Tyskland - 2. BundesligaVolkswagen ArenaData uppdaterad 31 oktober 2026

Wolfsburg - Osnabrück: matchstatistik

Wolfsburg crest
Wolfsburg
2 : 0halvtid 1:0
Osnabrück crest
Osnabrück

Wolfsburg - Osnabrück: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Wolfsburg mötte Osnabrück i 2. Bundesliga (Tyskland). Matchen spelades den 31 oktober 2026. Arena: Volkswagen Arena. Slutresultat: 2:0.

Aktuell form

Wolfsburg: 2-2-1, 1.60 poäng/match. Osnabrück: 1-2-2, 1.00 poäng/match.

Målstatistik

Wolfsburg gör 2.56 och släpper in 1.56 mål per match. Osnabrück gör 1.56 och släpper in 1.67. Ligans snitt: 3.04 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Wolfsburg 67%, Osnabrück 67%. Over 2.5: Wolfsburg 56%, Osnabrück 67%. Liganivå: BTTS 57%, Over 2.5 57%.

xG, skott och stil

Wolfsburg har högre xG: 1.99 mot 1.46. Wolfsburg: 18.6 skott per match, Osnabrück: 13.4.

Matchhalvor

Wolfsburg: leder i paus 67%, mål i andra halvlek 1.11. Osnabrück: leder i paus 22%, mål i andra halvlek 0.89.

Mål per minut

Wolfsburg: 76-90+ (7 mal). Osnabrück: 76-90+ (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

2. Bundesliga: 3.04 mål per match, BTTS 57%, Over 2.5 57%.

Inbördes möten

Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.

Arkiverad analys inför matchen

Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.

Övergripande matchanalys

Wolfsburg ligger på 4:e plats och har inte förlorat någon av sina 5 senaste matcher, där laget har gjort 17 mål. Nian Osnabrück har däremot bara vunnit 1 av 5 matcher och gjort 7 mål. På hemmaplan gör hemmalaget i genomsnitt 3 mål per match med ett xG på 2,04, medan gästerna gör 1,5 mål på bortaplan med ett xG på 1,35. Det tyder på att Wolfsburg har ett tydligt övertag när det gäller att skapa och förvalta målchanser. Det stöds även av att hemmalaget i snitt har 7 skott på mål, jämfört med gästernas 3 i bortamatcher. Segern är dock inte given: Wolfsburg släpper i genomsnitt in 1,5 mål på hemmaplan, och Osnabrück har gjort mål i var och en av sina bortamatcher hittills. Trots det är hemmalaget fortfarande obesegrat på hemmaplan, medan gästerna har förlorat hälften av sina bortamatcher. Därför framstår en Wolfsburg-seger som det mest sannolika utfallet.

Se den statistiska översikten
BTTS - gör båda lagen mål?

Båda lagen gör mål (BLGM) förekom i 60 % av Wolfsburgs matcher och 75 % av Osnabrücks matcher, och i de fem senaste mötena mellan lagen var siffrorna 100 % respektive 80 %. Båda lagen gör regelbundet mål: deras säsongssnitt är 1,6 respektive 1,5 mål per match, medan de i genomsnitt släpper in 1,6 respektive 1,75 mål. I Wolfsburgs fem senaste matcher var lagets målsnitt 3,4, medan Osnabrück hade ett snitt på 1,4; samtidigt släppte lagen in 1,6 respektive 1,4 mål, vilket talar för mål från båda sidor. Dessutom har Osnabrück gjort mål i samtliga matcher hittills under säsongen, medan Wolfsburg bara har hållit nollan i 20 % av sina matcher. Även om Wolfsburg inte har gjort mål i 20 % av sina matcher väger de offensiva signalerna och den låga frekvensen av hållna nollor över till förmån för spelet Båda lagen gör mål – Ja.

