Polen - 3 Liga Group 3Stadion OSiR ul. OlimpijskaData uppdaterad 26 oktober 2026

Warta Gorzów - Stal Brzeg: matchstatistik

Warta Gorzów crest
Warta Gorzów
1 : 0halvtid 0:0
Stal Brzeg crest
Stal Brzeg

Warta Gorzów - Stal Brzeg: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Warta Gorzów mötte Stal Brzeg i 3 Liga Group 3 (Polen). Matchen spelades den 12 september 2026. Arena: Stadion OSiR ul. Olimpijska. Slutresultat: 1:0.

Aktuell form

Warta Gorzów: 1-3-1, 1.20 poäng/match. Stal Brzeg: 1-1-3, 0.80 poäng/match.

Målstatistik

Warta Gorzów gör 1.00 och släpper in 1.57 mål per match. Stal Brzeg gör 2.00 och släpper in 1.57. Ligans snitt: 2.94 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Warta Gorzów 57%, Stal Brzeg 71%. Over 2.5: Warta Gorzów 43%, Stal Brzeg 57%. Liganivå: BTTS 52%, Over 2.5 58%.

xG, skott och stil

Stal Brzeg har högre xG: 1.95 mot 1.44. Warta Gorzów: 8.4 skott per match, Stal Brzeg: 9.9.

Matchhalvor

Warta Gorzów: leder i paus 14%, mål i andra halvlek 0.57. Stal Brzeg: leder i paus 29%, mål i andra halvlek 1.00.

Mål per minut

Warta Gorzów: 0-15 (2 mal). Stal Brzeg: 31-45+ (4 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

3 Liga Group 3: 2.94 mål per match, BTTS 52%, Over 2.5 58%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Warta Gorzów har klart bättre aktuell form: under de fem senaste matcherna har laget tagit i snitt 1,6 poäng, jämfört med Stal Brzegs 0,8, medan antalet insläppta mål under perioden uppgår till 4 respektive 9. Ett nyckelargument för hemmalaget är Stals bortafacit, där laget har förlorat båda sina hittills spelade matcher, släppt in i snitt 2 mål och inte hållit nollan en enda gång. Warta är inte heller särskilt effektivt på hemmaplan, med endast 0,67 mål per match och utan att ha gjort mål i 67% av matcherna, men lagets xG på 1,54 indikerar potential för bättre avslut. Gästerna skapar många chanser – i snitt 20,5 skott, 7,5 på mål samt ett xG på 2,27 på bortaplan – därför kan deras mål inte uteslutas. Trots Stals offensiva potential talar lagets svaga försvar och svit av bortaförluster något för en seger för Warta.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Warta har gjort mål i varje match under säsongen, medan Stal Brzeg inte har hållit nollan i en enda match och i genomsnitt släpper in 2,0 mål per match, vilket gör ett hemmamål mycket sannolikt. Den viktigaste faktorn mot Båda lagen gör mål (BLGM) är dock Wartas senaste form: på de fem senaste matcherna har laget i genomsnitt gjort endast 0,8 mål, släppt in 0,8 och BLGM förekom i bara 20 % av matcherna. Stal har visserligen lovande genomsnittliga xG på 2,27 under säsongen och 1,77 på de fem senaste matcherna, men gör i praktiken i genomsnitt bara 1,0 mål per match och har dessutom gått mållöst från planen i hela 50 % av säsongens matcher. Warta släpper i genomsnitt in 1,4 mål under säsongen, men lagets senaste försvarsspel ser stabilare ut. Därför är scenariot något mer sannolikt där minst ett av lagen, framför allt bortalaget, inte gör mål – det vill säga Båda lagen gör mål (BLGM): Nej.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Den starkaste signalen är spelet på Under 3,5 mål, eftersom den prognostiserade målskörden uppgår till 2,25. Warta har i sina fem senaste matcher bara gjort 0,8 mål och släppt in 0,8, medan endast 20% av dessa matcher gick över 2,5 mål. Stal har på sistone gjort i genomsnitt 1,6 mål, men lagets defensiva xG som släppts till under denna period är endast 0,70, vilket begränsar hemmalagets möjligheter att upprepa säsongssnittet på 2,4 mål. Gästerna har offensiv potential, vilket bekräftas av 1,77 xG i de fem senaste matcherna jämfört med 1,49 xG som Warta har tillåtit, men ett måttligt målskytte från deras sida är mer sannolikt än en öppen och målrik match med fyra mål. Sett över säsongen har gränsen på 3,5 mål inte överskridits i 60% av Wartas matcher och i 50% av Stals matcher, medan Wartas aktuella form ytterligare stärker under-scenariot.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Warta Gorzów har en tydlig fördel i halvtidsresultaten: laget ledde i 40 % av matcherna, medan Stal Brzeg låg under i halvtid i samtliga 2 hittills spelade bortamatcher. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,2 mål före paus, medan gästerna släpper in 1,5 mål under denna period, vilket talar för ett scenario där Warta leder redan efter 45 minuter. Sett till hela matchen gör Warta i genomsnitt 2,4 mål, medan Stal släpper in 2,0, och gästernas poängskörd är 0 med 100 % förluster. Även om Wartas fem senaste matcher endast gav 0,8 gjorda mål per match, släppte lagets försvar under denna period bara in 0,8 mål, medan Stal släppte in 1,8. Det mest sannolika utfallet är därför fortfarande 1/1: hemmalaget tar ledningen före paus och behåller den fram till slutsignalen.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

