Kroatien - Prva HNLStadion Anđelko HerjavecData uppdaterad 18 oktober 2026

Varaždin - Istra 1961: matchstatistik

Varaždin crest
Varaždin
0 : 0halvtid 0:0
Istra 1961 crest
Istra 1961

Varaždin - Istra 1961: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Varaždin mötte Istra 1961 i Prva HNL (Kroatien). Matchen spelades den 4 september 2026. Arena: Stadion Anđelko Herjavec. Slutresultat: 0:0.

Aktuell form

Varaždin: 4-0-1, 2.40 poäng/match. Istra 1961: 1-2-2, 1.00 poäng/match.

Målstatistik

Varaždin gör 2.20 och släpper in 1.00 mål per match. Istra 1961 gör 2.20 och släpper in 2.00. Ligans snitt: 3.29 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Varaždin 60%, Istra 1961 80%. Over 2.5: Varaždin 60%, Istra 1961 100%. Liganivå: BTTS 50%, Over 2.5 67%.

xG, skott och stil

Istra 1961 har högre xG: 1.55 mot 1.34. Varaždin: 12.0 skott per match, Istra 1961: 13.4.

Matchhalvor

Varaždin: leder i paus 60%, mål i andra halvlek 1.00. Istra 1961: leder i paus 40%, mål i andra halvlek 1.00.

Mål per minut

Varaždin: 16-30 (4 mal). Istra 1961: 16-30 (3 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

Prva HNL: 3.29 mål per match, BTTS 50%, Over 2.5 67%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 4 tidigare inbördes möten: 1-0-3. Målsnitt 2.50, BTTS 50%.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Varaždin är inne i en betydligt bättre period av säsongen: laget har vunnit 4 av sina 5 senaste matcher, medan Istra 1961 endast har tagit 5 poäng och åkt på 2 förluster under samma period. Hemmalaget har vunnit samtliga 3 hittills spelade hemmamatcher, gjort i genomsnitt 2 mål och släppt in endast 0,33 mål per match, samt hållit nollan i 67% av dessa matcher. Istra gör visserligen också i genomsnitt 2 mål på bortaplan, men har inte vunnit någon av sina 2 matcher, släpper in hela 2,5 mål per match och har inte hållit nollan en enda gång. Varaždins övertag syns även i kvaliteten på de skapade chanserna: Istras motståndare har ett genomsnittligt xG på 1,94 på bortaplan, jämfört med hemmalagets skapade xG på 1,20, vilket tyder på att gästerna är sårbara och släpper till många målchanser. Båda lagen gör regelbundet mål, men ett betydligt stabilare försvar och ett perfekt hemmafacit talar för en seger för Varaždin.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Signalen för att båda lagen gör mål är tydlig: BTTS förekom i 67 % av Varaždins matcher och i samtliga matcher för Istra 1961, jämfört med ett ligasnitt på 55 %. Båda lagen gör regelbundet mål och har i genomsnitt gjort 2,33 respektive 2,00 mål, medan de under de fem senaste matcherna vardera har gjort 2,2 mål per match. Istra har inte hållit nollan en enda gång och släpper i genomsnitt in 2,5 mål, medan Varaždin tillåter motståndarna att göra 1,67 mål per match. Hemmalaget skapar fler kvalitativa målchanser, med ett xG på 1,92 och 6,0 skott på mål per match, men Istra har under sina fem senaste matcher producerat ett xG på 1,54 och har därför goda förutsättningar att göra mål. De höga andelarna matcher över 2,5 mål, 100 % för båda lagen, stärker ytterligare scenariot för BTTS Ja i en så öppen match. I BTTS-marknaden betyder BTTS Nej att minst ett av lagen inte gör mål; det innebär inte automatiskt 0–0 eller att inget av lagen gör mål.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Matchbilden talar tydligt för mål: båda lagen har gått över 1,5 mål i 100% av säsongens matcher hittills, och det har gjorts minst ett mål i varje match. Varaždin skapar hemma målchanser motsvarande i genomsnitt 1,92 xG och avlossar 6,0 skott på mål per match, medan Istra på bortaplan i genomsnitt släpper in 2,50 mål samt 1,94 xG. Gästerna har också offensiva argument, eftersom de gör i genomsnitt 2,00 mål på bortaplan, medan hemmalaget tillåter motståndarna 1,50 xG. I de fem senaste matcherna gjorde båda lagen i genomsnitt 2,2 mål vardera, medan Istras matcher under denna period slutade över 2,5 mål i 100% av fallen. Det starkaste valet är Över 1,5 mål, eftersom prognosen på 3,07 mål ger en mycket stor säkerhetsmarginal i förhållande till denna lina.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Varaždin har en tydligt större offensiv potential: det genomsnittliga xG-värdet uppgår till 1,92 jämfört med Istras 0,99, medan hemmalaget i genomsnitt avlossar 16 skott, varav 6 på mål, mot gästernas 9 respektive 2,5. Istra släpper i genomsnitt in 2,50 mål per match och har ännu inte hållit nollan, vilket talar för att Varaždin kan utnyttja hemmaplansfördelen redan före paus. Hemmalaget ledde i halvtid i 2 av 3 ligamatcher, och i de senaste 5 matcherna har de inte släppt in ett enda mål i första halvlek, medan gästerna i genomsnitt släppte in 1,2 mål före paus. Varaždins slutliga seger stöds dessutom av den aktuella formen: laget har vunnit 4 av de senaste 5 matcherna, medan Istra endast har vunnit en gång. Därför framstår scenariot där hemmalaget leder i halvtid och vinner matchen som det starkaste.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
0 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

