Sokół Kolbuszowa Dolna - Star Starachowice: matchstatistik
Sokół Kolbuszowa Dolna - Star Starachowice: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Sokół Kolbuszowa Dolna mötte Star Starachowice i 3 Liga Group 4 (Polen). Matchen spelades den 24 april 2026. Slutresultat: 1:2.
Aktuell form
Sokół Kolbuszowa Dolna: 3-0-2, 1.80 poäng/match. Star Starachowice: 1-1-3, 0.80 poäng/match.
Målstatistik
Sokół Kolbuszowa Dolna gör 1.00 och släpper in 1.78 mål per match. Star Starachowice gör 1.52 och släpper in 1.07. Ligans snitt: 3.10 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Sokół Kolbuszowa Dolna 44%, Star Starachowice 48%. Over 2.5: Sokół Kolbuszowa Dolna 56%, Star Starachowice 41%. Liganivå: BTTS 57%, Over 2.5 58%.
xG, skott och stil
Star Starachowice har högre xG: 1.43 mot 1.21. Sokół Kolbuszowa Dolna: 5.3 skott per match, Star Starachowice: 9.2.
Matchhalvor
Sokół Kolbuszowa Dolna: leder i paus 19%, mål i andra halvlek 0.44. Star Starachowice: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 0.26.
Mål per minut
Sokół Kolbuszowa Dolna: 76-90+ (10 mal). Star Starachowice: 0-15 (23 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
3 Liga Group 4: 3.10 mål per match, BTTS 57%, Over 2.5 58%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 1 tidigare inbördes möten: 0-0-1. Målsnitt 2.00, BTTS 0%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Jag spelar på bortaseger (2), eftersom Star Starachowice har bättre säsongsstatistik: 13 vinster, 8 oavgjorda och 6 förluster samt 41 gjorda mål jämfört med Sokół som har 7 vinster, 3 oavgjorda och 17 förluster samt 27 mål. Sokół gör i genomsnitt 1.31 mål per hemmamatch och har högre skottkonvertering (12% vs 8% på bortaplan för Star), och under de senaste 5 matcherna har hemmalaget gjort 6 mål och tagit 3 segrar (i snitt 1.8 poäng per match) jämfört med Stars 5 mål och 1 seger (0.8 poäng per match). Försvaret talar för bortalaget — Star har släppt in bara 29 mål den här säsongen mot 48 för Sokół, och på bortaplan släpper de i snitt 1.23 mål jämfört med Sokółs 1.62 insläppta hemma. Skapandet av chanser är likartat (xG för hemmalaget 1.21 mot xG för bortalaget 1.37), där bortalaget skjuter fler gånger (11.36 vs 8.9) och har något fler riktade skott (3.82 vs 3.4), men lägre konvertering begränsar deras effektivitet. Med hänsyn till bortalagets bättre säsongsfacit och starkare försvar, men även Stars svagare form under de senaste fem matcherna, bedömer jag 45% chans för bortalaget att vinna, 30% för hemmalaget och 25% för oavgjort.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Genom att granska säsongsstatistiken har båda lagen en måttlig benägenhet för Båda lagen gör mål (BLGM): Sokół har BLGM i 50% av sina hemmamatcher, Starachowice i 46%, och ligans genomsnitt är 56%. Ett starkt argument mot ”Ja” är att hemmalaget håller nollan i 50% av hemmamatcherna, och gästerna gör i snitt endast 0.92 mål per match denna säsong med en mycket låg konverteringsprocent på 8%, vilket minskar sannolikheten för att Starachowice ska göra mål. För BLGM talar att Sokół säsongsmässigt noterar 2.07 mål per match och xG 1.51, och under de senaste 5 matcherna hade hemmalaget BLGM i 60% och gjorde i snitt 1.2 mål; Starachowice genererar xG 1.37 (senaste xG 1.18) och släppte in i snitt 1.8 mål under de senaste 5, så de både skapar och släpper till chanser. Dessutom har hemmalaget överläge i målramssituationer (i snitt 5.4 skott på mål och 13.0 skott jämfört med motståndarnas 3.82 och 11.36), men gästers svaga konvertering (8%) samt Sokóls höga andel nollor ger en liten fördel åt scenariot ”Nej”.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Numerisk analys pekar på en målrik match: Sokół hemma gör i genomsnitt 2.07 mål per match (xG 1.51) med 13 skott och 5.4 skott på mål samt en konverteringsprocent på 15%, medan Starachowice gör 0.92 mål (xG 1.37) med 11.36 skott och 8% konvertering och samtidigt släpper in i genomsnitt 1.23 mål. Efter att ha viktat xG mot motstånd och justerat för konvertering prognostiserar jag cirka 1.75 mål för hemmalaget och 1.10 för bortalaget (summa 2.85). Från denna enkla fördelning följer ~78% chans för Över 1.5, ~54% för Över 2.5 och ~32% för Över 3.5. Säsongsstatistiken stödjer bilden: 86% av Sokóls matcher och 69% av Starachowices matcher hade över 1.5 mål, och i de senaste 5 mötena har båda lagen Över 2.5 i 60%; dessutom är ligasnittet 3.1 mål per match, vilket stärker målprognosen. Starkast och mest tillförlitligt signal är Över 1.5, därför rekommenderar jag att spela Över på linjen 1.5.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Statistiken gynnar tydligt hemmalaget: Sokół ledde i halvtid i 6 av 9 matcher (67%) och vann matcherna i 71% av fallen, vilket ger en stark signal för Halvtid/Fulltid 1/1. I halvtid gör hemmalaget i snitt 1,22 mål mot 0,67 för bortalaget, och genomsnittliga mål per match är 3,0 vs 2,15, så den offensiva övervikten är tydlig. Hemmalaget har även högre xG (1,51 mot 1,37), fler skott (13,0 vs 11,36) och fler träffande avslut (5,4 vs 3,82) samt bättre effektivitet 15% vs 8%, vilket ökar sannolikheten att behålla ledningen efter paus. Bortalaget har dock oavgjort vid halvtid i 4 av 9 matcher (44%) och 38% oavgjorda totalt, så oavgjorda scenarier (X/X) eller upphämtningar (X/1) är realistiska. Därför är det säkraste tipset Halvtid/Fulltid 1/1 (uppskattat 50%), och bland alternativen är de starkaste signalerna X/1 (12%) och 1/X (8%).
