Víkingur - HB: matchstatistik
Víkingur - HB: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Víkingur mötte HB i Faroe Islands Premier League (Färöarna). Matchen spelades den 28 augusti 2026. Arena: Sarpugerði. Slutresultat: 1:3.
Aktuell form
Víkingur: 3-1-1, 2.00 poäng/match. HB: 4-1-0, 2.60 poäng/match.
Målstatistik
Víkingur gör 1.45 och släpper in 1.00 mål per match. HB gör 1.75 och släpper in 1.20. Ligans snitt: 2.84 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Víkingur 55%, HB 60%. Over 2.5: Víkingur 55%, HB 60%. Liganivå: BTTS 54%, Over 2.5 53%.
xG, skott och stil
HB har högre xG: 1.80 mot 1.70. Víkingur: 13.7 skott per match, HB: 14.8.
Matchhalvor
Víkingur: leder i paus 30%, mål i andra halvlek 0.70. HB: leder i paus 45%, mål i andra halvlek 0.90.
Mål per minut
Víkingur: 76-90+ (7 mal). HB: 76-90+ (9 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Faroe Islands Premier League: 2.84 mål per match, BTTS 54%, Over 2.5 53%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 5 tidigare inbördes möten: 1-1-3. Målsnitt 1.80, BTTS 40%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Víkingur är fortfarande obesegrat på hemmaplan, där laget vinner 40 % av matcherna och hela 60 % slutar oavgjort, vilket tydligt ökar sannolikheten för delad poäng. Hemmalaget skapar något bättre chanser på egen plan, med ett genomsnittligt xG på 1,81 jämfört med HB:s 1,75, och defensivt släpper man till ett xG på 1,11 mot gästernas 1,35. HB har dock varit effektivare i de fem senaste matcherna: laget har gjort 7 mål, endast släppt in 4 och vunnit 3 matcher, medan Víkingur har ett facit på 2 segrar, 2 oavgjorda och 1 förlust. Bortalaget gör i genomsnitt 1,8 mål per bortamatch, och deras skotteffektivitet på 13 % överträffar knappt hemmalagets 12 %, men Víkingur släpper endast in 1,0 mål per hemmamatch. Med en mycket jämn offensiv potential och en stark oavgjord trend för hemmalaget framstår oavgjort som det mest sannolika utfallet.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
HB har en säsongsandel på 70 % av matcher där båda lagen gör mål, klart över Víkingurs 50 % och ligasnittet på 54 %. Båda lagen skapar regelbundet målchanser: det genomsnittliga xG-värdet är 1,85 för hemmalaget och 1,75 för bortalaget, medan respektive lag har 5,7 skott på mål per match. Víkingur har haft BLGM i hela 80 % av sina fem senaste matcher, med 1,4 gjorda och 1,2 insläppta mål per match. HB har varit mer defensivt stabilt den senaste tiden och släpper i snitt in 0,8 mål, men håller nollan i endast 30 % av matcherna över hela säsongen, medan Víkingur inte gör mål i 30 % av sina matcher. Övertaget i de offensiva indikatorerna och HBs höga säsongsprofil för BLGM talar för att det mest sannolika utfallet är att båda lagen gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Matchprofilen pekar på minst två mål: Víkingur gör i genomsnitt 1,7 mål per match, medan HB gör 1,8. Båda lagen skapar många chanser, vilket bekräftas av ett säsongs-xG på 1,85 för hemmalaget och 1,75 för bortalaget samt 5,7 skott på mål per match vardera. Linan på 1,5 mål överskreds i 80% av Víkingurs matcher och i 90% av HBs matcher, jämfört med ett ligasnitt på 2,84 mål. Den senaste formen är något mer försiktig, eftersom båda lagen gjorde 1,4 mål vardera under sina fem senaste matcher, men HB har inte hållit nollan en enda gång under hela säsongen. Därför har Över 1,5 mål klart starkast stöd i statistiken, medan risken vid linan 2,5 mål är mer balanserad.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Det mest sannolika utfallet är oavgjort i halvtid och därefter seger för HB, eftersom Víkingur stod oavgjort efter 45 minuter i 40 % av matcherna och i hela 60 % av de fem senaste. HB har dock ett bättre facit sett till hela matcher: laget vann 60 % av matcherna och gjorde i genomsnitt 1,8 mål, jämfört med Víkingurs 1,7 mål. Gästerna är också mer defensivt pålitliga sett till den aktuella formen och släpper i genomsnitt in 0,8 mål i sina fem senaste framträdanden, jämfört med 1,2 för hemmalaget. Den första halvleken bör bli försiktig, eftersom båda lagen höll nollan i halvtid i 70 % av matcherna, medan det genomsnittliga antalet mål före paus endast är 1,4 för Víkingur och 1,2 för HB. Efter paus har HB ett gynnsamt läge att avgöra matchen, eftersom motståndarna då i genomsnitt släpper in 0,5 mål, medan gästerna gör mål efter paus i genomsnitt 0,9 gånger per match.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Víkingur | HB | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 34% | 38% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.12 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.31 | 0.31 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
HB är 30% bättre på: form senaste 5.
