Peru - Primera DivisiónData uppdaterad 07 september 2026

UTC Cajamarca - Cienciano: matchstatistik

UTC Cajamarca crest
UTC Cajamarca
2 : 2halvtid 1:0
Cienciano crest
Cienciano

UTC Cajamarca - Cienciano: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

UTC Cajamarca mötte Cienciano i Primera División (Peru). Matchen spelades den 26 april 2026. Slutresultat: 2:2.

Aktuell form

UTC Cajamarca: 0-2-3, 0.40 poäng/match. Cienciano: 4-0-1, 2.40 poäng/match.

Målstatistik

UTC Cajamarca gör 1.45 och släpper in 1.45 mål per match. Cienciano gör 2.18 och släpper in 1.27. Ligans snitt: 2.71 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: UTC Cajamarca 64%, Cienciano 73%. Over 2.5: UTC Cajamarca 55%, Cienciano 73%. Liganivå: BTTS 57%, Over 2.5 53%.

xG, skott och stil

Cienciano har högre xG: 1.68 mot 1.45. UTC Cajamarca: 13.1 skott per match, Cienciano: 15.6.

Matchhalvor

UTC Cajamarca: leder i paus 18%, mål i andra halvlek 1.00. Cienciano: leder i paus 36%, mål i andra halvlek 1.18.

Mål per minut

UTC Cajamarca: 76-90+ (10 mal). Cienciano: 76-90+ (6 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Primera División: 2.71 mål per match, BTTS 57%, Over 2.5 53%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 0-0-2. Målsnitt 4.50, BTTS 50%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

UTC Cajamarca släpper i genomsnitt 0.8 mål per match på hemmaplan och har 40% matcher med nollan, medan Cienciano släpper i genomsnitt 1.6 mål på bortaplan och inte har hållit nollan borta (0%), vilket ger hemmalaget en tydlig defensiv fördel. Offensivt gör båda lagen i genomsnitt 1.2 mål (UTC 1.2 hemma, Cienciano 1.2 borta) och har identiskt xG på 1.35, men UTC tillåter motståndarna xG 1.07 jämfört med 1.39 för Cienciano, vilket tyder på att hemmalaget begränsar motståndarens högkvalitativa chanser. Formkurvorna skiljer sig: Cienciano har gjort 8 mål och vunnit 3 av sina senaste 5 matcher (ungefär 2.0 poäng per match), medan UTC inte har vunnit någon av sina senaste 5 matcher, gjort 6 och släppt 10 mål (ungefär 0.4 poäng per match). Skottstatistiken är liknande (UTC 4.6 on target och 11.8 skott per match hemma versus Cienciano 4.8 on target och 13.2 borta) och konverteringen är 10% mot 9%, därför förväntar jag mig en jämn match med få mål. Med tanke på UTC:s stabila defensiv hemma och Ciencianos bekymmer på bortaplan ger jag större chans till hemmalaget och tippar seger för UTC.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Analys av statistiken visar en tydlig signal för Båda lagen gör mål (BLGM): UTC Cajamarca har BLGM i 83% av säsongens matcher och 80% i de senaste 5, medan Cienciano har 60% i säsongen och 60% i de senaste 5, vilket ger ett genomsnitt för båda lagen på cirka 71% jämfört med ligans nivå på 56%. De låga andelarna hålla nollan bekräftar målrisk — Cajamarca håller nollan i 17% av matcherna, och Cienciano i 0%, alltså är hålla nollan sällsynt. xG-data stödjer också scenariot att båda lagen gör mål: UTC har xG 1.95 mot xG motståndare 1.39, och Cienciano xG 1.35 mot xG motståndare 0.99, vilket tyder på att båda sidor genererar tillräckliga förväntade målchanser. I de senaste 5 matcherna har Cajamarca gjort 6 och släppt in 10 mål (i genomsnitt 1.2 gjorda och 2.0 insläppta), medan Cienciano har 8 gjorda och 5 insläppta (1.6 gjorda och 1.0 insläppta), vilket ytterligare indikerar matcher med målutbyte. Därför tippar jag BLGM 'Ja' med en sannolikhet på 78% och 'Nej' 22%.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

