Vejle - Hvidovre: matchstatistik
Vejle - Hvidovre: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Vejle mötte Hvidovre i 1st Division (Danmark). Matchen spelades den 9 oktober 2026. Arena: Vejle Stadion. Slutresultat: 1:2.
Aktuell form
Vejle: 2-3-0, 1.80 poäng/match. Hvidovre: 3-2-0, 2.20 poäng/match.
Målstatistik
Vejle gör 2.44 och släpper in 1.44 mål per match. Hvidovre gör 2.00 och släpper in 1.00. Ligans snitt: 2.78 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Vejle 67%, Hvidovre 78%. Over 2.5: Vejle 67%, Hvidovre 67%. Liganivå: BTTS 63%, Over 2.5 56%.
xG, skott och stil
Vejle har högre xG: 2.07 mot 1.88. Vejle: 17.0 skott per match, Hvidovre: 17.7.
Matchhalvor
Vejle: leder i paus 22%, mål i andra halvlek 1.33. Hvidovre: leder i paus 56%, mål i andra halvlek 1.22.
Mål per minut
Vejle: 76-90+ (6 mal). Hvidovre: 76-90+ (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
1st Division: 2.78 mål per match, BTTS 63%, Over 2.5 56%.
Inbördes möten
Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Hvidovre går in i matchen som serieledare och har tagit 3 segrar och spelat 2 oavgjorda på sina fem senaste matcher, medan Vejle bara har vunnit en gång, spelat oavgjort tre gånger och förlorat en gång. Hemmalaget är dock svårslaget på hemmaplan: de gör i snitt 3,75 mål per match och har ett xG på 2,38, jämfört med gästernas 1,84 på bortaplan. Försvaret kan bli avgörande, eftersom Vejle i snitt släpper in 2,25 mål på hemmaplan, medan Hvidovre bara släpper in 0,6 mål på bortaplan och håller nollan i 40% av matcherna. Gästerna har vunnit 80% av sina bortamatcher, och ett snitt på 2 gjorda mål ger dem goda förutsättningar att utnyttja hemmalagets svagare försvar. Trots Vejles stora offensiva potential talar den aktuella formen och det effektivare försvaret svagt för Hvidovre.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Båda lagen gör i genomsnitt 2,0 mål per match och har inte gått mållösa från en enda match, vilket starkt talar för mål från båda sidor. Vejle har haft BTTS i 100% av matcherna och Hvidovre i 60%; i de senaste fem matcherna var andelarna 60% respektive 100%. Den offensiva potentialen bekräftas av ett genomsnittligt xG på 1,92 för hemmalaget och 1,84 för bortalaget, samt 5,25 respektive 6,2 skott på mål per match. En viss motvikt är att Hvidovre har hållit nollan i 40% av matcherna och i genomsnitt bara släppt in 0,6 mål, men på sistone har bortalaget släppt in 1,2 mål per match medan Vejle har gjort 1,4. Därför är Båda lagen gör mål (BLGM) – Ja mer sannolikt än BLGM – Nej, vilket innebär att minst ett av lagen inte gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Båda lagen gör i genomsnitt 2,0 mål per match under säsongen, och deras genomsnittliga xG är 1,92 för Vejle respektive 1,84 för Hvidovre, vilket tyder på målpotential hos båda lagen. Under Hvidovres fem senaste matcher gjorde laget i genomsnitt 2,2 mål, medan Vejle släppte in 1,0 mål; samtidigt steg gästernas genomsnittliga xG till 2,09. Minst två mål har gjorts i samtliga av Vejles matcher hittills och i 80% av Hvidovres matcher, vilket gör Över 1,5 till det starkaste valet. Den högre linan 2,5 har svagare stöd: den har överskridits i 100% av Vejles matcher, men bara i 40% av Hvidovres matcher, där laget i genomsnitt släpper in blott 0,6 mål. Prognosen på totalt 3,12 mål talar för minst två fullträffar, även om gästernas stabilare försvar minskar säkerheten vid högre linor.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Hvidovre ledde i halvtid i 4 av de 5 matcher som ingår i säsongsstatistiken och vann 80 % av dessa matcher, medan Vejle låg under i halvtid i 2 av 4 matcher. Bortalaget släppte inte in något mål före paus i dessa matcher, medan hemmalaget i genomsnitt släppte in 0,75 mål under första halvlek, vilket talar för att Hvidovre tar ledningen tidigt. Formen under de senaste fem matcherna talar också för att laget behåller sin ledning: bortalaget gjorde i genomsnitt 2,2 mål och vann 60 % av matcherna, jämfört med Vejles 1,4 mål och 20 % segrar. Ett scenario där det är oavgjort i halvtid och gästerna vinner senare är fortfarande ett relevant alternativ, eftersom Vejle hade oavgjort efter 45 minuter i 4 av sina 5 senaste matcher. Hvidovre gjorde dock i genomsnitt 1,4 mål efter paus under den här perioden, medan Vejle bara gjorde 0,2.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Vejle | Hvidovre | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 31% | 33% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.12 | 0.11 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.46 | 0.35 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Hvidovre är 22% bättre på: form senaste 5.