59Bollinnehav (%)41
VaraždinIstra 1961
21Skott9
VaraždinIstra 1961
4Skott pa mal2
VaraždinIstra 1961
2.14xG1.05
VaraždinIstra 1961
8Horner4
VaraždinIstra 1961
74Farliga anfall47
VaraždinIstra 1961
12Regelbrott12
VaraždinIstra 1961
3Kort3
VaraždinIstra 1961

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

2.2Gjorda mål / match2.2
VaraždinIstra 1961
1Insläppta mål / match2
VaraždinIstra 1961
45%Genomsnittligt bollinnehav45%
VaraždinIstra 1961
3.8Skott på mål / match4.6
VaraždinIstra 1961

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

12Skott per match13.4
VaraždinIstra 1961
3.8Skott på mål4.6
VaraždinIstra 1961
18.3%Skottkonvertering16.4%
VaraždinIstra 1961
45%Bollinnehav45%
VaraždinIstra 1961
1.34xG för1.55
VaraždinIstra 1961
1.64xG emot1.68
VaraždinIstra 1961

Skottkvalitet

Varaždin: KontringsstarktIstra 1961: Kontringsstarkt
VaraždinIstra 1961
Precision (skott på mål)32%34%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.12
Avslut (mål per skott på mål)0.580.48

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Varaždin är 140% bättre på: form senaste 5.

2.4 p / match - Varaždin · 1 p / match - Istra 1961

Varaždin
WWWLW
Resultatfördelning
80% V0% O20% F
Säsong (V-O-F)
4-0-1
2.40 p / match · målskillnad +6
Senaste 5 (V-O-F)
4-0-1
2.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
3-0-0
Senaste 5 hemma
3-0-0
WWW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.2Insläppta mål: 1.0xG: 1.34Motståndarens xG: 1.64BTTS: 60%Over 2.5: 60%
Istra 1961
LDWLD
Resultatfördelning
20% V40% O40% F
Säsong (V-O-F)
1-2-2
1.00 p / match · målskillnad +1
Senaste 5 (V-O-F)
1-2-2
1.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-1-1
Senaste 5 borta
0-1-1
DL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.2Insläppta mål: 2.0xG: 1.55Motståndarens xG: 1.68BTTS: 80%Over 2.5: 100%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Varaždin är 100% bättre på: insläppta mål per match.

1 mål / match - Varaždin · 2 mål / match - Istra 1961

Varaždins målprofil: mycket stark

Varaždin gör mål i 100% av matcherna (5 av 5 matcher), medan Istra 1961 håller nollan i 20% (1 av 5 matcher).