UTC Cajamarca som hemmalag gör i genomsnitt 3.0 mål per match och har xG 1.95 med 17.67 avslut och 7.83 motade/skotts mot mål, vilket vid en konverteringsgrad på 17% ger en betydande offensiv styrka. Cienciano på bortaplan har xG 1.35 och i snitt 1.2 gjorda mål med 13.2 avslut och 4.8 på mål; deras försvar släpper in 1.6 mål per match, vilket understöder ett scenario med mål för motståndaren. Säsongsmässigt har Över 1.5 inträffat hos hemmalagen i 100% och hos bortalagen i 80%, medan Över 2.5 i 83% av hemmamatcherna och 60% av bortamatcherna; dessutom är BTTS 83% för hemmalagen och 60% för bortalagen. Efter viktning av xG (1.67 för hemmalaget = medel av 1.95 och 1.39, samt 1.17 för bortalaget = medel av 1.35 och 0.99) får jag totalt 2.84 förväntade mål, vilket starkt talar för Över 1.5 mål och måttligt för Över 2.5. Därför rekommenderar jag sidan "Över" på linjen 1.5 som den starkaste signalen (ca 90%), medan Över 2.5 ser attraktivt ut (~70%), och Över 3.5 är klart mindre sannolikt (~35%).

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Indikatorerna favoriserar tydligt hemmalaget: UTC Cajamarca leder i halvtid i 50% av matcherna och gör i snitt 1,67 mål i första halvlek, medan Cienciano bara har 0,2 mål före halvtid, vilket ger hög sannolikhet för hemmaledning vid Halvtid. Dessutom är hemmalagets xG 1,95 vs 1,35 för bortalaget, hemmalaget har i snitt 7,83 träffande avslut jämfört med 4,8 för motståndarna och en avslutningskonvertering på 17% mot 9%, vilket bekräftar överläget i situationsskapande. I andra halvlek dominerar UTC också: de gör i snitt 1,33 mål efter pausen och släpper bara in 0,17, och i andra halvlekar har de 14 poäng och i snitt 2,33 poäng per match jämfört med 5 poäng och 1,0 för Cienciano, vilket tyder på att de behåller ledningen. Bortalaget leder i halvtid endast i 20% av matcherna och vinner 40% under säsongen med 60% förluster, så en återhämtningsscenariot är mindre sannolikt; därför är det starkaste signalvärdet 1/1 (46%), med ett ytterligare sannolikhetsbidrag på 15% för X/1 och mindre andelar för övriga kombinationer.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

1 : 0
1:a halvlek
1 : 2
2:a halvlek

Matchstatistik

45Bollinnehav (%)55
UTC CajamarcaCienciano
11Skott13
UTC CajamarcaCienciano
4Skott pa mal7
UTC CajamarcaCienciano
1.41xG1.85
UTC CajamarcaCienciano
3Horner10
UTC CajamarcaCienciano
60Farliga anfall74
UTC CajamarcaCienciano
17Regelbrott10
UTC CajamarcaCienciano
4Kort5
UTC CajamarcaCienciano

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

UTC CajamarcaCienciano
1.45Gjorda mål / match2.18
UTC CajamarcaCienciano
1.45Insläppta mål / match1.27
UTC CajamarcaCienciano
50%Genomsnittligt bollinnehav51%
UTC CajamarcaCienciano
5.18Skott på mål / match6.45
UTC CajamarcaCienciano

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

13.09Skott per match15.64
UTC CajamarcaCienciano
5.18Skott på mål6.45
UTC CajamarcaCienciano
11.1%Skottkonvertering14%
UTC CajamarcaCienciano
50%Bollinnehav51%
UTC CajamarcaCienciano
1.45xG för1.68
UTC CajamarcaCienciano
1.16xG emot1.17
UTC CajamarcaCienciano

Skottkvalitet

UTC Cajamarca: BalanseratCienciano: Offensivt
UTC CajamarcaCienciano
Precision (skott på mål)40%41%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.280.34

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Cienciano är 500% bättre på: form senaste 5.

0.4 p / match - UTC Cajamarca · 2.4 p / match - Cienciano

UTC Cajamarca
LDLDL
Utan seger i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
36% W27% R36% P
Säsong (V-O-F)
4-3-4
1.36 p / match · målskillnad 0
Senaste 5 (V-O-F)
0-2-3
0.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-2-1
Senaste 5 hemma
2-2-1
WWLDD
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.2Insläppta mål: 2.0xG: 1.33Motståndarens xG: 1.34BTTS: 80%Over 2.5: 60%
Cienciano
WWWWL
Resultatfördelning
64% W9% R27% P
Säsong (V-O-F)
7-1-3
2.00 p / match · målskillnad +10
Senaste 5 (V-O-F)
4-0-1
2.40 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-0-3
Senaste 5 borta
2-0-3
LLWWL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.0Insläppta mål: 1.0xG: 1.88Motståndarens xG: 1.05BTTS: 60%Over 2.5: 80%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Cienciano är 50% bättre på: gjorda mål per match.

