Italien - Serie C Group AStadio Comunale Silvio PiolaData opdateret pr. 16. oktober 2026

Novara - Folgore Caratese: kampstatistik

Novara mod Folgore Caratese: form, mål og vigtig statistik

Hvad kampen handler om

Novara spillede mod Folgore Caratese i Serie C Group A (Italien). Kampen blev spillet 31. august 2026. Stadion: Stadio Comunale Silvio Piola. Slutresultat: 2:2.

Aktuel form

Novara: 0-0-1, 0,00 point pr. kamp. Folgore Caratese: 0-0-1, 0,00 point pr. kamp.

Målstatistik

Novara scorer 0,00 og indkasserer 1,00 mål pr. kamp. Folgore Caratese scorer 1,00 og indkasserer 2,00. Ligaens gennemsnit: 2,20 mål.

BTTS og Over/Under

BTTS: Novara 0 %, Folgore Caratese 100 %. Over 2.5: Novara 0 %, Folgore Caratese 100 %. Liganiveau: BTTS 47 %, Over 2.5 40 %.

xG, skud og boldbesiddelse

xG pr. kamp: Novara 1,13, Folgore Caratese 1,31. Skud pr. kamp: Novara 11,0, Folgore Caratese 9,0. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Novara 31 %, Folgore Caratese 49 %.

Første og anden halvleg

Novara: fører ved pausen i 0 % af kampene, mål i anden halvleg 0,00. Folgore Caratese: fører ved pausen i 0 % af kampene, mål i anden halvleg 1,00.

Mål pr. minut

Det stærkeste historiske målinterval er 0-15 (0) for Novara og 61-75 (1) for Folgore Caratese. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.

Ligakontekst

Serie C Group A: 2,20 mål pr. kamp, BTTS 47 %, Over 2.5 40 %.

Indbyrdes historik

Der findes ingen matchende indbyrdes stikprøve i databasen.

Arkiveret analyse før kampen

Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.

Generel kam analyse

Novara viser bedre aktuel form: De har vundet 3 af deres seneste 5 kampe og har i denne periode i gennemsnit fået 1,0 point mere pr. kamp end Folgore Caratese, nemlig 1,8 mod 1,0. Hjemmeholdet scorede 5 mål i perioden og indkasserede kun 3, mens gæsterne scorede 4 mål og lukkede 6 mål ind. Folgore Caratese har kun vundet 1 af deres seneste fem kampe, mens to yderligere endte uafgjort, hvilket peger på begrænset effektivitet, når tætte kampe skal omsættes til sejre. Begge hold har tabt én kamp i den igangværende turnering, men gæsternes resultat på 1:2 i disse data antyder større defensive problemer end Novaras 0:1-nederlag. Formfordelen og den klart bedre målscore over de seneste fem kampe taler for en sejr til Novara, selv om uafgjort fortsat er et realistisk udfald, når man tager det relativt lave antal scorede mål i betragtning.

Se det statistiske overblik
BTTS - scorer begge hold?

Det stærkeste signal peger på BTTS Nej, fordi Novara kun havde BTTS i 20 % af deres seneste 5 kampe, mens tallet for Folgore Caratese var 40 %. Novara indkasserede kun 0,6 mål pr. kamp i denne periode og holdt nullet i 2 af 5 kampe, hvilket begrænser gæsternes chancer for at score. Folgore scorede i gennemsnit kun 0,8 mål i deres seneste 5 kampe, selv om deres xG var 1,60, så det offensive potentiale blev ikke altid omsat til mål. Hjemmeholdet scorede 1,0 mål pr. kamp, og deres seneste resultater peger oftere på et scenarie, hvor mindst ét af holdene ikke scorer, end på en åben udveksling af mål. Novaras sæsonmæssige BTTS på 100 % er baseret på et meget lille datagrundlag, og derfor bør der lægges større vægt på de seneste fem kampe samt hjemmeholdets mere solide forsvar.

