Japan - J2 LeaguePocari Sweat StadiumData uppdaterad 18 oktober 2026

Tokushima Vortis - Iwaki: matchstatistik

Tokushima Vortis crest
Tokushima Vortis
1 : 0halvtid 1:0
Iwaki crest
Iwaki

Tokushima Vortis - Iwaki: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Tokushima Vortis mötte Iwaki i J2 League (Japan). Matchen spelades den 5 september 2026. Arena: Pocari Sweat Stadium. Slutresultat: 1:0.

Aktuell form

Tokushima Vortis: 1-1-2, 1.00 poäng/match. Iwaki: 1-0-3, 0.75 poäng/match.

Målstatistik

Tokushima Vortis gör 0.50 och släpper in 1.00 mål per match. Iwaki gör 1.50 och släpper in 2.75. Ligans snitt: 2.71 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Tokushima Vortis 25%, Iwaki 100%. Over 2.5: Tokushima Vortis 25%, Iwaki 100%. Liganivå: BTTS 44%, Over 2.5 51%.

xG, skott och stil

Iwaki har högre xG: 1.44 mot 0.87. Tokushima Vortis: 6.5 skott per match, Iwaki: 12.0.

Matchhalvor

Tokushima Vortis: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.25. Iwaki: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.75.

Mål per minut

Tokushima Vortis: 31-45+ (1 mal). Iwaki: 46-60 (3 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

J2 League: 2.71 mål per match, BTTS 44%, Over 2.5 51%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-1-1. Målsnitt 1.50, BTTS 50%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Tokushima Vortis är fortfarande obesegrat på hemmaplan: på två matcher har laget noterat en seger och en oavgjord, utan att släppa in ett enda mål. Iwaki har förlorat båda sina hittills spelade bortamatcher och släppt in så mycket som 3,5 mål per match i snitt, med en målskillnad på -5. Hemmalaget har dock begränsad effektivitet på egen plan, med endast 0,5 mål i snitt och utan att göra mål i 50% av dessa matcher, vilket innebär att risken för oavgjort är betydande. Tokushimas fördel förstärks dock av lagets defensiv samt en bättre aktuell form totalt sett: 7 poäng på fem matcher jämfört med Iwakis 6 poäng. Bortalaget skapar något mer offensiv kvalitet på bortaplan, med ett genomsnittligt xG på 1,10 jämfört med Tokushimas 0,94 på hemmaplan, men deras mycket svaga försvar bör avgöra till hemmalagets fördel i en knapp seger.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

De inledande säsongsdata stöder tydligt mål från båda lagen: Tokushima och Iwaki har BTTS på 100 %, och inget av lagen har hållit nollan. Iwaki har släppt in hela 3,5 mål per match i genomsnitt, medan Tokushima skapar i snitt 1,78 xG och avlossar 4,5 skott på mål, vilket tydligt stärker hemmalagets chanser att göra mål. Gästerna gör i genomsnitt 1,0 mål på 1,10 xG, samtidigt som Tokushimas försvar tillåter motståndarna 1,53 xG, vilket gör även ett mål från dem till ett realistiskt scenario. Hemmalagets form manar dock till försiktighet, eftersom BTTS endast förekom i 20 % av deras matcher under de fem senaste matcherna, med i snitt 1,0 gjorda och 0,8 insläppta mål. Trots detta har Iwaki BTTS på 80 % under samma period och släpper in 2,2 mål per match. Därför är alternativet där båda lagen gör mål fortfarande marginellt mer sannolikt.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Tokushima skapar i genomsnitt 1,78 xG på hemmaplan och avlossar 15 skott per match, medan Iwaki släpper in hela 3,5 mål på bortaplan och tillåter motståndarna 1,39 xG. Bortalaget gör i genomsnitt 1,0 mål, men Tokushimas försvar tillåter motståndarna 1,53 xG, vilket gör även ett mål från gästerna till ett realistiskt scenario. I lagens hittills spelade matcher har det blivit över 1,5 mål i 100% av fallen, och båda lagen har både gjort och släppt in mål i varje match. Försiktighet kring linan 2,5 motiveras av Tokushimas fem senaste matcher, där snittet för gjorda mål endast var 1,0 och Över 2,5 förekom i 40% av matcherna. Det starkaste alternativet är fortsatt Över 1,5, eftersom prognosen på 2,75 mål ger en tydlig marginal över denna lina.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Det starkaste scenariot är oavgjort i halvtid följt av seger för Tokushima, eftersom hemmalaget har varit oavgjort efter 45 minuter i 60 % av sina fem senaste matcher, medan Iwaki har varit det i hela 80 %. Tokushima släpper i denna serie endast in 0,4 mål per match före paus, medan gästerna tillåter motståndarna att göra 1,0 mål, vilket talar för en jämn öppning med ett visst övertag för hemmalaget. Efter paus gör hemmalaget i genomsnitt 0,6 mål och släpper in 0,4, medan Iwaki har mycket öppna andra halvlekar med i genomsnitt 2,2 gjorda mål och 1,2 insläppta. Dessutom har Iwaki förlorat 60 % av sina fem senaste matcher och släpper på bortaplan, enligt säsongsdata, in hela 3,5 mål per match. Tokushimas fördel bekräftas även av ett högre xG i den aktuella statistiken: 1,78 jämfört med gästernas 1,10. Därför är det mest sannolika utfallet att hemmalaget avgör till sin fördel efter paus.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

