Österrike - 2. LigaData uppdaterad 16 oktober 2026

Schwarz-Weiß Bregenz - Amstetten: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Schwarz-Weiß Bregenz - Amstetten: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Schwarz-Weiß Bregenz möter Amstetten i 2. Liga (Österrike). Matchen är planerad till 17 oktober 2026.

Aktuell form

Schwarz-Weiß Bregenz: 2-0-3, 1.20 poäng/match. Amstetten: 2-2-1, 1.60 poäng/match.

Målstatistik

Schwarz-Weiß Bregenz gör 1.38 och släpper in 1.63 mål per match. Amstetten gör 1.88 och släpper in 1.50. Ligans snitt: 3.25 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Schwarz-Weiß Bregenz 38%, Amstetten 88%. Over 2.5: Schwarz-Weiß Bregenz 63%, Amstetten 50%. Liganivå: BTTS 58%, Over 2.5 64%.

xG, skott och stil

Amstetten har högre xG: 2.17 mot 1.34. Schwarz-Weiß Bregenz: 11.3 skott per match, Amstetten: 18.6.

Matchhalvor

Schwarz-Weiß Bregenz: leder i paus 50%, mål i andra halvlek 0.50. Amstetten: leder i paus 38%, mål i andra halvlek 1.13.

Mål per minut

Schwarz-Weiß Bregenz: 31-45+ (3 mal). Amstetten: 76-90+ (4 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

2. Liga: 3.25 mål per match, BTTS 58%, Over 2.5 64%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-0-1. Målsnitt 3.50, BTTS 50%.

Fore matchen

1X2-odds

(2.79)
(3.62)
(2.25)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
1.38Gjorda mål / match1.88
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
1.63Insläppta mål / match1.5
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
47%Genomsnittligt bollinnehav49%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
3.63Skott på mål / match7.5
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

11.25Skott per match18.63
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
3.63Skott på mål7.5
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
12.2%Skottkonvertering10.1%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
47%Bollinnehav49%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
1.34xG för2.17
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
1.28xG emot1.23
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten

Skottkvalitet

Schwarz-Weiß Bregenz: KontringsstarktAmstetten: Offensivt
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
Precision (skott på mål)32%40%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.12
Avslut (mål per skott på mål)0.380.25

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Amstetten är 33% bättre på: form senaste 5.

1.2 p / match - Schwarz-Weiß Bregenz · 1.6 p / match - Amstetten

Schwarz-Weiß Bregenz
WLWLL
Resultatfördelning
38% V13% O50% F
Säsong (V-O-F)
3-1-4
1.25 p / match · målskillnad -2
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
3-0-0
Senaste 5 hemma
3-0-0
WWW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 1.2xG: 1.22Motståndarens xG: 1.05BTTS: 40%Over 2.5: 60%
Amstetten
DLWWD
Resultatfördelning
38% V50% O13% F
Säsong (V-O-F)
3-4-1
1.63 p / match · målskillnad +3
Senaste 5 (V-O-F)
2-2-1
1.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-2-1
Senaste 5 borta
1-2-1
DDLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.0Insläppta mål: 1.6xG: 2.33Motståndarens xG: 1.17BTTS: 80%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Amstetten är 36% bättre på: gjorda mål per match.

1.38 mål / match - Schwarz-Weiß Bregenz · 1.88 mål / match - Amstetten

Amstetten är 9% bättre på: insläppta mål per match.

1.63 mål / match - Schwarz-Weiß Bregenz · 1.5 mål / match - Amstetten

Schwarz-Weiß Bregenzs målprofil: mycket stark

Schwarz-Weiß Bregenz gör mål i 50% av matcherna (4 av 8 matcher), medan Amstetten håller nollan i 0% (0 av 8 matcher).

Amstettens målprofil: mycket stark

Amstetten gör mål i 88% av matcherna (7 av 8 matcher), medan Schwarz-Weiß Bregenz håller nollan i 25% (2 av 8 matcher).

11Gjorda mål (säsong)15
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
13Insläppta mål (säsong)12
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
3Snittmål per match3.38
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
8Gjorda mål (senaste 5)10
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
6Insläppta mål (senaste 5)8
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten

Hur ofta gör laget minst...

50%1 mål88%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
38%2 mål50%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
38%3 mål25%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
13%4 mål25%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten

Hur ofta släpper laget in minst...

75%1 mål100%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
50%2 mål38%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
13%3 mål13%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
13%4 mål0%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

38%
Schwarz-Weiß Bregenz - BTTSBTTS - percentage of matches where both teams scored.3 av 8 matcher
58%
Ligasnitt

Målmönster

13%BTTS i halvtid38%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
0%BTTS i båda halvlekarna25%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
38%Mål i båda halvlekarna50%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten

BTTS och antal mål

38%Minst 3 mål och BTTS50%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
25%Minst 3 mål utan BTTS0%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
40%BTTS - senaste 580%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

75%Minst 1 mål före paus88%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
38%Minst 2 mål före paus38%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
38%Minst 3 mål före paus38%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten

2:a halvlek

88%Minst 1 mål efter paus88%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
25%Minst 2 mål efter paus50%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
13%Minst 3 mål efter paus25%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Schwarz-Weiß Bregenz är 40% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.75 p / match - Schwarz-Weiß Bregenz · 1.25 p / match - Amstetten

