Serbien - SuperLigaSportsko-Rekreativni Centar MladostData uppdaterad 22 oktober 2026

Matchen är avbruten eller uppskjuten

Matchtiden kan ändras. Statistiken finns kvar som matchkontext.

Železničar Pančevo - Red Star Belgrade: matchstatistik

Železničar Pančevo - Red Star Belgrade: form, mål och viktig statistik

Viktig matchinformation

Železničar Pančevo möter Red Star Belgrade i SuperLiga (Serbien). Matchtiden kan ändras. Statistiken finns kvar som matchkontext. Arena: Sportsko-Rekreativni Centar Mladost.

Aktuell form

Železničar Pančevo: 2-1-2, 1.40 poäng/match. Red Star Belgrade: 4-1-0, 2.60 poäng/match.

Målstatistik

Železničar Pančevo gör 1.57 och släpper in 1.00 mål per match. Red Star Belgrade gör 2.38 och släpper in 0.25. Ligans snitt: 2.47 mål.

BTTS / Over / Under

BTTS: Železničar Pančevo 43%, Red Star Belgrade 25%. Over 2.5: Železničar Pančevo 43%, Red Star Belgrade 50%. Liganivå: BTTS 42%, Over 2.5 45%.

xG, skott och stil

Red Star Belgrade har högre xG: 2.18 mot 1.79. Železničar Pančevo: 14.7 skott per match, Red Star Belgrade: 18.8.

Matchhalvor

Železničar Pančevo: leder i paus 14%, mål i andra halvlek 1.14. Red Star Belgrade: leder i paus 75%, mål i andra halvlek 1.13.

Mål per minut

Železničar Pančevo: 61-75 (5 mal). Red Star Belgrade: 46-60 (5 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.

Ligakontext

SuperLiga: 2.47 mål per match, BTTS 42%, Over 2.5 45%.

Inbördes möten

Före den här matchen fanns 3 tidigare inbördes möten: 0-1-2. Målsnitt 5.00, BTTS 67%.

Profil före match— vad säger säsongsdatan?

Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.

Železničar PančevoRed Star Belgrade
1.57Gjorda mål / match2.38
Železničar PančevoRed Star Belgrade
1Insläppta mål / match0.25
Železničar PančevoRed Star Belgrade
Železničar PančevoRed Star Belgrade
61%Genomsnittligt bollinnehav63%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
5.57Skott på mål / match7.5
Železničar PančevoRed Star Belgrade
Železničar PančevoRed Star Belgrade

Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?

Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.

14.71Skott per match18.75
Železničar PančevoRed Star Belgrade
5.57Skott på mål7.5
Železničar PančevoRed Star Belgrade
10.7%Skottkonvertering12.7%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
61%Bollinnehav63%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
1.79xG för2.18
Železničar PančevoRed Star Belgrade
1.22xG emot1.04
Železničar PančevoRed Star Belgrade

Skottkvalitet

Železničar Pančevo: DominantRed Star Belgrade: Dominant
Železničar PančevoRed Star Belgrade
Precision (skott på mål)38%40%
Chanskvalitet (xG per skott)0.120.12
Avslut (mål per skott på mål)0.280.32

xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.

* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.

Lagform— vilket lag är i bättre form?

Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.

Red Star Belgrade är 86% bättre på: form senaste 5.

1.4 p / match - Železničar Pančevo · 2.6 p / match - Red Star Belgrade

Železničar Pančevo
DLWLW
Resultatfördelning
43% V29% O29% F
Säsong (V-O-F)
3-2-2
1.57 p / match · målskillnad +4
Senaste 5 (V-O-F)
2-1-2
1.40 p / match
Facit hemma (V-O-F)
3-1-0
Senaste 5 hemma
3-1-0
WDWW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.8Insläppta mål: 1.2xG: 1.79Motståndarens xG: 1.24BTTS: 40%Over 2.5: 40%
Red Star Belgrade
WWWDW
Obesegrat i de senaste 5 matcherna
Resultatfördelning
88% V13% O0% F
Säsong (V-O-F)
7-1-0
2.75 p / match · målskillnad +17
Senaste 5 (V-O-F)
4-1-0
2.60 p / match
Facit borta (V-O-F)
2-1-0
Senaste 5 borta
2-1-0
WDW
Senaste 5 matcher - snitt
Gjorda mål: 1.8Insläppta mål: 0.2xG: 1.96Motståndarens xG: 1.01BTTS: 20%Over 2.5: 40%

Mål— hur gör och släpper lagen in mål?

Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.

Red Star Belgrade är 52% bättre på: gjorda mål per match.

1.57 mål / match - Železničar Pančevo · 2.38 mål / match - Red Star Belgrade

Red Star Belgrade är 300% bättre på: insläppta mål per match.