Se BTTS-statistik
Over/Under - analys av antalet mål

Wolfsburgs matcher innehåller i genomsnitt 3,2 mål och Osnabrücks matcher 3,25, vilket tyder på goda förutsättningar för Över 1,5 mål. Hemmalaget gör i genomsnitt 1,6 mål, men under sina fem senaste matcher har snittet stigit till 3,4, med ett xG på 2,02. Bortalaget gör i genomsnitt 1,5 mål och släpper in 1,75, och båda lagen har haft mål från båda sidor i 100% respektive 80% av sina fem senaste matcher. Linan Över 1,5 mål har starkast stöd i resultaten: den har passerats i 100% av Wolfsburgs matcher och 75% av Osnabrücks matcher, medan linan Över 2,5 mål har passerats i 80% respektive 50%.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenario i halvtid och vid full tid

Den starkaste signalen för att Wolfsburg leder i halvtid är lagets senaste svit: laget hade ledningen i halvtid i samtliga 5 matcher och gjorde i genomsnitt 2,0 mål före paus, medan Osnabrück i genomsnitt gjorde 0,6. Hemmalagets övertag kan bestå matchen ut, eftersom Wolfsburg vann 3 av samma 5 matcher och gjorde i genomsnitt 3,4 mål, jämfört med gästernas 1,4 mål och 1 seger. Wolfsburg har dessutom i genomsnitt 6,6 skott på mål per match, mot Osnabrücks 3,0, och lagets xG är 1,55 jämfört med gästernas 1,35, vilket stärker bedömningen av hemmalagets offensiva potential. Försiktighet är dock motiverad: i hemmamatcher hade Wolfsburg ledningen i halvtid endast i 1 av 5 fall och gjorde i genomsnitt 0,4 mål före paus. Oavgjort i halvtid följt av en hemmaseger är därför fortfarande ett relevant alternativ. Trots detta gör kombinationen av den aktuella sviten med halvtidsledningar och klart bättre senaste resultat att det mest sannolika enskilda scenariot är att Wolfsburg leder i halvtid och vinner matchen.

Se statistik för första och andra halvlek

Halvlekar

1 : 0
1:a halvlek
1 : 0
2:a halvlek

Matchstatistik

64Bollinnehav (%)36
WolfsburgOsnabrück
31Skott13
WolfsburgOsnabrück
7Skott pa mal4
WolfsburgOsnabrück
2.78xG1.36
WolfsburgOsnabrück
8Horner3
WolfsburgOsnabrück
48Farliga anfall35
WolfsburgOsnabrück
7Regelbrott10
WolfsburgOsnabrück
1Kort1
WolfsburgOsnabrück

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

WolfsburgOsnabrück
2.56Gjorda mål / match1.56
WolfsburgOsnabrück
1.56Insläppta mål / match1.67
WolfsburgOsnabrück
57%Genomsnittligt bollinnehav43%
WolfsburgOsnabrück
6.89Skott på mål / match5
WolfsburgOsnabrück

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

18.56Skott per match13.44
WolfsburgOsnabrück
6.89Skott på mål5
WolfsburgOsnabrück
13.8%Skottkonvertering11.6%
WolfsburgOsnabrück
57%Bollinnehav43%
WolfsburgOsnabrück
1.99xG för1.46
WolfsburgOsnabrück
1.76xG emot1.8
WolfsburgOsnabrück

Skottkvalitet

Wolfsburg: DominantOsnabrück: Balanserat
WolfsburgOsnabrück
Precision (skott på mål)37%37%
Chanskvalitet (xG per skott)0.110.11
Avslut (mål per skott på mål)0.370.31

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Wolfsburg är 60% bättre på: form senaste 5.

1.6 p / match - Wolfsburg · 1 p / match - Osnabrück

Wolfsburg
LWDWD
Resultatfördelning
44% V44% O11% F
Säsong (V-O-F)
4-4-1
1.78 p / match · målskillnad +9
Senaste 5 (V-O-F)
2-2-1
1.60 p / match
Facit hemma (V-O-F)
2-2-0
Senaste 5 hemma
2-2-0
DDWW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 2.6Insläppta mål: 1.6xG: 1.83Motståndarens xG: 1.85BTTS: 80%Over 2.5: 60%
Osnabrück
LDDLW
Resultatfördelning
33% V22% O44% F
Säsong (V-O-F)
3-2-4
1.22 p / match · målskillnad -1
Senaste 5 (V-O-F)
1-2-2
1.00 p / match
Facit borta (V-O-F)
1-1-2
Senaste 5 borta
1-1-2
LWDL
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.4Insläppta mål: 1.4xG: 1.42Motståndarens xG: 1.61BTTS: 80%Over 2.5: 60%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Wolfsburg är 64% bättre på: gjorda mål per match.