Se BTTS-statistik
Over/Under - målanalyse

Novaras seneste fem kampe bød samlet på 8 mål, altså i gennemsnit 1.6 pr. kamp, med 5 scorede mål og kun 3 indkasserede. Folgore Caratese havde i samme periode i gennemsnit 2.0 mål pr. kamp, efter at have scoret 4 gange og lukket 6 mål ind. Kun 20% af Novaras seneste kampe og 40% af Folgore Carateses kampe endte med over 2.5 mål, hvilket er klart lavere end ligaens gennemsnit på 50%. Samtidig antyder Folgores xG på 1.60 og xG imod Novara på 1.59, at udeholdet bør skabe chancer, hvorfor prognosen ikke sættes for lavt til 2.35 mål. På trods af dette giver kombinationen af de kortsigtede resultater og begge holds moderate scoringsform en klar fordel til under 3.5 mål.

Se Over/Under-statistik
HT/FT - scenarie for pause og slutresultat

Novara har vundet 3 af de seneste 5 kampe og scorede i gennemsnit 1,0 mål i disse, mens Folgore Caratese kun vandt én gang, havde 2 uafgjorte og tabte 2. Det stærkeste signal gælder første halvleg: Hjemmeholdet var foran efter 45 minutter i 60% af de seneste kampe, mens udeholdet kun var foran i 20%; Novara scorede i gennemsnit 1,0 mål før pausen mod blot 0,2 for Folgore. Udeholdet scorede ikke før pausen i 80% af de seneste fem kampe, hvilket styrker scenariet med en Novara-føring allerede i første halvleg. Efter pausen er Folgore farligere med et gennemsnit på 0,6 mål, så udfaldet med en hjemmeholdsføring og uafgjort ved slutfløjtet er fortsat et væsentligt alternativ. Novara har dog senest kun lukket 0,6 mål ind pr. kamp, og holdets 60% sejre i dette udsnit taler først og fremmest for, at føringen holder hele vejen til slut.

Se statistik for første og anden halvleg

Halvleg for halvleg

0 : 1
1. halvleg
2 : 1
2. halvleg

Kampstatistik

40Boldbesiddelse (%)60
NovaraFolgore Caratese
10Skud14
NovaraFolgore Caratese
1Skud på mål5
NovaraFolgore Caratese
1.29xG1.75
NovaraFolgore Caratese
8Hjørnespark4
NovaraFolgore Caratese
81Farlige angreb71
NovaraFolgore Caratese
13Frispark13
NovaraFolgore Caratese
1Kort3
NovaraFolgore Caratese

Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?

Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.

NovaraFolgore Caratese
0Scorede mål / kamp1
NovaraFolgore Caratese
1Indkasserede mål / kamp2
NovaraFolgore Caratese
31%Gennemsnitlig boldbesiddelse49%
NovaraFolgore Caratese
2Skud på mål / kamp5
NovaraFolgore Caratese

Holdstatistik— hvem er mest effektiv?

Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.

11Skud pr. kamp9
NovaraFolgore Caratese
2Skud på mål5
NovaraFolgore Caratese
0%Skudkonvertering11.1%
NovaraFolgore Caratese
31%Boldbesiddelse49%
NovaraFolgore Caratese
1.13xG for1.31
NovaraFolgore Caratese
1.03xG imod1.63
NovaraFolgore Caratese

Skudkvalitet

Novara: BalanceretFolgore Caratese: Balanceret
NovaraFolgore Caratese
Præcision (skud på mål)18%56%
Chancekvalitet (xG pr. skud)0.100.15
Afslutninger (mål pr. skud på mål)0.000.20

xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.

* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.

Holdets form— hvem er i bedst form?

De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.

