Frankrike - Ligue 1Stadium de ToulouseData uppdaterad 03 november 2026

Toulouse - Strasbourg: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Toulouse - Strasbourg: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Toulouse möter Strasbourg i Ligue 1 (Frankrike). Matchen är planerad till 6 november 2026. Arena: Stadium de Toulouse.

Aktuell form

Toulouse: 2-2-1, 1.60 poäng/match. Strasbourg: 1-0-4, 0.60 poäng/match.

Målstatistik

Toulouse gör 1.33 och släpper in 1.44 mål per match. Strasbourg gör 1.89 och släpper in 2.11. Ligans snitt: 3.05 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Toulouse 44%, Strasbourg 78%. Over 2.5: Toulouse 56%, Strasbourg 89%. Liganivå: BTTS 61%, Over 2.5 60%.

xG, skott och stil

Toulouse har högre xG: 1.48 mot 1.43. Toulouse: 12.9 skott per match, Strasbourg: 13.0.

Matchhalvor

Toulouse: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 1.22. Strasbourg: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 1.33.

Mål per minut

Toulouse: 46-60 (7 mal). Strasbourg: 76-90+ (7 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Ligue 1: 3.05 mål per match, BTTS 61%, Over 2.5 60%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 2-0-0. Målsnitt 2.00, BTTS 50%.

Fore matchen

1X2-odds

(2.04)
(3.97)
(3.68)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

ToulouseStrasbourg
1.33Gjorda mål / match1.89
ToulouseStrasbourg
1.44Insläppta mål / match2.11
ToulouseStrasbourg
52%Genomsnittligt bollinnehav48%
ToulouseStrasbourg
4.67Skott på mål / match5
ToulouseStrasbourg

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

12.89Skott per match13
ToulouseStrasbourg
4.67Skott på mål5
ToulouseStrasbourg
10.3%Skottkonvertering14.5%
ToulouseStrasbourg
52%Bollinnehav48%
ToulouseStrasbourg
1.48xG för1.43
ToulouseStrasbourg
1.43xG emot1.73
ToulouseStrasbourg

Skottkvalitet

Toulouse: BalanseratStrasbourg: Effektiva avslut
ToulouseStrasbourg
Precision (skott på mål)36%38%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.280.38

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Toulouse är 167% bättre på: form senaste 5.

1.6 p / match - Toulouse · 0.6 p / match - Strasbourg

Toulouse
WDWDL
Resultatfördelning
22% V44% O33% F
Säsong (V-O-F)
2-4-3
1.11 p / match · målskillnad -1
Senaste 5 (V-O-F)
2-2-1
1.60 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-1-2
Senaste 5 hemma
1-1-2
LLWD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 1.2xG: 1.37Motståndarens xG: 1.37BTTS: 40%Over 2.5: 60%
Strasbourg
LLLLW
Resultatfördelning
33% V11% O56% F
Säsong (V-O-F)
3-1-5
1.11 p / match · målskillnad -2
Senaste 5 (V-O-F)
1-0-4
0.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-0-4
Senaste 5 borta
1-0-4
LWLLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 2.2xG: 1.36Motståndarens xG: 1.57BTTS: 80%Over 2.5: 100%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Strasbourg är 42% bättre på: gjorda mål per match.

1.33 mål / match - Toulouse · 1.89 mål / match - Strasbourg

Toulouse är 47% bättre på: insläppta mål per match.

1.44 mål / match - Toulouse · 2.11 mål / match - Strasbourg

Toulouses målprofil: mycket stark

Toulouse gör mål i 56% av matcherna (5 av 9 matcher), medan Strasbourg håller nollan i 0% (0 av 9 matcher).

Strasbourgs målprofil: mycket stark

Strasbourg gör mål i 78% av matcherna (7 av 9 matcher), medan Toulouse håller nollan i 22% (2 av 9 matcher).

12Gjorda mål (säsong)17
ToulouseStrasbourg
13Insläppta mål (säsong)19
ToulouseStrasbourg
2.78Snittmål per match4
ToulouseStrasbourg
8Gjorda mål (senaste 5)8
ToulouseStrasbourg
6Insläppta mål (senaste 5)11
ToulouseStrasbourg

Hur ofta gör laget minst...

56%1 mål78%
ToulouseStrasbourg
56%2 mål33%
ToulouseStrasbourg
22%3 mål22%
ToulouseStrasbourg
0%4 mål22%
ToulouseStrasbourg

Hur ofta släpper laget in minst...

78%1 mål100%
ToulouseStrasbourg
67%2 mål67%
ToulouseStrasbourg
0%3 mål33%
ToulouseStrasbourg
0%4 mål11%
ToulouseStrasbourg

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

11%BTTS i halvtid22%
ToulouseStrasbourg
11%BTTS i båda halvlekarna11%
ToulouseStrasbourg
11%Mål i båda halvlekarna22%
ToulouseStrasbourg

BTTS och antal mål

44%Minst 3 mål och BTTS67%
ToulouseStrasbourg
11%Minst 3 mål utan BTTS22%
ToulouseStrasbourg
40%BTTS - senaste 580%
ToulouseStrasbourg

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

44%Minst 1 mål före paus78%
ToulouseStrasbourg
44%Minst 2 mål före paus33%
ToulouseStrasbourg
0%Minst 3 mål före paus11%
ToulouseStrasbourg