Istra 1961s målprofil: mycket stark

Istra 1961 gör mål i 100% av matcherna (5 av 5 matcher), medan Varaždin håller nollan i 40% (2 av 5 matcher).

11Gjorda mål (säsong)11
VaraždinIstra 1961
5Insläppta mål (säsong)10
VaraždinIstra 1961
3.2Snittmål per match4.2
VaraždinIstra 1961
11Gjorda mål (senaste 5)11
VaraždinIstra 1961
5Insläppta mål (senaste 5)10
VaraždinIstra 1961

Hur ofta gör laget minst...

100%1 mål100%
VaraždinIstra 1961
80%2 mål100%
VaraždinIstra 1961
20%3 mål20%
VaraždinIstra 1961
20%4 mål0%
VaraždinIstra 1961

Hur ofta släpper laget in minst...

60%1 mål80%
VaraždinIstra 1961
20%2 mål80%
VaraždinIstra 1961
20%3 mål40%
VaraždinIstra 1961
0%4 mål0%
VaraždinIstra 1961

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

0%BTTS i halvtid60%
VaraždinIstra 1961
0%BTTS i båda halvlekarna40%
VaraždinIstra 1961
20%Mål i båda halvlekarna60%
VaraždinIstra 1961

BTTS och antal mål

60%Minst 3 mål och BTTS80%
VaraždinIstra 1961
0%Minst 3 mål utan BTTS20%
VaraždinIstra 1961
60%BTTS - senaste 580%
VaraždinIstra 1961

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

60%Minst 1 mål före paus100%
VaraždinIstra 1961
40%Minst 2 mål före paus100%
VaraždinIstra 1961
20%Minst 3 mål före paus40%
VaraždinIstra 1961

2:a halvlek

80%Minst 1 mål efter paus100%
VaraždinIstra 1961
80%Minst 2 mål efter paus60%
VaraždinIstra 1961
40%Minst 3 mål efter paus20%
VaraždinIstra 1961

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Varaždin är 57% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

2.2 p / match - Varaždin · 1.4 p / match - Istra 1961

Varaždin - läge i halvtid
60% leder40% oavgjort0% ligger under
Istra 1961 - läge i halvtid
40% leder20% oavgjort40% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

2.2Poäng per match (1:a halvlek)1.4
VaraždinIstra 1961
1.2Gjorda mål (1:a halvlek)1.2
VaraždinIstra 1961
0Insläppta mål (1:a halvlek)1.2
VaraždinIstra 1961
1.2Snittmål (1:a halvlek)2.4
VaraždinIstra 1961
100%Hållen nolla före paus20%
VaraždinIstra 1961
40%Utan mål före paus20%
VaraždinIstra 1961

Efter paus (2:a halvlek)

1.6Poäng per match (2:a halvlek)1.6
VaraždinIstra 1961
1Gjorda mål (2:a halvlek)1
VaraždinIstra 1961
1Insläppta mål (2:a halvlek)0.8
VaraždinIstra 1961
2Snittmål (2:a halvlek)1.8
VaraždinIstra 1961
40%Hållen nolla efter paus20%
VaraždinIstra 1961
40%Utan mål efter paus20%
VaraždinIstra 1961

Varaždin - resultat andra halvlek

40% V40% O20% F
11
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
+6
Målskillnad (1:a halvlek)
8
Poäng andra halvlek
0
Målskillnad (2:a halvlek)
2.20
PPG före paus
Håller ledningen133%

Leder i halvtid i 60% av matcherna och vinner 80%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+1.0

Släpper in 1.0 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Istra 1961 - resultat andra halvlek

40% V40% O20% F
7
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
8
Poäng andra halvlek
+1
Målskillnad (2:a halvlek)
1.40
PPG före paus
Håller ledningen50%

Leder i halvtid i 40% av matcherna och vinner 20%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus-0.4