0 : 0
1:a halvlek
1 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

45Bollinnehav (%)55
Warta GorzówStal Brzeg
9Skott10
Warta GorzówStal Brzeg
6Skott pa mal4
Warta GorzówStal Brzeg
1.17xG1.09
Warta GorzówStal Brzeg
3Horner10
Warta GorzówStal Brzeg
24Farliga anfall24
Warta GorzówStal Brzeg
-1Regelbrott-1
Warta GorzówStal Brzeg
-1Kort-1
Warta GorzówStal Brzeg

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Warta GorzówStal Brzeg
1Gjorda mål / match2
Warta GorzówStal Brzeg
1.57Insläppta mål / match1.57
Warta GorzówStal Brzeg
36%Genomsnittligt bollinnehav30%
Warta GorzówStal Brzeg
3.43Skott på mål / match3.29
Warta GorzówStal Brzeg

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

8.43Skott per match9.86
Warta GorzówStal Brzeg
3.43Skott på mål3.29
Warta GorzówStal Brzeg
11.9%Skottkonvertering20.3%
Warta GorzówStal Brzeg
36%Bollinnehav30%
Warta GorzówStal Brzeg
1.44xG för1.95
Warta GorzówStal Brzeg
1.65xG emot1.13
Warta GorzówStal Brzeg

Skottkvalitet

Warta Gorzów: BalanseratStal Brzeg: Kontringsstarkt
Warta GorzówStal Brzeg
Precision (skott på mål)41%33%
Chanskvalitet (xG per skott)0.170.20
Avslut (mål per skott på mål)0.290.61

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Warta Gorzów är 50% bättre på: form senaste 5.

1.2 p / match - Warta Gorzów · 0.8 p / match - Stal Brzeg

Warta Gorzów
DDWLD
Resultatfördelning
29% V43% O29% F
Säsong (V-O-F)
2-3-2
1.29 p / match · målskillnad -4
Senaste 5 (V-O-F)
1-3-1
1.20 p / match
Facit hemma (V-O-F)
1-1-1
Senaste 5 hemma
1-1-1
WDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 0.8Insläppta mål: 1.0xG: 1.23Motståndarens xG: 1.49BTTS: 40%Over 2.5: 20%
Stal Brzeg
DLWLL
Resultatfördelning
29% V29% O43% F
Säsong (V-O-F)
2-2-3
1.14 p / match · målskillnad +3
Senaste 5 (V-O-F)
1-1-3
0.80 p / match
Facit borta (V-O-F)
0-0-2
Senaste 5 borta
0-0-2
LL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.6Insläppta mål: 1.8xG: 2.27Motståndarens xG: 1.19BTTS: 60%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Stal Brzeg är 100% bättre på: gjorda mål per match.

