Polen - 3 Liga Group 2Data uppdaterad 22 oktober 2026

Unia Swarzędz - Lech Poznań II: matchstatistik

Unia Swarzędz - Lech Poznań II: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Unia Swarzędz mötte Lech Poznań II i 3 Liga Group 2 (Polen). Matchen spelades den 4 september 2026. Slutresultat: 1:1.

Aktuell form

Unia Swarzędz: 1-0-4, 0.60 poäng/match. Lech Poznań II: 2-1-2, 1.40 poäng/match.

Målstatistik

Unia Swarzędz gör 1.00 och släpper in 1.83 mål per match. Lech Poznań II gör 2.33 och släpper in 2.17. Ligans snitt: 3.69 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Unia Swarzędz 33%, Lech Poznań II 83%. Over 2.5: Unia Swarzędz 50%, Lech Poznań II 67%. Liganivå: BTTS 72%, Over 2.5 65%.

xG, skott och stil

Lech Poznań II har högre xG: 2.23 mot 1.91. Unia Swarzędz: 18.2 skott per match, Lech Poznań II: 15.7.

Matchhalvor

Unia Swarzędz: leder i paus 17%, mål i andra halvlek 0.67. Lech Poznań II: leder i paus 67%, mål i andra halvlek 0.50.

Mål per minut

Unia Swarzędz: 16-30 (2 mal). Lech Poznań II: 0-15 (4 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

3 Liga Group 2: 3.69 mål per match, BTTS 72%, Over 2.5 65%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-0-2. Målsnitt 3.50, BTTS 50%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Lech Poznań II har ett klart bättre säsongsfacit: laget har gjort 14 mål på 6 matcher, medan Unia Swarzędz endast har gjort 6, varav bara 3 på de fem senaste matcherna. Hemmalaget har förlorat 4 av sina 5 senaste matcher samt båda tidigare hemmamatcherna, utan att göra ett enda mål på hemmaplan trots ett högt genomsnittligt xG på 2,36. Lechs reservlag vinner 67% av sina bortamatcher, gör i genomsnitt 3,33 mål och har ännu inte lämnat planen utan att näta. Gästerna är långt ifrån defensivt stabila, eftersom de i genomsnitt släpper in 2,67 mål på bortaplan vid ett xG mot på 1,92, men Unias offensiva svaghet begränsar avsevärt deras möjligheter att utnyttja dessa problem. Med ett liknande antal skott på mål per match – 8,5 för Lech och 8 för Unia – talar gästernas högre effektivitet och bättre aktuella poängskörd för en bortaseger.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Tipset på Båda lagen gör mål (BLGM) stöds framför allt av Lech Poznań II:s profil: i gästernas matcher gjorde båda lagen mål i 100 % av säsongens matcher och i 80 % av de fem senaste. Inget av lagen har heller gått mållöst från en match, och Lech II har inte hållit nollan en enda gång samt släpper i genomsnitt in 2,67 mål per match. Unia har bara gjort 0,6 mål per match under de fem senaste omgångarna och hade BLGM i endast 20 % av matcherna, vilket sänker tillförlitligheten i tipset avsevärt. Lagets offensiva potential är dock fortfarande högre än resultaten antyder, eftersom det genomsnittliga xG-värdet är 1,91, medan Lech II:s försvar i genomsnitt tillåter 1,94 xG. Gästerna gör i genomsnitt 3,33 mål och Unia släpper in 1,67, därför är ett mål från Lech II mycket sannolikt, samtidigt som gästernas svaga försvar ger hemmalaget en realistisk chans att svara.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Det starkaste valet är Över 1.5 mål, eftersom Lech Poznań II gör i genomsnitt 3.33 mål, medan Unia Swarzędz släpper in 1.67 mål per match. Båda lagen skapar många chanser: det genomsnittliga xG uppgår till 2.26 för Unia och 2.19 för Lech, med identiska 19 skott per match för vardera laget. Bortalaget har inte hållit nollan en enda gång och har överskridit gränsen på 1.5 mål i varje match, medan Unia har gjort det i 67% av matcherna. Även de aktuella resultaten pekar mot en öppen match, eftersom Lech i sina fem senaste matcher i genomsnitt släppte in 2.2 mål och Unia 1.8. Även linan på 2.5 mål har tydliga grunder, men Över 1.5 mål ger en betydligt större säkerhetsmarginal med en prognos på 3.35 mål.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Lech Poznań II har en tydlig fördel i de fem senaste första halvlekarna: laget ledde i 60 % av dem, medan Unia Swarzędz låg under i halvtid i 80 %. Bortalaget gjorde i genomsnitt 1,6 mål före paus, jämfört med endast 0,2 för hemmalaget, vilket starkt stödjer scenariot att de tar ledningen redan efter 45 minuter. Under hela säsongen gör Lech II i genomsnitt 3,33 mål per match, jämfört med Unias 1,33, och vinner dessutom 67 % av matcherna mot hemmalagets 33 %. Unia är dessutom i svag form, har förlorat 4 av de 5 senaste matcherna och släppte under denna period in i genomsnitt 1,8 mål. Även om Lech II tillåter motståndarna att skapa chanser och släpper in i genomsnitt 2,67 mål per match, talar lagets högre effektivitet framför mål, 18 % jämfört med 7 %, för att de behåller ledningen fram till slutsignalen.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

