Yeovil Town - Worthing: matchstatistik
Yeovil Town - Worthing: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Yeovil Town mötte Worthing i National League (England). Matchen spelades den 29 september 2026. Arena: Huish Park Stadium. Slutresultat: 1:1.
Aktuell form
Yeovil Town: 2-1-2, 1.40 poäng/match. Worthing: 3-2-0, 2.20 poäng/match.
Målstatistik
Yeovil Town gör 1.90 och släpper in 1.40 mål per match. Worthing gör 1.90 och släpper in 1.60. Ligans snitt: 3.13 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Yeovil Town 80%, Worthing 80%. Over 2.5: Yeovil Town 60%, Worthing 80%. Liganivå: BTTS 65%, Over 2.5 63%.
xG, skott och stil
Worthing har högre xG: 1.56 mot 1.22. Yeovil Town: 8.6 skott per match, Worthing: 11.6.
Matchhalvor
Yeovil Town: leder i paus 50%, mål i andra halvlek 1.30. Worthing: leder i paus 80%, mål i andra halvlek 1.00.
Mål per minut
Yeovil Town: 76-90+ (6 mal). Worthing: 76-90+ (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
National League: 3.13 mål per match, BTTS 65%, Over 2.5 63%.
Inbördes möten
Det finns inget matchat H2H-underlag i databasen.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Yeovil Town har hemmaplansfördelen: laget har vunnit 60 % av hemmamatcherna och gjort i genomsnitt 2,4 mål med 54 % bollinnehav. Hemmalaget skapar också något fler kvalitativa målchanser, eftersom deras genomsnittliga xG på hemmaplan är 1,51 jämfört med Worthings 1,35 på bortaplan. Worthing är dock offensivt farliga, gör i genomsnitt 2,5 mål på bortaplan och har en skottkonvertering på 25 %, samtidigt som de bara har förlorat en av sina fem senaste matcher. Gästernas försvar kan bli avgörande: på bortaplan släpper de in 2 mål per match och tillåter motståndarna ett xG på 2,06, medan Yeovil inte har haft en enda hemmamatch utan att göra mål. Båda lagen gör regelbundet mål, men Yeovils större kontroll och Worthings defensiva svagheter talar för en knapp hemmaseger.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Signalen för att båda lagen gör mål är mycket starka: Worthing har BLGM i 100 % av ligamatcherna, medan Yeovil Town har 60 %, jämfört med ligasnittet på 66 %. Båda lagen har alltid gjort minst ett mål under säsongen, medan Worthing inte har hållit nollan i någon match, vilket tydligt ökar sannolikheten att hemmalaget hittar nätet. I de fem senaste matcherna förekom BLGM i 100 % av Yeovils och 80 % av Worthings matcher, och lagen gjorde i snitt 2,2 respektive 2,0 mål. Försvaren släppte också till många chanser, eftersom Yeovil i snitt släppte in 2,2 mål under sina fem senaste matcher, medan Worthing släppte in 1,6. Hemmalaget har ett xG på 1,62 under säsongen, medan gästerna i snitt släpper in 2,0 mål och tillåter motståndarna ett xG på 2,06. Därför är det mest sannolika scenariot BLGM Ja.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Matchprofilen talar tydligt för mål: Worthing gör i genomsnitt 2,5 mål per match, och lagets matcher har till 100 % gått över både 1,5 och 2,5 mål. Yeovil släpper i genomsnitt in 1,4 mål, medan Worthings försvar i snitt tillåter 2,0 mål och ännu inte har hållit nollan. Under de fem senaste matcherna hade Yeovil i snitt 2,2 gjorda och 2,2 insläppta mål, medan Worthing noterade 2,0 gjorda och 1,6 insläppta; båda lagen hade då 80 % av matcherna över 2,5 mål. xG-modellen pekar också på ett öppet scenario, eftersom hemmalaget skapar i snitt 1,62 xG samtidigt som bortalaget tillåter 2,06 xG, medan bortalaget har 1,35 xG jämfört med hemmalagets 1,43 xG. Det starkaste valet är Över 1,5 mål, eftersom den förväntade totalsumman på 3,15 mål ger en stor säkerhetsmarginal även vid en delvis försämrad effektivitet.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Worthing har en starkare resultatprofil: laget vinner 50 % av matcherna, gör i genomsnitt 2,5 mål och har gjort 2,0 mål per match i de fem senaste matcherna, medan Yeovil under denna period släppte in hela 2,2 mål per match. Bortalaget inleder ofta aggressivt, eftersom de ledde i halvtid i 75 % av säsongens matcher, och i de fem senaste matcherna steg andelen till 80 %; Yeovil ledde i motsvarande 80 % respektive 60 % av matcherna. Efter paus gör Worthing i genomsnitt 1,75 mål, och var och en av lagets fem hittills spelade andra halvlekar har innehållit minst ett mål, vilket talar för att laget behåller eller utökar sin ledning. Yeovil har offensiva argument i form av ett xG på 1,62 samt 6 skott på mål per match, men Worthings försvar har inte hållit nollan i någon match. Därför förblir scenariot 2/2 det mest sannolika, men inte med någon stor marginal framför de övriga alternativen.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Yeovil Town | Worthing | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 51% | 49% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.14 | 0.13 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.43 | 0.33 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Worthing är 57% bättre på: form senaste 5.
