Norge - EliteserienData uppdaterad 06 september 2026

Vålerenga - KFUM: matchstatistik

Vålerenga crest
Vålerenga
2 : 2halvtid 1:1
KFUM crest
KFUM

Vålerenga - KFUM: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Vålerenga mötte KFUM i Eliteserien (Norge). Matchen spelades den 3 maj 2026. Slutresultat: 2:2.

Aktuell form

Vålerenga: 1-1-3, 0.80 poäng/match. KFUM: 1-1-3, 0.80 poäng/match.

Målstatistik

Vålerenga gör 0.83 och släpper in 1.50 mål per match. KFUM gör 1.17 och släpper in 1.83. Ligans snitt: 2.87 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Vålerenga 33%, KFUM 50%. Over 2.5: Vålerenga 17%, KFUM 67%. Liganivå: BTTS 51%, Over 2.5 51%.

xG, skott och stil

Vålerenga har högre xG: 1.54 mot 1.43. Vålerenga: 13.8 skott per match, KFUM: 12.5.

Matchhalvor

Vålerenga: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 0.33. KFUM: leder i paus 17%, mål i andra halvlek 0.50.

Mål per minut

Vålerenga: 0-15 (1 mal). KFUM: 16-30 (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Eliteserien: 2.87 mål per match, BTTS 51%, Over 2.5 51%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-1-0. Målsnitt 1.50, BTTS 50%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Jag spelar '2' — KFUM-seger, eftersom bortalaget i genomsnitt har 5.67 skott på mål på bortaplan jämfört med hemmalagets 3.33 på hemmaplan och håller 53% bollinnehav mot Vålerengas 44%. Vålerenga gör i snitt endast 0.33 mål per hemmamatch trots ett genomsnittligt xG på 1.61, vilket indikerar avslutsproblem — de gör inga mål i 67% av hemmamatcherna och har en konverteringsgrad kring 2%. KFUM har däremot 1.0 mål på bortaplan, konvertering kring 7% samt i snitt 14 skott och 5.67 på mål, vilket ger dem reell potential att göra åtminstone ett mål. Båda lagen har svag form (0.8 p/match de senaste 5) och försvaren är sårbara för mål — Vålerenga släpper in i snitt 1.0 mål hemma, medan KFUM släpper in hela 3.0 mål på bortaplan, så jag förväntar mig en öppen match med mål. Med tanke på bortalagets övertag i bollinnehav, antal skott på mål och högre effektivitet ger jag KFUM 55% chans, oavgjort 25% och hemmalaget 20%.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