1 mål / match - Warta Gorzów · 2 mål / match - Stal Brzeg

Warta Gorzóws målprofil: mycket stark

Warta Gorzów gör mål i 71% av matcherna (5 av 7 matcher), medan Stal Brzeg håller nollan i 14% (1 av 7 matcher).

Stal Brzegs målprofil: mycket stark

Stal Brzeg gör mål i 86% av matcherna (6 av 7 matcher), medan Warta Gorzów håller nollan i 29% (2 av 7 matcher).

7Gjorda mål (säsong)14
Warta GorzówStal Brzeg
11Insläppta mål (säsong)11
Warta GorzówStal Brzeg
2.57Snittmål per match3.57
Warta GorzówStal Brzeg
4Gjorda mål (senaste 5)8
Warta GorzówStal Brzeg
5Insläppta mål (senaste 5)9
Warta GorzówStal Brzeg

Hur ofta gör laget minst...

71%1 mål86%
Warta GorzówStal Brzeg
29%2 mål57%
Warta GorzówStal Brzeg
0%3 mål29%
Warta GorzówStal Brzeg
0%4 mål14%
Warta GorzówStal Brzeg

Hur ofta släpper laget in minst...

71%1 mål86%
Warta GorzówStal Brzeg
43%2 mål29%
Warta GorzówStal Brzeg
14%3 mål29%
Warta GorzówStal Brzeg
14%4 mål14%
Warta GorzówStal Brzeg

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

14%BTTS i halvtid43%
Warta GorzówStal Brzeg
14%BTTS i båda halvlekarna14%
Warta GorzówStal Brzeg
14%Mål i båda halvlekarna43%
Warta GorzówStal Brzeg

BTTS och antal mål

43%Minst 3 mål och BTTS43%
Warta GorzówStal Brzeg
0%Minst 3 mål utan BTTS14%
Warta GorzówStal Brzeg
40%BTTS - senaste 560%
Warta GorzówStal Brzeg

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

57%Minst 1 mål före paus100%
Warta GorzówStal Brzeg
29%Minst 2 mål före paus57%
Warta GorzówStal Brzeg
0%Minst 3 mål före paus29%
Warta GorzówStal Brzeg

2:a halvlek

57%Minst 1 mål efter paus71%
Warta GorzówStal Brzeg
43%Minst 2 mål efter paus29%
Warta GorzówStal Brzeg
29%Minst 3 mål efter paus14%
Warta GorzówStal Brzeg

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Warta Gorzów - läge i halvtid
14% leder57% oavgjort29% ligger under
Stal Brzeg - läge i halvtid
29% leder14% oavgjort57% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1Poäng per match (1:a halvlek)1
Warta GorzówStal Brzeg
0.29Gjorda mål (1:a halvlek)1
Warta GorzówStal Brzeg
0.57Insläppta mål (1:a halvlek)1.14
Warta GorzówStal Brzeg
0.86Snittmål (1:a halvlek)2.14
Warta GorzówStal Brzeg
57%Hållen nolla före paus29%
Warta GorzówStal Brzeg
71%Utan mål före paus29%
Warta GorzówStal Brzeg

Efter paus (2:a halvlek)

1Poäng per match (2:a halvlek)1.71
Warta GorzówStal Brzeg
0.57Gjorda mål (2:a halvlek)1
Warta GorzówStal Brzeg
0.86Insläppta mål (2:a halvlek)0.43
Warta GorzówStal Brzeg
1.43Snittmål (2:a halvlek)1.43
Warta GorzówStal Brzeg
43%Hållen nolla efter paus57%
Warta GorzówStal Brzeg
57%Utan mål efter paus43%
Warta GorzówStal Brzeg

Warta Gorzów - resultat andra halvlek

14% V57% O29% F
7
Halvtidspoäng
2
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
7
Poäng andra halvlek
-2
Målskillnad (2:a halvlek)
1.00
PPG före paus
Håller ledningen207%