2 p / match - Víkingur · 2.6 p / match - HB
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
HB är 21% bättre på: gjorda mål per match.
1.45 mål / match - Víkingur · 1.75 mål / match - HB
Víkingur är 20% bättre på: insläppta mål per match.
1 mål / match - Víkingur · 1.2 mål / match - HB
Víkingur gör mål i 65% av matcherna (13 av 20 matcher), medan HB håller nollan i 35% (7 av 20 matcher).
HB gör mål i 85% av matcherna (17 av 20 matcher), medan Víkingur håller nollan i 35% (7 av 20 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Víkingur
Over / Under - HB
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
HB är 21% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.4 p / match - Víkingur · 1.7 p / match - HB
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Víkingur - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 30% av matcherna och vinner 40%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
HB - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 45% av matcherna och vinner 50%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.60 | 1.60 |
| Gjorda mål / match | 0.8 | 0.6 |
| Insläppta mål / match | 0.6 | 0.2 |
| Snittmål per match | 1.4 | 0.8 |
| 1 mål | 80% | 60% |
| 2 mål | 40% | 20% |
| 3 mål | 20% | 0% |
| Hållen nolla | 40% | 80% |
| Utan mål | 40% | 60% |
| Målskillnad | +1 | +2 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 2.20 | 1.80 |
| Gjorda mål / match | 1.2 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 0.0 | 0.4 |
| Snittmål per match | 1.2 | 1.4 |
| 1 mål | 60% | 60% |
| 2 mål | 40% | 40% |
| 3 mål | 20% | 20% |
| Hållen nolla | 100% | 60% |
| Utan mål | 40% | 40% |
| Målskillnad | +6 | +3 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (7 goals). Släpper in mest i 31-45 (6). Slutfasbalans (76-90): +5 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 76-90 (9 goals). Släpper in mest i 61-75 (6). Slutfasbalans (76-90): +5 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Víkingur
HB
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Faroe Islands Premier League).
Lagen vs ligan
| Víkingur | Liga | HB | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▼ 2.45 | 2.84 | ▲ 2.95 |
| Båda lagen gjorde mål | • 55% | 54% | ▲ 60% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 55% | 53% | ▲ 60% |
| Hållna nollor | ▲ 35% | 28% | ▲ 35% |
| Mål före paus | ▼ 65% | 68% | ▲ 75% |
| Mål efter paus | ▼ 55% | 78% | ▼ 70% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (5): Víkingur 1 - 1 - 3 HB. Malgenomsnitt 1.80, bada lagen gjorde mal i 40% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Víkingur - HB?
Faroe Islands Premier League-matchen slutade Víkingur 1:3 HB. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Víkingur och HB ut?
I de senaste 5 inbördes mötena vann Víkingur 1, HB 3 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 1,80 mål, med båda lagen på mål i 40%.
Vad visar målstatistiken inför Víkingur - HB?
Víkingur gör i snitt 1,45 mål per match och HB 1,75. Snittet i Faroe Islands Premier League är 2,84 mål, med Over 2.5 i 53% av matcherna. Båda lagen gör mål i 55% av Víkingurs matcher och 60% av HBs.
I vilken form är Víkingur och HB?
De senaste 5 matcherna har Víkingur facit 3-1-1 (2,00 poäng per match) och HB 4-1-0 (2,60 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Víkingur - HB?
Den statistiska bakgrunden till Víkingur - HB — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


