking har högre xG: 1.78 mot 1.52. Sandefjord: 14.6 skott per match, Viking: 15.2.
Matchhalvor
Sandefjord: leder i paus 22%, mål i andra halvlek 0.50. Viking: leder i paus 72%, mål i andra halvlek 1.06.
Mål per minut
Sandefjord: 46-60 (4 mal). Viking: 0-15 (10 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Eliteserien: 3.08 mål per match, BTTS 57%, Over 2.5 61%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 5 tidigare inbördes möten: 0-0-5. Målsnitt 3.60, BTTS 80%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Viking ligger på 2:a plats, har vunnit 14 av 18 matcher under säsongen och gjort 42 mål, medan Sandefjord ligger på 12:e plats med endast 5 segrar och 15 mål. På bortaplan vinner gästerna 60 % av matcherna, gör i genomsnitt 1,50 mål och blir mållösa i endast 10 % av matcherna; Sandefjord gör i genomsnitt 0,67 mål på hemmaplan och förblir mållösa i hela 56 % av matcherna. Vikings övertag syns även i kvaliteten på de skapade målchanserna: lagets genomsnittliga xG på bortaplan uppgår till 1,63 jämfört med Sandefjords 1,55 på hemmaplan, samtidigt som Viking har ett högre genomsnittligt antal skott på mål, 4,60 mot 4,33. Hemmalaget har dock visat en positiv trend i de fem senaste matcherna, där de gjort 17 mål och endast släppt in 3, vilket gör oavgjort till ett realistiskt scenario. Trots denna förbättring talar Vikings stabilare effektivitet och betydligt bättre säsongsfacit för en Viking-seger.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Säsongsprofilen talar tydligt för mål åt båda håll: Sandefjord har haft BLGM i 75 % av matcherna, medan Viking ligger på 60 %, jämfört med ett ligasnitt på 56 %. Hemmalaget gör i genomsnitt 3,38 mål på hemmaplan och har ännu inte spelat en match utan att göra mål, medan Viking i snitt gör 1,50 mål på bortaplan. Den offensiva potentialen bekräftas också av xG-snitten: 1,96 för Sandefjord och 1,63 för Viking, samtidigt som motståndarnas insläppta xG ligger på 1,48 respektive 1,24. Viking hade BLGM i var och en av sina 5 senaste matcher och gjorde i snitt 2,0 mål, även om Sandefjord under denna period bara släppte in 0,6 mål per match. Därför kvarstår en betydande risk för att det ena laget inte gör mål. Trots hemmalagets förbättrade försvar gör den regelbundna målproduktionen från båda anfallen och det höga antalet skapade chanser att BLGM Ja framstår som det mer sannolika alternativet.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Matchprofilen talar tydligt för mål: Sandefjords hemmamatcher innehåller i genomsnitt 3.38 mål, medan den norska ligan håller ett högt snitt på 3.09 mål per match. Hemmalaget skapar i genomsnitt 1.96 xG, medan Viking släpper till 1.48 xG på bortaplan, vilket ger Sandefjord goda förutsättningar att göra mål. Viking producerar 1.63 xG per match, och hemmalagets försvar tillåter motståndarna 1.24 xG, så även gästerna bör skapa sina chanser. Över 1.5 mål har noterats i 100% av Sandefjords hemmamatcher och i 80% av Vikings matcher, medan båda lagen har gjort mål i 100% respektive 90% av sina framträdanden. Det starkaste spelet är Över 1.5 mål, eftersom prognosen på 3.20 mål ger en bred marginal även vid sämre effektivitet framför mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Sandefjord har vunnit alla sina hittills spelade hemmamatcher och gjort i genomsnitt 3,38 mål, samtidigt som laget bara släppt in 1,13, vilket ger dem ett tydligt övertag över Viking. Hemmalaget skapar också fler kvalitativa chanser: deras genomsnittliga xG uppgår till 1,96 jämfört med motståndarnas 1,63, och de avlossar 7,0 skott på mål per match mot Vikings 4,6. Före paus ledde Sandefjord i 6 av 8 hemmamatcher, det vill säga i 75 % av fallen, och gjorde i genomsnitt 1,63 mål, medan Viking gjorde 1,0 mål i första halvlek på bortaplan. Även den andra halvleken är avgörande, då hemmalaget gör i genomsnitt 1,75 mål och bara släpper in 0,38, medan Viking endast gör 0,5 mål. Viking är fortfarande farliga, men deras 30-procentiga andel bortaförluster samt högre xG mot sig, 1,48 jämfört med Sandefjords 1,24, talar för att hemmalaget behåller ledningen matchen ut.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Sandefjord | Viking | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 30% | 37% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.10 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.19 | 0.41 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Viking är 150% bättre på: form senaste 5.