1 : 1
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

38Bollinnehav (%)62
Unia SwarzędzLech Poznań II
13Skott8
Unia SwarzędzLech Poznań II
8Skott pa mal4
Unia SwarzędzLech Poznań II
1.66xG1.11
Unia SwarzędzLech Poznań II
9Horner3
Unia SwarzędzLech Poznań II
38Farliga anfall43
Unia SwarzędzLech Poznań II
0Regelbrott0
Unia SwarzędzLech Poznań II
0Kort0
Unia SwarzędzLech Poznań II

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Unia SwarzędzLech Poznań II
1Gjorda mål / match2.33
Unia SwarzędzLech Poznań II
1.83Insläppta mål / match2.17
Unia SwarzędzLech Poznań II
54%Genomsnittligt bollinnehav46%
Unia SwarzędzLech Poznań II
6.33Skott på mål / match6.83
Unia SwarzędzLech Poznań II

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

18.17Skott per match15.67
Unia SwarzędzLech Poznań II
6.33Skott på mål6.83
Unia SwarzędzLech Poznań II
5.5%Skottkonvertering14.9%
Unia SwarzędzLech Poznań II
54%Bollinnehav46%
Unia SwarzędzLech Poznań II
1.91xG för2.23
Unia SwarzędzLech Poznań II
1.41xG emot1.75
Unia SwarzędzLech Poznań II

Skottkvalitet

Unia Swarzędz: OffensivtLech Poznań II: Kontringsstarkt
Unia SwarzędzLech Poznań II
Precision (skott på mål)35%44%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.14
Avslut (mål per skott på mål)0.160.34

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Lech Poznań II är 133% bättre på: form senaste 5.

0.6 p / match - Unia Swarzędz · 1.4 p / match - Lech Poznań II

Unia Swarzędz
LLWLL
Resultatfördelning
33% V0% O67% F
Säsong (V-O-F)
2-0-4
1.00 p / match · målskillnad -5
Senaste 5 (V-O-F)
1-0-4
0.60 p / match
Facit hemma (V-O-F)
0-0-2
Senaste 5 hemma
0-0-2
LL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.6Insläppta mål: 1.8xG: 1.91Motståndarens xG: 1.49BTTS: 20%Over 2.5: 40%
Lech Poznań II
DLWWL
Resultatfördelning
50% V17% O33% F
Säsong (V-O-F)
3-1-2
1.67 p / match · målskillnad +1
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-0-1
Senaste 5 borta
2-0-1
WLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.8Insläppta mål: 2.2xG: 2.17Motståndarens xG: 1.94BTTS: 80%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Lech Poznań II är 133% bättre på: gjorda mål per match.

1 mål / match - Unia Swarzędz · 2.33 mål / match - Lech Poznań II

Unia Swarzędz är 19% bättre på: insläppta mål per match.

1.83 mål / match - Unia Swarzędz · 2.17 mål / match - Lech Poznań II

Unia Swarzędzs målprofil: ojämn

Unia Swarzędz gör mål i 33% av matcherna (2 av 6 matcher), medan Lech Poznań II håller nollan i 17% (1 av 6 matcher).