1 mål / match - Železničar Pančevo · 0.25 mål / match - Red Star Belgrade

Železničar Pančevos målprofil: mer krävande

Železničar Pančevo gör mål i 57% av matcherna (4 av 7 matcher), medan Red Star Belgrade håller nollan i 75% (6 av 8 matcher).

Red Star Belgrades målprofil: mycket stark

Red Star Belgrade gör mål i 88% av matcherna (7 av 8 matcher), medan Železničar Pančevo håller nollan i 29% (2 av 7 matcher).

11Gjorda mål (säsong)19
Železničar PančevoRed Star Belgrade
7Insläppta mål (säsong)2
Železničar PančevoRed Star Belgrade
2.57Snittmål per match2.63
Železničar PančevoRed Star Belgrade
9Gjorda mål (senaste 5)9
Železničar PančevoRed Star Belgrade
6Insläppta mål (senaste 5)1
Železničar PančevoRed Star Belgrade

Hur ofta gör laget minst...

57%1 mål88%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
57%2 mål75%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
14%3 mål38%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
14%4 mål25%
Železničar PančevoRed Star Belgrade

Hur ofta släpper laget in minst...

71%1 mål25%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
29%2 mål0%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
0%3 mål0%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
0%4 mål0%
Železničar PančevoRed Star Belgrade

* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.

Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?

Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.

43%
Železničar Pančevo - BTTSBTTS - percentage of matches where both teams scored.3 av 7 matcher
42%
Ligasnitt

Målmönster

29%BTTS i halvtid25%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
0%BTTS i båda halvlekarna0%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
14%Mål i båda halvlekarna50%
Železničar PančevoRed Star Belgrade

BTTS och antal mål

43%Minst 3 mål och BTTS25%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
0%Minst 3 mål utan BTTS25%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
40%BTTS - senaste 520%
Železničar PančevoRed Star Belgrade

Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?

Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.

Hela matchen - lagjämförelse (Over)

Železničar PančevoRed Star Belgrade
Železničar PančevoRed Star Belgrade

1:a halvlek

43%Minst 1 mål före paus75%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
29%Minst 2 mål före paus38%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
14%Minst 3 mål före paus38%
Železničar PančevoRed Star Belgrade

2:a halvlek

86%Minst 1 mål efter paus63%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
43%Minst 2 mål efter paus38%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
14%Minst 3 mål efter paus13%
Železničar PančevoRed Star Belgrade

Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?

Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.

Red Star Belgrade är 119% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).

1.14 p / match - Železničar Pančevo · 2.5 p / match - Red Star Belgrade

Železničar Pančevo - läge i halvtid
14% leder71% oavgjort14% ligger under
Red Star Belgrade - läge i halvtid
75% leder25% oavgjort0% ligger under

Före paus (1:a halvlek)

1.14Poäng per match (1:a halvlek)2.5
Železničar PančevoRed Star Belgrade
0.43Gjorda mål (1:a halvlek)1.25
Železničar PančevoRed Star Belgrade
0.43Insläppta mål (1:a halvlek)0.25
Železničar PančevoRed Star Belgrade
0.86Snittmål (1:a halvlek)1.5
Železničar PančevoRed Star Belgrade
57%Hållen nolla före paus75%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
71%Utan mål före paus25%
Železničar PančevoRed Star Belgrade

Efter paus (2:a halvlek)

1.43Poäng per match (2:a halvlek)2.25
Železničar PančevoRed Star Belgrade
1.14Gjorda mål (2:a halvlek)1.13
Železničar PančevoRed Star Belgrade
0.57Insläppta mål (2:a halvlek)0
Železničar PančevoRed Star Belgrade
1.71Snittmål (2:a halvlek)1.13
Železničar PančevoRed Star Belgrade
57%Hållen nolla efter paus100%
Železničar PančevoRed Star Belgrade
57%Utan mål efter paus38%
Železničar PančevoRed Star Belgrade

Železničar Pančevo - resultat andra halvlek

43% V14% O43% F
8
Halvtidspoäng
3
Halvtidsmål
0
Målskillnad (1:a halvlek)
10
Poäng andra halvlek
+4
Målskillnad (2:a halvlek)
1.14
PPG före paus
Håller ledningen307%

Leder i halvtid i 14% av matcherna och vinner 43%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus+0.1

Släpper in 0.1 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.

Red Star Belgrade - resultat andra halvlek

63% V38% O0% F
20
Halvtidspoäng
10
Halvtidsmål
+8
Målskillnad (1:a halvlek)
18
Poäng andra halvlek
+9
Målskillnad (2:a halvlek)
2.50
PPG före paus
Håller ledningen117%

Leder i halvtid i 75% av matcherna och vinner 88%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.

Försvar efter paus-0.3

Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.