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Varaždin - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.201.60
Gjorda mål / match1.21.0
Insläppta mål / match0.01.0
Snittmål per match1.22.0
1 mål60%80%
2 mål40%80%
3 mål20%40%
Hållen nolla100%40%
Utan mål40%40%
Målskillnad+60
Halvtid: 60% leder - 40% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 0% - Totalt antal halvtidsmål: 6
Istra 1961 - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.401.60
Gjorda mål / match1.21.0
Insläppta mål / match1.20.8
Snittmål per match2.41.8
1 mål100%100%
2 mål100%60%
3 mål40%20%
Hållen nolla20%20%
Utan mål20%20%
Målskillnad0+1
Halvtid: 40% leder - 20% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 60% - Totalt antal halvtidsmål: 6

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Varaždin
GjordaInsläppta
0
0
0-15
4
0
16-30
2
0
31-45
1
2
46-60
2
2
61-75
2
1
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (4 goals). Släpper in mest i 46-60 (2). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

Istra 1961
GjordaInsläppta
1
1
0-15
3
3
16-30
2
2
31-45
2
1
46-60
1
0
61-75
2
3
76-90

Farligast i minuterna 16-30 (3 goals). Släpper in mest i 16-30 (3). Slutfasbalans (76-90): -1 - slutskedena är en svaghet.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.70
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
2.1 : 1.6
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
112%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
70%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-32%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
100%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
0%
Risk för 0:0
praktiskt taget noll
2-3
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Varaždin

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.30
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+1.50
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-0.4 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.86
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.64
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
103%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
85%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.2
Sena mål
18% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 0% under den första kvarten.
18%

Istra 1961

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.13
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.33
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-3.2 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.65
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.32
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
188%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
94%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
0.00
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.2
Sena mål
18% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 9% under den första kvarten.
18%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Prva HNL).

Lagen vs ligan

VaraždinLigaIstra 1961
Snittmål per match• 3.203.29▲ 4.20
Båda lagen gjorde mål▲ 60%50%▲ 80%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 60%67%▲ 100%
Hållna nollor▲ 40%27%▼ 20%
Mål före paus▼ 60%83%▲ 100%
Mål efter paus▼ 80%83%▲ 100%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.29
Snittmål per match
50%
Båda lagen gjorde mål
67%
Minst 3 mål (Over 2.5)
27%
Hållna nollor
2.13
Hemmamål / match
1.17
Bortamål / match
+82%
Hemmafördel i anfall
+45%
Hemmafördel i försvar
+46%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
83%
1 mål
58%
2 mål
17%
3 mål
4%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
83%
1 mål
58%
2 mål
25%
3 mål
0%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. Istra 1961Gult kortDukan Ahmeti
  2. VaraždinGult kortStipe Jurić
  3. VaraždinByteIn: Matej VukUt: Stipe Jurić
  4. Istra 1961ByteIn: Silvio GoričanUt: Dukan Ahmeti
  5. Istra 1961Gult kortRene Hrvatin
  6. VaraždinGult kortFrane Maglica
  7. VaraždinGult kortGregor Sikošek
  8. Istra 1961ByteIn: Advan KadušićUt: Rene Hrvatin
  9. Istra 1961ByteIn: Antonio MauricUt: Daouda Doumbia
  10. Istra 1961Gult kortHamza Jaganjac

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (4): Varaždin 1 - 0 - 3 Istra 1961. Malgenomsnitt 2.50, bada lagen gjorde mal i 50% matcher.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Varaždin - Istra 1961?

Prva HNL-matchen slutade Varaždin 0:0 Istra 1961. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Hur ser inbördes möten mellan Varaždin och Istra 1961 ut?

I de senaste 4 inbördes mötena vann Varaždin 1, Istra 1961 3 och 0 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 2,50 mål, med båda lagen på mål i 50%.

Vad visar målstatistiken inför Varaždin - Istra 1961?

Varaždin gör i snitt 2,20 mål per match och Istra 1961 2,20. Snittet i Prva HNL är 3,29 mål, med Over 2.5 i 67% av matcherna. Båda lagen gör mål i 60% av Varaždins matcher och 80% av Istra 1961s.

I vilken form är Varaždin och Istra 1961?

De senaste 5 matcherna har Varaždin facit 4-0-1 (2,40 poäng per match) och Istra 1961 1-2-2 (1,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Varaždin - Istra 1961?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.