Zorya - Metalist 1925 Kharkiv: matchstatistik
Zorya - Metalist 1925 Kharkiv: form, mål och viktig statistik
Viktig matchinformation
Zorya mötte Metalist 1925 Kharkiv i Ukrainian Premier League (Ukraina). Matchen spelades den 30 augusti 2026. Arena: Stadion Dynamo im. Valery Lobanovsky (Kyjiv (Kiev)). Slutresultat: 0:3.
Aktuell form
Zorya: 2-0-1, 2.00 poäng/match. Metalist 1925 Kharkiv: 1-0-2, 1.00 poäng/match.
Målstatistik
Zorya gör 1.67 och släpper in 1.33 mål per match. Metalist 1925 Kharkiv gör 0.67 och släpper in 1.33. Ligans snitt: 2.11 mål.
BTTS / Over / Under
BTTS: Zorya 67%, Metalist 1925 Kharkiv 33%. Over 2.5: Zorya 67%, Metalist 1925 Kharkiv 33%. Liganivå: BTTS 36%, Over 2.5 43%.
xG, skott och stil
Zorya har högre xG: 1.63 mot 1.50. Zorya: 14.3 skott per match, Metalist 1925 Kharkiv: 13.0.
Matchhalvor
Zorya: leder i paus 33%, mål i andra halvlek 1.33. Metalist 1925 Kharkiv: leder i paus 0%, mål i andra halvlek 0.67.
Mål per minut
Zorya: 61-75 (2 mal). Metalist 1925 Kharkiv: 76-90+ (2 mal). Det är historisk fördelning, inte en prognos för målminut.
Ligakontext
Ukrainian Premier League: 2.11 mål per match, BTTS 36%, Over 2.5 43%.
Inbördes möten
Före den här matchen fanns 2 tidigare inbördes möten: 1-1-0. Målsnitt 3.00, BTTS 100%.
Arkiverad analys inför matchen
Analysen togs fram före avspark. Slutsatserna bygger enbart på den information som fanns tillgänglig före matchen och omfattar inte slutresultatet eller statistiken efter matchen.
Övergripande matchanalys
Zorya går in i matchen i klart bättre form: laget har vunnit 4 av sina senaste 5 matcher, gjort 13 mål under perioden och tagit i genomsnitt 2,4 poäng per match. Metalist 1925 har däremot förlorat 4 av sina senaste 5 matcher, endast gjort 2 mål och släppt in hela 15. Hemmalaget skapar betydligt fler chanser på hemmaplan, med i genomsnitt 18,5 avslut och 7 på mål per match samt ett xG på 2,06, jämfört med gästernas endast 0,92 på bortaplan. Metalists försvar släpper i genomsnitt in 3 mål per bortamatch och har inte hållit nollan en enda gång, medan Zorya har hållit nollan i 50% av sina hemmamatcher. Övertaget i kvaliteten på de skapade chanserna, den aktuella effektiviteten och gästernas mycket svaga formkurva talar för en Zorya-seger.
Se den statistiska översiktenBTTS - gör båda lagen mål?
BTTS-spel: Nej har ett övertag, eftersom Metalist 1925 i genomsnitt bara gör 0,4 mål på de senaste 5 matcherna och inte har gjort mål i 4 av dem. Endast 20% av lagets matcher har slutat med att båda lagen gjort mål. Zorya är i god form och har gjort 13 mål på sina fem senaste matcher, med ett genomsnittligt xG på 1,62, vilket ger hemmalaget tydliga förutsättningar att göra mål. Samtidigt har Zorya under denna period bara släppt in 1,0 mål per match och hållit nollan i 50% av matcherna under hela säsongen, medan gästernas offensiv i genomsnitt bara mäktar med 3,0 skott på mål per match. Metalist har ett mycket svagt försvar, med i genomsnitt 3,0 insläppta mål på de senaste 5 matcherna. Därför framstår ett scenario där Zorya gör mål, men gästerna inte gör det, som mest sannolikt. Dessutom ligger ligans BTTS-andel på endast 41%, vilket stöder scenariot att minst ett av lagen inte gör mål.