2.56 mål / match - Wolfsburg · 1.56 mål / match - Osnabrück

Wolfsburg är 7% bättre på: insläppta mål per match.

1.56 mål / match - Wolfsburg · 1.67 mål / match - Osnabrück

Wolfsburgs målprofil: mycket stark

Wolfsburg gör mål i 78% av matcherna (7 av 9 matcher), medan Osnabrück håller nollan i 22% (2 av 9 matcher).

Osnabrücks målprofil: mycket stark

Osnabrück gör mål i 89% av matcherna (8 av 9 matcher), medan Wolfsburg håller nollan i 22% (2 av 9 matcher).

23Gjorda mål (säsong)14
WolfsburgOsnabrück
14Insläppta mål (säsong)15
WolfsburgOsnabrück
4.11Snittmål per match3.22
WolfsburgOsnabrück
13Gjorda mål (senaste 5)7
WolfsburgOsnabrück
8Insläppta mål (senaste 5)7
WolfsburgOsnabrück

Hur ofta gör laget minst...

78%1 mål89%
WolfsburgOsnabrück
56%2 mål33%
WolfsburgOsnabrück
56%3 mål33%
WolfsburgOsnabrück
44%4 mål0%
WolfsburgOsnabrück

Hur ofta släpper laget in minst...

78%1 mål78%
WolfsburgOsnabrück
33%2 mål44%
WolfsburgOsnabrück
22%3 mål33%
WolfsburgOsnabrück
22%4 mål11%
WolfsburgOsnabrück

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

Målmönster

44%BTTS i halvtid22%
WolfsburgOsnabrück
11%BTTS i båda halvlekarna11%
WolfsburgOsnabrück
56%Mål i båda halvlekarna22%
WolfsburgOsnabrück

BTTS och antal mål

56%Minst 3 mål och BTTS44%
WolfsburgOsnabrück
0%Minst 3 mål utan BTTS22%
WolfsburgOsnabrück
80%BTTS - senaste 580%
WolfsburgOsnabrück

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

1:a halvlek

67%Minst 1 mål före paus78%
WolfsburgOsnabrück
56%Minst 2 mål före paus44%
WolfsburgOsnabrück
44%Minst 3 mål före paus11%
WolfsburgOsnabrück

2:a halvlek

89%Minst 1 mål efter paus89%
WolfsburgOsnabrück
44%Minst 2 mål efter paus33%
WolfsburgOsnabrück
33%Minst 3 mål efter paus22%
WolfsburgOsnabrück

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Wolfsburg är 133% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

2.33 p / match - Wolfsburg · 1 p / match - Osnabrück

Wolfsburg - läge i halvtid
67% leder33% oavgjort0% ligger under
Osnabrück - läge i halvtid
22% leder33% oavgjort44% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

2.33Poäng per match (1:a halvlek)1
WolfsburgOsnabrück
1.44Gjorda mål (1:a halvlek)0.67
WolfsburgOsnabrück
0.56Insläppta mål (1:a halvlek)0.89
WolfsburgOsnabrück
2Snittmål (1:a halvlek)1.56
WolfsburgOsnabrück
56%Hållen nolla före paus44%
WolfsburgOsnabrück
33%Utan mål före paus56%
WolfsburgOsnabrück

Efter paus (2:a halvlek)

1.44Poäng per match (2:a halvlek)1.56
WolfsburgOsnabrück
1.11Gjorda mål (2:a halvlek)0.89
WolfsburgOsnabrück
1Insläppta mål (2:a halvlek)0.78
WolfsburgOsnabrück
2.11Snittmål (2:a halvlek)1.67
WolfsburgOsnabrück
56%Hållen nolla efter paus44%
WolfsburgOsnabrück
33%Utan mål efter paus33%
WolfsburgOsnabrück

Wolfsburg - resultat andra halvlek

44% V11% O44% F
21
Halvtidspoäng
13
Halvtidsmål
+8
Målskillnad (1:a halvlek)
13
Poäng andra halvlek
+1
Målskillnad (2:a halvlek)
2.33
PPG före paus
Håller ledningen66%

Leder i halvtid i 67% av matcherna och vinner 44%. Tappar ibland ledningen efter paus.