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Sokół Kolbuszowa Dolna | Star Starachowice | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 31% | 36% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.23 | 0.16 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.61 | 0.46 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Sokół Kolbuszowa Dolna är 125% bättre på: form senaste 5.
1.8 p / match - Sokół Kolbuszowa Dolna · 0.8 p / match - Star Starachowice
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Star Starachowice är 52% bättre på: gjorda mål per match.
1 mål / match - Sokół Kolbuszowa Dolna · 1.52 mål / match - Star Starachowice
Star Starachowice är 66% bättre på: insläppta mål per match.
1.78 mål / match - Sokół Kolbuszowa Dolna · 1.07 mål / match - Star Starachowice
Sokół Kolbuszowa Dolna gör mål i 59% av matcherna (16 av 27 matcher), medan Star Starachowice håller nollan i 44% (12 av 27 matcher).
Star Starachowice gör mål i 85% av matcherna (23 av 27 matcher), medan Sokół Kolbuszowa Dolna håller nollan i 19% (5 av 27 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Sokół Kolbuszowa Dolna
Over / Under - Star Starachowice
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Star Starachowice är 56% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1 p / match - Sokół Kolbuszowa Dolna · 1.56 p / match - Star Starachowice
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Sokół Kolbuszowa Dolna - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 19% av matcherna och vinner 26%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Star Starachowice - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 48%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.20 | 1.60 |
| Gjorda mål / match | 0.8 | 0.4 |
| Insläppta mål / match | 0.8 | 0.2 |
| Snittmål per match | 1.6 | 0.6 |
| 1 mål | 80% | 60% |
| 2 mål | 60% | 0% |
| 3 mål | 20% | 0% |
| Hållen nolla | 40% | 80% |
| Utan mål | 20% | 60% |
| Målskillnad | 0 | +1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.60 | 0.80 |
| Gjorda mål / match | 0.6 | 0.4 |
| Insläppta mål / match | 0.6 | 1.2 |
| Snittmål per match | 1.2 | 1.6 |
| 1 mål | 80% | 80% |
| 2 mål | 40% | 40% |
| 3 mål | 0% | 20% |
| Hållen nolla | 60% | 40% |
| Utan mål | 40% | 60% |
| Målskillnad | 0 | -4 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (10 goals). Släpper in mest i 0-15 (19). Slutfasbalans (76-90): +6 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 0-15 (23 goals). Släpper in mest i 0-15 (12). Slutfasbalans (76-90): -5 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Sokół Kolbuszowa Dolna
Star Starachowice
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (3 Liga Group 4).
Lagen vs ligan
| Sokół Kolbuszowa Dolna | Liga | Star Starachowice | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 2.78 | 3.10 | ▼ 2.59 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 44% | 57% | ▼ 48% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 56% | 58% | ▼ 41% |
| Hållna nollor | ▼ 19% | 24% | ▲ 44% |
| Mål före paus | ▲ 63% | 53% | ▲ 59% |
| Mål efter paus | • 56% | 56% | ▼ 37% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Foregaende mote: Sokół Kolbuszowa Dolna 0 - 0 - 1 Star Starachowice. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 0% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Sokół Kolbuszowa Dolna - Star Starachowice?
3 Liga Group 4-matchen slutade Sokół Kolbuszowa Dolna 1:2 Star Starachowice. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Vad visar målstatistiken inför Sokół Kolbuszowa Dolna - Star Starachowice?
Sokół Kolbuszowa Dolna gör i snitt 1,00 mål per match och Star Starachowice 1,52. Snittet i 3 Liga Group 4 är 3,10 mål, med Over 2.5 i 58% av matcherna. Båda lagen gör mål i 44% av Sokół Kolbuszowa Dolnas matcher och 48% av Star Starachowices.
I vilken form är Sokół Kolbuszowa Dolna och Star Starachowice?
De senaste 5 matcherna har Sokół Kolbuszowa Dolna facit 3-0-2 (1,80 poäng per match) och Star Starachowice 1-1-3 (0,80 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Sokół Kolbuszowa Dolna - Star Starachowice?
Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.


