Peru - Primera DivisiónData uppdaterad 06 september 2026

Sporting Cristal - UTC Cajamarca: matchstatistik

Sporting Cristal - UTC Cajamarca: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Sporting Cristal mötte UTC Cajamarca i Primera División (Peru). Matchen spelades den 19 april 2026. Slutresultat: 3:2.

Aktuell form

Sporting Cristal: 2-0-3, 1.20 poäng/match. UTC Cajamarca: 1-2-2, 1.00 poäng/match.

Målstatistik

Sporting Cristal gör 1.78 och släpper in 1.44 mål per match. UTC Cajamarca gör 1.40 och släpper in 1.30. Ligans snitt: 2.72 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Sporting Cristal 78%, UTC Cajamarca 60%. Over 2.5: Sporting Cristal 78%, UTC Cajamarca 50%. Liganivå: BTTS 57%, Over 2.5 53%.

xG, skott och stil

Sporting Cristal har högre xG: 1.76 mot 1.42. Sporting Cristal: 16.4 skott per match, UTC Cajamarca: 12.9.

Matchhalvor

Sporting Cristal: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 1.22. UTC Cajamarca: leder i paus 20%, mål i andra halvlek 0.90.

Mål per minut

Sporting Cristal: 76-90+ (7 mal). UTC Cajamarca: 76-90+ (8 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Primera División: 2.72 mål per match, BTTS 57%, Over 2.5 53%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-1-1. Målsnitt 4.50, BTTS 100%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Sporting Cristal har en tydlig fördel i att skapa spel hemma: i genomsnitt 17.8 skott och 67% bollinnehav vilket motsvarar 2.0 mål per match och xG 1.9, medan UTC på bortaplan har 14 skott, 55% bollinnehav, 1.6 mål och xG 1.49. Båda lagen har samma skotteffektivitet (11%), så Cristals överlägsenhet i antal avslut och i xG (skillnad 0.41) innebär faktiskt fler klara målchanser. Defensivt släpper Sporting i snitt in 1.4 mål hemma jämfört med 1.8 som UTC släpper in på bortaplan; hemmalaget har 20% matcher med cleansheet hemma, medan bortalaget inte haft någon cleansheet på bortaplan (0%). Dessutom har Cristal inte haft någon hemmamatch utan att göra mål (0% sådana matcher), medan UTC inte gjort mål i 20% av sina bortamatcher; i de senaste 5 matcherna har hemmalaget gjort 8 och släppt in 7, och bortalaget 6 respektive 8, med ett poängsnitt över de senaste 5 på 1.2 för Cristal och 1.0 för UTC. Baserat på detta, med högre bollinnehav, fler skott (17.8 vs 14) och högre xG (1.9 vs 1.49), tippar jag hemmaseger.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Främst kommer signalen för Båda lagen gör mål (BLGM) - Ja från bortalaget: UTC har en säsongs-BLGM på 80% och 0% matcher med hålla nollan, dvs har inte hållit något nollspel denna säsong, vilket kraftigt ökar sannolikheten att hemmalaget gör mål. I formkurvan stödjer båda lag BLGM — Sporting Cristal har 60% BLGM i de senaste 5 matcherna och UTC 80% under samma period. Målstatistik och xG bekräftar detta: Sporting gör i snitt 1.2 mål och släpper in 0.8 per säsong (senaste 5 matcher 1.6 gjorda och 1.4 insläppta), medan UTC gör 1.6 och släpper in 1.8 med xG 1.49 mot hemmalagets 1.35. Bortalaget skjuter fler gånger (14.0 i snitt och 5.6 på mål) än hemmalaget (11.8 och 4.6), och konverteringsgraden är cirka 11% för bortalaget och 10% för hemmalaget, vilket ökar sannolikheten för mål från båda håll. Med tanke på bortalagets säsongs-BLGM 80%, UTC:s avsaknad av hålla nollan och ligans genomsnittliga BLGM 56%, tippar jag 'BLGM = Ja' med en sannolikhet på 78%.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Förväntade mål är 1.35 för Sporting Cristal och 1.49 för UTC Cajamarca, totalt 2.84, vilket indikerar en reell chans på minst 2 mål. Poisson-fördelningen för sammanlagt xG=2.84 ger cirka 77.6% sannolikhet för Över 1.5, cirka 54.0% för Över 2.5 och cirka 31.7% för Över 3.5, därför är det starkaste signalementet Över 1.5. Båda lagen har 100% matcher med minst 0.5 mål denna säsong, bortalaget har 80% säsongsmatcher över 2.5, och i de senaste 5 matcherna har hemmalaget gjort 8 mål och bortalaget 6, vilket stärker utsikten för fler mål. Dessutom antyder antalet skott (11.8 vs 14.0) och skott på mål (4.6 vs 5.6) offensiv aktivitet från UTC och möjligheten att utnyttja Cristals mediokra försvar (hemma förlorar i genomsnitt 0.8 mål). Därför rekommenderar jag Över 1.5 som det starkaste och mest sannolika valet.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Halvtidsstatistiken visar att hemmalaget ledde i halvtid i 40% av matcherna, det var oavgjort i 60% och bortalaget ledde aldrig i halvtid (0%). I andra halvlek visar bortalaget stor styrka – de vinner andra halvlek i 80% av matcherna, har ett positivt målbalans på +2 i andra halvlekar och plockar i snitt 2,4 poäng från andra halvlekar jämfört med hemmalagets 1,4. Dessutom har bortalaget högre xG 1,49 mot 1,35, skjuter fler riktade avslut (5,6 vs 4,6) och gjorde hela 6 mål mellan minut 76–90, medan hemmalaget släppte in 3 mål under samma period, vilket tyder på frekventa upphämtningar i slutskedet. Med hänsyn till att hemmalaget ofta leder i halvtid (40%) men bortalaget dominerar i andra halvlek (80% vunna andra halvlekar) är den starkaste signalen scenariot Halvtid/Fulltid 1/2 (hemma i halvtid, borta vinner matchen) – jag tilldelar det 24%. Som alternativ beaktar jag även oavgjort i halvtid med övergång till bortaseger (X/2 21%) samt hemmalagets vändning från oavgjort till seger (X/1 21%), medan scenarier där bortalaget leder i halvtid historiskt bedöms som obetydliga (0%).