Se BTTS-statistikOver/Under - analys av antalet mål
Zorya är i mycket god offensiv form: under de senaste 5 matcherna har laget gjort 13 mål, vilket motsvarar ett snitt på 2,6 per match, medan Metalist 1925 under samma period släppte in hela 3,0 mål per match. Hemmalaget skapar dessutom betydligt fler chanser och avlossar i genomsnitt 15,5 skott, varav 6,0 på mål, medan gästerna tillåter motståndarna ett stort antal målchanser. Zoryas fem senaste matcher innehöll minst 3 mål i 80% av fallen, medan Metalists matcher hade ett snitt på 3,4 mål, eftersom laget gjorde 2 och släppte in 15 mål. Metalist har svag offensiv effektivitet, med endast 0,4 mål per match under de fem senaste framträdandena, men lagets xG ligger på 1,41, vilket gör ett enskilt bortamål realistiskt. Den starkaste signalen är Över 1,5 mål, eftersom Zoryas offensiva övertag mot motståndarnas defensiv i sig bör föra matchen klart närmare minst två mål.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenario i halvtid och vid full tid
Zorya uppvisar klart bättre aktuell form: de har vunnit 4 av sina 5 senaste matcher, gjort i genomsnitt 2,6 mål och släppt in endast 1,0, medan Metalist har förlorat 4 av 5 matcher med i genomsnitt 0,4 gjorda och 3,0 insläppta mål. Hemmalaget har även ett övertag vad gäller chansernas kvalitet, eftersom deras genomsnittliga xG uppgår till 1,79 jämfört med motståndarnas 0,92. Dessutom avlossar de i genomsnitt 15,5 skott, varav 6 på mål, jämfört med gästernas 8,0 respektive 3,0. Metalist har inte gjort mål före halvtid i någon av sina 5 senaste matcher och gick till paus i underläge i hela 75 % av dessa, vilket talar för att Zorya tar ledningen redan i första halvlek. Den andra halvleken är också avgörande: Zorya gör i genomsnitt 2,2 mål under denna period i sina 5 senaste framträdanden, medan Metalist då släpper in hela 2,5. Därför framstår scenariot där hemmalaget leder vid halvtid och vinner efter slutsignalen som det mest sannolika.
Se statistik för första och andra halvlekHalvlekar
Matchstatistik
Profil före match— vad säger säsongsdatan?
Detta är en lagprofil baserad på säsongsdata och form. Matchflödesstatistik visas först efter att matchen spelats.
Lagstatistik— vilket lag är mer effektivt?
Jämförelse av anfall och försvar för båda lagen under aktuell säsong.
Skottkvalitet
| Zorya | Metalist 1925 Kharkiv | |
|---|---|---|
| Precision (skott på mål) | 40% | 38% |
| Chanskvalitet (xG per skott) | 0.11 | 0.12 |
| Avslut (mål per skott på mål) | 0.29 | 0.13 |
xG per skott runt 0.08 betyder oftast långskott; 0.15+ betyder oftast chanser i straffområdet. Stiletiketten kommer från bollinnehav, skottvolym och konvertering.
* xG (förväntade mål) säger hur många mål ett lag borde göra på sina chanser. Om de faktiska målen ligger över xG är avsluten över snittet; ligger de under missas chanser.
Lagform— vilket lag är i bättre form?
Senaste fem matcher och säsongsfacit, totalt samt uppdelat hemma/borta.
Zorya är 100% bättre på: form senaste 5.
2 p / match - Zorya · 1 p / match - Metalist 1925 Kharkiv
Mål— hur gör och släpper lagen in mål?
Hur många mål lagen gör och släpper in, samt hur ofta de håller nollan eller blir utan mål.
Zorya är 149% bättre på: gjorda mål per match.
1.67 mål / match - Zorya · 0.67 mål / match - Metalist 1925 Kharkiv
Zorya gör mål i 100% av matcherna (3 av 3 matcher), medan Metalist 1925 Kharkiv håller nollan i 33% (1 av 3 matcher).
Metalist 1925 Kharkiv gör mål i 67% av matcherna (2 av 3 matcher), medan Zorya håller nollan i 33% (1 av 3 matcher).
Hur ofta gör laget minst...
Hur ofta släpper laget in minst...
* Statistiken omfattar båda lagens hemma- och bortamatcher under aktuell säsong.
Båda lagen gör mål (BTTS)— hur ofta gör båda lagen mål?
Hur ofta matcher med dessa lag har mål åt båda håll, jämfört med ligasnittet.
Målmönster
BTTS och antal mål
Antal mål (Over/Under)— hur ofta passerar matcherna mållinjerna?
Hur ofta dessa lags matcher går över olika mållinjer i hel match och i halvlekar.
Hela matchen - lagjämförelse (Over)
Over / Under - Zorya
Over / Under - Metalist 1925 Kharkiv
1:a halvlek
2:a halvlek
Matchhalvor— i vilken halvlek gör lagen oftare mål?
Hur lagen fördelar spelet mellan första och andra halvlek: mål, poäng, hållna nollor och halvtidsläge.
Zorya är 303% bättre på: form i första halvlek (halvtidspoäng).
1.33 p / match - Zorya · 0.33 p / match - Metalist 1925 Kharkiv
Före paus (1:a halvlek)
Efter paus (2:a halvlek)
Zorya - resultat andra halvlek
Leder i halvtid i 33% av matcherna och vinner 67%. Vinner även matcher utan halvtidsledning.
Släpper in 0.7 fler mål per match efter paus - försvarsnivån sjunker i andra halvlek.
Metalist 1925 Kharkiv - resultat andra halvlek
Försvaret håller stabil nivå genom hela matchen.