Novara
L
Ingen sejr i de seneste 5 kampe
Sæsonens resultatfordeling
0% W0% D100% L
Sæson (V-U-T)
0-0-1
0.00 point / kamp · målforskel -1
Seneste 5 (V-U-T)
0-0-1
0.00 point / kamp
Resultat hjemme (W-D-L)
0-0-0
Seneste 5 hjemme
0-0-0
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 0.0Indkasserede mål: 1.0xG: 1.13Modstanderens xG: 1.03BTTS: 0%Over 2.5: 0%
Folgore Caratese
L
Ingen sejr i de seneste 5 kampe
Sæsonens resultatfordeling
0% W0% D100% L
Sæson (V-U-T)
0-0-1
0.00 point / kamp · målforskel -1
Seneste 5 (V-U-T)
0-0-1
0.00 point / kamp
Resultat ude (W-D-L)
0-0-0
Seneste 5 ude
0-0-0
Seneste 5 kampe – gennemsnit
Scorede mål: 1.0Indkasserede mål: 2.0xG: 1.31Modstanderens xG: 1.63BTTS: 100%Over 2.5: 100%

Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?

Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.

Novara er 100% bedre på indkasserede mål pr. kamp.

1 mål / kamp - Novara · 2 mål / kamp - Folgore Caratese

Novaras scoringsprofil: blandet

Novara scorer i 0% af kampene (0 af 1 kampe), mens Folgore Caratese holder Clean sheet i 0% (0 af 1 kampe).

Folgore Carateses scoringsprofil: meget stærk

Folgore Caratese scorer i 100% af kampene (1 af 1 kampe), mens Novara holder Clean sheet i 0% (0 af 1 kampe).

0Scorede mål (sæson)1
NovaraFolgore Caratese
1Indkasserede mål (sæson)2
NovaraFolgore Caratese
1Gennemsnitlige mål i kampen3
NovaraFolgore Caratese
0Scorede mål (seneste 5)1
NovaraFolgore Caratese
1Indkasserede mål (seneste 5)2
NovaraFolgore Caratese

Hvor ofte de scorer mindst...

0%1 mål100%
NovaraFolgore Caratese
0%2 mål0%
NovaraFolgore Caratese
0%3 mål0%
NovaraFolgore Caratese
0%4 mål0%
NovaraFolgore Caratese

Hvor ofte de indkasserer mindst...

100%1 mål100%
NovaraFolgore Caratese
0%2 mål100%
NovaraFolgore Caratese
0%3 mål0%
NovaraFolgore Caratese
0%4 mål0%
NovaraFolgore Caratese

* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.

Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?

Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.

47%
Ligagennemsnit

Målmønstre

0%BTTS ved pausen0%
NovaraFolgore Caratese
0%BTTS i begge halvlege0%
NovaraFolgore Caratese
0%Scorede i begge halvlege0%
NovaraFolgore Caratese

BTTS og antal mål

0%Mindst 3 mål og BTTS100%
NovaraFolgore Caratese
0%Mindst 3 mål uden BTTS0%
NovaraFolgore Caratese
0%BTTS – seneste 5100%
NovaraFolgore Caratese

Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?

Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.

1. halvleg

100%Mindst 1 mål før pausen0%
NovaraFolgore Caratese
0%Mindst 2 mål før pausen0%
NovaraFolgore Caratese
0%Mindst 3 mål før pausen0%
NovaraFolgore Caratese

2. halvleg

0%Mindst 1 mål efter pausen100%
NovaraFolgore Caratese
0%Mindst 2 mål efter pausen100%
NovaraFolgore Caratese
0%Mindst 3 mål efter pausen100%
NovaraFolgore Caratese

Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?

Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.

Novara — stilling ved pausen
0% fører0% uafgjort100% bagud
Folgore Caratese — stilling ved pausen
0% fører100% uafgjort0% bagud

Før pausen (1. halvleg)

0Point pr. kamp (1. halvleg)1
NovaraFolgore Caratese
0Scorede mål (1. halvleg)0
NovaraFolgore Caratese
1Indkasserede mål (1. halvleg)0
NovaraFolgore Caratese
1Gennemsnitlige mål (1. halvleg)0
NovaraFolgore Caratese
0%Clean sheet før pausen100%
NovaraFolgore Caratese
100%Ingen mål før pausen100%
NovaraFolgore Caratese

Efter pausen (2. halvleg)