2:a halvlek

78%Minst 1 mål efter paus100%
ToulouseStrasbourg
67%Minst 2 mål efter paus78%
ToulouseStrasbourg
22%Minst 3 mål efter paus44%
ToulouseStrasbourg

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Strasbourg är 99% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.67 p / match - Toulouse · 1.33 p / match - Strasbourg

Toulouse - läge i halvtid
0% leder67% oavgjort33% ligger under
Strasbourg - läge i halvtid
33% leder33% oavgjort33% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.67Poäng per match (1:a halvlek)1.33
ToulouseStrasbourg
0.11Gjorda mål (1:a halvlek)0.56
ToulouseStrasbourg
0.78Insläppta mål (1:a halvlek)0.67
ToulouseStrasbourg
0.89Snittmål (1:a halvlek)1.22
ToulouseStrasbourg
56%Hållen nolla före paus44%
ToulouseStrasbourg
89%Utan mål före paus56%
ToulouseStrasbourg

Efter paus (2:a halvlek)

1.67Poäng per match (2:a halvlek)1.22
ToulouseStrasbourg
1.22Gjorda mål (2:a halvlek)1.33
ToulouseStrasbourg
0.67Insläppta mål (2:a halvlek)1.44
ToulouseStrasbourg
1.89Snittmål (2:a halvlek)2.78
ToulouseStrasbourg
56%Hållen nolla efter paus11%
ToulouseStrasbourg
44%Utan mål efter paus44%
ToulouseStrasbourg

Toulouse - resultat andra halvlek

44% V33% O22% F
6
Halvtidspoäng
1
Halvtidsmål
-6
Målskillnad (1:a halvlek)
15
Poäng andra halvlek
+5
Målskillnad (2:a halvlek)
0.67
PPG före paus
Försvar efter paus-0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Strasbourg - resultat andra halvlek

33% V22% O44% F
12
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
11
Poäng andra halvlek
-1
Målskillnad (2:a halvlek)
1.33
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.8

Släpper in 0.8 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Toulouse - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.602.20
Gjorda mål / match0.01.6
Insläppta mål / match0.80.4
Snittmål per match0.82.0
1 mål40%60%
2 mål40%60%
3 mål0%40%
Hållen nolla60%80%
Utan mål100%40%
Målskillnad-4+6
Halvtid: 0% leder - 60% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 40% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 0
Strasbourg - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.400.80
Gjorda mål / match0.61.0
Insläppta mål / match0.81.4
Snittmål per match1.42.4
1 mål100%100%
2 mål40%60%
3 mål0%40%
Hållen nolla40%0%
Utan mål40%60%
Målskillnad-1-2
Halvtid: 40% leder - 20% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 20% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 3

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Toulouse
GjordaInsläppta
1
1
0-15
0
3
16-30
0
3
31-45
7
0
46-60
2
3
61-75
2
3
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (7 goals). Släpper in mest i 16-30 (3). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

Strasbourg
GjordaInsläppta
0
1
0-15
1
1
16-30
4
4
31-45
4
2
46-60
1
4
61-75
7
7
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (7 goals). Släpper in mest i 76-90 (7). Slutfasbalans (76-90): 0.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.38
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.7 : 1.7
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
111%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
61%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-41%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
44%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
10%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 10 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Toulouse

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.05
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.16
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-2.4 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.15
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.01
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
77%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
108%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.49
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+1.1
Sena mål
17% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 8% under den första kvarten.
17%

Strasbourg

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.30
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.08
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-2.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.46
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.38
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
142%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
122%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.51
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.8
Sena mål
41% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
41%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Ligue 1).

Lagen vs ligan

ToulouseLigaStrasbourg
Snittmål per match▼ 2.783.05▲ 4.00
Båda lagen gjorde mål▼ 44%61%▲ 78%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 56%60%▲ 89%
Hållna nollor• 22%23%▼ 0%
Mål före paus▼ 44%71%▲ 78%
Mål efter paus▼ 78%83%▲ 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.05
Snittmål per match
61%
Båda lagen gjorde mål
60%
Minst 3 mål (Over 2.5)
23%
Hållna nollor
1.73
Hemmamål / match
1.33
Bortamål / match
+30%
Hemmafördel i anfall
+23%
Hemmafördel i försvar
+21%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
71%
1 mål
36%
2 mål
16%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
83%
1 mål
57%
2 mål
21%
3 mål
10%
4 mål

Inbordes moten

Senaste moten (2): Toulouse 2 - 0 - 0 Strasbourg. Malgenomsnitt 2.00, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

Vanliga frågor

När spelar Toulouse och Strasbourg?

Toulouse möter Strasbourg den 6 november 2026 i Ligue 1 på Stadium de Toulouse. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Hur ser inbördes möten mellan Toulouse och Strasbourg ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Toulouse 2, Strasbourg 0 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,00 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför Toulouse - Strasbourg?

Toulouse gör i snitt 1,33 mål per match och Strasbourg 1,89. Snittet i Ligue 1 är 3,05 mål, med Over 2.5 i 60% av matcherna. Båda lagen gör mål i 44% av Toulouses matcher och 78% av Strasbourgs.

I vilken form är Toulouse och Strasbourg?

De senaste 5 matcherna har Toulouse facit 2-2-1 (1,60 poäng per match) och Strasbourg 1-0-4 (0,60 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Toulouse - Strasbourg?

Den statistiska bakgrunden till Toulouse - Strasbourg — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.