Lech Poznań IIs målprofil: mycket stark

Lech Poznań II gör mål i 100% av matcherna (6 av 6 matcher), medan Unia Swarzędz håller nollan i 0% (0 av 6 matcher).

6Gjorda mål (säsong)14
Unia SwarzędzLech Poznań II
11Insläppta mål (säsong)13
Unia SwarzędzLech Poznań II
2.83Snittmål per match4.5
Unia SwarzędzLech Poznań II
3Gjorda mål (senaste 5)9
Unia SwarzędzLech Poznań II
9Insläppta mål (senaste 5)11
Unia SwarzędzLech Poznań II

Hur ofta gör laget minst...

33%1 mål100%
Unia SwarzędzLech Poznań II
33%2 mål67%
Unia SwarzędzLech Poznań II
33%3 mål33%
Unia SwarzędzLech Poznań II
0%4 mål17%
Unia SwarzędzLech Poznań II

Hur ofta släpper laget in minst...

100%1 mål83%
Unia SwarzędzLech Poznań II
67%2 mål67%
Unia SwarzędzLech Poznań II
17%3 mål33%
Unia SwarzędzLech Poznań II
0%4 mål33%
Unia SwarzędzLech Poznań II

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

72%
Ligasnitt

Målmönster

17%BTTS i halvtid67%
Unia SwarzędzLech Poznań II
0%BTTS i båda halvlekarna33%
Unia SwarzędzLech Poznań II
33%Mål i båda halvlekarna33%
Unia SwarzędzLech Poznań II

BTTS och antal mål

33%Minst 3 mål och BTTS67%
Unia SwarzędzLech Poznań II
17%Minst 3 mål utan BTTS0%
Unia SwarzędzLech Poznań II
20%BTTS - senaste 580%
Unia SwarzędzLech Poznań II

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

83%Minst 1 mål före paus100%
Unia SwarzędzLech Poznań II
17%Minst 2 mål före paus83%
Unia SwarzędzLech Poznań II
17%Minst 3 mål före paus50%
Unia SwarzędzLech Poznań II

2:a halvlek

67%Minst 1 mål efter paus50%
Unia SwarzędzLech Poznań II
67%Minst 2 mål efter paus50%
Unia SwarzędzLech Poznań II
17%Minst 3 mål efter paus33%
Unia SwarzędzLech Poznań II

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Lech Poznań II är 224% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

0.67 p / match - Unia Swarzędz · 2.17 p / match - Lech Poznań II

Unia Swarzędz - läge i halvtid
17% leder17% oavgjort67% ligger under
Lech Poznań II - läge i halvtid
67% leder17% oavgjort17% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

0.67Poäng per match (1:a halvlek)2.17
Unia SwarzędzLech Poznań II
0.33Gjorda mål (1:a halvlek)1.83
Unia SwarzędzLech Poznań II
0.83Insläppta mål (1:a halvlek)1.17
Unia SwarzędzLech Poznań II
1.17Snittmål (1:a halvlek)3
Unia SwarzędzLech Poznań II
33%Hållen nolla före paus33%
Unia SwarzędzLech Poznań II
67%Utan mål före paus0%
Unia SwarzędzLech Poznań II

Efter paus (2:a halvlek)

1Poäng per match (2:a halvlek)1.17
Unia SwarzędzLech Poznań II
0.67Gjorda mål (2:a halvlek)0.5
Unia SwarzędzLech Poznań II
1Insläppta mål (2:a halvlek)1
Unia SwarzędzLech Poznań II
1.67Snittmål (2:a halvlek)1.5
Unia SwarzędzLech Poznań II
50%Hållen nolla efter paus50%
Unia SwarzędzLech Poznań II
67%Utan mål efter paus67%
Unia SwarzędzLech Poznań II

Unia Swarzędz - resultat andra halvlek

17% V50% O33% F
4
Halvtidspoäng
2
Halvtidsmål
-3
Målskillnad (1:a halvlek)
6
Poäng andra halvlek
-2
Målskillnad (2:a halvlek)
0.67
PPG före paus
Håller ledningen194%

Leder i halvtid i 17% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Lech Poznań II - resultat andra halvlek