Leder i halvtid i 14% av matcherna och vinner 29%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.3

Släpper in 0.3 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Stal Brzeg - resultat andra halvlek

43% V43% O14% F
7
Halvtidspoäng
7
Halvtidsmål
-1
Målskillnad (1:a halvlek)
12
Poäng andra halvlek
+4
Målskillnad (2:a halvlek)
1.00
PPG före paus
Håller ledningen100%

Leder i halvtid i 29% av matcherna och vinner 29%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.7

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Warta Gorzów - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.200.80
Gjorda mål / match0.40.2
Insläppta mål / match0.40.4
Snittmål per match0.80.6
1 mål60%40%
2 mål20%20%
3 mål0%0%
Hållen nolla60%60%
Utan mål60%80%
Målskillnad0-1
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 0% vunnen - 80% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Stal Brzeg - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match0.601.60
Gjorda mål / match1.00.6
Insläppta mål / match1.40.4
Snittmål per match2.41.0
1 mål100%80%
2 mål60%20%
3 mål40%0%
Hållen nolla20%60%
Utan mål40%40%
Målskillnad-2+1
Halvtid: 20% leder - 0% oavgjort - 80% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 40% oavgjort - 20% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 5

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Warta Gorzów
GjordaInsläppta
2
2
0-15
0
0
16-30
1
3
31-45
2
0
46-60
2
3
61-75
0
3
76-90

Farligast i minuterna 0-15 (2 goals). Släpper in mest i 31-45 (3). Slutfasbalans (76-90): -3 - slutskedena är en svaghet.

Stal Brzeg
GjordaInsläppta
2
2
0-15
1
2
16-30
4
4
31-45
2
1
46-60
1
2
61-75
4
0
76-90

Farligast i minuterna 31-45 (4 goals). Släpper in mest i 31-45 (4). Slutfasbalans (76-90): +4 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.07
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
1.3 : 1.8
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
104%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
64%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
61%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
4%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 25 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Warta Gorzów

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.21
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.36
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
+2.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.44
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.08
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
55%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
140%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.09
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.3
Sena mål
0% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 29% under den första kvarten.
0%

Stal Brzeg

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.82
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
-0.39
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-5.0 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.05
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
-0.44
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
179%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
86%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.34
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
0.0
Sena mål
29% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 14% under den första kvarten.
29%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (3 Liga Group 3).

Lagen vs ligan

Warta GorzówLigaStal Brzeg
Snittmål per match▼ 2.572.94▲ 3.57
Båda lagen gjorde mål▲ 57%52%▲ 71%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 43%58%• 57%
Hållna nollor▲ 29%27%▼ 14%
Mål före paus▼ 57%69%▲ 100%
Mål efter paus▼ 57%78%▼ 71%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.94
Snittmål per match
52%
Båda lagen gjorde mål
58%
Minst 3 mål (Over 2.5)
27%
Hållna nollor
1.82
Hemmamål / match
1.12
Bortamål / match
+62%
Hemmafördel i anfall
+38%
Hemmafördel i försvar
+31%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
69%
1 mål
35%
2 mål
11%
3 mål
3%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
78%
1 mål
48%
2 mål
22%
3 mål
8%
4 mål

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Warta Gorzów - Stal Brzeg?

3 Liga Group 3-matchen slutade Warta Gorzów 1:0 Stal Brzeg. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Warta Gorzów - Stal Brzeg?

Warta Gorzów gör i snitt 1,00 mål per match och Stal Brzeg 2,00. Snittet i 3 Liga Group 3 är 2,94 mål, med Over 2.5 i 58% av matcherna. Båda lagen gör mål i 57% av Warta Gorzóws matcher och 71% av Stal Brzegs.

I vilken form är Warta Gorzów och Stal Brzeg?

De senaste 5 matcherna har Warta Gorzów facit 1-3-1 (1,20 poäng per match) och Stal Brzeg 1-1-3 (0,80 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Warta Gorzów - Stal Brzeg?

Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.