Japan - J1 LeagueAjinomoto StadiumData uppdaterad 15 oktober 2026

Tokyo Verdy - Tokyo: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Tokyo Verdy - Tokyo: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Tokyo Verdy möter Tokyo i J1 League (Japan). Matchen är planerad till 17 oktober 2026. Arena: Ajinomoto Stadium.

Aktuell form

Tokyo Verdy: 0-2-3, 0.40 poäng/match. Tokyo: 4-1-0, 2.60 poäng/match.

Målstatistik

Tokyo Verdy gör 0.44 och släpper in 1.56 mål per match. Tokyo gör 1.89 och släpper in 0.89. Ligans snitt: 2.91 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Tokyo Verdy 44%, Tokyo 33%. Over 2.5: Tokyo Verdy 22%, Tokyo 44%. Liganivå: BTTS 59%, Over 2.5 53%.

xG, skott och stil

Tokyo har högre xG: 1.67 mot 1.00. Tokyo Verdy: 9.4 skott per match, Tokyo: 15.2.

Matchhalvor

Tokyo Verdy: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.33. Tokyo: leder i paus 22%, mål i andra halvlek 1.33.

Mål per minut

Tokyo Verdy: 0-15 (1 mal). Tokyo: 61-75 (6 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

J1 League: 2.91 mål per match, BTTS 59%, Over 2.5 53%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-1-1. Målsnitt 2.50, BTTS 50%.

Fore matchen

1X2-odds

(5.23)
(3.76)
(1.69)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

0.44Gjorda mål / match1.89
Tokyo VerdyTokyo
1.56Insläppta mål / match0.89
Tokyo VerdyTokyo
43%Genomsnittligt bollinnehav51%
Tokyo VerdyTokyo
2.33Skott på mål / match4.78
Tokyo VerdyTokyo

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

9.44Skott per match15.22
Tokyo VerdyTokyo
2.33Skott på mål4.78
Tokyo VerdyTokyo
4.7%Skottkonvertering12.4%
Tokyo VerdyTokyo
43%Bollinnehav51%
Tokyo VerdyTokyo
1xG för1.67
Tokyo VerdyTokyo
1.7xG emot1.2
Tokyo VerdyTokyo

Skottkvalitet

Tokyo Verdy: BalanseratTokyo: Offensivt
Tokyo VerdyTokyo
Precision (skott på mål)25%31%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.190.40

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Tokyo är 550% bättre på: form senaste 5.

0.4 p / match - Tokyo Verdy · 2.6 p / match - Tokyo

Tokyo Verdy
LDDLL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
0% V44% O56% F
Säsong (V-O-F)
0-4-5
0.44 p / match · målskillnad -10
Senaste 5 (V-O-F)
0-2-3
0.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
0-2-4
Senaste 5 hemma
0-1-4
LLLDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.4Insläppta mål: 1.6xG: 1.09Motståndarens xG: 1.52BTTS: 40%Over 2.5: 20%
Tokyo
DWWWW
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
67% V22% O11% F
Säsong (V-O-F)
6-2-1
2.22 p / match · målskillnad +9
Senaste 5 (V-O-F)
4-1-0
2.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-2-0
Senaste 5 borta
2-2-0
DWDW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.8Insläppta mål: 0.2xG: 1.70Motståndarens xG: 1.17BTTS: 20%Over 2.5: 20%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Tokyo är 330% bättre på: gjorda mål per match.

0.44 mål / match - Tokyo Verdy · 1.89 mål / match - Tokyo

Tokyo är 75% bättre på: insläppta mål per match.

1.56 mål / match - Tokyo Verdy · 0.89 mål / match - Tokyo

Tokyo Verdys målprofil: mer krävande

Tokyo Verdy gör mål i 44% av matcherna (4 av 9 matcher), medan Tokyo håller nollan i 67% (6 av 9 matcher).

Tokyos målprofil: mycket stark

Tokyo gör mål i 100% av matcherna (9 av 9 matcher), medan Tokyo Verdy håller nollan i 22% (2 av 9 matcher).

4Gjorda mål (säsong)17
Tokyo VerdyTokyo
14Insläppta mål (säsong)8
Tokyo VerdyTokyo
2Snittmål per match2.78
Tokyo VerdyTokyo
2Gjorda mål (senaste 5)9
Tokyo VerdyTokyo
8Insläppta mål (senaste 5)1
Tokyo VerdyTokyo

Hur ofta gör laget minst...

44%1 mål100%
Tokyo VerdyTokyo
0%2 mål67%
Tokyo VerdyTokyo
0%3 mål22%
Tokyo VerdyTokyo
0%4 mål0%
Tokyo VerdyTokyo

Hur ofta släpper laget in minst...

78%1 mål33%
Tokyo VerdyTokyo
56%2 mål22%
Tokyo VerdyTokyo
22%3 mål11%
Tokyo VerdyTokyo
0%4 mål11%
Tokyo VerdyTokyo

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

11%BTTS i halvtid22%
Tokyo VerdyTokyo
0%BTTS i båda halvlekarna11%
Tokyo VerdyTokyo
0%Mål i båda halvlekarna33%
Tokyo VerdyTokyo

BTTS och antal mål

22%Minst 3 mål och BTTS22%
Tokyo VerdyTokyo
0%Minst 3 mål utan BTTS22%
Tokyo VerdyTokyo
40%BTTS - senaste 520%
Tokyo VerdyTokyo

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

44%Minst 1 mål före paus44%
Tokyo VerdyTokyo
22%Minst 2 mål före paus33%
Tokyo VerdyTokyo
11%Minst 3 mål före paus11%
Tokyo VerdyTokyo

