Om ligaen: Second Division
Denne side samler den aktuelle statistik for Second Division, en fodboldturnering i Cypern. I 2026/2027 kæmper 16 hold om point; Enosis fører aktuelt tabellen med 16 point. Turneringen er planlagt fra 11. september 2026 til 17. januar 2027. Målgennemsnittet er 2,58 mål pr. kamp, og BTTS forekommer i 46% af kampene.
Second Division 2026/2027: sæsonen i tal
Sæsonoverblik
I sæsonen 2026/2027 er 48 Second Division-kampe afsluttet. Enosis fører tabellen (16 pts).
Mål, BTTS og Over/Under
Gennemsnitlige mål: 2,58. BTTS: 46 %. Over 2.5: 48 %.
Hjemme-, uafgjorte og udekampe
Hjemmesejre: 38 %. Uafgjorte: 23 %. Udesejre: 40 %.
Hold, der er værd at tjekke
Doxa har ligaens højeste gennemsnit af mål pr. kamp på 2.83. Begge hold scorede i 83% af Doxas kampe.
Ligatabel
| # | Hold | S | S | U | N | Mål | +/- | Point | PPG | Form |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 6 | 5 | 1 | 0 | 9:2 | +7 | 16 | 2.67 | DWWWW | |
| 2 | 6 | 5 | 0 | 1 | 17:4 | +13 | 15 | 2.50 | WWLWW | |
| 3 | 6 | 5 | 0 | 1 | 15:7 | +8 | 15 | 2.50 | WWWWW | |
| 4 | 6 | 4 | 2 | 0 | 17:9 | +8 | 14 | 2.33 | WWWDW | |
| 5 | 6 | 3 | 2 | 1 | 8:6 | +2 | 11 | 1.83 | WDWWL | |
| 6 | 6 | 2 | 3 | 1 | 8:5 | +3 | 9 | 1.50 | DWLDD | |
| 7 | 6 | 3 | 0 | 3 | 7:6 | +1 | 9 | 1.50 | LWWLL | |
| 8 | 6 | 1 | 3 | 2 | 5:5 | 0 | 6 | 1.00 | LWDLD | |
| 9 | 6 | 2 | 0 | 4 | 8:14 | -6 | 6 | 1.00 | LLWLW | |
| 10 | 6 | 2 | 0 | 4 | 3:10 | -7 | 6 | 1.00 | LLLLW | |
| 11 | 6 | 1 | 2 | 3 | 7:7 | 0 | 5 | 0.83 | WDLLD | |
| 12 | 6 | 1 | 2 | 3 | 4:6 | -2 | 5 | 0.83 | DLDWL | |
| 13 | 6 | 1 | 2 | 3 | 4:8 | -4 | 5 | 0.83 | DLDLL | |
| 14 | 6 | 1 | 2 | 3 | 6:10 | -4 | 5 | 0.83 | DLDWL | |
| 15 | 6 | 1 | 2 | 3 | 5:10 | -5 | 5 | 0.83 | DLLWD | |
| 16 | 6 | 0 | 1 | 5 | 1:15 | -14 | 1 | 0.17 | LLLLL |
Ligastatistik
Statistikken for sæsonen 2026/2027 bygger på 48 afsluttede kampe.
Fordeling af antal mål
Holdranglister
Sammenlign hold på mål pr. kamp, BTTS, Over 2.5, Clean sheets og hjørnespark i afsluttede ligakampe.
Bedste forsvar
Indkasserede mål pr. kamp (lavere er bedre)
- 1
Enosis0.33 - 2
Ethnikos Achna0.67 - 3
Digenis Morphou0.83 - 4
ASIL Lysi0.83 - 5
Ermis1.00
Flest BTTS
% af kampe, hvor begge hold scorede
- 1
Doxa83% - 2
Anagennisi Deryneia83% - 3
ASIL Lysi67% - 4
PAEEK67% - 5
Ayia Napa67%
Flest Over 2.5
% af kampe med mindst 3 mål
- 1
Anagennisi Deryneia100% - 2
Doxa83% - 3
PAEEK83% - 4
Ethnikos Achna67% - 5
Ayia Napa67%
Flest hjørnespark
Hjørnespark pr. kamp
- 1
Spartakos Kitiou5.8 - 2
Digenis Morphou4.8 - 3
ASIL Lysi4.7 - 4
Ethnikos Achna4.5 - 5
Akritas4.3
Ligaens spillestil
Se, om ligaen typisk byder på hurtige, åbne eller intense kampe, og hvor meget hjemmebanen betyder.