Schwarz-Weiß Bregenz - läge i halvtid
50% leder25% oavgjort25% ligger under
Amstetten - läge i halvtid
38% leder13% oavgjort50% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.75Poäng per match (1:a halvlek)1.25
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
0.88Gjorda mål (1:a halvlek)0.75
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
0.75Insläppta mål (1:a halvlek)0.88
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
1.63Snittmål (1:a halvlek)1.63
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
63%Hållen nolla före paus25%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
50%Utan mål före paus50%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten

Efter paus (2:a halvlek)

1Poäng per match (2:a halvlek)2
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
0.5Gjorda mål (2:a halvlek)1.13
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
0.88Insläppta mål (2:a halvlek)0.63
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
1.38Snittmål (2:a halvlek)1.75
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
38%Hållen nolla efter paus50%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten
63%Utan mål efter paus13%
Schwarz-Weiß BregenzAmstetten

Schwarz-Weiß Bregenz - resultat andra halvlek

25% V25% O50% F
14
Halvtidspoäng
7
Halvtidsmål
+1
Målskillnad (1:a halvlek)
8
Poäng andra halvlek
-3
Målskillnad (2:a halvlek)
1.75
PPG före paus
Håller ledningen76%

Leder i halvtid i 50% av matcherna och vinner 38%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.1

Släpper in 0.1 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Amstetten - resultat andra halvlek

50% V50% O0% F
10
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
16
Poäng andra halvlek
+4
Målskillnad (2:a halvlek)
1.25
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 38% av matcherna och vinner 38%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.3

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Schwarz-Weiß Bregenz - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.001.20
Gjorda mål / match1.20.4
Insläppta mål / match0.40.8
Snittmål per match1.61.2
1 mål80%100%
2 mål40%20%
3 mål40%0%
Hållen nolla60%40%
Utan mål40%60%
Målskillnad+4-2
Halvtid: 60% leder - 20% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 0% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 6
Amstetten - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.401.80
Gjorda mål / match0.81.2
Insläppta mål / match0.80.8
Snittmål per match1.62.0
1 mål80%80%
2 mål40%60%
3 mål40%40%
Hållen nolla20%40%
Utan mål60%20%
Målskillnad0+2
Halvtid: 40% leder - 20% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 60% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Schwarz-Weiß Bregenz
GjordaInsläppta
2
0
0-15
2
2
16-30
3
4
31-45
1
2
46-60
0
2
61-75
3
3
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (3 goals). Släpper in mest i 31-45 (4). Slutfasbalans (76-90): 0.

Amstetten
GjordaInsläppta
2
2
0-15
2
1
16-30
2
4
31-45
3
3
46-60
2
0
61-75
4
2
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (4 goals). Släpper in mest i 31-45 (4). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.19
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.4 : 1.8
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
98%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
63%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+10%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
44%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
7%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 14 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Schwarz-Weiß Bregenz

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.06
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.31
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.04
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.35
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
72%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
122%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.05
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.4
Sena mål
27% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 18% under den första kvarten.
27%

Amstetten

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.94
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.56
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-1.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.29
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.27
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
140%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
79%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.03
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.4
Sena mål
27% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
27%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (2. Liga).

Lagen vs ligan

Schwarz-Weiß BregenzLigaAmstetten
Snittmål per match▼ 3.003.25▲ 3.38
Båda lagen gjorde mål▼ 38%58%▲ 88%
Minst 3 mål (Over 2.5)• 63%64%▼ 50%
Hållna nollor▲ 25%22%▼ 0%
Mål före paus▼ 75%81%▲ 88%
Mål efter paus• 88%88%• 88%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.25
Snittmål per match
58%
Båda lagen gjorde mål
64%
Minst 3 mål (Over 2.5)
22%
Hållna nollor
1.91
Hemmamål / match
1.34
Bortamål / match
+43%
Hemmafördel i anfall
+30%
Hemmafördel i försvar
+20%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
81%
1 mål
39%
2 mål
20%
3 mål
5%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
88%
1 mål
53%
2 mål
25%
3 mål
13%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (2): Schwarz-Weiß Bregenz 1 - 0 - 1 Amstetten. Malgenomsnitt 3.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

SKU Amstetten
2 : 3
Schwarz-Weiß Bregenz
Schwarz-Weiß Bregenz
0 : 2
SKU Amstetten

Vanliga frågor

När spelar Schwarz-Weiß Bregenz och Amstetten?

Schwarz-Weiß Bregenz möter Amstetten den 17 oktober 2026 i 2. Liga. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan Schwarz-Weiß Bregenz och Amstetten ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Schwarz-Weiß Bregenz 1, Amstetten 1 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför Schwarz-Weiß Bregenz - Amstetten?

Schwarz-Weiß Bregenz gör i snitt 1,38 mål per match och Amstetten 1,88. Snittet i 2. Liga är 3,25 mål, med Over 2.5 i 64% av matcherna. Båda lagen gör mål i 38% av Schwarz-Weiß Bregenzs matcher och 88% av Amstettens.

I vilken form är Schwarz-Weiß Bregenz och Amstetten?

De senaste 5 matcherna har Schwarz-Weiß Bregenz facit 2-0-3 (1,20 poäng per match) och Amstetten 2-2-1 (1,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Schwarz-Weiß Bregenz - Amstetten?

Den statistiska bakgrunden till Schwarz-Weiß Bregenz - Amstetten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.