2:a halvlek

78%Minst 1 mål efter paus100%
Tokyo VerdyTokyo
44%Minst 2 mål efter paus67%
Tokyo VerdyTokyo
0%Minst 3 mål efter paus22%
Tokyo VerdyTokyo

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Tokyo är 99% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.67 p / match - Tokyo Verdy · 1.33 p / match - Tokyo

Tokyo Verdy - läge i halvtid
0% leder67% oavgjort33% ligger under
Tokyo - läge i halvtid
22% leder67% oavgjort11% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.67Poäng per match (1:a halvlek)1.33
Tokyo VerdyTokyo
0.11Gjorda mål (1:a halvlek)0.56
Tokyo VerdyTokyo
0.67Insläppta mål (1:a halvlek)0.33
Tokyo VerdyTokyo
0.78Snittmål (1:a halvlek)0.89
Tokyo VerdyTokyo
56%Hållen nolla före paus78%
Tokyo VerdyTokyo
89%Utan mål före paus56%
Tokyo VerdyTokyo

Efter paus (2:a halvlek)

0.78Poäng per match (2:a halvlek)2.22
Tokyo VerdyTokyo
0.33Gjorda mål (2:a halvlek)1.33
Tokyo VerdyTokyo
0.89Insläppta mål (2:a halvlek)0.56
Tokyo VerdyTokyo
1.22Snittmål (2:a halvlek)1.89
Tokyo VerdyTokyo
33%Hållen nolla efter paus67%
Tokyo VerdyTokyo
67%Utan mål efter paus11%
Tokyo VerdyTokyo

Tokyo Verdy - resultat andra halvlek

11% V44% O44% F
6
Halvtidspoäng
1
Halvtidsmål
-5
Målskillnad (1:a halvlek)
7
Poäng andra halvlek
-5
Målskillnad (2:a halvlek)
0.67
PPG före paus
Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Tokyo - resultat andra halvlek

67% V22% O11% F
12
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
+2
Målskillnad (1:a halvlek)
20
Poäng andra halvlek
+7
Målskillnad (2:a halvlek)
1.33
PPG före paus
Håller ledningen305%

Leder i halvtid i 22% av matcherna och vinner 67%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Tokyo Verdy - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.601.00
Gjorda mål / match0.00.4
Insläppta mål / match0.80.8
Snittmål per match0.81.2
1 mål40%80%
2 mål20%40%
3 mål20%0%
Hållen nolla60%40%
Utan mål100%60%
Målskillnad-4-2
Halvtid: 0% leder - 60% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 40% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0
Tokyo - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.402.60
Gjorda mål / match0.21.6
Insläppta mål / match0.00.2
Snittmål per match0.21.8
1 mål20%100%
2 mål0%60%
3 mål0%20%
Hållen nolla100%80%
Utan mål80%0%
Målskillnad+1+7
Halvtid: 20% leder - 80% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 80% vunnen - 20% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 1

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Tokyo Verdy
GjordaInsläppta
1
1
0-15
0
2
16-30
0
3
31-45
1
5
46-60
1
1
61-75
1
2
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (1 goal). Släpper in mest i 46-60 (5). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

Tokyo
GjordaInsläppta
1
0
0-15
0
1
16-30
4
2
31-45
4
2
46-60
6
1
61-75
2
2
76-90

Farligast i minuterna 61-75 (6 goals). Släpper in mest i 31-45 (2). Slutfasbalans (76-90): 0.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.39
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
0.7 : 1.7
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
82%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
39%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+5%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
44%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Tokyo Verdy

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.70
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.42
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+2.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.56
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.14
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
28%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
116%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.04
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 25% under den första kvarten.
25%

Tokyo

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.47
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.53
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-2.1 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.22
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.31
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
141%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
57%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.38
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.8
Sena mål
12% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 6% under den första kvarten.
12%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (J1 League).

Lagen vs ligan

Tokyo VerdyLigaTokyo
Snittmål per match▼ 2.002.91▼ 2.78
Båda lagen gjorde mål▼ 44%59%▼ 33%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 22%53%▼ 44%
Hållna nollor• 22%23%▲ 67%
Mål före paus▼ 44%68%▼ 44%
Mål efter paus▼ 78%88%▲ 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.91
Snittmål per match
59%
Båda lagen gjorde mål
53%
Minst 3 mål (Over 2.5)
23%
Hållna nollor
1.57
Hemmamål / match
1.34
Bortamål / match
+17%
Hemmafördel i anfall
+15%
Hemmafördel i försvar
+13%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
68%
1 mål
36%
2 mål
11%
3 mål
1%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
88%
1 mål
49%
2 mål
23%
3 mål
10%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (2): Tokyo Verdy 0 - 1 - 1 Tokyo. Malgenomsnitt 2.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

FC Tokyo
1 : 0
Tokyo Verdy
Tokyo Verdy
2 : 2
FC Tokyo

Vanliga frågor

När spelar Tokyo Verdy och Tokyo?

Tokyo Verdy möter Tokyo den 17 oktober 2026 i J1 League på Ajinomoto Stadium. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan Tokyo Verdy och Tokyo ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Tokyo Verdy 0, Tokyo 1 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför Tokyo Verdy - Tokyo?

Tokyo Verdy gör i snitt 0,44 mål per match och Tokyo 1,89. Snittet i J1 League är 2,91 mål, med Over 2.5 i 53% av matcherna. Båda lagen gör mål i 44% av Tokyo Verdys matcher och 33% av Tokyos.

I vilken form är Tokyo Verdy och Tokyo?

De senaste 5 matcherna har Tokyo Verdy facit 0-2-3 (0,40 poäng per match) och Tokyo 4-1-0 (2,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Tokyo Verdy - Tokyo?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.