Železničar Pančevo - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match1.201.20
Gjorda mål / match0.41.4
Insläppta mål / match0.40.8
Snittmål per match0.82.2
1 mål40%100%
2 mål20%60%
3 mål20%20%
Hållen nolla60%40%
Utan mål80%60%
Målskillnad0+3
Halvtid: 20% leder - 60% oavgjort - 20% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 0% oavgjort - 60% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 2
Red Star Belgrade - senaste 5 matcher per halvlek
1:a halvlek2:a halvlek
Poäng per match2.201.80
Gjorda mål / match0.81.0
Insläppta mål / match0.20.0
Snittmål per match1.01.0
1 mål60%40%
2 mål20%40%
3 mål20%20%
Hållen nolla80%100%
Utan mål40%60%
Målskillnad+3+5
Halvtid: 60% leder - 40% oavgjort - 0% ligger under
2:a halvlek: 40% vunnen - 60% oavgjort - 0% förlorad
BTTS i halvtid (senaste 5): 20% - Totalt antal halvtidsmål: 4

* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.

Mål per minut— när kommer målen?

Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.

Železničar Pančevo
GjordaInsläppta
2
1
0-15
1
2
16-30
0
0
31-45
1
2
46-60
5
1
61-75
2
1
76-90

Farligast i minuterna 61-75 (5 goals). Släpper in mest i 16-30 (2). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.

Red Star Belgrade
GjordaInsläppta
2
1
0-15
4
0
16-30
4
1
31-45
5
0
46-60
1
0
61-75
3
0
76-90

Farligast i minuterna 46-60 (5 goals). Släpper in mest i 0-15 (1). Slutfasbalans (76-90): +3 - vinner slutskedena.

* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.

Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?

En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.

Matchprofil

2.60
Uppskattade mål
anfall vs motståndarens försvar
0.9 : 1.7
Uppskattad målfördelning
hemma : borta
105%
Tempo vs ligan
100% = ligasnittet
34%
Båda lagen gjorde mål (BTTS)
snitt från båda lagens säsonger
+92%
Derbyeffekt
H2H-mål vs typiska matcher
50%
BTTS-uppskattning
från båda lagens målfrekvens
6%
Risk för 0:0
ungefär 1 av 17 matcher
0-1
Vanligaste målintervallet
anfall vs försvar på båda sidor

Železničar Pančevo

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+0.57
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
0.00
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-3.9 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
-0.22
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.22
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
96%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
120%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.17
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
+0.7
Sena mål
18% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 18% under den första kvarten.
18%

Red Star Belgrade

Netto-xG-balans
Skillnaden mellan kvaliteten på chanser som laget skapar och tillåter per match.
+1.14
Resultat jämfört med xG
Skillnaden mellan den faktiska målbalansen och den målbalans som xG beskriver.
+0.99
Poäng jämfört med målbalansen
Jämförelse mellan tagna poäng och de poäng som lagets målbalans antyder.
-1.7 p
Avslutseffektivitet
Förvaltar laget sina chanser? Positivt betyder att det gör fler mål än chanskvaliteten antyder.
+0.20
Försvarseffektivitet
Räddar försvaret eller målvakten laget? Positivt betyder att det släpper in färre mål än de tillåtna chanserna antyder.
+0.79
Anfall vs ligan
Hur mycket laget gör mål jämfört med ligasnittet för sin roll. 120% betyder 20% över snittet.
287%
Försvar vs ligan
Hur mycket laget släpper in jämfört med ligasnittet. 80% betyder 20% färre insläppta mål.
15%
Formtrend
Jämför poängen från de senaste 5 matcherna med säsongssnittet.
-0.15
Starkare andra halvlek?
Hur många fler mål laget gör efter paus jämfört med före.
-0.1
Sena mål
16% av lagets mål kommer i minuterna 76-90. Som jämförelse kommer 11% under den första kvarten.
16%

* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.

Ligakontext— är det en målrik liga?

Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (SuperLiga).

Lagen vs ligan

Železničar PančevoLigaRed Star Belgrade
Snittmål per match• 2.572.47▲ 2.63
Båda lagen gjorde mål• 43%42%▼ 25%
Minst 3 mål (Over 2.5)▼ 43%45%▲ 50%
Hållna nollor▼ 29%34%▲ 75%
Mål före paus▼ 43%70%▲ 75%
Mål efter paus▲ 86%68%▼ 63%

^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.

2.47
Snittmål per match
42%
Båda lagen gjorde mål
45%
Minst 3 mål (Over 2.5)
34%
Hållna nollor
1.63
Hemmamål / match
0.83
Bortamål / match
+96%
Hemmafördel i anfall
+49%
Hemmafördel i försvar
+35%
Total hemmafördel
Mål i 1:a halvlek (hela ligan)
70%
1 mål
27%
2 mål
13%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2:a halvlek (hela ligan)
68%
1 mål
42%
2 mål
22%
3 mål
3%
4 mål

Domare och tränare

Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.

Inbordes moten

Senaste moten (3): Železničar Pančevo 0 - 1 - 2 Red Star Belgrade. Malgenomsnitt 5.00, bada lagen gjorde mal i 67% matcher.