Tapatío - CA La Paz: kampstatistik
Tapatío mod CA La Paz: form, mål og vigtig statistik
Hvad kampen handler om
Tapatío spillede mod CA La Paz i Ascenso MX (Mexico). Kampen blev spillet 9. oktober 2026. Stadion: Estadio AKRON. Slutresultat: 2:4.
Aktuel form
Tapatío: 1-1-3, 0,80 point pr. kamp. CA La Paz: 3-1-1, 2,00 point pr. kamp.
Målstatistik
Tapatío scorer 1,70 og indkasserer 1,50 mål pr. kamp. CA La Paz scorer 2,18 og indkasserer 1,18. Ligaens gennemsnit: 3,23 mål.
BTTS og Over/Under
BTTS: Tapatío 60 %, CA La Paz 64 %. Over 2.5: Tapatío 60 %, CA La Paz 73 %. Liganiveau: BTTS 57 %, Over 2.5 61 %.
xG, skud og boldbesiddelse
xG pr. kamp: Tapatío 1,34, CA La Paz 1,76. Skud pr. kamp: Tapatío 11,5, CA La Paz 15,7. Gennemsnitlig boldbesiddelse: Tapatío 49 %, CA La Paz 53 %.
Første og anden halvleg
Tapatío: fører ved pausen i 30 % af kampene, mål i anden halvleg 1,10. CA La Paz: fører ved pausen i 55 % af kampene, mål i anden halvleg 1,09.
Mål pr. minut
Det stærkeste historiske målinterval er 0-15 (4) for Tapatío og 76-90+ (7) for CA La Paz. Dette viser fordelingen af tidligere mål og er ikke en forudsigelse af måltidspunktet.
Ligakontekst
Ascenso MX: 3,23 mål pr. kamp, BTTS 57 %, Over 2.5 61 %.
Indbyrdes historik
Før denne kamp var 2 tidligere indbyrdes kampe tilgængelige: 1-1-0. Gennemsnitlige mål 3,00, BTTS 50 %.
Arkiveret analyse før kampen
Denne analyse blev udarbejdet før kampstart. Konklusionerne bruger kun oplysninger, der var tilgængelige før kampen, og omfatter ikke slutresultatet eller statistik efter kampen.
Generel kam analyse
CA La Paz går ind til kampen i bedre form: Holdet har vundet 3 af sine seneste 5 kampe og scoret 12 mål i dem, mens Tapatío har hentet 1 sejr og scoret 7 mål. På udebane scorer gæsterne i gennemsnit 2,8 mål med en xG på 1,78, mens hjemmeholdet scorer 2 mål på hjemmebane med en xG på 1,38, hvilket peger på et større offensivt potentiale hos CA La Paz. Gæsterne leverer også i gennemsnit 5,8 afslutninger på mål på udebane mod Tapatíos 4 afslutninger på mål på hjemmebane. Et spil på gæsterne er dog ikke uden risiko: De indkasserer i gennemsnit 1,6 mål på udebane, og Tapatío vinder 60% af sine hjemmekampe og holder nullet i 60% af dem. Trods hjemmeholdets styrker taler en mere effektiv offensiv og en gunstigere formkurve for CA La Paz-sejr.
Se det statistiske overblikBTTS - scorer begge hold?
Scenariet, hvor begge hold scorer, understøttes af en BTTS-rate på 50 % i Tapatíos kampe og 80 % i CA La Paz’ kampe, mod et ligagennemsnit på 56 %. Gæsterne scorer i gennemsnit 2,8 mål pr. kamp og har scoret i samtlige kampe indtil videre, selv om hjemmeholdet holder nullet i 33 % af kampene. Tapatío scorer i gennemsnit 1,67 mål, mens CA La Paz lukker 1,6 mål ind. Desuden er hjemmeholdets xG på 1,74 sammenlignet med gæsternes xG imod på 1,72, hvilket taler for et mål til hjemmeholdet. I de seneste 5 kampe har begge hold scoret i 60 % af Tapatíos kampe og 80 % af CA La Paz’ kampe, og hjemmeholdet har i den periode lukket 1,6 mål ind i gennemsnit. Trods Tapatíos solide sæsongennemsnit på 0,83 indkasserede mål gør gæsternes offensive styrke og sårbare forsvar BTTS „Ja“ til det stærkere valg.
Se BTTS-statistikOver/Under - målanalyse
I Tapatíos kampe blev der scoret mindst 2 mål i 83% af tilfældene, mens det gjaldt 100% af CA La Paz’ kampe, så over 1,5 mål er det stærkeste signal. Gæsterne scorer i gennemsnit 2,8 mål, selvom hjemmeholdet kun lukker 0,83 mål ind i snit, hvilket taler for en mere forsigtig prognose for gæsternes målantal. Omvendt scorer Tapatío i gennemsnit 1,67 mål, mens CA La Paz lukker 1,6 mål ind; de to holds gennemsnitlige xG på henholdsvis 1,74 og 1,78 understøtter også et scenarie, hvor begge hold scorer. Linjen på 2,5 mål er mindre sikker, da den blev overskredet i 50% af hjemmeholdets kampe mod 100% af gæsternes. Med en prognose på 3,5 mål i alt er der derfor en fordel ved over 1,5 mål uden at skulle forvente en særlig målrigholdig kamp.