Försvar efter paus+0.4

Släpper in 0.4 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Osnabrück - resultat andra halvlek

44% V22% O33% F
9
Halvtidspoäng
6
Halvtidsmål
-2
Målskillnad (1:a halvlek)
14
Poäng andra halvlek
+1
Målskillnad (2:a halvlek)
1.00
PPG före paus
Håller ledningen150%

Leder i halvtid i 22% av matcherna och vinner 33%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.1

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Wolfsburg - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.601.20
Gjorda mål / match1.41.2
Insläppta mål / match0.41.2
Snittmål per match1.82.4
1 mål80%100%
2 mål60%40%
3 mål40%40%
Hållen nolla60%40%
Utan mål20%40%
Målskillnad+50
Halvtid: 80% leder - 20% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 0% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 40% - Totalt antal halvtidsmål: 7
Osnabrück - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.001.80
Gjorda mål / match0.60.8
Insläppta mål / match0.60.8
Snittmål per match1.21.6
1 mål80%100%
2 mål40%20%
3 mål0%20%
Hållen nolla40%60%
Utan mål60%20%
Målskillnad00
Halvtid: 20% leder - 40% oavgjort - 40% ligger under
2:a halvlek: 60% vunnen - 0% oavgjort - 40% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 3

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Wolfsburg
GjordaInsläppta
6
2
0-15
3
2
16-30
4
1
31-45
0
3
46-60
3
3
61-75
7
3
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (7 goals). Släpper in mest i 46-60 (3). Slutfasbalans (76-90): +4 - vinner slutskedena.

Osnabrück
GjordaInsläppta
1
1
0-15
2
3
16-30
3
4
31-45
1
1
46-60
2
2
61-75
5
4
76-90

Farligast i minuterna 76-90 (5 goals). Släpper in mest i 31-45 (4). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

3.68
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
2.1 : 1.6
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
121%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
67%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
69%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
2%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 50 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Wolfsburg

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.23
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.77
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-3.7 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.57
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.20
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
144%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
125%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.18
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.3
Sena mål
30% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 26% under den första kvarten.
30%

Osnabrück

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
-0.34
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.23
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-1.6 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.10
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.13
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
125%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
94%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.22
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.2
Sena mål
36% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 7% under den första kvarten.
36%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (2. Bundesliga).

Lagen vs ligan

WolfsburgLigaOsnabrück
Snittmål per match▲ 4.113.04▲ 3.22
Båda lagen gjorde mål▲ 67%57%▲ 67%
Minst 3 mål (Over 2.5)• 56%57%▲ 67%
Hållna nollor▼ 22%25%▼ 22%
Mål före paus▼ 67%77%• 78%
Mål efter paus▲ 89%83%▲ 89%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

3.04
Snittmål per match
57%
Båda lagen gjorde mål
57%
Minst 3 mål (Over 2.5)
25%
Hållna nollor
1.78
Hemmamål / match
1.25
Bortamål / match
+42%
Hemmafördel i anfall
+30%
Hemmafördel i försvar
+21%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
77%
1 mål
43%
2 mål
16%
3 mål
7%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
83%
1 mål
42%
2 mål
13%
3 mål
10%
4 mål

Laguppställningar och händelser

Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.

Matchhändelser

Mål, kort och byten i kronologisk ordning.

  1. WolfsburgMålFabian Reese
  2. OsnabrückGult kortJannik Müller
  3. WolfsburgGult kortMuhammed Damar
  4. WolfsburgMålMuhammed DamarAssist: Fabian Reese
  5. WolfsburgByteIn: Kento ShiogaiUt: Muhammed Damar

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Vanliga frågor

Vad blev resultatet i Wolfsburg - Osnabrück?

2. Bundesliga-matchen slutade Wolfsburg 2:0 Osnabrück. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.

Vad visar målstatistiken inför Wolfsburg - Osnabrück?

Wolfsburg gör i snitt 2,56 mål per match och Osnabrück 1,56. Snittet i 2. Bundesliga är 3,04 mål, med Over 2.5 i 57% av matcherna. Båda lagen gör mål i 67% av Wolfsburgs matcher och 67% av Osnabrücks.

I vilken form är Wolfsburg och Osnabrück?

De senaste 5 matcherna har Wolfsburg facit 2-2-1 (1,60 poäng per match) och Osnabrück 1-2-2 (1,00 poäng per match).

Var hittar jag speltips och analys för Wolfsburg - Osnabrück?

Här kollar du siffrorna inför Wolfsburg - Osnabrück: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.