1.8 p / match - Vejle · 2.2 p / match - Hvidovre
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Vejle är 22% bättre på: gjorda mål per match.
2.44 mål / match - Vejle · 2 mål / match - Hvidovre
Hvidovre är 44% bättre på: insläppta mål per match.
1.44 mål / match - Vejle · 1 mål / match - Hvidovre
Vejle gör mål i 78% av matcherna (7 av 9 matcher), medan Hvidovre håller nollan i 22% (2 av 9 matcher).
Hvidovre gör mål i 100% av matcherna (9 av 9 matcher), medan Vejle håller nollan i 33% (3 av 9 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Vejle
Over / Under - Hvidovre
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Hvidovre är 42% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.33 p / match - Vejle · 1.89 p / match - Hvidovre
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Vejle - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 22% av matcherna och vinner 56%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.1 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Hvidovre - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 56% av matcherna och vinner 67%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.40 | 1.20 |
| Gjorda mål / match | 1.2 | 0.8 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 0.6 |
| Snittmål per match | 1.6 | 1.4 |
| 1 mål | 60% | 60% |
| 2 mål | 60% | 40% |
| 3 mål | 20% | 20% |
| Hållen nolla | 60% | 40% |
| Utan mål | 40% | 60% |
| Målskillnad | +4 | +1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.80 | 2.40 |
| Gjorda mål / match | 0.8 | 1.4 |
| Insläppta mål / match | 0.6 | 0.6 |
| Snittmål per match | 1.4 | 2.0 |
| 1 mål | 100% | 100% |
| 2 mål | 20% | 60% |
| 3 mål | 20% | 40% |
| Hållen nolla | 60% | 40% |
| Utan mål | 20% | 20% |
| Målskillnad | +1 | +4 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (6 goals). Släpper in mest i 0-15 (3). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 76-90 (5 goals). Släpper in mest i 46-60 (3). Slutfasbalans (76-90): +4 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Vejle
Hvidovre
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (1st Division).
Lagen vs ligan
| Vejle | Liga | Hvidovre | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 3.89 | 2.78 | ▲ 3.00 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 67% | 63% | ▲ 78% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 67% | 56% | ▲ 67% |
| Hållna nollor | ▲ 33% | 24% | ▼ 22% |
| Mål före paus | ▲ 78% | 74% | ▲ 78% |
| Mål efter paus | ▲ 78% | 76% | ▲ 89% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Bortalag
Startelva
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Vejle - Hvidovre?
1st Division-matchen slutade Vejle 1:2 Hvidovre. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Vad visar målstatistiken inför Vejle - Hvidovre?
Vejle gör i snitt 2,44 mål per match och Hvidovre 2,00. Snittet i 1st Division är 2,78 mål, med Over 2.5 i 56% av matcherna. Båda lagen gör mål i 67% av Vejles matcher och 78% av Hvidovres.
I vilken form är Vejle och Hvidovre?
De senaste 5 matcherna har Vejle facit 2-3-0 (1,80 poäng per match) och Hvidovre 3-2-0 (2,20 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Vejle - Hvidovre?
Den statistiska bakgrunden till Vejle - Hvidovre — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