KFUM har BLGM i 67% av säsongens matcher, medan Vålerenga endast i 33%, vilket omedelbart indikerar att det ofta är gästerna som är involverade i matcher med mål från båda lagen. Å andra sidan släpper Vålerenga hemma i snitt bara 0.67 mål per match och har 67% matcher med hålla nollan, vilket är ett starkt argument emot BLGM. I de senaste 5 matcherna släpper dock Vålerenga i snitt 1.8 mål och KFUM 2.0, och xG visar att KFUM skapar fler chanser (xG 1.57 mot 1.29) och avlossar fler riktade skott (5.67 vs 3.67), vilket ökar chansen för ett gästmål. Dessutom släpper KFUM per säsong 3.0 mål per match och har 0% hålla nollan, och ligans genomsnitt för BLGM är 50%, så datan ger en stark signal för att båda lagen gör mål. På denna grund föreslår jag BLGM JA 65% och NEJ 35%, med "yes" som det mest sannolika utfallet.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Baserat på xG: Vålerenga har ett anfall xG på 1.29, medan KFUM i snitt släpper 1.62 xG per match, vilket ger förväntade ~1.46 mål för hemmalaget; KFUM har anfall xG 1.57 och Vålerenga släpper 1.08 xG, vilket ger förväntade ~1.32 för bortalaget, summa ≈2.78. Dessutom gör Vålerenga i genomsnitt 1.33 mål hemma och håller nollan i 67% av matcherna, medan KFUM släpper i snitt 3.0 mål på bortaplan och har 100% av sina bortamatcher över 2.5 mål samt 80% över 2.5 i de senaste 5 matcherna. En Poisson-modell vid medel 2.78 indikerar cirka 78% chans för Över 1.5, ~53% för Över 2.5 och ~30% för Över 3.5; med hänsyn till den höga andelen KFUM-matcher över 2.5 och högre bortaxG (1.57) höjer jag uppskattningen för Över 2.5 till 62%. Slutsatsen är att starkaste spelsignalen är Över 1.5 (78%) som mest sannolika och minst riskfyllda alternativ; Över 2.5 (62%) har måttligt stöd, och Över 3.5 (30%) förblir riskabelt på grund av Vålerengas defensiva styrkor.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Vålerenga är klar favorit: hemmalagets genomsnittliga poäng per match är 2,0 mot gästerna 0,33, hemmasnittet för gjorda mål är 1,33 och insläppta 0,67, medan KFUM gör 1,0 och släpper in 3,0 mål per match. Halvtidsstatistiken talar också för Vålerenga — hemmalagets genomsnittliga poäng vid halvtid är 1,33 mot 0,33 för gästerna; hemmalaget leder vid halvtid i 33% av matcherna, gästerna i 0% och de släpper i genomsnitt in 2,0 mål före paus. xG- och skottanalysen visar att trots högre xG för KFUM (1,57 vs 1,29) och fler skott (14,0 vs 11,0) har gästerna låg konverteringsgrad 7% mot Vålerengas 12% och släpper samtidigt in i snitt 3,0 mål per match, vilket indikerar svag defensiv. I andra halvlek ser Vålerenga klart bäst ut — hemmalaget släpper i snitt 0,0 mål i andra halvlek och har 100% nollor i andra halvlek, vilket tyder på att de vid ledning i halvtid håller resultatet. Därför är det säkraste scenariot att hemmalaget leder vid halvtid och vinner matchen (1/1).

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

1 : 1
1:a halvlek
1 : 1
2:a halvlek

Matchstatistik

49Bollinnehav (%)51
VålerengaKFUM
17Skott14
VålerengaKFUM
6Skott pa mal6
VålerengaKFUM
1.82xG1.61
VålerengaKFUM
11Horner3
VålerengaKFUM
46Farliga anfall41
VålerengaKFUM
11Regelbrott7
VålerengaKFUM
6Kort1
VålerengaKFUM

Profil före matchvad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

0.83Gjorda mål / match1.17
VålerengaKFUM
1.5Insläppta mål / match1.83
VålerengaKFUM
44%Genomsnittligt bollinnehav52%
VålerengaKFUM
4.67Skott på mål / match4.67
VålerengaKFUM

Lagstatistikvilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

13.83Skott per match12.5
VålerengaKFUM
4.67Skott på mål4.67
VålerengaKFUM
6%Skottkonvertering9.3%
VålerengaKFUM
44%Bollinnehav52%
VålerengaKFUM
1.54xG för1.43
VålerengaKFUM
1.74xG emot1.35
VålerengaKFUM

Skottkvalitet

Vålerenga: BalanseratKFUM: Balanserat
VålerengaKFUM
Precision (skott på mål)34%37%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.180.25

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagformvilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Vålerenga
WLDLL
Resultatfördelning
33% W17% R50% P
Säsong (V-O-F)
2-1-3
1.17 p / match · målskillnad -4
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-0-2
Senaste 5 hemma
1-0-2
WLL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 1.8xG: 1.53Motståndarens xG: 1.72BTTS: 40%Over 2.5: 20%
KFUM
LLDLW
Resultatfördelning
33% W17% R50% P
Säsong (V-O-F)
2-1-3
1.17 p / match · målskillnad -4
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-1-2
Senaste 5 borta
0-1-2
LDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.0Insläppta mål: 2.2xG: 1.36Motståndarens xG: 1.47BTTS: 60%Over 2.5: 80%

Målhur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

KFUM är 41% bättre på: gjorda mål per match.