Se Over/Under-statistikHT/FT - scenarie for pause og slutresultat
Det stærkeste signal er, at CA La Paz fører ved pausen: gæsterne har været foran i 4 af 5 udekampe og har i gennemsnit scoret 1,4 mål før pausen, mens Tapatío i samme periode har scoret 0,83 mål i gennemsnit. Efter 45 minutter havde gæsterne i gennemsnit kun indkasseret 0,2 mål, hvilket øger chancen for, at de kan holde en eventuel føring. I hele kampe scorer CA La Paz i gennemsnit 2,8 mål mod hjemmeholdets 1,67 mål, og i de seneste fem kampe har de hentet 2,0 point pr. kamp mod Tapatíos 0,8 point. Uafgjort ved pausen er fortsat et relevant alternativ, da hjemmeholdet var uafgjort ved pausen i 3 af 6 kampe, og gæsterne kun har været foran ved pausen to gange i deres seneste fem kampe. Alligevel taler kombinationen af CA La Paz' stærke indledninger og deres bedre effektivitet på det seneste først og fremmest for, at gæsterne fører ved pausen og vinder efter 90 minutter.
Se statistik for første og anden halvlegHalvleg for halvleg
Kampstatistik
Profil før kampen— hvad fortæller sæsonens tal?
Dette er en holdprofil baseret på sæsondata og form. Kampforløbsstatistik vises først, når kampen er spillet.
Holdstatistik— hvem er mest effektiv?
Sammenligning af angreb og forsvar for begge hold i den aktuelle sæson.
Skudkvalitet
| Tapatío | CA La Paz | |
|---|---|---|
| Præcision (skud på mål) | 37% | 34% |
| Chancekvalitet (xG pr. skud) | 0.12 | 0.11 |
| Afslutninger (mål pr. skud på mål) | 0.40 | 0.41 |
xG pr. skud omkring 0,08 betyder typisk langskud; 0,15+ betyder typisk chancer i feltet. Stilbetegnelsen bygger på boldbesiddelse, skudmængde og konvertering.
* xG (forventede mål) viser, hvor mange mål et hold bør score ud fra sine chancer. Hvis de faktiske mål ligger over xG, er afslutningerne over gennemsnittet; ligger de under xG, misbruges chancerne.
Holdets form— hvem er i bedst form?
De seneste fem kampe og sæsonresultatet, samlet og opdelt i hjemme- og udekampe.
CA La Paz er 150% bedre på form i de seneste 5.
0.8 point / kamp - Tapatío · 2 point / kamp - CA La Paz
Mål— hvordan scorer og indkasserer begge hold?
Hvor mange mål begge hold scorer og indkasserer, samt hvor ofte de holder Clean sheet eller ikke scorer.
CA La Paz er 28% bedre på scorede mål pr. kamp.
1.7 mål / kamp - Tapatío · 2.18 mål / kamp - CA La Paz
CA La Paz er 27% bedre på indkasserede mål pr. kamp.
1.5 mål / kamp - Tapatío · 1.18 mål / kamp - CA La Paz
Tapatío scorer i 80% af kampene (8 af 10 kampe), mens CA La Paz holder Clean sheet i 27% (3 af 11 kampe).
CA La Paz scorer i 91% af kampene (10 af 11 kampe), mens Tapatío holder Clean sheet i 30% (3 af 10 kampe).
Hvor ofte de scorer mindst...
Hvor ofte de indkasserer mindst...
* Statistikken omfatter begge holds hjemme- og udekampe i den aktuelle sæson.
Begge hold scorede (BTTS)— hvor ofte scorer begge hold?
Hvor ofte begge holds kampe har mål i begge ender sammenlignet med ligaens gennemsnit.
Målmønstre
BTTS og antal mål
Antal mål (Over/Under)— hvor ofte overskrider disse kampe mållinjerne?
Hvor ofte kampe med disse hold overskrider måltærsklerne i hele kampen og i hver halvleg.
Hele kampen – sammenligning mellem hold (Over)
Over / Under - Tapatío
Over / Under - CA La Paz
1. halvleg
2. halvleg
Kampens halvlege— hvornår scorer holdene oftest?
Sådan fordeler holdene præstationen mellem 1. og 2. halvleg: mål, point, Clean sheets og pausestilling.
CA La Paz er 47% bedre på form i 1. halvleg (point ved pausen).
1.3 point / kamp - Tapatío · 1.91 point / kamp - CA La Paz
Før pausen (1. halvleg)
Efter pausen (2. halvleg)
Tapatío — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 30% af kampene og vinder 40%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
Indkasserer 0.5 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.
CA La Paz — resultater i anden halvleg
Fører ved pausen i 55% af kampene og vinder 55%. Vinder også kampe uden at føre ved pausen.
Indkasserer 0.5 flere mål pr. kamp efter pausen — det defensive niveau falder i anden halvleg.
