Japan - J1 LeagueData uppdaterad 17 oktober 2026

Urawa Reds - JEF United: matchstatistik

Motivering:

Fullständig analys och speltips i appen

Se bettinganalys, speltips, value bet och fullständig motivering för matchen.

Se analys och speltips

Urawa Reds - JEF United: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Urawa Reds möter JEF United i J1 League (Japan). Matchen är planerad till 21 oktober 2026.

Aktuell form

Urawa Reds: 3-0-2, 1.80 poäng/match. JEF United: 1-2-2, 1.00 poäng/match.

Målstatistik

Urawa Reds gör 1.78 och släpper in 2.33 mål per match. JEF United gör 0.89 och släpper in 2.11. Ligans snitt: 2.91 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Urawa Reds 78%, JEF United 56%. Over 2.5: Urawa Reds 89%, JEF United 56%. Liganivå: BTTS 59%, Over 2.5 53%.

xG, skott och stil

Urawa Reds har högre xG: 1.50 mot 1.21. Urawa Reds: 14.3 skott per match, JEF United: 10.6.

Matchhalvor

Urawa Reds: leder i paus 22%, mål i andra halvlek 0.67. JEF United: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 0.22.

Mål per minut

Urawa Reds: 16-30 (5 mal). JEF United: 0-15 (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

J1 League: 2.91 mål per match, BTTS 59%, Over 2.5 53%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Fore matchen

1X2-odds

(-)
(-)
(-)

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Urawa RedsJEF United
1.78Gjorda mål / match0.89
Urawa RedsJEF United
2.33Insläppta mål / match2.11
Urawa RedsJEF United
50%Genomsnittligt bollinnehav45%
Urawa RedsJEF United
3.78Skott på mål / match4
Urawa RedsJEF United

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

14.33Skott per match10.56
Urawa RedsJEF United
3.78Skott på mål4
Urawa RedsJEF United
12.4%Skottkonvertering8.4%
Urawa RedsJEF United
50%Bollinnehav45%
Urawa RedsJEF United
1.5xG för1.21
Urawa RedsJEF United
1.63xG emot1.8
Urawa RedsJEF United

Skottkvalitet

Urawa Reds: OffensivtJEF United: Balanserat
Urawa RedsJEF United
Precision (skott på mål)26%38%
Chanskvalitet (xG per skott)0.100.11
Avslut (mål per skott på mål)0.470.22

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Urawa Reds är 80% bättre på: form senaste 5.

1.8 p / match - Urawa Reds · 1 p / match - JEF United

Urawa Reds
WWLWL
Resultatfördelning
44% V0% O56% F
Säsong (V-O-F)
4-0-5
1.33 p / match · målskillnad -5
Senaste 5 (V-O-F)
3-0-2
1.80 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-0-2
Senaste 5 hemma
2-0-2
LWLW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 1.6xG: 1.38Motståndarens xG: 1.45BTTS: 60%Over 2.5: 80%
JEF United
LWDLD
Resultatfördelning
11% V22% O67% F
Säsong (V-O-F)
1-2-6
0.56 p / match · målskillnad -11
Senaste 5 (V-O-F)
1-2-2
1.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-1-4
Senaste 5 borta
0-1-4
LLLDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 1.2xG: 1.31Motståndarens xG: 1.66BTTS: 80%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Urawa Reds är 100% bättre på: gjorda mål per match.

1.78 mål / match - Urawa Reds · 0.89 mål / match - JEF United

JEF United är 10% bättre på: insläppta mål per match.

2.33 mål / match - Urawa Reds · 2.11 mål / match - JEF United

Urawa Redss målprofil: mycket stark

Urawa Reds gör mål i 89% av matcherna (8 av 9 matcher), medan JEF United håller nollan i 11% (1 av 9 matcher).

JEF Uniteds målprofil: mycket stark

JEF United gör mål i 67% av matcherna (6 av 9 matcher), medan Urawa Reds håller nollan i 11% (1 av 9 matcher).

16Gjorda mål (säsong)8
Urawa RedsJEF United
21Insläppta mål (säsong)19
Urawa RedsJEF United
4.11Snittmål per match3
Urawa RedsJEF United
8Gjorda mål (senaste 5)6
Urawa RedsJEF United
8Insläppta mål (senaste 5)6
Urawa RedsJEF United

Hur ofta gör laget minst...

89%1 mål67%
Urawa RedsJEF United
44%2 mål22%
Urawa RedsJEF United
44%3 mål0%
Urawa RedsJEF United
0%4 mål0%
Urawa RedsJEF United

Hur ofta släpper laget in minst...

89%1 mål89%
Urawa RedsJEF United
78%2 mål67%
Urawa RedsJEF United
44%3 mål33%
Urawa RedsJEF United
22%4 mål22%
Urawa RedsJEF United

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

67%BTTS i halvtid22%
Urawa RedsJEF United
22%BTTS i båda halvlekarna0%
Urawa RedsJEF United
33%Mål i båda halvlekarna11%
Urawa RedsJEF United

BTTS och antal mål

78%Minst 3 mål och BTTS33%
Urawa RedsJEF United
11%Minst 3 mål utan BTTS22%
Urawa RedsJEF United
60%BTTS - senaste 580%
Urawa RedsJEF United

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

89%Minst 1 mål före paus78%
Urawa RedsJEF United
78%Minst 2 mål före paus33%
Urawa RedsJEF United
44%Minst 3 mål före paus11%
Urawa RedsJEF United

