Zira - Mil Mugan FK: matchstatistik
Zira - Mil Mugan FK: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Zira mötte Mil Mugan FK i Premyer Liqası (Azerbajdzjan). Matchen spelades den 22 augusti 2026. Arena: Zirə qəsəbə stadionu. Slutresultat: 3:1.
Aktuell form
Zira: 1-0-0, 3.00 poäng/match. Mil Mugan FK: 0-1-0, 1.00 poäng/match.
Målstatistik
Zira gör 2.00 och släpper in 0.00 mål per match. Mil Mugan FK gör 0.00 och släpper in 0.00. Ligans snitt: 2.00 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Zira 0%, Mil Mugan FK 0%. Over 2.5: Zira 0%, Mil Mugan FK 0%. Liganivå: BTTS 29%, Over 2.5 29%.
xG, skott och stil
Zira har högre xG: 1.52 mot 0.00. Zira: 10.0 skott per match, Mil Mugan FK: 16.0.
Matchhalvor
Zira: leder i paus 100%, mål i andra halvlek 1.00. Mil Mugan FK: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.00.
Mål per minut
Zira: 31-45+ (1 mal). Mil Mugan FK: 0-15 (0 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Premyer Liqası: 2.00 mål per match, BTTS 29%, Over 2.5 29%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 3 tidigare inbördes möten: 0-3-0. Målsnitt 0.67, BTTS 33%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Zira har ett något bättre facit under de fem senaste matcherna: laget har tagit 7 poäng genom 2 segrar och 1 oavgjord match, medan Mil Mugan FK har samlat ihop 6 poäng. Hemmalaget har gjort hela 9 mål under denna period, det vill säga 1,8 per match, jämfört med gästernas endast 2 fullträffar, vilket tydligt indikerar att Zira har en större offensiv potential. Mil Mugan FK har visserligen släppt in färre mål i de fem senaste matcherna, 4 jämfört med 5, men de tre oavgjorda matcherna under perioden visar på en begränsad förmåga att avgöra jämna matcher till sin fördel. Gästernas enda bortamatch hittills slutade oavgjort utan att laget gjorde mål, men med hållen nolla, vilket innebär att ett stabilt försvar kan hålla matchen inom ramen för ett oavgjort resultat. Hemmalagets övertag i den aktuella effektiviteten talar dock för en knapp seger.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
Den starkaste signalen är Mil Mugan FK:s mycket begränsade effektivitet: laget har bara gjort 2 mål på de senaste 5 matcherna, vilket motsvarar i genomsnitt 0,4 mål per match. Gästerna hade BLGM i endast 20 % av sina fem senaste matcher, medan Zira nådde 40 %, vilket fortfarande inte ger något starkt stöd för att båda lagen ska göra mål. Zira gör i genomsnitt 1,8 mål per match och skapar målchanser värda 2,13 xG, vilket gör laget till en tydlig favorit att hitta nätet. Samtidigt släpper hemmalaget bara in 1,0 mål per match och har ett xG mot på 1,06, medan motståndarnas svaga offensiva produktion ökar sannolikheten för att de blir mållösa. BLGM är inte uteslutet eftersom Mil Mugan FK genererar 1,4 xG, men det mest sannolika scenariot är fortfarande att Zira vinner utan att släppa in mål eller att matchen slutar med att minst ett av lagen inte gör mål. Därför lutar rekommendationen mot BLGM Nej.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Data från de fem senaste matcherna visar på en tydlig offensiv fördel för Zira: hemmalaget gjorde i genomsnitt 1,8 mål, medan Mil Mugan FK endast gjorde 0,4. Zira skapade målchanser värda i genomsnitt 2,13 xG, och bortalaget släppte till 1,51 xG, vilket motiverar en prognos på cirka 1,60 mål för hemmalaget. Samtidigt släppte Mil Mugan FK endast in 0,8 mål per match under denna period, medan Zira tillät motståndarna att göra i genomsnitt 1,0 mål, vilket innebär att ett scenario med en målrik match och frekventa växlingar inte är det mest sannolika. Över 2,5 mål gick in i 60% av Ziras senaste matcher, men endast i 20% av Mil Mugan FKs matcher, och bortalaget gjorde totalt bara 2 mål på fem framträdanden. Med en förväntad totalsumma på 2,25 mål erbjuder Under 3,5 mål det bästa värdet, eftersom ett resultat med minst fyra mål skulle kräva betydligt bättre effektivitet från det offensivt svaga bortalaget eller en ovanligt öppen match.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Zira gjorde i genomsnitt 1,8 mål under sina senaste 5 matcher, medan Mil Mugan FK endast gjorde 0,4. Hemmalaget hade också ett högre genomsnittligt antal mål i hela matchen: 2,8 jämfört med 1,2. Zira ledde i halvtid i 60 % av dessa matcher och gjorde i genomsnitt 0,8 mål före paus, medan gästerna endast hade ledningen i 20 % av matcherna och bara gjorde 0,2 mål i första halvlek. Mil Mugans försvar höll nollan före paus i 80 % av de senaste matcherna, vilket gör oavgjort efter 45 minuter till ett betydande alternativ. Efter paus bör Ziras övertag dock växa: hemmalaget gjorde då i genomsnitt 1,0 mål, och deras matcher innehöll minst ett mål i andra halvlek i 100 % av fallen. Det starkaste enskilda scenariot är därför att Zira leder i halvtid och håller fast vid ledningen matchen ut.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Zira | Mil Mugan FK | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 80% | 50% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.15 | 0.00 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.25 | 0.00 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Zira är 200% bättre på: form senaste 5.