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.20 | 0.80 |
| Scorede mål / kamp | 0.4 | 1.0 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.4 | 1.2 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 0.8 | 2.2 |
| 1 mål | 60% | 100% |
| 2 mål | 20% | 80% |
| 3 mål | 0% | 40% |
| Clean sheet | 60% | 20% |
| Intet mål | 60% | 40% |
| Målforskel | 0 | -1 |
| 1. halvleg | 2. halvleg | |
|---|---|---|
| Point pr. kamp | 1.40 | 2.60 |
| Scorede mål / kamp | 0.8 | 1.6 |
| Indkasserede mål / kamp | 0.8 | 0.4 |
| Gennemsnitlige mål i kampen | 1.6 | 2.0 |
| 1 mål | 100% | 80% |
| 2 mål | 40% | 80% |
| 3 mål | 20% | 40% |
| Clean sheet | 40% | 60% |
| Intet mål | 20% | 20% |
| Målforskel | 0 | +6 |
* Farverne i tabellerne viser hændelsesfrekvens: grøn er almindelig, gul moderat, rød sjælden. Det er frekvens – ikke en holdvurdering.
Mål efter minut— hvornår falder målene?
Kampfaser, hvor begge hold oftest scorer og indkasserer.
Mest farlige minutter 0-15 (4 goals). Indkasserer flest i 61-75 (5). Balance i sene mål (76-90): 0.
Mest farlige minutter 76-90 (7 goals). Indkasserer flest i 76-90 (5). Balance i sene mål (76-90): +2 - vinder de sene faser.
* Intervallerne 31-45 og 76-90 omfatter mål i overtiden.
Yderligere holdindikatorer— hvad viser xG, effektivitet og form?
En sammenligning af chancer, resultater og tendenser baseret på afsluttede kampe i den aktuelle sæson.
Kamp profil
Tapatío
CA La Paz
* Det forventede antal mål og fordelingen, BTTS-estimatet, 0:0-risikoen og målintervallet beregnes ud fra offentlige sæsongennemsnit og frekvenser for begge hold. Dette er en statistisk kampprofil – ikke en privat modelprognose eller et bettingtip. De øvrige indikatorer beskriver afsluttede kampe fra sæsonen.
Ligakontekst— er dette en målrigt liga?
Sådan klarer de to hold sig sammenlignet med Ascenso MX-gennemsnittet.
Hold mod liga
| Tapatío | Liga | CA La Paz | |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlige mål i kampen | • 3.20 | 3.23 | ▲ 3.36 |
| Begge hold scorede | ▲ 60% | 57% | ▲ 64% |
| Mindst 3 mål (Over 2.5) | • 60% | 61% | ▲ 73% |
| Clean sheets | ▲ 30% | 24% | ▲ 27% |
| Mål før pausen | ▼ 70% | 74% | ▲ 82% |
| Mål efter pausen | • 80% | 81% | • 82% |
^ grøn = over ligagennemsnittet, ˇ rød = under ligagennemsnittet. Dette viser forskellens retning – ikke en holdvurdering.
Startopstillinger og spillerhændelser
Verificerede startere, indskiftere og registrerede spillerhændelser for denne kamp.
Hjemmehold
Startopstilling
Indskiftere
Udehold
Startopstilling
Kampens tidslinje
Mål, kort og udskiftninger i kronologisk rækkefølge.
Indbyrdes opgør
Seneste indbyrdes kampe (2): Tapatío 1 - 1 - 0 CA La Paz. Gennemsnitlige mål 3.00, begge hold scorede i 50% kampe.
FAQ
Hvad blev resultatet af Tapatío mod CA La Paz?
Kampen i Ascenso MX sluttede Tapatío 2:4 CA La Paz. Fuld kampstatistik, halvlegsopdeling og indbyrdes historik findes på denne side.
Hvad er den indbyrdes statistik mellem Tapatío og CA La Paz?
I de seneste 2 indbyrdes kampe vandt Tapatío 1, CA La Paz vandt 0, og 1 endte uafgjort. Kampene havde i gennemsnit 3,00 mål, og begge hold scorede i 50% af dem.
Hvad viser målstatistikken før Tapatío mod CA La Paz?
Tapatío scorer i gennemsnit 1,70 mål pr. kamp, og CA La Paz scorer 2,18. Gennemsnittet i Ascenso MX er 3,23 mål, og Over 2.5 forekommer i 61% af kampene. BTTS forekommer i 60% af Tapatíos kampe og 64% af CA La Pazs.
Hvordan er den aktuelle form for Tapatío og CA La Paz?
I de seneste fem kampe har Tapatío 1 sejre, 1 uafgjorte og 3 nederlag (0,80 point pr. kamp). CA La Paz har 3 sejre, 1 uafgjorte og 1 nederlag (2,00 point pr. kamp).
Hvor finder jeg picket og den komplette analyse af Tapatío mod CA La Paz?
Kampstatistikken er offentlig her; den komplette bettinganalyse og det anbefalede pick findes i NoFluffPicks-appen.