1.45 mål / match - UTC Cajamarca · 2.18 mål / match - Cienciano

Cienciano är 14% bättre på: insläppta mål per match.

1.45 mål / match - UTC Cajamarca · 1.27 mål / match - Cienciano

UTC Cajamarcas målprofil: mycket stark

UTC Cajamarca gör mål i 82% av matcherna (9 av 11 matcher), medan Cienciano håller nollan i 9% (1 av 11 matcher).

Ciencianos målprofil: mycket stark

Cienciano gör mål i 82% av matcherna (9 av 11 matcher), medan UTC Cajamarca håller nollan i 18% (2 av 11 matcher).

16Gjorda mål (säsong)24
UTC CajamarcaCienciano
16Insläppta mål (säsong)14
UTC CajamarcaCienciano
2.91Snittmål per match3.45
UTC CajamarcaCienciano
6Gjorda mål (senaste 5)10
UTC CajamarcaCienciano
10Insläppta mål (senaste 5)5
UTC CajamarcaCienciano

Hur ofta gör laget minst...

82%1 mål82%
UTC CajamarcaCienciano
55%2 mål64%
UTC CajamarcaCienciano
9%3 mål45%
UTC CajamarcaCienciano
0%4 mål9%
UTC CajamarcaCienciano

Hur ofta släpper laget in minst...

82%1 mål91%
UTC CajamarcaCienciano
55%2 mål36%
UTC CajamarcaCienciano
9%3 mål0%
UTC CajamarcaCienciano
0%4 mål0%
UTC CajamarcaCienciano

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

57%
Ligasnitt

Målmönster

27%BTTS i halvtid27%
UTC CajamarcaCienciano
18%BTTS i båda halvlekarna0%
UTC CajamarcaCienciano
36%Mål i båda halvlekarna36%
UTC CajamarcaCienciano

BTTS och antal mål

55%Minst 3 mål och BTTS64%
UTC CajamarcaCienciano
0%Minst 3 mål utan BTTS9%
UTC CajamarcaCienciano
80%BTTS - senaste 560%
UTC CajamarcaCienciano

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

73%Minst 1 mål före paus91%
UTC CajamarcaCienciano
36%Minst 2 mål före paus36%
UTC CajamarcaCienciano
0%Minst 3 mål före paus27%
UTC CajamarcaCienciano

2:a halvlek

100%Minst 1 mål efter paus82%
UTC CajamarcaCienciano
45%Minst 2 mål efter paus55%
UTC CajamarcaCienciano
27%Minst 3 mål efter paus27%
UTC CajamarcaCienciano

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Cienciano är 25% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.09 p / match - UTC Cajamarca · 1.36 p / match - Cienciano

UTC Cajamarca - läge i halvtid
18% leder55% oavgjort27% ligger under
Cienciano - läge i halvtid
36% leder27% oavgjort36% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.09Poäng per match (1:a halvlek)1.36
UTC CajamarcaCienciano
0.45Gjorda mål (1:a halvlek)1
UTC CajamarcaCienciano
0.64Insläppta mål (1:a halvlek)0.73
UTC CajamarcaCienciano
1.09Snittmål (1:a halvlek)1.73
UTC CajamarcaCienciano
45%Hållen nolla före paus36%
UTC CajamarcaCienciano
55%Utan mål före paus45%
UTC CajamarcaCienciano

Efter paus (2:a halvlek)

1.82Poäng per match (2:a halvlek)1.73
UTC CajamarcaCienciano
1Gjorda mål (2:a halvlek)1.18
UTC CajamarcaCienciano
0.82Insläppta mål (2:a halvlek)0.55
UTC CajamarcaCienciano
1.82Snittmål (2:a halvlek)1.73
UTC CajamarcaCienciano
36%Hållen nolla efter paus55%
UTC CajamarcaCienciano
27%Utan mål efter paus36%
UTC CajamarcaCienciano

UTC Cajamarca - resultat andra halvlek

55% W18% R27% P
12
Halvtidspoäng
5
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
20
Poäng andra halvlek
+2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.09
PPG före paus
Håller ledningen200%