1.4 p / match - Yeovil Town · 2.2 p / match - Worthing
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Yeovil Town är 14% bättre på: insläppta mål per match.
1.4 mål / match - Yeovil Town · 1.6 mål / match - Worthing
Yeovil Town gör mål i 100% av matcherna (10 av 10 matcher), medan Worthing håller nollan i 20% (2 av 10 matcher).
Worthing gör mål i 100% av matcherna (10 av 10 matcher), medan Yeovil Town håller nollan i 20% (2 av 10 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Yeovil Town
Over / Under - Worthing
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Worthing är 26% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.9 p / match - Yeovil Town · 2.4 p / match - Worthing
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Yeovil Town - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 50% av matcherna och vinner 50%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.8 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Worthing - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 80% av matcherna och vinner 50%. Tappar ibland ledningen efter paus.
Släpper in 0.8 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 2.00 | 1.20 |
| Gjorda mål / match | 0.6 | 1.2 |
| Insläppta mål / match | 0.4 | 1.4 |
| Snittmål per match | 1.0 | 2.6 |
| 1 mål | 80% | 100% |
| 2 mål | 20% | 60% |
| 3 mål | 0% | 60% |
| Hållen nolla | 80% | 20% |
| Utan mål | 40% | 20% |
| Målskillnad | +1 | -1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 2.40 | 1.60 |
| Gjorda mål / match | 1.0 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 0.6 | 0.6 |
| Snittmål per match | 1.6 | 1.6 |
| 1 mål | 100% | 60% |
| 2 mål | 40% | 60% |
| 3 mål | 20% | 40% |
| Hållen nolla | 60% | 60% |
| Utan mål | 20% | 40% |
| Målskillnad | +2 | +2 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 76-90 (6 goals). Släpper in mest i 76-90 (6). Slutfasbalans (76-90): 0.
Farligast i minuterna 76-90 (5 goals). Släpper in mest i 76-90 (7). Slutfasbalans (76-90): -2 - slutskedena är en svaghet.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Yeovil Town
Worthing
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (National League).
Lagen vs ligan
| Yeovil Town | Liga | Worthing | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 3.30 | 3.13 | ▲ 3.50 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 80% | 65% | ▲ 80% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 60% | 63% | ▲ 80% |
| Hållna nollor | ▲ 20% | 18% | ▲ 20% |
| Mål före paus | ▼ 70% | 72% | ▲ 100% |
| Mål efter paus | ▲ 100% | 88% | ▼ 70% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Yeovil Town - Worthing?
National League-matchen slutade Yeovil Town 1:1 Worthing. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Vad visar målstatistiken inför Yeovil Town - Worthing?
Yeovil Town gör i snitt 1,90 mål per match och Worthing 1,90. Snittet i National League är 3,13 mål, med Over 2.5 i 63% av matcherna. Båda lagen gör mål i 80% av Yeovil Towns matcher och 80% av Worthings.
I vilken form är Yeovil Town och Worthing?
De senaste 5 matcherna har Yeovil Town facit 2-1-2 (1,40 poäng per match) och Worthing 3-2-0 (2,20 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Yeovil Town - Worthing?
Den här sidan visar hela den statistiska kontexten — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under. Tips, value-bedömning och fullständig motivering finns i NoFluffPicks-appen.