0.83 mål / match - Vålerenga · 1.17 mål / match - KFUM

Vålerenga är 22% bättre på: insläppta mål per match.

1.5 mål / match - Vålerenga · 1.83 mål / match - KFUM

Vålerengas målprofil: stark

Vålerenga gör mål i 67% av matcherna (4 av 6 matcher), medan KFUM håller nollan i 33% (2 av 6 matcher).

KFUMs målprofil: mycket stark

KFUM gör mål i 83% av matcherna (5 av 6 matcher), medan Vålerenga håller nollan i 33% (2 av 6 matcher).

5Gjorda mål (säsong)7
VålerengaKFUM
9Insläppta mål (säsong)11
VålerengaKFUM
2.33Snittmål per match3
VålerengaKFUM
4Gjorda mål (senaste 5)5
VålerengaKFUM
9Insläppta mål (senaste 5)11
VålerengaKFUM

Hur ofta gör laget minst...

67%1 mål83%
VålerengaKFUM
17%2 mål33%
VålerengaKFUM
0%3 mål0%
VålerengaKFUM
0%4 mål0%
VålerengaKFUM

Hur ofta släpper laget in minst...

67%1 mål67%
VålerengaKFUM
33%2 mål67%
VålerengaKFUM
17%3 mål33%
VålerengaKFUM
17%4 mål17%
VålerengaKFUM

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

17%BTTS i halvtid50%
VålerengaKFUM
0%BTTS i båda halvlekarna17%
VålerengaKFUM
0%Mål i båda halvlekarna17%
VålerengaKFUM

BTTS och antal mål

17%Minst 3 mål och BTTS50%
VålerengaKFUM
0%Minst 3 mål utan BTTS17%
VålerengaKFUM
40%BTTS - senaste 560%
VålerengaKFUM

Antal mål (Over/Under)hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

67%Minst 1 mål före paus83%
VålerengaKFUM
17%Minst 2 mål före paus67%
VålerengaKFUM
0%Minst 3 mål före paus33%
VålerengaKFUM

2:a halvlek

67%Minst 1 mål efter paus50%
VålerengaKFUM
50%Minst 2 mål efter paus50%
VålerengaKFUM
17%Minst 3 mål efter paus0%
VålerengaKFUM

Matchhalvori vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Vålerenga är 81% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.5 p / match - Vålerenga · 0.83 p / match - KFUM

Vålerenga - läge i halvtid
33% leder50% oavgjort17% ligger under
KFUM - läge i halvtid
17% leder33% oavgjort50% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.5Poäng per match (1:a halvlek)0.83
VålerengaKFUM
0.5Gjorda mål (1:a halvlek)0.67
VålerengaKFUM
0.33Insläppta mål (1:a halvlek)1.33
VålerengaKFUM
0.83Snittmål (1:a halvlek)2
VålerengaKFUM
67%Hållen nolla före paus33%
VålerengaKFUM
50%Utan mål före paus33%
VålerengaKFUM

Efter paus (2:a halvlek)

0.83Poäng per match (2:a halvlek)1.17
VålerengaKFUM
0.33Gjorda mål (2:a halvlek)0.5
VålerengaKFUM
1.17Insläppta mål (2:a halvlek)0.5
VålerengaKFUM
1.5Snittmål (2:a halvlek)1
VålerengaKFUM
50%Hållen nolla efter paus67%
VålerengaKFUM
83%Utan mål efter paus67%
VålerengaKFUM

Vålerenga - resultat andra halvlek

17% W33% R50% P
9
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
+1
Målskillnad (1:a halvlek)
5
Poäng andra halvlek
-5
Målskillnad (2:a halvlek)
1.50
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.8

Släpper in 0.8 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

KFUM - resultat andra halvlek

17% W67% R17% P
5
Halvtidspoäng
4
Halvtidsmål
-4
Målskillnad (1:a halvlek)
7
Poäng andra halvlek
0
Målskillnad (2:a halvlek)
0.83
PPG före paus
Håller ledningen194%