Leder i halvtid i 18% av matcherna och vinner 36%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.2

Släpper in 0.2 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Cienciano - resultat andra halvlek

45% W36% R18% P
15
Halvtidspoäng
11
Halvtidsmål
+3
Målskillnad (1:a halvlek)
19
Poäng andra halvlek
+7
Målskillnad (2:a halvlek)
1.36
PPG före paus
Håller ledningen178%

Leder i halvtid i 36% av matcherna och vinner 64%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.2

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

UTC Cajamarca - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.001.00
Gjorda mål / match0.40.8
Insläppta mål / match0.81.2
Snittmål per match1.22.0
1 mål80%100%
2 mål40%60%
3 mål0%20%
Hållen nolla40%20%
Utan mål60%40%
Målskillnad-2-2
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 40% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Cienciano - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.002.00
Gjorda mål / match1.01.0
Insläppta mål / match0.80.2
Snittmål per match1.81.2
1 mål80%80%
2 mål40%40%
3 mål40%0%
Hållen nolla40%80%
Utan mål60%40%
Målskillnad+1+4
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 20% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 5

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

UTC Cajamarca
GjordaInsläppta
1
2
0-15
1
3
16-30
3
2
31-45
1
1
46-60
0
2
61-75
10
6
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (10 goals). Släpper in mest i 76-90 (6). Slutfasbalans (76-90): +4 - vinner slutskedena.

Cienciano
GjordaInsläppta
3
2
0-15
4
3
16-30
4
3
31-45
4
2
46-60
3
1
61-75
6
3
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (6 goals). Släpper in mest i 16-30 (3). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.17
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.4 : 1.8
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
117%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
69%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+42%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
67%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
3%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 33 matcher
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

UTC Cajamarca

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.29
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.29
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-1.5 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
0.00
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.29
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
84%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
146%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.96
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.6
Sena mål
63% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 6% under den första kvarten.
63%

Cienciano

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.51
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.40
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-2.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.50
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.10
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
220%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
74%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
+0.40
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
25% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 13% under den första kvarten.
25%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Primera División).

Lagen vs ligan

UTC CajamarcaLigaCienciano
Snittmål per match 2.912.71 3.45
Båda lagen gjorde mål 64%57% 73%
Minst 3 mål (Over 2.5) 55%53% 73%
Hållna nollor 18%25% 9%
Mål före paus 73%66% 91%
Mål efter paus 100%80% 82%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.71
Snittmål per match
57%
Båda lagen gjorde mål
53%
Minst 3 mål (Over 2.5)
25%
Hållna nollor
1.72
Hemmamål / match
0.99
Bortamål / match
+74%
Hemmafördel i anfall
+42%
Hemmafördel i försvar
+34%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
66%
1 mål
31%
2 mål
9%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
80%
1 mål
51%
2 mål
22%
3 mål
7%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Domarprofil

Säsongssnitt och resultatfördelning i matcher som den här domaren har dömt.

Michael EspinozaDömda matcher: 9
5,44Kort per match
0Straffar per match
1 / X / 244%Hemmasegrar33%Oavgjorda22%Bortasegrar

Inbordes moten

Senaste moten (2): UTC Cajamarca 0 - 0 - 2 Cienciano. Malgenomsnitt 4.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

CCyD Universidad Técnica de Cajamarca
0 : 2
Club Cienciano
Club Cienciano
6 : 1
CCyD Universidad Técnica de Cajamarca

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i UTC Cajamarca - Cienciano?

Primera División-matchen slutade UTC Cajamarca 2:2 Cienciano. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan UTC Cajamarca och Cienciano ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann UTC Cajamarca 0, Cienciano 2 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 4,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför UTC Cajamarca - Cienciano?

UTC Cajamarca gör i snitt 1,45 mål per match och Cienciano 2,18. Snittet i Primera División är 2,71 mål, med Over 2.5 i 53% av matcherna. Båda lagen gör mål i 64% av UTC Cajamarcas matcher och 73% av Ciencianos.

I vilken form är UTC Cajamarca och Cienciano?

De senaste 5 matcherna har UTC Cajamarca facit 0-2-3 (0,40 poäng per match) och Cienciano 4-0-1 (2,40 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för UTC Cajamarca - Cienciano?

Den statistiska bakgrunden till UTC Cajamarca - Cienciano — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.