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

1 : 0
1:a halvlek
2 : 2
2:a halvlek

Matchstatistik

58Bollinnehav (%)42
Sporting CristalUTC Cajamarca
11Skott15
Sporting CristalUTC Cajamarca
4Skott pa mal6
Sporting CristalUTC Cajamarca
1.27xG1.68
Sporting CristalUTC Cajamarca
7Horner4
Sporting CristalUTC Cajamarca
40Farliga anfall44
Sporting CristalUTC Cajamarca
9Regelbrott14
Sporting CristalUTC Cajamarca
0Kort2
Sporting CristalUTC Cajamarca

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Sporting CristalUTC Cajamarca
1.78Gjorda mål / match1.4
Sporting CristalUTC Cajamarca
1.44Insläppta mål / match1.3
Sporting CristalUTC Cajamarca
63%Genomsnittligt bollinnehav51%
Sporting CristalUTC Cajamarca
5.67Skott på mål / match5.1
Sporting CristalUTC Cajamarca

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

16.44Skott per match12.9
Sporting CristalUTC Cajamarca
5.67Skott på mål5.1
Sporting CristalUTC Cajamarca
10.8%Skottkonvertering10.9%
Sporting CristalUTC Cajamarca
63%Bollinnehav51%
Sporting CristalUTC Cajamarca
1.76xG för1.42
Sporting CristalUTC Cajamarca
1.43xG emot1.15
Sporting CristalUTC Cajamarca

Skottkvalitet

Sporting Cristal: DominantUTC Cajamarca: Balanserat
Sporting CristalUTC Cajamarca
Precision (skott på mål)34%40%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.310.27

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Sporting Cristal är 20% bättre på: form senaste 5.

1.2 p / match - Sporting Cristal · 1 p / match - UTC Cajamarca

Sporting Cristal
LWWLL
Resultatfördelning
33% W22% R44% P
Säsong (V-O-F)
3-2-4
1.22 p / match · målskillnad +3
Senaste 5 (V-O-F)
2-0-3
1.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-1-2
Senaste 5 hemma
2-1-2
LDWWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.0Insläppta mål: 1.6xG: 1.47Motståndarens xG: 1.61BTTS: 80%Over 2.5: 100%
UTC Cajamarca
WLDLD
Resultatfördelning
40% W30% R30% P
Säsong (V-O-F)
4-3-3
1.50 p / match · målskillnad +1
Senaste 5 (V-O-F)
1-2-2
1.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-1-2
Senaste 5 borta
2-1-2
WDWLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 1.6xG: 1.30Motståndarens xG: 1.22BTTS: 80%Over 2.5: 60%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Sporting Cristal är 27% bättre på: gjorda mål per match.