3 p / match - Zira · 1 p / match - Mil Mugan FK
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Zira gör mål i 100% av matcherna (1 av 1 matcher), medan Mil Mugan FK håller nollan i 100% (1 av 1 matcher).
Mil Mugan FK gör mål i 0% av matcherna (0 av 1 matcher), medan Zira håller nollan i 100% (1 av 1 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Zira
Over / Under - Mil Mugan FK
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Zira är 200% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
3 p / match - Zira · 1 p / match - Mil Mugan FK
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Zira - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 100% av matcherna och vinner 100%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
Mil Mugan FK - resultat andra halvlek
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 3.00 | 3.00 |
| Gjorda mål / match | 1.0 | 1.0 |
| Insläppta mål / match | 0.0 | 0.0 |
| Snittmål per match | 1.0 | 1.0 |
| 1 mål | 100% | 100% |
| 2 mål | 0% | 0% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 100% | 100% |
| Utan mål | 0% | 0% |
| Målskillnad | +1 | +1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.00 | 1.00 |
| Gjorda mål / match | 0.0 | 0.0 |
| Insläppta mål / match | 0.0 | 0.0 |
| Snittmål per match | 0.0 | 0.0 |
| 1 mål | 0% | 0% |
| 2 mål | 0% | 0% |
| 3 mål | 0% | 0% |
| Hållen nolla | 100% | 100% |
| Utan mål | 100% | 100% |
| Målskillnad | 0 | 0 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 31-45 (1 goal). Slutfasbalans (76-90): 0.
Slutfasbalans (76-90): 0.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Zira
Mil Mugan FK
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Premyer Liqası).
Lagen vs ligan
| Zira | Liga | Mil Mugan FK | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | • 2.00 | 2.00 | ▼ 0.00 |
| Båda lagen gjorde mål | ▼ 0% | 29% | ▼ 0% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▼ 0% | 29% | ▼ 0% |
| Hållna nollor | ▲ 100% | 43% | ▲ 100% |
| Mål före paus | ▲ 100% | 57% | ▼ 0% |
| Mål efter paus | ▲ 100% | 71% | ▼ 0% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (3): Zira 0 - 3 - 0 Mil Mugan FK. Malgenomsnitt 0.67, bada lagen gjorde mal i 33% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Zira - Mil Mugan FK?
Premyer Liqası-matchen slutade Zira 3:1 Mil Mugan FK. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Zira och Mil Mugan FK ut?
I de senaste 3 inbördes mötena vann Zira 0, Mil Mugan FK 0 och 3 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 0,67 mål, med båda lagen på mål i 33%.
Vad visar målstatistiken inför Zira - Mil Mugan FK?
Zira gör i snitt 2,00 mål per match och Mil Mugan FK 0,00. Snittet i Premyer Liqası är 2,00 mål, med Over 2.5 i 29% av matcherna. Båda lagen gör mål i 0% av Ziras matcher och 0% av Mil Mugan FKs.
I vilken form är Zira och Mil Mugan FK?
De senaste 5 matcherna har Zira facit 1-0-0 (3,00 poäng per match) och Mil Mugan FK 0-1-0 (1,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Zira - Mil Mugan FK?
Här kollar du siffrorna inför Zira - Mil Mugan FK: form, H2H, mål och Over/Under. Själva tipset, value och motiveringen publiceras i NoFluffPicks-appen.