1Point pr. kamp (2. halvleg)0
NovaraFolgore Caratese
0Scorede mål (2. halvleg)1
NovaraFolgore Caratese
0Indkasserede mål (2. halvleg)2
NovaraFolgore Caratese
0Gennemsnitlige mål (2. halvleg)3
NovaraFolgore Caratese
100%Clean sheet efter pausen0%
NovaraFolgore Caratese
100%Ingen mål efter pausen0%
NovaraFolgore Caratese

Novara — resultater i anden halvleg

0% W100% D0% L
0
Point ved pausen
0
Mål ved pausen
-1
Målforskel (1. halvleg)
1
Point i 2. halvleg
0
Målforskel (2. halvleg)
0.00
PPG før pausen
Forsvar efter pausen-1.0

Forsvaret forbliver stabilt gennem hele kampen.

Folgore Caratese — resultater i anden halvleg

0% W0% D100% L
1
Point ved pausen
0
Mål ved pausen
0
Målforskel (1. halvleg)
0
Point i 2. halvleg
-1
Målforskel (2. halvleg)
1.00
PPG før pausen
Forsvar efter pausen+2.0

Indkasserer 2.0 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.

Novara — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp0.001.00
Scorede mål / kamp0.00.0
Indkasserede mål / kamp1.00.0
Gennemsnitlige mål i kampen1.00.0
1 mål100%0%
2 mål0%0%
3 mål0%0%
Clean sheet0%100%
Intet mål100%100%
Målforskel-10
Pause: 0% fører - 0% uafgjort - 100% bagud
2. halvleg: 0% vundet - 100% uafgjort - 0% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 0
Folgore Caratese — de seneste fem kampe efter halvleg
1. halvleg2. halvleg
Point pr. kamp1.000.00
Scorede mål / kamp0.01.0
Indkasserede mål / kamp0.02.0
Gennemsnitlige mål i kampen0.03.0
1 mål0%100%
2 mål0%100%
3 mål0%100%
Clean sheet100%0%
Intet mål100%0%
Målforskel0-1
Pause: 0% fører - 100% uafgjort - 0% bagud
2. halvleg: 0% vundet - 0% uafgjort - 100% tabt
BTTS ved pausen (seneste 5): 0% - Samlet antal mål ved pausen: 0

* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.

Mål efter minut— hvornår falder målene?

Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.

Novara
ScoredeIndkasserede
0
1
0-15
0
0
16-30
0
0
31-45
0
0
46-60
0
0
61-75
0
0
76-90

Indkasserer flest i 0-15 (1). Balance i sene mål (76-90): 0.

Folgore Caratese
ScoredeIndkasserede
0
0
0-15
0
0
16-30
0
0
31-45
0
1
46-60
1
0
61-75
0
1
76-90

Mest farlige minutter 61-75 (1 goal). Indkasserer flest i 46-60 (1). Balance i sene mål (76-90): -1 - de sene faser er en svaghed.

* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.

Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?

En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.

Kamp profil

2.00
Forventede mål
angreb mod modstanderens forsvar
1.0 : 1.0
Forventet målf​​ordeling
hjemme : ude
91%
Tempo mod ligaen
100 % = ligagennemsnit
50%
Begge hold scorede (BTTS)
gennemsnit fra begge holds sæsoner
-100%
Derbyeffekt
H2H-mål mod typiske kampe
0%
BTTS-estimat
ud fra begge holds scoringsfrekvens
0%
0:0-risiko
praktisk talt nul
0-1
Mest almindelige målinterval
angreb mod forsvar i begge ender

Novara

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
+0.10
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-1.10
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
0.0 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-1.13
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
+0.03
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
0%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
125%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
0.00
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
0.0
Sene mål
0% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
0%