1.78 mål / match - Sporting Cristal · 1.4 mål / match - UTC Cajamarca

UTC Cajamarca är 11% bättre på: insläppta mål per match.

1.44 mål / match - Sporting Cristal · 1.3 mål / match - UTC Cajamarca

Sporting Cristals målprofil: mycket stark

Sporting Cristal gör mål i 100% av matcherna (9 av 9 matcher), medan UTC Cajamarca håller nollan i 20% (2 av 10 matcher).

UTC Cajamarcas målprofil: mycket stark

UTC Cajamarca gör mål i 80% av matcherna (8 av 10 matcher), medan Sporting Cristal håller nollan i 22% (2 av 9 matcher).

16Gjorda mål (säsong)14
Sporting CristalUTC Cajamarca
13Insläppta mål (säsong)13
Sporting CristalUTC Cajamarca
3.22Snittmål per match2.7
Sporting CristalUTC Cajamarca
10Gjorda mål (senaste 5)6
Sporting CristalUTC Cajamarca
8Insläppta mål (senaste 5)8
Sporting CristalUTC Cajamarca

Hur ofta gör laget minst...

100%1 mål80%
Sporting CristalUTC Cajamarca
56%2 mål50%
Sporting CristalUTC Cajamarca
22%3 mål10%
Sporting CristalUTC Cajamarca
0%4 mål0%
Sporting CristalUTC Cajamarca

Hur ofta släpper laget in minst...

78%1 mål80%
Sporting CristalUTC Cajamarca
56%2 mål50%
Sporting CristalUTC Cajamarca
11%3 mål0%
Sporting CristalUTC Cajamarca
0%4 mål0%
Sporting CristalUTC Cajamarca

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

57%
Ligasnitt

Målmönster

11%BTTS i halvtid30%
Sporting CristalUTC Cajamarca
11%BTTS i båda halvlekarna20%
Sporting CristalUTC Cajamarca
44%Mål i båda halvlekarna40%
Sporting CristalUTC Cajamarca

BTTS och antal mål

67%Minst 3 mål och BTTS50%
Sporting CristalUTC Cajamarca
11%Minst 3 mål utan BTTS0%
Sporting CristalUTC Cajamarca
80%BTTS - senaste 580%
Sporting CristalUTC Cajamarca

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

67%Minst 1 mål före paus70%
Sporting CristalUTC Cajamarca
33%Minst 2 mål före paus40%
Sporting CristalUTC Cajamarca
11%Minst 3 mål före paus0%
Sporting CristalUTC Cajamarca

2:a halvlek

100%Minst 1 mål efter paus100%
Sporting CristalUTC Cajamarca
89%Minst 2 mål efter paus40%
Sporting CristalUTC Cajamarca
22%Minst 3 mål efter paus20%
Sporting CristalUTC Cajamarca

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Sporting Cristal är 11% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.33 p / match - Sporting Cristal · 1.2 p / match - UTC Cajamarca

Sporting Cristal - läge i halvtid
33% leder33% oavgjort33% ligger under
UTC Cajamarca - läge i halvtid
20% leder60% oavgjort20% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.33Poäng per match (1:a halvlek)1.2
Sporting CristalUTC Cajamarca
0.56Gjorda mål (1:a halvlek)0.5
Sporting CristalUTC Cajamarca
0.56Insläppta mål (1:a halvlek)0.6
Sporting CristalUTC Cajamarca
1.11Snittmål (1:a halvlek)1.1
Sporting CristalUTC Cajamarca
67%Hållen nolla före paus50%
Sporting CristalUTC Cajamarca
56%Utan mål före paus50%
Sporting CristalUTC Cajamarca

Efter paus (2:a halvlek)

1.44Poäng per match (2:a halvlek)1.9
Sporting CristalUTC Cajamarca
1.22Gjorda mål (2:a halvlek)0.9
Sporting CristalUTC Cajamarca
0.89Insläppta mål (2:a halvlek)0.7
Sporting CristalUTC Cajamarca
2.11Snittmål (2:a halvlek)1.6
Sporting CristalUTC Cajamarca
33%Hållen nolla efter paus40%
Sporting CristalUTC Cajamarca
0%Utan mål efter paus30%
Sporting CristalUTC Cajamarca