1 : 0
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

45Bollinnehav (%)55
Tokushima VortisIwaki
12Skott16
Tokushima VortisIwaki
1Skott pa mal1
Tokushima VortisIwaki
1.24xG1.74
Tokushima VortisIwaki
3Horner15
Tokushima VortisIwaki
56Farliga anfall93
Tokushima VortisIwaki
8Regelbrott10
Tokushima VortisIwaki
3Kort1
Tokushima VortisIwaki

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Tokushima VortisIwaki
0.5Gjorda mål / match1.5
Tokushima VortisIwaki
1Insläppta mål / match2.75
Tokushima VortisIwaki
49%Genomsnittligt bollinnehav54%
Tokushima VortisIwaki
1.75Skott på mål / match4
Tokushima VortisIwaki

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

6.5Skott per match12
Tokushima VortisIwaki
1.75Skott på mål4
Tokushima VortisIwaki
7.7%Skottkonvertering12.5%
Tokushima VortisIwaki
49%Bollinnehav54%
Tokushima VortisIwaki
0.87xG för1.44
Tokushima VortisIwaki
1.68xG emot1.46
Tokushima VortisIwaki

Skottkvalitet

Tokushima Vortis: BalanseratIwaki: Balanserat
Tokushima VortisIwaki
Precision (skott på mål)27%33%
Chanskvalitet (xG per skott)0.130.12
Avslut (mål per skott på mål)0.290.38

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Tokushima Vortis är 33% bättre på: form senaste 5.

1 p / match - Tokushima Vortis · 0.75 p / match - Iwaki

Tokushima Vortis
LDLW
Resultatfördelning
25% V25% O50% F
Säsong (V-O-F)
1-1-2
1.00 p / match · målskillnad -2
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-2
1.00 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-1-0
Senaste 5 hemma
1-1-0
DW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.5Insläppta mål: 1.0xG: 0.87Motståndarens xG: 1.68BTTS: 25%Over 2.5: 25%
Iwaki
WLLL
Resultatfördelning
25% V0% O75% F
Säsong (V-O-F)
1-0-3
0.75 p / match · målskillnad -5
Senaste 5 (V-O-F)
1-0-3
0.75 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-0-2
Senaste 5 borta
0-0-2
LL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.5Insläppta mål: 2.8xG: 1.44Motståndarens xG: 1.46BTTS: 100%Over 2.5: 100%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Iwaki är 200% bättre på: gjorda mål per match.

0.5 mål / match - Tokushima Vortis · 1.5 mål / match - Iwaki

Tokushima Vortis är 175% bättre på: insläppta mål per match.