Folgore Caratese

Netto-xG-balance
Forskel mellem kvaliteten af skabte og tilladte chancer pr. kamp.
-0.32
Resultater sammenholdt med xG
Forskel mellem den faktiske målbalance og den balance, xG antyder.
-0.68
Point sammenholdt med spillet
Sammenligning mellem opnåede point og de point, holdets målbalance indikerer.
-0.6 point
Afslutningseffektivitet
Omsætter holdet chancer? Positivt betyder, at det scorer mere, end chancerne tilsiger.
-0.31
Defensiv effektivitet
Redder forsvaret eller målmanden holdet? Positivt betyder, at holdet indkasserer mindre, end de tilladte chancer tilsiger.
-0.37
Angreb mod ligaen
Hvor meget holdet scorer sammenlignet med ligagennemsnittet for denne rolle. 120 % betyder 20 % over gennemsnittet.
125%
Forsvar mod ligaen
Hvor meget holdet indkasserer sammenlignet med ligagennemsnittet. 80 % betyder 20 % færre indkasserede mål.
143%
Formtrend
Sammenligner point fra de seneste 5 kampe med gennemsnittet for hele sæsonen.
0.00
Stærkere 2. halvleg?
Hvor mange flere mål holdet scorer efter pausen end før den.
+1.0
Sene mål
0% af holdets mål scores mellem minut 76 og 90. Til sammenligning scores 0% i de første 15 minutter.
0%

* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.

Ligakontekst— er dette en målrigt liga?

Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Serie C Group A-gennemsnittet.

Hold mod liga

NovaraLigaFolgore Caratese
Gennemsnitlige mål i kampen▼ 1.002.20▲ 3.00
Begge hold scorede▼ 0%47%▲ 100%
Mindst 3 mål (Over 2.5)▼ 0%40%▲ 100%
Clean sheets▼ 0%33%▼ 0%
Mål før pausen▲ 100%53%▼ 0%
Mål efter pausen▼ 0%73%▲ 100%

^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.

2.20
Gennemsnitlige mål pr. kamp
47%
Begge hold scorede
40%
Mindst 3 mål (Over 2.5)
33%
Clean sheets
1.40
Hjemmemål / kamp
0.80
Udemål / kamp
+75%
Fordel i hjemmeangreb
+43%
Fordel i hjemmeforsvar
+33%
Samlet hjemmebanefordel
Mål i 1. halvleg (hele ligaen)
53%
1 mål
33%
2 mål
20%
3 mål
0%
4 mål
Mål i 2. halvleg (hele ligaen)
73%
1 mål
27%
2 mål
13%
3 mål
0%
4 mål

Startopstillinger og spillerhændelser

Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.

Kampens tidslinje

Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.

  1. Folgore CarateseMålKristiāns Mežsargs
  2. NovaraUdskiftningInd: Adrian CannavaroUd: Lorenzo Moretti
  3. Folgore CarateseGult kortAlessandro Bassino
  4. NovaraMålAndrea Valdesi
  5. Folgore CarateseGult kortEmanuele Ndoj
  6. NovaraGult kortMirko Miceli
  7. Folgore CarateseUdskiftningInd: Andrea SantarcangeloUd: Kristiāns Mežsargs
  8. Folgore CarateseGult kortTommaso Duca
  9. NovaraMålMirko Miceli
  10. Folgore CarateseMålFelice D'Amico

Dommer og trænere

Åbn deres sæsonprofiler for at sammenligne kampdata, mål og disciplinære tendenser.

FAQ

Hvad blev resultatet af Novara mod Folgore Caratese?

Kampen i Serie C Group A sluttede Novara 2:2 Folgore Caratese. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.

Hvad viser målstatistikken før Novara mod Folgore Caratese?

Novara scorer i gennemsnit 0,00 mål pr. kamp, og Folgore Caratese scorer 1,00. Gennemsnittet i Serie C Group A er 2,20 mål, og Over 2.5 forekommer i 40% af kampene. BTTS forekommer i 0% af Novaras kampe og 100% af Folgore Carateses.

Hvordan er den aktuelle form for Novara og Folgore Caratese?

I de seneste fem kampe har Novara 0 sejre, 0 uafgjorte og 1 nederlag (0,00 point pr. kamp). Folgore Caratese har 0 sejre, 0 uafgjorte og 1 nederlag (0,00 point pr. kamp).

Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Novara mod Folgore Caratese?

Brug denne side til at sammenligne tallene bag Novara mod Folgore Caratese. Åbn NoFluffPicks-appen for bettinganalysen, picket, Value Bet og forklaringen.