0.8 p / match - Sandefjord · 2 p / match - Viking
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Viking är 181% bättre på: gjorda mål per match.
0.83 mål / match - Sandefjord · 2.33 mål / match - Viking
Viking är 28% bättre på: insläppta mål per match.
1.28 mål / match - Sandefjord · 1 mål / match - Viking
Sandefjord gör mål i 61% av matcherna (11 av 18 matcher), medan Viking håller nollan i 28% (5 av 18 matcher).
Viking gör mål i 94% av matcherna (17 av 18 matcher), medan Sandefjord håller nollan i 28% (5 av 18 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Sandefjord
Over / Under - Viking
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Viking är 131% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
0.94 p / match - Sandefjord · 2.17 p / match - Viking
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Sandefjord - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 22% av matcherna och vinner 28%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Viking - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 72% av matcherna och vinner 78%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.40 | 1.20 |
| Gjorda mål / match | 0.2 | 0.2 |
| Insläppta mål / match | 0.8 | 0.4 |
| Snittmål per match | 1.0 | 0.6 |
| 1 mål | 80% | 40% |
| 2 mål | 20% | 20% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 20% | 80% |
| Utan mål | 80% | 80% |
| Målskillnad | -3 | -1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.80 | 1.20 |
| Gjorda mål / match | 1.0 | 0.8 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 0.6 |
| Snittmål per match | 1.4 | 1.4 |
| 1 mål | 100% | 80% |
| 2 mål | 20% | 60% |
| 3 mål | 20% | 0% |
| Hållen nolla | 60% | 40% |
| Utan mål | 40% | 40% |
| Målskillnad | +3 | +1 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 46-60 (4 goals). Släpper in mest i 76-90 (7). Slutfasbalans (76-90): -5 - slutskedena är en svaghet.
Farligast i minuterna 0-15 (10 goals). Släpper in mest i 31-45 (5). Slutfasbalans (76-90): +5 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Sandefjord
Viking
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Eliteserien).
Lagen vs ligan
| Sandefjord | Liga | Viking | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 2.11 | 3.08 | ▲ 3.33 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 44% | 57% | ▲ 67% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 44% | 61% | ▲ 78% |
| Hållna nollor | ▲ 28% | 24% | ▲ 28% |
| Mål före paus | ▼ 78% | 84% | ▲ 100% |
| Mål efter paus | ▼ 56% | 77% | • 78% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (5): Sandefjord 0 - 0 - 5 Viking. Malgenomsnitt 3.60, bada lagen gjorde mal i 80% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Sandefjord - Viking?
Eliteserien-matchen slutade Sandefjord 1:1 Viking. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Sandefjord och Viking ut?
I de senaste 5 inbördes mötena vann Sandefjord 0, Viking 5 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,60 mål, med båda lagen på mål i 80%.
Vad visar målstatistiken inför Sandefjord - Viking?
Sandefjord gör i snitt 0,83 mål per match och Viking 2,33. Snittet i Eliteserien är 3,08 mål, med Over 2.5 i 61% av matcherna. Båda lagen gör mål i 44% av Sandefjords matcher och 67% av Vikings.
I vilken form är Sandefjord och Viking?
De senaste 5 matcherna har Sandefjord facit 1-1-3 (0,80 poäng per match) och Viking 3-1-1 (2,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Sandefjord - Viking?
Här kollar du siffrorna inför Sandefjord - Viking: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.