1 mål / match - Tokushima Vortis · 2.75 mål / match - Iwaki

Tokushima Vortiss målprofil: mycket stark

Tokushima Vortis gör mål i 50% av matcherna (2 av 4 matcher), medan Iwaki håller nollan i 0% (0 av 4 matcher).

Iwakis målprofil: mycket stark

Iwaki gör mål i 100% av matcherna (4 av 4 matcher), medan Tokushima Vortis håller nollan i 50% (2 av 4 matcher).

2Gjorda mål (säsong)6
Tokushima VortisIwaki
4Insläppta mål (säsong)11
Tokushima VortisIwaki
1.5Snittmål per match4.25
Tokushima VortisIwaki
2Gjorda mål (senaste 5)6
Tokushima VortisIwaki
4Insläppta mål (senaste 5)11
Tokushima VortisIwaki

Hur ofta gör laget minst...

50%1 mål100%
Tokushima VortisIwaki
0%2 mål50%
Tokushima VortisIwaki
0%3 mål0%
Tokushima VortisIwaki
0%4 mål0%
Tokushima VortisIwaki

Hur ofta släpper laget in minst...

50%1 mål100%
Tokushima VortisIwaki
50%2 mål75%
Tokushima VortisIwaki
0%3 mål75%
Tokushima VortisIwaki
0%4 mål25%
Tokushima VortisIwaki

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

25%BTTS i halvtid75%
Tokushima VortisIwaki
0%BTTS i båda halvlekarna25%
Tokushima VortisIwaki
0%Mål i båda halvlekarna25%
Tokushima VortisIwaki

BTTS och antal mål

25%Minst 3 mål och BTTS100%
Tokushima VortisIwaki
0%Minst 3 mål utan BTTS0%
Tokushima VortisIwaki
25%BTTS - senaste 5100%
Tokushima VortisIwaki

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

50%Minst 1 mål före paus75%
Tokushima VortisIwaki
25%Minst 2 mål före paus75%
Tokushima VortisIwaki
0%Minst 3 mål före paus25%
Tokushima VortisIwaki

2:a halvlek

75%Minst 1 mål efter paus100%
Tokushima VortisIwaki
0%Minst 2 mål efter paus75%
Tokushima VortisIwaki
0%Minst 3 mål efter paus50%
Tokushima VortisIwaki

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Tokushima Vortis - läge i halvtid
0% leder75% oavgjort25% ligger under
Iwaki - läge i halvtid
0% leder75% oavgjort25% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.75Poäng per match (1:a halvlek)0.75
Tokushima VortisIwaki
0.25Gjorda mål (1:a halvlek)0.75
Tokushima VortisIwaki
0.5Insläppta mål (1:a halvlek)1.25
Tokushima VortisIwaki
0.75Snittmål (1:a halvlek)2
Tokushima VortisIwaki
50%Hållen nolla före paus25%
Tokushima VortisIwaki
75%Utan mål före paus25%
Tokushima VortisIwaki

Efter paus (2:a halvlek)

1Poäng per match (2:a halvlek)0.75
Tokushima VortisIwaki
0.25Gjorda mål (2:a halvlek)0.75
Tokushima VortisIwaki
0.5Insläppta mål (2:a halvlek)1.5
Tokushima VortisIwaki
0.75Snittmål (2:a halvlek)2.25
Tokushima VortisIwaki
50%Hållen nolla efter paus0%
Tokushima VortisIwaki
75%Utan mål efter paus50%
Tokushima VortisIwaki

Tokushima Vortis - resultat andra halvlek

25% V25% O50% F
3
Halvtidspoäng
1
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
4
Poäng andra halvlek
-1
Målskillnad (2:a halvlek)
0.75
PPG före paus
Försvar efter paus0.0

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Iwaki - resultat andra halvlek