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 1.33 | 2.00 |
| Gjorda mål / match | 0.3 | 1.3 |
| Insläppta mål / match | 0.3 | 1.0 |
| Snittmål per match | 0.7 | 2.3 |
| 1 mål | 67% | 100% |
| 2 mål | 0% | 100% |
| 3 mål | 0% | 33% |
| Hållen nolla | 67% | 67% |
| Utan mål | 67% | 33% |
| Målskillnad | 0 | +1 |
| 1:a halvlek | 2:a halvlek | |
|---|---|---|
| Poäng per match | 0.33 | 1.33 |
| Gjorda mål / match | 0.0 | 0.7 |
| Insläppta mål / match | 0.7 | 0.7 |
| Snittmål per match | 0.7 | 1.3 |
| 1 mål | 67% | 67% |
| 2 mål | 0% | 33% |
| 3 mål | 0% | 33% |
| Hållen nolla | 33% | 67% |
| Utan mål | 100% | 33% |
| Målskillnad | -2 | 0 |
* Färgerna i tabellerna visar frekvens: grönt är vanligt, gult måttligt, rött sällsynt. Det är frekvens, inte ett lagbetyg.
Mål per minut— när kommer målen?
Matchfaser där lagen oftast gör och släpper in mål.
Farligast i minuterna 61-75 (2 goals). Släpper in mest i 61-75 (2). Slutfasbalans (76-90): +1 - vinner slutskedena.
Farligast i minuterna 76-90 (2 goals). Släpper in mest i 61-75 (2). Slutfasbalans (76-90): +2 - vinner slutskedena.
* Intervallen 31-45 och 76-90 inkluderar mål på tilläggstid.
Ytterligare lagindikatorer— vad visar xG, effektivitet och form?
En jämförelse av chansvärde, resultat och trender baserad på spelade matcher den här säsongen.
Matchprofil
Zorya
Metalist 1925 Kharkiv
* Uppskattat målantal och målfördelning, BTTS-uppskattning, 0:0-risk och målintervall beräknas från offentliga säsongsgenomsnitt och frekvenser för båda lagen. Det är en statistisk matchprofil, inte en privat modellprognos eller ett speltips. Övriga indikatorer beskriver spelade matcher.
Ligakontext— är det en målrik liga?
Hur båda lagen jämförs med ligans snitt (Ukrainian Premier League).
Lagen vs ligan
| Zorya | Liga | Metalist 1925 Kharkiv | |
|---|---|---|---|
| Snittmål per match | ▲ 3.00 | 2.11 | ▼ 2.00 |
| Båda lagen gjorde mål | ▲ 67% | 36% | ▼ 33% |
| Minst 3 mål (Over 2.5) | ▲ 67% | 43% | ▼ 33% |
| Hållna nollor | ▼ 33% | 43% | ▼ 33% |
| Mål före paus | ▲ 67% | 50% | ▲ 67% |
| Mål efter paus | ▲ 100% | 75% | ▼ 67% |
^ grönt = över ligasnittet, ˇ rött = under ligasnittet. Detta visar riktningen på skillnaden, inte ett lagbetyg.
Laguppställningar och händelser
Verifierade startspelare, avbytare och spelarhändelser för matchen.
Hemmalag
Startelva
Avbytare
Bortalag
Startelva
Avbytare
Matchhändelser
Mål, kort och byten i kronologisk ordning.
Domare och tränare
Verifierade matchpersoner med länkar till deras säsongsprofiler.
Inbordes moten
Senaste moten (2): Zorya 1 - 1 - 0 Metalist 1925 Kharkiv. Malgenomsnitt 3.00, bada lagen gjorde mal i 100% matcher.
Vanliga frågor
Vad blev resultatet i Zorya - Metalist 1925 Kharkiv?
Ukrainian Premier League-matchen slutade Zorya 0:3 Metalist 1925 Kharkiv. Fullständig matchstatistik, halvleksuppdelning och inbördes möten finns på den här sidan.
Hur ser inbördes möten mellan Zorya och Metalist 1925 Kharkiv ut?
I de senaste 2 inbördes mötena vann Zorya 1, Metalist 1925 Kharkiv 0 och 1 slutade oavgjort. Matcherna hade i snitt 3,00 mål, med båda lagen på mål i 100%.
Vad visar målstatistiken inför Zorya - Metalist 1925 Kharkiv?
Zorya gör i snitt 1,67 mål per match och Metalist 1925 Kharkiv 0,67. Snittet i Ukrainian Premier League är 2,11 mål, med Over 2.5 i 43% av matcherna. Båda lagen gör mål i 67% av Zoryas matcher och 33% av Metalist 1925 Kharkivs.
I vilken form är Zorya och Metalist 1925 Kharkiv?
De senaste 5 matcherna har Zorya facit 2-0-1 (2,00 poäng per match) och Metalist 1925 Kharkiv 1-0-2 (1,00 poäng per match).
Var hittar jag speltips och analys för Zorya - Metalist 1925 Kharkiv?
Den statistiska bakgrunden till Zorya - Metalist 1925 Kharkiv — form, inbördes möten, mål, BTTS och Over/Under — finns på den här sidan. Tipset med motivering och value-bedömning finns i NoFluffPicks-appen.