Sporting Cristal - resultat andra halvlek

33% W44% R22% P
12
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
13
Poäng andra halvlek
+3
Målskillnad (2:a halvlek)
1.33
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

UTC Cajamarca - resultat andra halvlek

60% W10% R30% P
12
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
19
Poäng andra halvlek
+2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.20
PPG före paus
Håller ledningen200%

Leder i halvtid i 20% av matcherna och vinner 40%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Sporting Cristal - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.401.20
Gjorda mål / match0.81.2
Insläppta mål / match0.61.0
Snittmål per match1.42.2
1 mål80%100%
2 mål40%100%
3 mål20%20%
Hållen nolla60%20%
Utan mål40%0%
Målskillnad+1+1
Halvtid: 40% leder - 20% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 60% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4
UTC Cajamarca - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.201.40
Gjorda mål / match0.60.6
Insläppta mål / match0.80.8
Snittmål per match1.41.4
1 mål80%100%
2 mål60%40%
3 mål0%0%
Hållen nolla40%40%
Utan mål40%40%
Målskillnad-1-1
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 20% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 3

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Sporting Cristal
GjordaInsläppta
2
3
0-15
1
1
16-30
2
1
31-45
3
4
46-60
1
0
61-75
7
4
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (7 goals). Släpper in mest i 46-60 (4). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.

UTC Cajamarca
GjordaInsläppta
1
1
0-15
1
3
16-30
3
2
31-45
1
1
46-60
0
1
61-75
8
5
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (8 goals). Släpper in mest i 76-90 (5). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.96
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.5 : 1.4
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
109%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
69%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+52%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
80%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Sporting Cristal

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.33
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.01
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-5.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.02
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.01
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
105%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
141%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.02
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.7
Sena mål
44% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
44%

UTC Cajamarca

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.27
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.17
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-1.1 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.02
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.15
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
137%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
76%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.50
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.4
Sena mål
57% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 7% under den första kvarten.
57%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Primera División).

Lagen vs ligan

Sporting CristalLigaUTC Cajamarca
Snittmål per match 3.222.72 2.70
Båda lagen gjorde mål 78%57% 60%
Minst 3 mål (Over 2.5) 78%53% 50%
Hållna nollor 22%26% 20%
Mål före paus 67%67% 70%
Mål efter paus 100%80% 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.72
Snittmål per match
57%
Båda lagen gjorde mål
53%
Minst 3 mål (Over 2.5)
26%
Hållna nollor
1.70
Hemmamål / match
1.02
Bortamål / match
+67%
Hemmafördel i anfall
+40%
Hemmafördel i försvar
+29%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
67%
1 mål
33%
2 mål
9%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
80%
1 mål
51%
2 mål
21%
3 mål
6%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Domarprofil

Säsongssnitt och resultatfördelning i matcher som den här domaren har dömt.

Joel AlarcónDömda matcher: 11
3,82Kort per match
0Straffar per match
1 / X / 2100%Hemmasegrar0%Oavgjorda0%Bortasegrar

Inbordes moten

Senaste moten (2): Sporting Cristal 0 - 1 - 1 UTC Cajamarca. Malgenomsnitt 4.50, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.

Club Sporting Cristal SAC
2 : 2
CCyD Universidad Técnica de Cajamarca
CCyD Universidad Técnica de Cajamarca
4 : 1
Club Sporting Cristal SAC

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Sporting Cristal - UTC Cajamarca?

Primera División-matchen slutade Sporting Cristal 3:2 UTC Cajamarca. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Sporting Cristal och UTC Cajamarca ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Sporting Cristal 0, UTC Cajamarca 1 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 4,50 mål, med båda lagen på mål i 100%.

Vad visar målstatistiken inför Sporting Cristal - UTC Cajamarca?

Sporting Cristal gör i snitt 1,78 mål per match och UTC Cajamarca 1,40. Snittet i Primera División är 2,72 mål, med Over 2.5 i 53% av matcherna. Båda lagen gör mål i 78% av Sporting Cristals matcher och 60% av UTC Cajamarcas.

I vilken form är Sporting Cristal och UTC Cajamarca?

De senaste 5 matcherna har Sporting Cristal facit 2-0-3 (1,20 poäng per match) och UTC Cajamarca 1-2-2 (1,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Sporting Cristal - UTC Cajamarca?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.