25% V0% O75% F
3
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
3
Poäng andra halvlek
-3
Målskillnad (2:a halvlek)
0.75
PPG före paus
Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Tokushima Vortis - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.751.00
Gjorda mål / match0.30.3
Insläppta mål / match0.50.5
Snittmål per match0.80.8
1 mål50%75%
2 mål25%0%
3 mål0%0%
Hållen nolla50%50%
Utan mål75%75%
Målskillnad-1-1
Halvtid: 0% leder - 75% oavgjort - 25% ligger under
2:a halvlek: 25% vunnen - 25% oavgjort - 50% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 25% - Totalt antal halvtidsmål: 1
Iwaki - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.750.75
Gjorda mål / match0.80.8
Insläppta mål / match1.31.5
Snittmål per match2.02.3
1 mål75%100%
2 mål75%75%
3 mål25%50%
Hållen nolla25%0%
Utan mål25%50%
Målskillnad-2-3
Halvtid: 0% leder - 75% oavgjort - 25% ligger under
2:a halvlek: 25% vunnen - 0% oavgjort - 75% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 75% - Totalt antal halvtidsmål: 3

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Tokushima Vortis
GjordaInsläppta
0
2
0-15
0
0
16-30
1
0
31-45
0
1
46-60
1
0
61-75
0
1
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (1 goal). Släpper in mest i 0-15 (2). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

Iwaki
GjordaInsläppta
1
3
0-15
1
0
16-30
1
2
31-45
3
2
46-60
0
3
61-75
0
1
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (3 goals). Släpper in mest i 0-15 (3). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.88
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.6 : 1.3
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
106%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
63%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-48%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
50%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Tokushima Vortis

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.81
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.31
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+1.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.37
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.68
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
31%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
91%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
0.0
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
0%

Iwaki

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.02
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-1.23
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.2 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.06
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-1.29
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
136%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
171%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
0.0
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 17% under den första kvarten.
0%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (J2 League).

Lagen vs ligan

Tokushima VortisLigaIwaki
Snittmål per match▼ 1.502.71▲ 4.25
Båda lagen gjorde mål▼ 25%44%▲ 100%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 25%51%▲ 100%
Hållna nollor▲ 50%33%▼ 0%
Mål före paus▼ 50%71%▲ 75%
Mål efter paus▼ 75%83%▲ 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.71
Snittmål per match
44%
Båda lagen gjorde mål
51%
Minst 3 mål (Over 2.5)
33%
Hållna nollor
1.61
Hemmamål / match
1.10
Bortamål / match
+46%
Hemmafördel i anfall
+32%
Hemmafördel i försvar
+27%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
71%
1 mål
39%
2 mål
12%
3 mål
7%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
83%
1 mål
39%
2 mål
20%
3 mål
0%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. Tokushima VortisGult kortKen Iwao
  2. Tokushima VortisMålDaiki Watari
  3. Tokushima VortisGult kortMalcolm Tsuyoshi Moyo
  4. Tokushima VortisByteIn: Yukihito KajiyaUt: Daiki Watari
  5. IwakiGult kortKaito Fujii
  6. IwakiByteIn: Kanta TanakaUt: Yutaka Michiwaki
  7. Tokushima VortisGult kortThonny Anderson da Silva Carvalho

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (2): Tokushima Vortis 0 - 1 - 1 Iwaki. Malgenomsnitt 1.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

Tokushima Vortis
0 : 1
Iwaki SC
Iwaki SC
1 : 1
Tokushima Vortis

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Tokushima Vortis - Iwaki?

J2 League-matchen slutade Tokushima Vortis 1:0 Iwaki. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Tokushima Vortis och Iwaki ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Tokushima Vortis 0, Iwaki 1 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 1,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför Tokushima Vortis - Iwaki?

Tokushima Vortis gör i snitt 0,50 mål per match och Iwaki 1,50. Snittet i J2 League är 2,71 mål, med Over 2.5 i 51% av matcherna. Båda lagen gör mål i 25% av Tokushima Vortiss matcher och 100% av Iwakis.

I vilken form är Tokushima Vortis och Iwaki?

De senaste 5 matcherna har Tokushima Vortis facit 1-1-2 (1,00 poäng per match) och Iwaki 1-0-3 (0,75 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Tokushima Vortis - Iwaki?

Den statistiska bakgrunden till Tokushima Vortis - Iwaki — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.