2:a halvlek

89%Minst 1 mål efter paus89%
Urawa RedsJEF United
67%Minst 2 mål efter paus56%
Urawa RedsJEF United
33%Minst 3 mål efter paus0%
Urawa RedsJEF United

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

JEF United är 20% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.11 p / match - Urawa Reds · 1.33 p / match - JEF United

Urawa Reds - läge i halvtid
22% leder44% oavgjort33% ligger under
JEF United - läge i halvtid
33% leder33% oavgjort33% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.11Poäng per match (1:a halvlek)1.33
Urawa RedsJEF United
1.11Gjorda mål (1:a halvlek)0.67
Urawa RedsJEF United
1Insläppta mål (1:a halvlek)0.89
Urawa RedsJEF United
2.11Snittmål (1:a halvlek)1.56
Urawa RedsJEF United
33%Hållen nolla före paus56%
Urawa RedsJEF United
11%Utan mål före paus44%
Urawa RedsJEF United

Efter paus (2:a halvlek)

0.89Poäng per match (2:a halvlek)0.56
Urawa RedsJEF United
0.67Gjorda mål (2:a halvlek)0.22
Urawa RedsJEF United
1.33Insläppta mål (2:a halvlek)1.22
Urawa RedsJEF United
2Snittmål (2:a halvlek)1.44
Urawa RedsJEF United
22%Hållen nolla efter paus22%
Urawa RedsJEF United
67%Utan mål efter paus78%
Urawa RedsJEF United

Urawa Reds - resultat andra halvlek

22% V22% O56% F
10
Halvtidspoäng
10
Halvtidsmål
+1
Målskillnad (1:a halvlek)
8
Poäng andra halvlek
-6
Målskillnad (2:a halvlek)
1.11
PPG före paus
Håller ledningen200%

Leder i halvtid i 22% av matcherna och vinner 44%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

JEF United - resultat andra halvlek

11% V22% O67% F
12
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
5
Poäng andra halvlek
-9
Målskillnad (2:a halvlek)
1.33
PPG före paus
Håller ledningen33%

Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 11%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Urawa Reds - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.600.80
Gjorda mål / match1.20.4
Insläppta mål / match0.61.0
Snittmål per match1.81.4
1 mål80%80%
2 mål60%40%
3 mål40%20%
Hållen nolla60%40%
Utan mål20%80%
Målskillnad+3-3
Halvtid: 40% leder - 40% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 20% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 6
JEF United - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.200.80
Gjorda mål / match0.80.4
Insläppta mål / match0.21.0
Snittmål per match1.01.4
1 mål80%100%
2 mål20%40%
3 mål0%0%
Hållen nolla80%20%
Utan mål20%60%
Målskillnad+3-3
Halvtid: 60% leder - 40% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 20% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Urawa Reds
GjordaInsläppta
1
1
0-15
5
3
16-30
4
5
31-45
0
3
46-60
2
5
61-75
4
4
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (5 goals). Släpper in mest i 31-45 (5). Slutfasbalans (76-90): 0.

JEF United
GjordaInsläppta
2
2
0-15
2
1
16-30
2
5
31-45
2
1
46-60
0
3
61-75
0
7
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (2 goals). Släpper in mest i 76-90 (7). Slutfasbalans (76-90): -7 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.55
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.9 : 1.6
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
122%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
67%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
60%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
4%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 25 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Urawa Reds

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.13
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.42
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+2.1 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.28
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.70
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
113%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
174%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.47
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.4
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 6% under den första kvarten.
25%

JEF United

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.59
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.63
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+0.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.32
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.31
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
66%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
134%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.44
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.5
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 25% under den första kvarten.
0%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (J1 League).

Lagen vs ligan

Urawa RedsLigaJEF United
Snittmål per match▲ 4.112.91• 3.00
Båda lagen gjorde mål▲ 78%59%▼ 56%
Minst 3 mål (Over 2.5)▲ 89%53%▲ 56%
Hållna nollor▼ 11%23%▼ 11%
Mål före paus▲ 89%68%▲ 78%
Mål efter paus• 89%88%• 89%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.91
Snittmål per match
59%
Båda lagen gjorde mål
53%
Minst 3 mål (Over 2.5)
23%
Hållna nollor
1.57
Hemmamål / match
1.34
Bortamål / match
+17%
Hemmafördel i anfall
+15%
Hemmafördel i försvar
+13%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
68%
1 mål
36%
2 mål
11%
3 mål
1%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
88%
1 mål
49%
2 mål
23%
3 mål
10%
4 mål

Vanliga frågor

När spelar Urawa Reds och JEF United?

Urawa Reds möter JEF United den 21 oktober 2026 i J1 League. Exakt avsparkstid i din tidszon visas högst upp på matchsidan.

Vad visar målstatistiken inför Urawa Reds - JEF United?

Urawa Reds gör i snitt 1,78 mål per match och JEF United 0,89. Snittet i J1 League är 2,91 mål, med Over 2.5 i 53% av matcherna. Båda lagen gör mål i 78% av Urawa Redss matcher och 56% av JEF Uniteds.

I vilken form är Urawa Reds och JEF United?

De senaste 5 matcherna har Urawa Reds facit 3-0-2 (1,80 poäng per match) och JEF United 1-2-2 (1,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Urawa Reds - JEF United?

Här kollar du siffrorna inför Urawa Reds - JEF United: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.