Sammenlignet med andre ligaer ligger Second Division under gennemsnittet i tempo, over gennemsnittet i chancekvalitet og under gennemsnittet i åbenhed. Hjemmefordelen ligger under gennemsnittet, intensiteten under gennemsnittet og ligaens balance under gennemsnittet.
xG-tabel og forventede point
Sammenlign holdenes resultater med kvaliteten af de chancer, de skaber og tillader.
| # | Hold | K | xGxG - forventede mål, kvaliteten af målchancerne. | xGAxGA - forventede mål, som modstanderne får lov til at score. | xGD | xPtsxPts - forventede point beregnet ud fra xG. | Point | Delta |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 5 | 2.11 | 0.88 | +1.23 | 11 | 12 | +1 | |
| 2 | 5 | 1.85 | 1.07 | +0.78 | 9 | 5 | -4 | |
| 3 | 6 | 1.45 | 1.17 | +0.28 | 9 | 9 | 0 | |
| 4 | 6 | 1.34 | 1.11 | +0.23 | 9 | 5 | -4 | |
| 5 | 6 | 1.82 | 1.63 | +0.19 | 9 | 14 | +5 | |
| 6 | 6 | 1.24 | 1.18 | +0.06 | 9 | 9 | 0 | |
| 7 | 5 | 1.62 | 1.25 | +0.37 | 8 | 15 | +7 | |
| 8 | 5 | 1.47 | 1.12 | +0.35 | 8 | 3 | -5 | |
| 9 | 6 | 1.27 | 1.34 | -0.07 | 8 | 5 | -3 | |
| 10 | 5 | 1.25 | 1.19 | +0.06 | 7 | 13 | +6 | |
| 11 | 6 | 1.35 | 1.64 | -0.29 | 7 | 5 | -2 | |
| 12 | 5 | 1.29 | 1.49 | -0.20 | 6 | 3 | -3 | |
| 13 | 6 | 1.30 | 1.81 | -0.51 | 6 | 1 | -5 | |
| 14 | 6 | 1.07 | 1.66 | -0.59 | 6 | 5 | -1 | |
| 15 | 6 | 1.05 | 1.79 | -0.74 | 6 | 11 | +5 | |
| 16 | 4 | 0.94 | 2.01 | -1.08 | 3 | 6 | +3 |
xGxG (forventede mål) — hvor mange mål et hold bør score ud fra kvaliteten af sine chancer. = xG betyder forventede mål. xPts beregnes ud fra hvert holds xG i hver kamp med en Poisson-fordeling. Delta-kolonnen: positiv (gul) betyder flere point end præstationen antyder; negativ (grøn) betyder, at holdet spiller bedre, end tabellen viser.
Kampe og kampprogram
Resultater og kommende kampe – skift runde med pilene eller listen.
Turneringens kampe
Runde 7
FAQ
Hvor mange hold spiller i Second Division?
Sæsonen 2026/2027 i Second Division omfatter 16 hold.
Hvornår starter og slutter sæsonen 2026/2027 i Second Division?
Sæsonen 2026/2027 i Second Division løber fra 11. september 2026 til 17. januar 2027.
Hvor mange spillerunder har sæsonen i Second Division?
Sæsonen 2026/2027 i Second Division strækker sig over 15 spillerunder.
Hvem fører tabellen i Second Division?
Enosis fører Second Division med 16 point.
Hvilket hold scorer flest mål i Second Division?
Doxa har det stærkeste angreb i Second Division med 2.83 mål pr. kamp.
Hvilket hold har det bedste forsvar i Second Division?
Enosis indkasserer færrest mål i Second Division: 0.33 pr. kamp.
Hvor mange mål scores der i gennemsnit i Second Division?
I Second Division scores der i gennemsnit 2,58 mål pr. kamp.
Hvor ofte forekommer Over 2.5 i Second Division?
Over 2.5 forekommer i 48% af kampene i Second Division.
Hvor ofte scorer begge hold i Second Division?
BTTS forekommer i 46% af kampene i Second Division.
Har hjemmeholdene en fordel i Second Division?
Hjemmehold vinder 38% af kampene i Second Division.