Leder i halvtid i 17% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.8

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Vålerenga - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.200.80
Gjorda mål / match0.40.4
Insläppta mål / match0.41.4
Snittmål per match0.81.8
1 mål60%80%
2 mål20%60%
3 mål0%20%
Hållen nolla60%40%
Utan mål60%80%
Målskillnad0-5
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 20% vunnen - 20% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 2
KFUM - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.800.80
Gjorda mål / match0.80.2
Insläppta mål / match1.60.6
Snittmål per match2.40.8
1 mål100%40%
2 mål80%40%
3 mål40%0%
Hållen nolla20%60%
Utan mål20%80%
Målskillnad-4-2
Halvtid: 20% leder - 20% oavgjort - 60% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 80% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 60% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minutnär kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Vålerenga
GjordaInsläppta
1
0
0-15
1
1
16-30
1
1
31-45
1
3
46-60
1
0
61-75
0
4
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (1 goal). Släpper in mest i 76-90 (4). Slutfasbalans (76-90): -4 - slutskedena är en svaghet.

KFUM
GjordaInsläppta
1
2
0-15
2
4
16-30
1
2
31-45
1
1
46-60
2
0
61-75
0
2
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (2 goals). Släpper in mest i 16-30 (4). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorervad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.67
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.3 : 1.3
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
93%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
42%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-44%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
56%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
6%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 17 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Vålerenga

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.20
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.47
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+2.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.71
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.24
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
47%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
133%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.37
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.2
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 20% under den första kvarten.
0%

KFUM

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.08
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.74
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+1.8 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.26
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.48
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
104%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
105%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.37
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.2
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 14% under den första kvarten.
0%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontextär det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Eliteserien).

Lagen vs ligan

VålerengaLigaKFUM
Snittmål per match 2.332.87 3.00
Båda lagen gjorde mål 33%51% 50%
Minst 3 mål (Over 2.5) 17%51% 67%
Hållna nollor 33%26% 33%
Mål före paus 67%76% 83%
Mål efter paus 67%78% 50%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.87
Snittmål per match
51%
Båda lagen gjorde mål
51%
Minst 3 mål (Over 2.5)
26%
Hållna nollor
1.75
Hemmamål / match
1.13
Bortamål / match
+55%
Hemmafördel i anfall
+35%
Hemmafördel i försvar
+20%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
76%
1 mål
47%
2 mål
15%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
78%
1 mål
49%
2 mål
15%
3 mål
4%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. VålerengaGult kortHåkon Sjåtil
  2. VålerengaGult kortHenrik Rørvik Bjørdal
  3. VålerengaGult kortKolbeinn Birgir Finnsson
  4. VålerengaByteIn: Petter StrandUt: Lucas Haren
  5. VålerengaGult kortVegar Eggen Hedenstad
  6. VålerengaGult kortIvan Näsberg
  7. VålerengaGult kortMathias Grundetjern

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (2): Vålerenga 1 - 1 - 0 KFUM. Malgenomsnitt 1.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

Vålerenga Fotball
1 : 1
KFUM Fotball
KFUM Fotball
0 : 1
Vålerenga Fotball

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Vålerenga - KFUM?

Eliteserien-matchen slutade Vålerenga 2:2 KFUM. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Vålerenga och KFUM ut?

I de senaste 2 inbördes mötena vann Vålerenga 1, KFUM 0 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 1,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför Vålerenga - KFUM?

Vålerenga gör i snitt 0,83 mål per match och KFUM 1,17. Snittet i Eliteserien är 2,87 mål, med Over 2.5 i 51% av matcherna. Båda lagen gör mål i 33% av Vålerengas matcher och 50% av KFUMs.

I vilken form är Vålerenga och KFUM?

De senaste 5 matcherna har Vålerenga facit 1-1-3 (0,80 poäng per match) och KFUM 1-1-3 (0,80 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Vålerenga - KFUM?

Den statistiska bakgrunden till Vålerenga - KFUM — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.