17% V67% O17% F
13
Halvtidspoäng
11
Halvtidsmål
+4
Målskillnad (1:a halvlek)
7
Poäng andra halvlek
-3
Målskillnad (2:a halvlek)
2.17
PPG före paus
Håller ledningen75%

Leder i halvtid i 67% av matcherna och vinner 50%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus-0.2

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Unia Swarzędz - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.201.00
Gjorda mål / match0.20.4
Insläppta mål / match1.00.8
Snittmål per match1.21.2
1 mål80%60%
2 mål20%60%
3 mål20%0%
Hållen nolla20%60%
Utan mål80%80%
Målskillnad-4-2
Halvtid: 0% leder - 20% oavgjort - 80% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 40% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 1
Lech Poznań II - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.000.80
Gjorda mål / match1.60.2
Insläppta mål / match1.21.0
Snittmål per match2.81.2
1 mål100%40%
2 mål80%40%
3 mål40%20%
Hållen nolla40%60%
Utan mål0%80%
Målskillnad+2-4
Halvtid: 60% leder - 20% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 80% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 60% - Totalt antal halvtidsmål: 8

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Unia Swarzędz
GjordaInsläppta
0
0
0-15
2
3
16-30
0
2
31-45
1
3
46-60
2
2
61-75
1
1
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (2 goals). Släpper in mest i 16-30 (3). Slutfasbalans (76-90): 0.

Lech Poznań II
GjordaInsläppta
4
4
0-15
3
2
16-30
4
1
31-45
0
3
46-60
0
1
61-75
3
2
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (4 goals). Släpper in mest i 0-15 (4). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.67
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.6 : 2.1
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
99%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
58%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-5%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
33%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Unia Swarzędz

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.50
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-1.33
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+1.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.91
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.42
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
54%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
100%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.40
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
17% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
17%

Lech Poznań II

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.48
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.32
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.3 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.10
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.42
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
127%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
117%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.27
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-1.3
Sena mål
21% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 29% under den första kvarten.
21%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (3 Liga Group 2).

Lagen vs ligan

Unia SwarzędzLigaLech Poznań II
Snittmål per match▼ 2.833.69▲ 4.50
Båda lagen gjorde mål▼ 33%72%▲ 83%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 50%65%▲ 67%
Hållna nollor▼ 0%14%▲ 17%
Mål före paus▲ 83%80%▲ 100%
Mål efter paus▼ 67%85%▼ 50%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.69
Snittmål per match
72%
Båda lagen gjorde mål
65%
Minst 3 mål (Over 2.5)
14%
Hållna nollor
1.85
Hemmamål / match
1.83
Bortamål / match
+1%
Hemmafördel i anfall
+1%
Hemmafördel i försvar
+2%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
80%
1 mål
41%
2 mål
20%
3 mål
6%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
85%
1 mål
67%
2 mål
39%
3 mål
17%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Hemmalag

Bortalag

Övriga registrerade spelare

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. Lech Poznań IIMålMaksymilian Dziuba

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (2): Unia Swarzędz 0 - 0 - 2 Lech Poznań II. Malgenomsnitt 3.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

Lech Poznań II
2 : 0
Unia Swarzędz
Unia Swarzędz
1 : 4
Lech Poznań II

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Unia Swarzędz - Lech Poznań II?

3 Liga Group 2-matchen slutade Unia Swarzędz 1:1 Lech Poznań II. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Unia Swarzędz och Lech Poznań II ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Unia Swarzędz 0, Lech Poznań II 2 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför Unia Swarzędz - Lech Poznań II?

Unia Swarzędz gör i snitt 1,00 mål per match och Lech Poznań II 2,33. Snittet i 3 Liga Group 2 är 3,69 mål, med Over 2.5 i 65% av matcherna. Båda lagen gör mål i 33% av Unia Swarzędzs matcher och 83% av Lech Poznań IIs.

I vilken form är Unia Swarzędz och Lech Poznań II?

De senaste 5 matcherna har Unia Swarzędz facit 1-0-4 (0,60 poäng per match) och Lech Poznań II 2-1-2 (1,40 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Unia Swarzędz - Lech Poznań II?

Här kollar du siffrorna inför Unia Swarzędz - Lech Poznań II: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.